Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.05.2022
Unitatea de învăţare: Autocunoaştere şi dezvoltare personală
Subiectul : Inteligenţa emoţională
Tipul lecţiei: Consiliere de grup
Clasa: a XI-a,Liceul teoretic
Profesor: Reitmeier Ingrid
Timp: 50 minute
Scopul lecţiei: Dezvoltarea conștiinței de sine și formarea deprinderilor de interacțiune socială
Profesor: Reitmeier Ingrid

Competenţe generale, valori și atitudini


- Integrarea abilităţilor sociale şi emoţionale în vederea dezvoltării personale.
- Dezvoltarea abilităţilor interpersonale necesare în şcoală, în familie, în grupul de prieteni şi în
carieră.
- Relaţionare pozitivă cu sine şi ceilalţi.
- Valorizarea relaţiilor interpersonale.

Competenţe specifice
Aplicarea tehnicilor de management al emoţiilor. Analizarea strategiilor pentru dezvoltarea
emoţională şi socială.
● Standarde de conţinut
Paşi pentru managementul emoţiilor. Tehnici de autocontrol emoţional.
Inteligenţa emoţională.
● Concepte
Managementul emoţiilor – practicarea autocontrolului emoţional în diferite situaţii de viaţă

Obiective operaţionale:
 O1- Să îşi recunoască propriile emoţii
 O2- Să îşi gestioneze emoţiile
 O3- Să identifice punctele slabe în gestionarea emoţiilor
 O4- Să conştientizeze necesitatea dezvoltării abilităţilor legate de inteligenţa emoţională
pentru succes în carieră şi în viaţa personală

Metode didactice:
 Exerciţiul de energizare MIM ( joc de rol )
 Lucrul în echipe
 Expunere- Teorii care definesc inteligenţa emoţională
 Test de inteligenţă Daniel Goleman
 Conversaţia
 Exerciţiul
 Mijloace didactice:
 Calculatorul, proiector multimedia

Bibliografie:
1.” Inteligenţa emoţională ”- Daniel Goleman, Curtea Veche, Bucureşti, 2001.
2.”Consiliere educațională. Ghid metodologic pentru orele de dirigenţie şi consiliere”- Adriana
Băban, Cluj Napoca, 2011

Desfăşurarea lecţiei

1. Momentul organizatoric
 Organizarea clasei în vederea desfăşurării activităţii
 Verificarea existenţei resurselor materiale

2. Captarea atenţiei elevilor asupra temei lecţiei educative propuse


 formularea scopului activitatii cărei temă a fost anunţată din timp şi stabilită de
comun acord cu elevii
 notarea pe tablă a titlului temei propuse şi a obiectivelor specifice vizate
3. Activitate icebreaker - exerciţiul de energizare MIM ( joc de rol )
 Se grupează elevii pe echipe prin Metoda numărării.
 Se distribuie rolul ( starea emoţională) pe care trebuie să îl interpreteze prin
mimare reprezentantul fiecărei echipe
 Reprezentatul fiecărei echipe va mima rolul iar membrii echipei trebuie să
ghicească ce stare emoţională exprimă.
4. Definirea tehnicilor de autocunoaştere prin nivelul inteligenţei emoţionale
 Se definesc noţiunile legate de inteligenţa emoţională
 Se caracterizează inteligenţa emoţională-EQ
 Se explică elementele inteligenţei emoţionale
5. Exersarea direcţionată
 Se lanseaza tema discuţiei
 Referitor la temă, elevii aduc completări
6. Aplicarea testului de inteligenţă emoţională elaborat de Daniel Goleman adaptat de
Mihaela Rocco
 Se prezinta Test EQ, pentru identificarea nivelului de inteligenţă emoţională.
 Participanţii răspund individual la test.
 Se prezintă interpretarea rezultatelor testului
7. Asigurarea feed-back-ului
 Participanţii identifică nivelul de inteligenţă emoţională si direcţiile de acţiune
pentru îmbunătăţirea răspunsului emoţional.
 Analiza unei situaţii concrete existente în cadrul colectivului ( un participant – care îşi
doreşte acest lucru – prezintă rezultatele testului şi direcţiile de acţiune pentru
gestionarea pozitivă a emoţiilor).
8. Formularea concluziilor
 Argumentarea necesităţii cunoaşterii nivelului propriei inteligenţe emoţionale , pentru
a evita insuccesul profesional şi personal.
 Analizarea în următorii ani a propriilor răspunsuri emoţionale cu scopul asigurării
unor abilităţi emoţionale pozitive.

9. Precizarea temei pentru următoarea lecţie educativă


 Se fac aprecieri asupra participării elevilor la activitate, se recompensează elevii activi.
Temă pentru studiu individual: ” Dacă vrei să fii rege”.

S-ar putea să vă placă și