Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22 februarie 2023


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
PROF. ÎNV. PRIMAR:
CLASA: I
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Micul meu Univers
CONȚINUTUL LECȚIEI: Sunetul ”b” și litera ”B” de tipar, scrierea literei ”B” de mână
DISCIPLINE INTEGRATE: Muzică și mișcare
TIPUL LECȚIEI: mixtă
SCOPUL: -Dezvoltarea capacității de citire conștientă, corectă și expresivă
-Formarea deprinderii de scriere corectă a literelor, silabelor, cuvintelor și a propozițiilor
COMPETENȚE SPECIFICE
1.3. identificarea unor sunete, silabe, cuvinte, enunțuri rostite cu claritate;
3.1. citirea unor cuvinte și propozitii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întamplări, evenimente familiare
4.1. scrierea literelor de mână.
COMPETENȚE INTEGRATE:
Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
3.1.3. -să citească textul dat în ritm propriu, selectiv, în lanț, ștafetă; obiectivul se consideră realizat, dacă
fiecare elev citește textul dat cu sprijinul învățătorului;
3.2.1. -să repovestească textul, cu ajutorul imaginilor suport; obiectivul se consideră realizat, dacă fiecare
elev redă textul cu sprijinul învățătorului.
4.1.1. -să copieze/ transcrie propoziții, menținând distanța dintre elementele grafice și cuvinte; obiectivul se
consideră atins, dacă fiecare elev scrie cel puțin un cuvânt, singur sau cu sprijin;
4.1.2.- să scrie corect și lizibil cuvinte și propoziții (copiere, transcriere)
Muzică și mișcare:
2.1.1. – să cânte, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm
METODE ȘI PROCEDEE: metoda fonetică analitico-sintetică, observația, conversația, explicația,
exercițiul, demonstrația, explozia stelară, metoda cadranelor
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, pe echipe
FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale, fișă de evaluare formativă, observare sistematică
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Planșe, caiete, alfabetar, fișe de lucru, manual, laptop, videoproiector
DURATA ACTIVITATII: 45 minute
NR. MOMENTELE C.S/ CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
CR LECȚIEI O.P Metode și Mijloace de Forme de
T procedee învățământ organizare
1. Moment Se asigură condițiile optime necesare începerii conversația frontal
organizatoric activității.
2. Captarea atenției MM Audierea unui cântec . conversația video- frontal
2 min. 2.1.1. https://www.youtube.com/watch?v=OILqCxJsjaA proiector

4 Anunțarea temei Anunţ elevii că în această oră vom citi un text în conversația
și a obiectivelor care vom întâlni litera nou învăţata şi vom scrie explicația frontal
1 min. cuvinte şi propoziţii ce conţin litera ”B”. Le
prezint elevilor obiectivele lecției: să scrie corect
cuvinte, propoziţii după copiere, transcriere,
dictare, să citească corect cuvinte, enunţuri.
5. Dirijarea Solicit elevilor să citească cuvintele scrise pe video- individual
învățării silabe. exercițiul proiector aprecieri
19 min. Se va trece la citirea în șoaptă a textului, după manual verbale
3.1.3. care solicit elevilor să răspundă la întrebări legate
de conţinut.
Exercitii de citire
Solicit elevii să citească în lanţ.
explozia
Cer elevilor să prezinte corelaţii între text şi individual
stelară
imaginea care îl însoţeşte.
Propun elevilor să urmărească cu atenţie citirea
model.
Solicit elevilor să citească textul selectiv,
respectând intonaţia impusă de semnele de
punctuaţie. Se fac exerciții de folosire conștientă
a semnelor de punctuație. frontal
Povestire –întrebări conversația
Adresez întrebări elevilor:
Unde locuiesc bunicii băiatului?
Cum se numesc ei? demonstrația
Cu ce îi așteaptă bunica?
Se face legătura cu experiența de viață a copiilor, exercițiul
individual
aceștia prezentând aspecte legate de bunicii lor
( comportament, înfățișare, sentimente, scurte aprecieri
întâmplări). Se prezintă personaje ( bunici )din verbale
3.2.1. lecturile citite.(Scufița Roșie, Dumbrava
minunată, Bunicul, Bunica )
Scrierea propozițiilor exercițiul individual
Elevii primesc bilețele pe care sunt scrise cuvinte.
Propun elevilor să alcatuiască propoziții cu
4.1.1. cuvintele scrise pe bilețele și să transcrie
(cuvintele) în caiete.
4.1.2. Transcriere
Elevii copiază propoziţia din manual, în caiete.
3.1.3. Citirea intregrală a paginii din manual.
Solicit elevilor să citească textul din manual
(inclusiv cuvintele şi propoziţia scrise cu litere de
mână).
6. Obținerea 4.1.1. Fiecare elev are pe bancă o fișă. Se cere -conversația fișe individual aprecieri
performanței 4.1.2. completarea fiecarui cadran, citind cerințele. -explicația verbale
19 min. Voi sprijinii elevii care întâmpină dificultăți în -metoda
rezolvarea sarcinilor. cadranelor proba scrisă

7. Evaluare După terminarea timpului de lucru, fișele sunt explicația individual aprecieri
3 min. corectate împreună cu elevii, appreciate cu conversația verbale
calificative și afișate pe panoul din clasă.
8. Aprecieri și Se fac aprecieri colective și individuale aspra conversația frontal
recomandări comportamentului și modului de rezolvare a
1 min. sarcinilor.
1. Răspunde la întrebări: 2. Înlocuiește litera subliniată cu litera ”b”, pentru a obține
cuvinte noi.
Unde se află băiatul?
pară-
pune-
barcă-
Cum se numește bunicul?
3. Desparte în silabe cuvintele: 4. Realizează un desen legat de text:

Barbu

bunica

Bucovina

S-ar putea să vă placă și