Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Școala Gimnazială,sat Marginenii de Jos


Profesor: Dumitrache Tica
Clasa: a VI-a
Data: 06.04.2023
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Titlul lecţiei:Frații Jderi, de Mihail Sadoveanu
Tipul lecţiei: lecţie mixtă

Competenţe generale:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și
producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri

Competenţe specifice:
1.1 rezumarea, pe baza informațiilor explicite și implicite, a unor pasaje din diverse texte orale
narative, monologate sau dialogate;
2.3 prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte diverse;
2.4 manifestarea preocupării de a înțelege diverse tipuri de texte citite;
3.1 redactarea unui rezumat, a unui text, pe un subiect la alegere, având în vedere etapele
procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica ideiși informații pentru a relata
experiențe trăite sau imaginate;
3.3 adecvarea textului scris la situația și scopul de comunicare;
4.5 redactarea unor texte, valorificând gândirea logică și competența lingvistică, în procesul de
învățare pe tot parcursul vieții.

Activități de învățare :

1. lectura expresivă a textului;


2. rezolvarea unor sarcini de înțelegere și interpretare;

1
3. exerciții de identificare a elementelor de bază ale unui text;
4. exerciții de ordonare a informațiilor obținute prin lectură.

Strategia didactică
Metode şi procedee : conversaţia euristică, conversația de verificare, prezentarea Power-Point,
lectura model, vizionare film, exerciţiul, explicaţia, învățarea prin descoperire.

Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontal-individuală și pe grupe.


Mijloace didactice : tabla, laptop, videoproiector, fişe de lucru, caietele elevilor.
Bibliografie :
1. Mihaela Daniela Cârstea, Viorica Avram, Ileana Sanda, Alexandra Dragomirescu,
Manual de limba română pentru clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică;
2. Mina-Maria Rusu, Geanina Cotoi, Exerciții practice de limba română, Editura Paralela
45;
3. Alina Pamfil, Studii de didactica literaturii române, Ed. Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj-
Napoca, 2006;
4. Mihaela Secrieru, Metodica predării limbii române, Editura StudIS, Iaşi, 2008. 

Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie.


Spaţiu de lucru : sala de clasă.
Timp : 50 de minute.

Scenariul didactic

Nr. Momentul Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Evaluare


Crt lecţiei

1. Moment 1’ Se stabileşte ordinea în clasă, Elevii îşi pregătesc


organizatoric se notează absenţii, se materialele necesare
asigură un climat adecvat desfăşurării orei
orei de limba şi literatura
română.

2. Verificarea 4’ Profesorul pune întrebări Elevii participă la Conversaţia Aprecieri


cunoştinţelor elevilor din lecția precedentă. discuții. verbale
dobândite
anterior şi a
temei

2
3. Captarea 1’ Profesorul pune la Elevii privesc cu Imagine la
atenţiei videoproiector o imagine cu atenție. videoproiector
Ștefan cel Mare și îi întreabă
pe elevi dacă recunosc
persoana.
4. Anunţarea 1’ Titlul lecţiei de astăzi este Elevii îşi notează titlul
subiectului Frații Jderi, de Mihail lecţiei în caiete şi
lecţiei şi a Sadoveanu, iar în cadrul orei ascultă obiectivele.
obiectivelor vom face exerciții de lectură
expresivă, vom rezolva
sarcini de înțelegere și de
interpretare, vom identifica
elementele de bază ale
textului.

5. Dirijarea 35’ Profesorul le proiectează Elevii urmăresc Explicația


învățării elevilor o prezentare Power- prezentarea Power- Prezentare Aprecieri
Point care cuprinde Point. Power-Point verbale
informații despre Ștefan cel
Mare.
Profesorul îi roagă pe Elevii citesc Lectura
elevi să înceapă să citească fragmentul din Frații expresivă
fragmentul din manual din Jderi, cuvintele Explicația
Frații Jderi. explicate în subsolul
După ce se asigură că paginii și textul preluat
elevii au înțeles fragmentul, de pe internet.
profesorul îi pune să citescă
din manual un text adaptat,
preluat de pe site-ul Aprecieri
www.tvr.ro, despre filmul verbale
realizat după romanul istoric
Frații Jderi.
Profesorul pune la Elevii urmăresc filmul Vizionare de
videoproiector un fragment și participă la discuţiile film
din filmul istoric Frații referitoare la Conversaţia
Jderi, despre care au citit în diferențele dintre carte Explicația
textul preluat. și film.

Profesorul împarte clasa Aprecieri


în 4 grupe și dă fiecăreia câte verbale
Elevii se grupează și
o fișă cu Harta personajului
încep să completeze
Ștefan cel Mare, în care
fișa de lucru.
elevii trebuie să noteze
informații despre domnitor.
Conversaţia

3
După ce au terminat de Explicația
completat fișa de lucru, Elevii scriu la tablă, Harta
profesorul le cere elevilor să participă la discuții și personajului
vină la tablă pentru a își completează fișa,
completa Harta personajului. unde este necesar.

Profesorul le citește Elevii ascultă cu Lectura


elevilor un fragment din atenție lectura expresivă
profesorului, urmărind
Letopisețul Țării Moldovei,
pe fișa lor, și își
de Grigore Ureche, explicând notează caracteristici
cuvintele necunoscute. ale domnitorului.
Cu noile informații se Elevii cu C.E.S. vor
completează Harta completa fișa de lucru
personajului. cu harta personajului,
fiind ajutați de
profesor sau de colegii
de grupă.

6. Asigurarea 6’ Profesorul împarte elevilor o Elevii completează Exercițiul Aprecieri


retenţiei şi a fișă de lucru care conține un tabelul. verbale
transferului tabel, în care aceștia vor
sintetiza trăsăturile fizice și Note
morale ale lui Ștefan cel
Mare.

7. Tema pentru 2’ Profesorul dă ca temă :


acasă exercițiile 1, 2, 3, 4, 5/pag.
138 (manual)

Fișă de lucru 1.

Completează harta personajului Ștefan cel Mare, valorificând informații din text.

4 Cine este?

Ce face?
ȘTEFAN CEL MARE
Cum este îmbrăcat?

Ce vârstă are?

Ce calități are?

Cum arată?

Ce defecte are?

Fișă de lucru 2.

1. Urmărește cu atenție lectura fragmentului de mai jos și subliniază


caracteristicile personajului Ștefan.

5
"Fost-au acesta Ștefan-vodă om nu mare la statu, mânios și degrabu vărsătoriu de sânge
nevinovat; de multe ori la ospețe omoria fără județu. Amintrilea era om întreg la fire, neleneșu, și
lucrul său îl știia a-l acoperi și unde nu gândiiai, acolo îl aflai. La lucruri de războaie meșter,
unde era nevoie însuși se viriea, ca văzându-l ai săi, să nu se îndărăptieze și pentru aceia raru
războiu de nu biruia. Și unde biruia alții, nu perdea nădejdea, ca știindu-să căzut jos să rădica
asupra biruitorilor."

(Letopisețul Țării Moldovei, de Grigore Ureche)

2. Completează tabelul de mai jos cu trăsături fizice și morale ale personajului


Ștefan cel Mare, ținând cont de informațiile din ambele texte citite (Frații Jderi,
Letopisețul Țării Moldovei).

Trăsături fizice Trăsături morale

S-ar putea să vă placă și