Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECt DIDACTIC

Data: 07.12.2018

Unitate de învațământ: Școala nr. 4

Clasa: a II-a

Învățător: Apavaloaie Isabela

Propunător: Manolea Iulia-Gabriela

Aria curriculară: Limba si comunicare

Unitate tematică: „Vin sărbătorile”

Titlul lecției: Colindatorii(fragment) de George


Cosbuc

Tipul lecției : Comunicare si insusire a cunostintelor

Scopul:

-Consolidarea deprinderilor de citire corecta si expresiva,


-Îmbogățirea vocabularului elevilor cu expresii si cuvinte noi.

Obiective operationale:

O1 Să citească corect, constient, fluent si expresiv poezia „Colindatorii” de George Coșbuc.

O2 Să răspundă corect la întrebările referitoare la conţinutul poeziei.

O3 Să determine sensul unor cuvinte din poezia dată.

O4 Să alcătuiască enunțuri proprii cu ajutorul cuvintelor noi.


STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, observaţia, exerciţiul oral şi scris, ,


conversaţia euristică, joc didactic;
 MIJLOACE DIDACTICE: manualul, tabla, caietul de temă, caietul de clasă, fişe de lucru ,
flipchard şi bileţele cu întrebări şi răspunsuri din lecţie;
 FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;

BIBLIOGRAFIE

Bărbulescu, Gabriela; Beşliu, Daniela, METODICA predării limbii şi literaturii ROMÂNE în


învăţământul primar Editura Corint, Bucureşti, 2009;

Crăciun, Corneliu, Metodica predării limbii române, Editura Emia, ediţia a III- a, Deva, 2003;

Molan, Vasile, DIDACTICA DISCIPLINEI „LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ” ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL


PRIMAR, EdituraMiniPed, Bucureşti, 2013,

Norel, Mariana, METODICA PREDĂRII LIMBII ŞI LITERATURII ROMÂNE ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR,


Editura Art, Bucureşti, 2010;

Piţilă Tudora, Mihăilescu Cleopatra, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a II-a, Editura
Aramis, Bucureşti, 2004;

Şerdean, Ioan, Didactica Limbii şi literaturii române în învăţământul primar Editura Corint, 2008;

Programa şcolară LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ CLASELE I – a II-a, Bucureşti, 2003.

Durata lectiei: 50 de minute


Strategii didactice

Secvenţele Conţinutul lecţiei Metode şi Mijloace Forma de Evaluare Obs.


procedee didactice organizare
lecţiei
Organizarea -pregătirea materialului didactic necesar;

clasei -asigurarea climatului adecvat desfăşurării


1.
orei de Limba si comunicare.
Verificarea Se va verifica oral tema pentru acasă. Un elev *Daca
citeşte tema, iar ceilalţi verifică şi corectează este
temei* Conversaţia Caietul de Frontal Aprecieri
2. dacă este cazul. cazul
teme frontale

3. Reactualizarea COLINDATORI (informaţiile pe care le


deţin despre obiceiurile de iarna.)
cunoştinţelor Vom purta o mică discuţie despre obiceiul Brainstorming, Frontal
de mers cu colinda si semnificația Conversaţia
acestuia.
Pentru a intra în atmosfera specifică temei Material
noii lecţii,se pune pe videoproiector o parte didactic:
Observaţia
4. Captarea din Amintiri din copilarie- Cu uratul. videoproiect
orul
atenţiei

Frontal

Se prezintă elevilor, pe înţelesul lor titlul


lecţiei şi obiectivele urmărite în lecţie:
Anunţarea
Deoarece suntem in anotimpul Iarna si se
subiectului apropie sarbatoarea Craciunului vom trece la
5.
lecţiei şi a poezia “Colindatorii” de George Coșbuc. Ne
obiectivelor vom îmbogăţi vocabularul cu expresii şi
operaţionale cuvinte noi, vom alcătui enunţuri cu acestea,
apoi vom rezolva o fişă de lucru, iar la final,
dacă timpul ne permite, ne vom juca puţin.
Tabla Frontal
Voi nota data şi titlul lecţiei la tablă, iar elevii
vor nota în caiete.

Explicaţia Caietele de
clasă

Solicit elevilor să dechidă manualul la pagina


105.
Conversatia Frontal
Împreună cu elevii, vom analiza imaginile
aferente textului, după care, vom explica
6. Dirijarea
organizarea textului liric în pagină (textul este Lucrul cu
învăţării scris în versuri şi are doua strofe). manualul
Elevii vor citi poezia o dată în şoaptă/gând,
apoi le voi solicita să realizeze lectura în lanţ
(câte unul-două versuri fiecare). Observaţia

Pentru verificarea conştientizării citirii, voi


Manualul
adresa elevilor câteva întrebări:

- ”Cine vorbeşte în poezia noastră? Despre ce


Lectura
ne vorbeşte?” (Autorul ne vorbeşte despre Independent
independentă
cum stătea cu frații săi si ascultau povestea
mamei.)
Voi aborda conţinutul poeziei pe strofe:

Cad fulgii mari,încet zburând


Si-n casă arde focul, Conversaţia
Iar noi pe lângă mama stând, euristică
De mult uitarăm jocul.
Demult şi patul ne-paştepta,
Dar cine să se culce?
Rugată, mama repeta
Cu glasul rar şi dulce
Frontal
Împreună cu elevii vom identifica cuvintele
necunoscute şi expresiile artistice,
explicându-le şi alcătuind enunţuri cu Lectura
acestea. Cuvintele necunoscute vor fi notate selectivă
la tablă şi în caiete.

După analiza primei strofe, vom reciti cea de-


Manualul
a doua strofă, identificând cuvintele şi
expresiile necunoscute:

Cum sta pe paie-n frig Hristos


In ieslea cea săracă,
Si boul cum sufla milos,
Căldură ca să-i facă,
Drăguţ un miel cum I-au adus
Păstorii de la stână
Si îngerii albi cântau pe sus,
Cu flori de măr în mână.

Cuvintele necunoscute:

Iesle=jgheab făcut din lemn, în care se pune


hrana animalelor in grajd.

Voi citi/recita poezia pe un ton potrivit, cu


expresivitate, realizând recitarea/citirea
model, apoi voi solicita câţiva elevi să citească
după model poezia.

Lectura
explicativă

Manualul

Exerciţiul
Elevii vor primi o fişă de lucru (care are ca
scop consolidarea cunoştiinţelor asimilate pe
Obţinerea parcursul orei de curs). Verificarea fişei se va Individual
face oral.
performanţei Anexa 1

8 min. Exerciţiul Fişa de lucru,


În funcţie de timpul rămas voi organiza un flipchard
joc didactic astfel: elevi vor fi împărţiţi pe
grupe de câte 6, respectiv 8 elevi. Fiecare
grupă va primi o punguţă cu bileţele. Fiecare
elev din grupă extrage câte un bileţel. În
cadrul grupei, elevii trebuie să asocieze
întrebarea cu răspunsul adecvat. (În total
sunt 26 de bileţele: 13 bileţele conţin fiecare Frontal
câte un enunţ la o întrebare, iar restul
bileţelelor conţin câte un răspuns). Conversatia

Manualul
Memorizarea Coşuleţ cu
bileţele (care
conţin
întrebări şi
răspunsuri cu
referire la
poezia
Joc didactic
învăţată)
Pe grupe

Se vor face aprecieri verbale asupra modului


de lucru şi participării la oră.
Aprecieri Aprecieri
frontale verbale
Frontal
Ca temă penru acasă, vor avea de
memorat poezia “Colindatorii” de George
Incheierea Cosbuc
lecţiei
7.
(asigurarea
retenţiei şi a
transferului)
1- 2 min.

Joc didactic
Întrebări şi răspunsuri

1.Care este titlul poeziei învăţate azi? 1.Titlul poeziei este”Colindătorii”.

2. Cine este este autorul poeziei “Colindătorii”? 2.Autorul poeziei “Colindătorii” este George Coșbuc.

3. Cum este scris textul? 3.Testul este scris in versuri.

4. Câte strofe are poezia „Colindătorii” de George Coșbuc? 4.Poezia „Colindătorii” de George Coșbuc?

5. Câte versuri are fiecare strofă? 5.Fiecare strofă are cate 8 versuri.

6.Despre ce anotimp ne amintește primele versuri? 6.Primele versuri ne amintește de anotimpul Iarna.

7.Unde stau copii ? 7.Copii stau pe lângă mama lor.

8.Cine le povestește copiilor? 8.Copiilor le povestește mama lor.

9.Unde stătea Hristos? 9.Hristos stătea in ieslea cea săracă.

10. Cine ii dadea caldura Micuțului? 10.Micuțului îi dădea caldură boul caree sufla milos.

11.Ce i-au adus păstorii de la stână? 11.Păstorii i-au adus de la stână un miel drăguț.

12.Ce îi faceau îngerii Pruncului Hristos? 12.Îngerii îi cântau pe sus Pruncului Hristos.

13.De ce ne aduce aminte imaginea creata de poezie? 13.Imaginea creată de poezie ne aduce aminte de sărbatoare
numita Nașterea Domnului (Crăciunul)

S-ar putea să vă placă și