Sunteți pe pagina 1din 16

//’’;

\\\

PROIECT DIDACTIC
LA LIMBA ŞI
LITERATURA
ROMÂNĂ
Elaborat:Doiniţa Stoleru
PROIECT DIDACTIC LA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
Data: 01.12.2014
Clasa: a 3 –a ,, B "
Disciplina: Limba si literatura română
Subiectul lecţiei: Atelier de reflecţie.Oraşul meu
Tipul lecţiei: Lectie mixtă.

Subcompetenţe:
Conştientizarea utilizării eficiente a scrisului lizibil cu păstrarea înclinaţiei şi aranjarea estetică pe pagina caietului.
Elaborarea de texte pe baza unui plan de idei şi prezentarea expunerii în faţa colectivului.
Obiective operaţionale:
O1- Să enumere părţile comupunerii;
O2- Să explice ce cuprinde fiecare parte a compunerii;
O3- Să lectureze expresiv compunerea;
O4- Să analizeze compunerile colegilor,ţinînd cont de cerinţele înaintate;
O5- Să realizeze topul celor mai reuşite introduceri/încheieri;
O6-Să continue enunţurile propuse de către pedagog;
O7-Să răspundă complet şi corect la întrebările pedagogului.
Obiective afective
Implicarea activă şi conştientă pe parcursul întregii activităţi.

Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, lectura, explicaţia, Căsuţa compunerii, Reflecţia zilei, Metoda cadranelor, exerciţiul, demonstraţia,
observatia, descoperirea.

Mijloace didactice: poster imagini, cerinţe, microfon, lipici, etc.


Forme de instruire: individual, frontal.

Bibliografie:
 Buruiană Mariana. Limba română. Manual pentru clasa a III-a.Chişinău, 2013
 Curriculum pentru clasele primare.Clasele 1-4.Chişinău, 2010
Etapele
lectiei Activitatea învăţătorului Activitatea Strategii didactice Evaluare
elevului Metode de Mijloace
înv. didac.

Evocarea Se stabileşte o atmosferă adecvată desfăşurării eficiente a lecţiei. Elevii îşi organizează Observaţia
locurile de muncă,
Salutare celor setoşi de a afla ceva nou!
pregătindu-şi toate cele
necesare pentru lecţie.
Pentru a realiza captarea atenţiei elevilor citesc poezia:
Compunerea
Compunerea-i precum o casă,
Este a ta şi e frumoasă;
Tu ai făcut-o, cu gîndire,
Şi-n ea e trudă şi simţire.
I-ai pus, cum şi-alţii au făcut,
Lectura Poezie
O temelie de Început,
Din care a tîşnit în salt
Zidirea mîndră spre înalt. Elevii ascultă cu atenţie
lectura poeziei.
Din cărămizi, pe lung şi lat,
Cuprinsul casei s-a-nălţat.
Şi-n Încheiere, tu, gîndind
I-ai meşterit acoperiş.
Dar cînd mă-ntreb asa, în mine,
Cum de iesiră toate bine, Frontală
Tu, Planul îmi arăţi îndată,
O schiţă mică, dar însemnată...
Ai dat pereţii cu culoare,
Să-ţi placă şi s-adune soare;
Şi-ai pus şi mobilă visată,
Dorită casa, iată-i gata!
E trainică şi ce frumoasă este,
Te muţi în ea ca-ntr-o poveste.
-Elevi, v-a plăcut poezia?
-Ce sentimente v-a trezit audierea ei?
Elevii răspund corect şi Conversaţia
-Ce aţi aflat nou?
complet la întrebările
Realizez unele concluzii cu privire la conţinutul poeziei şi subiectul adresate de către pedagog. Frontală
lecţiei.

Realiza- -Elevi, noi astăzi la lecţie vom lectura compunerile scrise de către voi şi
rea vom încerca să le apreciem corect, evidenţiindu-le pe cele mai reuşite,
cele mai frumoase.
sensului

-Elevi, vă propun să urmăriţi cu atenţie ,, Căsuţa compunerii" şi să Descoperi- Căsuţa


răspundeţi la următoarea întrebare: rea compu-
-Care sunt părţile unei compunerii? nerii
Elevii menţionează părţile Conversaţia
-Unde este situată introducerea? De ce?
compunerii, evidenţiind ce
-Ce este specific introducerii?
este specific acestora.
-Unde este situat cuprinsul/încheierea?
-Ce este specific cuprinsului şi încheierii?

 Pentru început vă propun să urmăriţi cu atenţie care sunt


criteriile de apreciere a lucrărilor:
 Compunerea are un titlul.
 A respectat părţile compunerii: introducere, cuprins, încheiere. Poster
 Ideiile sunt prezentate într- o ordine firească, logică. Frontală
 Folosirea unui limbaj clar şi corect, dar bogat (prin folosirea unor
expresii plastice) Elevii citesc criteriile de Lectura
apreciere a lucrărilor, şi
 Corectitudinea şi claritatea scrisului (respectarea regulilor încearcă să le explice. Explicaţia
ortografice şi de punctuaţie)
 Prezentarea sau aspectul lucrării.
 Se analizează fiecare criteriu.
 Propun elevilor să citească compunerile.
Apoi, fiecare elev alege cîte un enunţ din fiecare cadran, astfel formulînd
un discurs atitudinal. Metoda
Puncte forte Puncte slabe Elevii citesc compunerile. cadranelor
Reuşit s-a dovedi a fi… A fost neclar momentul…
Ceea ce impresionează în compoziţia Vreau să precizez…
respectivă… Am o neclaritate…
Am admirat în compunerea dată… Mi s-a părut dificil de înţeles… Lectura Frontală
Apreciez în compunere… E mai greu să înţeleg…
Este demn de admirat în compoziţia Am depistat unele greşeli… Apoi, aceştia realizează
dată… M-a pus pe gînduri… aprecierea lucrărilor scrise
Cadrane
de către colegi cu ajutorul
cadranelor propuse de Individuală
Recomandări Felicitări către pedagog.
Ţi-aş recomanda… Lucrarea ta merită o apreciere înaltă
Aş dori ca altădată… Te felicit pentru o compunere
Îţi propun să… reuşită…
Ar fi bine dacă… Îţi doresc şi alte realizări frumoase…
Sunt de părerea că… Sincere felicitări…
E bine să acorzi atenţie la… Bravo, bravissimo!
Va trebui să ţii cont de… Excelent şi felicitări!
Mă bucur pentru tine!

 Interviul- Selectez un elev care să îndeplinească rolul de reporter.


Acest elev adresează întrebări autorilor de compuneri despre
care au fost greutăţile cu care s-au ciocnit în timpul lucrului. Interviul
Dificultăţile pe care le-am întîlnit în timpul scrierii compunerii sunt…...
………………………………………………………………………………… Micro- Frontală
………………………………………………………………………………… fon
………………………………………………………………………………… Elevii menţionează
………………………………………………………………………………… principalele dificultăţi cu
 Se propune elevilor să se realizeze ,, Topul celor mai reuşite care s-au întîlnit în timpul Topul celor
Introduceri şi Încheieri." scrierii compunerii. mai reuşite
1.Se citesc în fiecare grup introducerile, apoi încheierile. introduceri/
2.Se alege cea mai reuşită Introducere/Încheiere din grup. încheieri Imagini Frontală
3. Apoi se citesc din fiecare grup cele mai reuşite Introduceri/Încheieri.

 Propun elevilor să se implice activ în cadrul jocului: Dacă aş scrie Dacă aş scrie
din nou, atunci … . Elevii realizeză topul celor din nou,
Elevii formează un cerc. Apoi, pedagogul propune acestora să continue mai reuşite introduceri şi atunci...
gîndul: : Dacă aş scrie din nou, atunci … . încheierii.
Se analizează răspunsurile oferite de către elevi.
Frontală
Reflectia zilei Elevii continuă gîndul
Astăzi am învățat . . . propus. Reflecţia
Reflecţii Astăzi mi-am reamintit . . .
Astăzi am descoperit . . . zilei
Fişă
Astăzi m-a surprins . . .
Astăzi eu…

Elevii continuă enunţurile


propuse, exprimîndu-şi
opiniile vizavi de întreaga
activitate.
Puncte forte Puncte slabe Puncte forte Puncte slabe
Reuşit s-a dovedi a fi… A fost neclar Reuşit s-a dovedi a fi… A fost neclar
Ceea ce impresionează momentul… Ceea ce impresionează momentul…
în compoziţia Vreau să precizez… în compoziţia Vreau să precizez…
respectivă… Am o neclaritate… respectivă… Am o neclaritate…
Am admirat în Mi s-a părut dificil de Am admirat în Mi s-a părut dificil de
compunerea dată… înţeles… compunerea dată… înţeles…
Apreciez în E mai greu să înţeleg… Apreciez în E mai greu să înţeleg…
compunere… Am depistat unele compunere… Am depistat unele
Este demn de admirat greşeli… Este demn de admirat greşeli…
în compoziţia dată… M-a pus pe gînduri… în compoziţia dată… M-a pus pe gînduri…

Recomandări Felicitări Recomandări Felicitări


Ţi-aş recomanda… Lucrarea ta merită o Ţi-aş recomanda… Lucrarea ta merită o
Aş dori ca altădată… apreciere înaltă Aş dori ca altădată… apreciere înaltă
Îţi propun să… Te felicit pentru o Îţi propun să… Te felicit pentru o
Ar fi bine dacă… compunere reuşită… Ar fi bine dacă… compunere reuşită…
Sunt de părerea că… Îţi doresc şi alte Sunt de părerea că… Îţi doresc şi alte
E bine să acorzi atenţie realizări frumoase… E bine să acorzi atenţie realizări frumoase…
la… Sincere felicitări… la… Sincere felicitări…
Va trebui să ţii cont Bravo, bravissimo! Va trebui să ţii cont Bravo, bravissimo!
de… Excelent şi felicitări! de… Excelent şi felicitări!
Mă bucur pentru tine! Mă bucur pentru tine!
 Topul celor mai
reuşite
Introduceri şi
Încheieri
 Criterii de
apreciere a lucră-
rilor:
 Compunerea are un
titlul.
 A respectat părţile
compunerii:
introducere,
cuprins, încheiere.
 Ideiile sunt
prezentate într-
o ordine
firească, logică.
 Folosirea unui
limbaj clar şi corect,
dar bogat (prin
folosirea unor
expresii plastice).
 Corectitudinea şi
claritatea scrisului
(respectarea
regulilor ortografice
şi de punctuaţie)
 Prezentarea
sau aspectul
lucrării.

S-ar putea să vă placă și