Sunteți pe pagina 1din 6

Ministerul Educației şi Cercetării al Republicii Moldova

Direcția Educație a Consiliului raional Edineţ


Liceul Teoretic „Pan Halippa”, Edineţ

PROIECT DIDACTIC LA Dezvoltare personală


1 septembrie 2021

„Moldova – Ţara mea de


dor”
30 ani de independenţă

Învățătoare: Streleţchi Liliana


PROIECT DIDACTIC

INSTITUȚIA: Liceul Teoretic „Pan Halippa”, Edineţ


DATA: 01.09.2021
CLASA: a II-a B
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
SUBIECTUL : Moldova – Ţara mea de dor! 30 de ani de independenţă
DURATA:45 minute
TIPUL LECȚIEI: reactualizarea cunoștințelor, dobândirea noilor cunoștințe.
Competențe: Formularea de către elevi a judecăților de valoare privid reponsabilitățile
ce le revin pentru realizarea idealurilor și aspirațiilor semnatarilor Declarației de
independență a Republicii Moldova.

Subcompetențe:
1. Reactualizarea, descoperirea, aprecierea, perpetuarea eforturilor înaintașilor neamului
pentru asigurarea libertății, independenței și liberății statului pe cele mai diverse planuri
(politic, științific, cultural, literal, diplomatic etc.)
2. Implicarea elevilor în exercițiul cunoașterii și exprimarea opiniei argumentate cu
referire la conceptelecheie- valoare, non-valoare, valori general-umane, valorinaționale,
valoridemocatice, participare, schimbare, independență, suveranitate, drept,
responsabilitate, democrație,progres, patrie, patriot, patriotism, cetățean, cetățenie,
civism.

Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1 – să aprecieze valoric rolul personalității în viața societății;
O2 – să elaboreze mesaje argumentate la subiect;
O3 –să deducă importanța implicării fiecărui cetățean în prosperarea țării noastre;
O4 – să manifeste interes și respect pentru istoria neamului prin cunoașterea acestuia.

Strategia didactică:
a) Metodeșiprocedee: Audieremeditativă, asocierea(frontal), descoperirea,
brainstorming oral (frontal), expunerea, discuția, dezbaterea, discuțiadirijată,
conversațiaeuristică, problematizarea, comparare, exercițiicreatoare,
emitereajudecăților de valoare la temadiscutată, agumentarea etc.
a) Mijloace instrucționale: frunză de toamnă, simboluri de stat ale RM, frunze cu
litere la descoperirea subiectului.

Designulinstrucțional
Etapelelec Tim- Activitateadiriginteluiși a elevului Strategii
ției pul didactice
Evocare 5 min Momentul organizatoric.
La tablă este scris 1 septembrie 2021
BINE AȚI VENIT!
Cuvântul învățătorului
Din nou calendarul perindă
O filă ce trece-n trecut Expunere
Și toamna se uită-n oglindă
Septembrie iar a început.
Cu-n clopoțel, septembrie, și-o floare
Cu-n zâmbet dulce și cu-n dor nespus
Pe pragul școlii toamna ce-a frumoasă
Pe toți la școală astăzi ne-a adus.
Dragi elevi, Bună ziua!
Azi e prima zi de şcoală. Orice început înseamnă
entuziasm, speranţe şi emoţii. Vă felicit cu prilejul
începerii unei noi călătorii în lumea cunoştinţelor. Vă
doresc să porniţi cu îndrăzneală pe aripile gândului, ale
fanteziei şi să nu vă părăsească dorul de carte pe tot
parcursul anului. Să deschideţi cartea de fiecare dată cu
dragoste şi devotament. Să vă ajute cartea să creşteţi mai
buni, mai curajoşi, mai înţelepţi. Să găsiţi mereu în filele
acesteia ceva nou, interesant, ajungînd astfel la
performanţe înalte.
Citiţi cât mai mult, luaţi-o ca pe un prieten de la
care vreţi să învăţaţi, deoarece cartea e ca un om care ne
întâlneşte la o răscruce a vieţii. Veţi învăţa cum să
procedaţi în orice situaţie ori împrejurare. Cu ajutorul
cărţilor omul s-a depăşit pe sine.
Deschideţi cartea cu luare aminte şi dragoste, oferind-o ca
pe o lumină mai departe.
Pe parcursul anului să dați dovadă de cuminţenie,
ascultare şi dorinţă de carte, iar părinţilor- sănătate
deplină, răbdare, putere de muncă şi clipe de împliniri.
Doamne ajută tuturor! Succes!
5 min. Descoperirea subiectului lecției. Harta RM
Cu ajutorul silabelor de pe frunzele lipite pe harta RM Frunze cu silabe
alcătuiți subiectul lecției de astăzi.

Observarea
Descoperirea

Subiectul: MOLDOVA –Ţara mea de dor! 30 de ani de


independenţă
Realizarea 2 min. Lucrul cu vocabularul Lucrul cu
vcabularul
sensului Independenţă- care nu depinde de cineva sau de ceva,
care se bazează pe forşele proprii, situaţia unui popor care
Conversația
se bucură de suveranitatea naţională. euristică

Cum înțelegeți subiectul lecției de azi? (Moldova la 30


ani de independență)
5 min. - Ce știți despre RM? (Se afișează imagini cu cîteva
GM
momente importante din mapa cu Moldova)
Imagini
Elevii relatează succinte informații.
Expunerea
RM este o țară situată pe continetul Europa. Țările
Discuția dirijată
vecine sunt România și Ucraina. Este o țară bogată în
monumete arhitecturale: muzee, biserici, mănăstiri. Este
vestită prin codri. Este o țară ospitalieră, are tradiții și
obiceiuri strămoșești, un port popular unic prin felul său
al diferitelor regiuni. Simbolica de stat a RM: stema,
drapelul și imnul. Are Parlament și guvern de unde se iau
decizii.
5 min. - Ce doriți pentru familia voastră?
Se face un cerc, începe învățătorul cu primul cuvînt GM
făcând un pas spre centru, tot așa fac și elevii.
Expunerea
-fericire, pace, liniște, înțelegere, bunăvoință, dragoste,
blândețe…
Tot ce ați spus e țara noastră, pentru că aceste însușiri
formează o țară. Așa cum crește un copil cu multe
greutăți, așa crește și o țară.
Fișa cu 25 ani de
La 27 august se sărbătorește Ziua Independenței a RM. independență
Moldova a parcurs un drum lung și anevoios pentru a-și
căpăta independența.Și anul acesta s-au împlinit 30 ani de
independență.

Reflecție 3 min. - Cu inițialele cuvîntului MOLDOVA numiți cuvinte


Fișa cu inițiale
ce constituie patrimoniul țării noastre, realizări ale Descoperirea
RM, succese.
Analiza
Mănăstiri, muzee, monede, monumente, muzică, miere,
Olărit, olari Acrostihul
Limbă, libertate, locaș sfînt
Drapel, democrație, dansuri
Oi, opinci, Orheiul Vechi
Voievod, Vieru,
Arheologi, artă
5 min. - Care credeți că sunt problemele cu care se
Discuția dirijată
confruntă Moldova astăzi?
1. Una din problemele cu care confruntă RM astăzi
este migrația peste hotare. Cei mai mulți pleacă
pentru a oferi untrai decent copiilorsăi.
2. Corupția, șomajul și sărăcia. Acestea sunt cele
mai mari probleme cu care se confruntă în present
Republica Moldova.
3. Următoarele problem sunt nivelul scăzut de trai
4. Criza economică
5. Salariile/pensiilemici
6. Moldova are drumuri rele;
7. În țara noastră se încalcă regulile,
8. O altă problemă cu care se confruntă RM este
medicina.
9. Autoritățile sunt indiferente față de popor.

2 min. Din timp la 3 copii li s-a dat o poezie pe strofe pentru o


Extindere citire expresivă Recitarea
Recitarea poeziei

MOLDOVA (Ana Țărnă)


Aici imi este ţara În ţara asta sfîntă,
Şi limba mea şi graiul, Iubită de copii,
Aici imi este mama, În ţara mea Moldova,
Aici imi este raiul! Cu pitoreşti cîmpii,
În ţara mea frumoasă, Cu şesurile-ntinse,
Cu dealuri şi cîmpii, Cu codri mari şi deşi,
În ţara mea Moldova, În ţara mea Moldova
Cu multe bucurii. Cu-ntinsele poteci.
O altă ţară-aleasă
Ca asta nu găseşti,
Cu lanuri înspicate,
Cu vii şi cu livezi!
5 min. Evaluare subectului.
Crearea unei comunicări despre Moldova completând Fișa cu textul
lacunar
enunțurile textului cu informații asimilate.
Patria este ţara în care ….. (m-am născut) şi al cărei Povestirea
cetăţean sunt. Ea înseamnă câmpii…(întinse), dealuri…
(bogate, line), codri… (seculari), râuri ….(repezi,
curate), lacuri …(domoale). Împreună cu ceilalţi locuitori
fac parte din poporul….(român). Simbolurile de stat ale
Moldoveisunt: … (stema), …. (tricolorul) și ….(imnul).
Cu o istorie zbuciumată, Moldova este o ţară care şi-a
cîştigat demnitatea și ….(independența) prin lupte şi
războaie.
Sunt mândru de ţara mea, Moldova, o ţară frumoasă cum
nu e alta pe lume.
1 min. Cuvântul învățătorului:
expunerea
Avem o ţară mică, dar frumoasă. Avem un plai cu oameni
harnici, frumoşi la sufletşi la port, inimile şi casele cărora
sunt deschise pentru prieteni şi dornice de vorbă dulce, de
vreme bună şi de pace. Suntem un popor ce ţine la
pământ, istorie, limbă şi cultură tindem s ăfim o ţară
europeană.
Iubiți țara și faceți totul pentru a o păstra curată, îngrijită
și bogată în tradiții.

S-ar putea să vă placă și