Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Dezvoltarea personală


Data: 31.03.2023
Subiectul lecţiei: Orice muncă e frumoasă
Timpul lecţiei (45 min): Mixtă
Clasa: a III-a
Învățătoare: Homițchi O.
Obiectivele operaţionale:
a) cognitiv-formative
O1-să recunoască diferite meserii.
O2-să completeze careul cu denumirile meseriilor;
O3-să identifice abilităţile pentru meseriile propuse;
O5-să selecteze activităţile potrivite pentru diferite meserii;
O6-să stabilească factorii succesului şi opţiunile profesionale .
b)afective
O1-să formeze atitudini corespunzătoare subiectului discutat la lecţie;
O2-să dea dovadă de insistenţă în căutarea soluţiilor şi argumentelor.

Tehnologii didactice:
- Restabileşte afirmaţia, Careul, Jocul Dicţionarul, Diamantul, Scrierea liberă, Jocul didactic, Exerciţiul lexical.
- Carioca, postere, fişe cu lexeme, cu sarcini, ghicitori, posterul cu careul meseriilor.
- Activitate frontală, independentă, în grup.
Etapele Activităţi Timp Tehnologii
cadru didactice
Asigur confort emoțional de realizare a lecției cu succes . 5 min
Evocare Termometrul emoțional Răspund la întrebări.
Cum vă simțiți azi?
De ce ?
Cine va trezit dimineața?
Eu cred că soarele.
La ce ne ajută soarele?
Și soarele vă dorește o zi minunată.
Joc
Ridică mâna cei mai bravi copii din clasa III-a
Ridică mânuța cele mai tandre fetițe
Ridică mânuța cei mai îndrăzneți băieți
Ridică mâna pentru cei care au mămici minunate.
Ridică mâna cei care au mămicile cele mai gospodine. Activitate frontală
Ridică mâna cei care au părinți care lucrează în construcție. Careul
Ridica mâna cei care au părinți contabili.
Ridică mâna cei care au părinți frezeri.
Ridică mâna cei care au părinți brutari
Ridică mâna cei care au părinți care lucrează în medicină.
Ridică mâna care are o mama profesoara. 3 min

Dragii mei astăzi vom merge într-o călătorie imaginară în țara profesiilor. Ca ajutor îl avem pe un personaj cunoscut
de voi Neștiilă. Neștiilă vrea să vă facă niște provocări ca la sfârșitul lecției să știetot.
Ce zice sunteti de acord să călătorim cu Neștiilă?

1.Anunțarea subiectului și obiectivelor.


Elevi credcă v-ați dat seama că noi astăzi vom vorbi despre meserii ..
Subiectul lecției este : Orice muncă e frumoasă ”

Neștiilă va pregătit un proverb și dorește ca voi să-l tălmăciți.


Explicația
,,Meseria este ca o bijuterie când lucrezi cu bucurie”

Am oprit la prima stație la prietenul nostru DEX pentru a ne explica cum e corect ? (meserie sau profesie) Jocul Dicționarul
Definiția cuvântului profesie.
Profesie-ocupație pe care o exercită cineva în baza unei calificări corespunzătoare
Uitene ajunși la a II-a stație și prietenul nostru Neștiilă solicită elevilor să completeză careul, realizând jocul Ghici, Fişa cu ghicitori
ghicitoarea
M E D I C U L mea, pentru a Careul
obţine pe
M E C A N I C U L verticală
sinonimul
C O N S T R U C T O R U L cuvîntului
profesii.
F R I Z E R U L

P R O F E S O R U L

G R Ă D I N A R U L

M I N E R U L

1. Alb halat îmbracă tata 2.De n-ar fi el să umble la motor,


În spital când vine, N-ai sui în ascensor.
Spune-i numai ce te doare, (Mecanicul)
El te face bine.
(Medicul) 4.Cine e omul faţă de care
3. Beton şi metale Toţi bărbaţii îşi scot pălăria
Urcă sus pe schele (Frizerul)
Blocuri şi furnale 6.Cine s-a sculat din zori
Construieşte cu ele. Să lucreze pentru flori?
(Constructorul) Parcă l-am zărit şi noi
5. În clasă pe orişicine Prin grădini şi parcuri noi?
Îl învaţă ce e bine. (Grădinarul)
(Profesorul)
7.Toată ziua el tot sapă
Din adâncuri, ca să scoată
Pentru ţară mult cărbune
Cine ştie cum îi spune?
(Minerul)

Am ajuns la Stația III. Activitate


Lucrul cu manualul. independentă
Realizarea Exercițiul 1 pag.42 5 min Jocul Dicţionarul
Sarcina: Descoperă profesiile din imagini.
sensului Stația IV.
Fişa de lucru
Neștiilă vă provoacă să studiați Fişa cu activităţi/abilităţi, selectând activităţile potrivite pentru meseriile din
tabelul Fişa cu meserii. Elevii lucrează frontal la tabla flipchart.
Planșă cu activități și
profesii
Fişa cu activităţi/ abilităţi
Învățătorul solicită elevilor să selecteaze din tabel activităţile care se întâlnesc la mai multe meserii, fixându-le
într-o coloniţă, astfel elaborînd Trăsăturile omului de succes.
Să fiu competent 15 min
Să fiu ingenios
Să fiu corect
Să fiu tacticos
Să fiu tolerant
Să fiu responsabil
Să fiu diplomat
Concluzia profesorului: Ce profesie n-ai îmbrăţișa, pentru a avea succes, fiecare din noi trebuie să posede aceste
calităţi! Astfel, profesorul revine la afirmaţia de la evocare Pentru a deveni om capabil şi de succes în orice
profesie, 3 lucruri sunt necesare: natura, studiul şi practica.
Stația V .Lucru pe rânduri.
Rândul 1.
Constructorii
Restabilește puzzle pentru a descoperi o profesie.
Rândul 2
Pictorii
Continuă desenul.
Rândul 3
Actorii
Joc de rol.
-La medic.
-Profesor.
Rândul 4
Poeții
Să continuie versurile.
Stația VI. Profesia de învățător.
Care este profesia care o practic eu?
Cum credeți care este rolul unui profesor?
Cine ne poate ghida în alegerea unei profesii?
Stația VII.
Lucrul cu manualul. Ex.3 pag.43
Lucru în echipe
Stația VIII
Joc.Ghicește profesia.
5 min Joc ,,Săculețul
Jocul ,,Săculețul fermecat” ( Într-un săculeț special se pun diverse obiecte,elevul se leagă la ochi și extrage câte un fermecat”
obiect și ghicește la ce meserie este folosit obiectul și cum se numește persoana care îl folosește)
Stația IX. Rânduri din jurnalul personal.
Scrie 3 acțiuni necesare pentru a îmbrățișa o meserie pe plac.

Reflecţia Continuie gândul:


Astăzi la lecţie am aflat___________________________________________________________________________ 10 min Jurnalul personal
Activitatea mea preferată este să____________________________________________________________________
Pentru activitatea mea preferată am nevoie de_________________________________________________________
Pentru a îmbrăţişa o profesie, trebuie_________________________________________
Concluzia: Pentru a putea îmbrăţişa o meserie/profesie şi pentru a avea succes , este important să muncim
zilnic, pentru a dezvolta abilităţile necesare şi trăsăturile omului de succes.

Extinderea Decorați torta cu emoțiile avute la oră 2 min Planșă cu tortă


Discutaţi cu părinţii despre Profesia îmbrăţişată de părinţi şi realizaţi un poster, împreună cu părinţii, despre
această meserie.

S-ar putea să vă placă și