Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

la informatică
clasa a IX-a
,,Instrucțiuni repetitive .
Rezolvarea problemelor”

profesoară : Homițchi Olesea


Clasa: a III-a „B”
Disciplina de învăţământ:Ştiinţe
Tipul:lecţia mixtă
Resurse temporale:45 de minute
Resurse umane:30 de elevi
Modulul:Învelişurile Pământului
Subiectul orei:Învelişul gazos al Pământului. Aerul
Sub-competenţe:
2.1. Achiziţionarea şi utilizarea în comunicarea ştiinţifică a termenilor - cheie: solid-lichid-
Obiective operaţionale:

1. Să completeze fişele
2. Să argumenteze importanţa aerului
3. Să efectuieze experimentele la tema dată
4. Să explice cele observate în urma experimentelor efectuate
5. Să determine proprietăţile aerului
6. Să întreţină discuţii la temă utilizând limbajul ştiinţific
7. Să coopereze în grup la sarcinile propuse, manifestând răbdare şi bună înţelegere în
timpul colaborării

Strategii didactice

1. Metode şi procedee: Conversaţia, Asaltul de idei, PowerPoint, Demonstrarea,


Ghicitoarea, Experimentul, Puzzle, Observarea , Explicarea, Învăţarea reciprocă, Lucrul
cu manualul.
2.Forme de activitate: Frontal, Individual, Lucrul în grup,
3.Mijloace didactice de instruire: laptopul, proiectorul, fişe individuale şi diferenţiate,
baloane, lumânare, chibrite, vas cu apă, pahar, fişe pentru puzzle.

Bibliografie:
1.Curriculum-ul şcolar ”Ştiinţe” cl.I-IV, Chişinău, 2010
2.Ghid de implementare a curriculumului. Chișinău, 2011.
3.Zinaida Galben-Panciuc; Svetlana Galben; Stela Diaconu; Ion Botgros;
”Ştiinţe” manual pentru clasa a III-a; Prut Internaţional ;2012
4.Zinaida Galben-Panciuc; Stela Diaconu; Ion Botgros;
”Ştiinţe”Ghid pentru părinţi şi învăţători pentru clasa a III-a;Prut Internaţional ;2000

Demers instrucţional
Evenimentele ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ŞI Strategii didactice Evaluarea
instrucţionale ELEVILOR metode forme
Evocarea Se asigură un climat favorabil pentru desfăşurarea
lecţiei
*SALUTUL
- Îi salut pe toți acei care s-au născut în luna
noiembrie.
- Salut pe toți cei care s-au născut în luna lui
brumar.
- Salut pe cei care au pășit pragul școlii la 6 ani.
- Salut pe toți cei care s-au trezit la ora 7.00

- La ce oră suntem?

Mai întâi și-ntâi de toate


Avem oaspeți mulți în spate
Cu un zâmbet blând să-i privim
Cu cuvinte dulci îi întâlnim
”Bine ați venit!”

Discuţii referitoare la anotimpul Toamna.


Enumărarea semnelor specifice lunii-noiembrie.
Completarea calendarului naturii pentru ziua de Conversaţia Frontal Aprecieri
astăzi în conformitate după timpul de afară. verbale

Azi la ora de științe vom călători imaginar prin


învelișurile Pământului cu diferite tipuri de
transport.

Să dăm START! Trei elevi vor călători cu


II.Realizarea trenul. La ring
sensului Fișa 1. Completează enunțurile.
S are mai multe culori: ....................... Indivi
O este alcătuit .................................... dual- Evaluarea
L poate fi ........................................... diferenţi colegului
U poate fi .................................. at
L

Fișa 2. Stabilește legături


deal * *negru * *cel mai fertil
munte* *argilos* *puțin fertil
câmpie* *nisipos* *se usucă repede

Fișa 3. Completează schema


PĂMÂNT

Ceilalți călătorim cu balonul. (Pe nourași sunt


scrise niște cuvinte. Elevii trebuie să alcătuiască
întrebări cu cuvântul ales./ Răspund la întrebarea PPT
formulată).

Ștafeta Frontal
întrebărilor

Aprecieri
verbale

Joc didactic

-Bravo! Soarele din clasă s-a trezit, dar nu


încălzește aerul destul, fiindcă îi mai lipsesc niște Frontal
raze. Adunați razele soarelui.
* Învelișul solid
* Solul.
* Bogățiile Pământului
(elevii povestesc tema de acasă, utilizând limbajul
științific)
-Excelent! Ce atmosferă plăcută s-a creat în clasă.
Temperatura aerului se ridică. PPT

Captarea atenţiei
Le propun elevilor trei ghicitori
1)De mă umfli, zbor,
Ca un fulg îs uşor Ghicitorile
(Balonul)
2)Rotundă şi colorată
Sare toată ziua toată
Nu oboseşte niciodată.
(Mingea)
3)N-am culoare, nici miros,
Dar la toţi sunt de folos
(Aerul)
Anunţarea Răspunsurile sunt scrise pe tablă şi le propun
temei. elevilor să răspundă la întrebarea de la tablă
Anunţarea -Ce legătură există între aceste corpuri? Aprecieri
obiectivelor verbale
lecţiei Anunțarea temei: Învelișul gazos al Pământului. Conversaţia
Aerul. Asaltul de
Anunțarea obiectivelor: idei

1. Să argumentați importanţa aerului


2. Să efectuați experimentele la tema dată
3. Să explicați cele observate în urma
experimentelor efectuate Frontal
4. Să determinați proprietăţile aerului
5. Să întreţineți discuţii la temă utilizând Demonstrar
limbajul ştiinţific e
6. Să cooperați în grup la sarcinile propuse,
manifestând răbdare şi bună înţelegere în
timpul colaborării Explicaţia
Explicarea cuvintelor cheie de pe fişe la tablă: aer,
azot, oxigen, dioxid de carbon
-Care sunt învelişurile externe ale Pământului?
-Din care înveliş face parte aerul?
Continuăm călătoria cu vaporul. Această
călătorie ne va permite să stabilim proprietăţile
aerului.
-le propun să efectuăm următoarele experienţe
Ex.1 Trageți aer în piept, întrerupeți respiraţia şi Asaltul de Lucrul în
numărți în gând. idei grup Activitate
Adresez întrebările: Conversaţia practică
-Cât timp a-ţi rezistat? Ce a-ţi constatat? Observarea
Respiraţi de câteva ori mai adânc. Observaţi ce se Explicaţia
întâmplă cu coşul pieptului?

Ex.2 Folosiţi caietul, manualul ca un evantai Experiment


III.Reflecție -Ce simţiţi? ul
-Ce miros are aerul, ce culoare? Observarea

Ex.3 Umflați balonul.


-Ce formă a luat balonul?
-Din ce cauză s-a scimbat balonul?
Elevii dezumflă baloanele.
-Ce a-ţi observat?
Aprecieri
Ex.4 Întroduceți un pahar cu gura în jos într-un Experiment verbale
vas cu apă. ul
-Ce observaţi? Demonstrar
Înclinați puţin paharul. e
-Ce observi? Conversaţia

Ex.5 Aprindeți o lumânare. Acoperiți cu un vas Observarea


de sticlă.
-Ce observaţi? Conversaţia
Explicaţia

Criterii de succes
(activitate în grup)
Concluzia Individu
Activitate în Caietul elevului pag.30 (ex.1) al

În urma concluziilor formulate de elevi stabilim la PPT


tablă proprietăţile aerului
 Este incolor şi transparent
 Nu are miros, gust, formă
 Ocupă tot spaţiul Aprecieri
 Ia forma vasului verbale
 Este mai uşor ca apa

Clasa e împărţită în trei rânduri(trei grupe)


Pentru a afla din ce este compus aerul le propun
elevilor puzzle. Fiecare grup va ordona obţinând
cuvintele:oxigen, dioxid de carbon, azot.
Fiecare grupă citeşte din manual informaţia Puzzle
referitoare la cuvântul obţinut. Apoi le povestesc Aprecieri
colegilor Lucrul cu verbale
Oxigenul manualul
Cel mai important gaz, întreţine arderea, este
produs de plantele verzi,vieţuitoarele şi oamenii
inspiră oxigen Învăţarea
Dioxidul de carbon reciprocă
Gaz foarte toxic, nu întreţine arderea, este eliminat
de plante, se foloseşte la stingerea incendiilor.
Azot
Cel mai răspândit gaz, nu întreţine nici viaţă nici
arderea
PPT
IV Extensie Privesc imaginile la ecran.
-Observați deosebirile. Conversaţia
-Explicați în care medii aerul este mai curat?De
ce?
-Care sunt cauzele poluării aerului în prima
imagine?
-Ce metode de îmbogăţire a aerului cu oxigen
puteţi numi?

Ultima călătorie o vom face pe jos la aer liber Fișa Indivi Autoaprec
Elevii completează individual fişele. dual iere
Încercuieşte A (adevărat) dacă afirmaţiile sunt Test-grilă
corecte şi,respectiv F (fals) dacă sînt greşite
Aerul este un corp gazos A F
Aerul este alcătuit din mai multe gaze A F
Oxigenul este necessar organismelor A F
Dioxidul de carbon întreţine arderea A F

Evaluarea lecţiei se face prin tehnica „Gândul


pe care-l iau cu mine acasă...”

Explicaţia

Anunţarea temei pentru acasă


De îndeplinit exercițiile de la pag.30-31 (C.elev.)
(de povestit tema lecţiei folosind schema dată)

S-ar putea să vă placă și