Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ‘ Nicolae Tomovici - Plopșor”


Profesor: Dumitrașcu Simona-Evelina
Data:
Clasa a VI –a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Cặlặtoria
Tema lecției: Schița D-l Goe de I. L. Caragiale. Lectura textului suport
Tipul lecției: dobândire de noi cunoștiințe

COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în diferite situații de
comunicare
3. Receptarea mesajului scris din diferite texte literare
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise cu scopuri diverse

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2. Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale, participând la discuţii
pe diverse teme sau pornind de la textele citite/ascultate;
2.1. Corelarea informaţiilor explicite şi implicite din texte literare și nonliterare, continue, discontinue și
multimodale ;
3.1. Redactarea unui rezumat, a unui text, pe un subiect la alegere, având în vedere etapele procesului de
scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informații sau pentru a relata experiențe trăite sau
imaginate;
4.1. Aplicarea conştientă a achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, din limba română standard, pentru
exprimarea corectă a intenţiei communicative;
4.3 Valorificarea achiziţiilor fonetice de bază, în realizarea propriei pronunţii şi scrieri şi pentru evaluarea
pronunţiei şi scrierii celorlalţi, prin raportarea la normă, cu scopul corectării erorilor în comunicare;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE/ COMPETENȚE DERIVATE:


O1: să prezinte date despre autorul operei studiate;
O2: să identifice reperele spațio-temporale din text;
O3: să enumere personajele care participă la acțiune;
O4: să utilizeze cuvintele noi în alte contexte.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversația euristică, învățarea prin descoperire, explicația, explozia stelara,
exercițiul.
Mijloace și materiale: manualul, cartea Momente și schițe de I. L. Caragiale, caiete, Plansa cu explozia
stelara, tablă.
Forme de organizare: colectivă, individuală, perechi.
Durata: 50 minute
Evaluare: observarea și aprecierea verbală, chestionare orală.

BIBLIOGRAFIE:
1. Mihaela Cirstea, Ileana Sanda, Limba și literatura română. Manual pentru clasa a VI – a, Ed.
Didactica si Pedagogica, București, 2018;
2. Marilena Pavelescu, Metodica predării limbii și literaturii române. Ghid pentru susținerea examenelor
de definitivare și de acordare a gradelor didactice, Ed. Corint, 2010.
3. I.L. Caragiale, Momente şi schiţe, Ed. Eminescu, 1980
4. Adina Elena Sasu, Liviu Ioani, Dicţionar de personaje literare, Ed Paralela 45, Piteşti, 1980
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimentele Timpul Conţinutul instructiv – educativ Activitatea elevilor Tehnici de instruire


lecţiei de lucru (activitatea profesorului) şi de evaluare

I. Moment 1 minut Stabilesc un climat favorabil derulării Îşi pregătesc cele necesare orei de Conversaţia
organizatoric activităţii de învăţare. Notez absenţii. limba română

II. Actualizarea 10 Verific temele elevilor atât cantitativ, cât şi Elevii prezintă caietele, citesc Conversaţia
cunoştinţelor minute calitativ. tema şi se corectează când este
anterioare şi Captarea atenției se va face prin explicarea cazul.
captarea atenţiei unui proverb „ Prostul nu e prost destul,pậnặ
nu e și fudul.”
Elevii sunt atenţi şi ascultă cu o
mare curiozitate poezia pentru a Planşa cu poezia
identifica personajul.
Profesorul le adresează elevilor întrebări cu
privire la scriitorul I. L. Caragiale și cu privire
la opera acestuia: Conversaţia
- Cine a fost I.L.Caragiale?
- Știți în ce ani a trăit I. L. Caragiale?
- Ați citit vreuna din operele lui?
- Despre ce era vorba în operă?

Elevii răspund întrebărilor cu


informaţiile dobândite de-a lungul
anilor de şcoală.
III. Anunţarea 2 minute Profesorul va anunța titlul noii lecții D-l Goe
titlului şi a de I. L. Caragiale, pe care ȋl va nota pe tablă. Explicaţia
obiectivelor Apoi va enunța obiectivele lecției. Elevii conştientizează obiectivele
lecţiei şi notează titlul în caiete. Conversaţia

IV. Dirijarea 30 de Pentru a realiza lectura textului, profesorul va


învăţării minute solicita elevilor citirea textului pe roluri. Explicaţia
Profesorul va verifica apoi nivelul de
comprehensiune al cuvintelor din text. Elevilor
.
li se va solicita să noteze cuvintele
necunoscute pe caiete, apoi un elev va citi Conversaţia
explicația din subsolul paginii manualului
pentru fiecare din cuvintele necunoscute.
Dupa lecturarea textului, pentru verificarea
informatiilor, elevii vor primi cate o fișặ cu
explozia stelarặ, urmand sa raspunda la
urmatoarele intrebari: (anexa 1)
1. Când se petrece acţiunea ?
2. Unde se petrece acţiunea ?
3. Care sunt personajele ?
4. Ce trăsături îl definesc pe tânărul Plansa cu explozia
stelara
Goe?
5. Cum se termină acţiunea ?
Fisa de lucru
Elevii primesc fisa si incep sa
În continuare elevii vor fi grupaţi în echipe şi
formuleze raspunsuri la cele 5
vor primi o fişă cu diverse exerciții ( să intrebari. Conversaţia
completeze tabelul BINGO, să construiască
enunțuri cu termenii învăţaţi, să completeze
spaţiile punctate, etc.) (anexa 2) Ei precizează reperele spaţio-
temporale ale schiței D-l Goe
Elevii sunt concentrati si rezolva Fisa de lucru
cerintele.

Dupa rezolvarea cerintelor fiecare Conversaţia


echipa isi va desemna un lider care
va prezenta raspunsurile.
Exerciţiul
V. Asigurarea 3 minute Are loc pe tot parcursul lecţiei prin aprecieri
feed – back-ului verbale. Sunt notaţi elevii care au avut cele mai
şi a retenţiei multe intervenţii pe tot parcursul orei.

VI. Asigurarea 2 minute Temă pentru acasă: Ce asemanari exista intre Elevii notează în caiete. Conversaţia
retenţiei şi a Ionel din „Vizita” si Goe din „D-l Goe”?
transferului
D-L GOE…

Explozia stelară

Când se petrece acţiunea ?

Care sunt personajele operei? Unde se petrece acţiunea ?

Ce trăsături îl definesc pe tânărul Goe? Cum se termină acţiunea?


Anexa 2
1. BINGO! Completează fiecare căsuţă, răspunzând la întrebări:

Autorul schiței D-l Goe Numele satului în care s-a născut Titlul unei alte schițe
I.L.Caragiale

Ce opere a mai scris Titlul unei piese de teatru Sensul cuvântului urbe
Caragiale?

2. Completează cu cuvintele corespunzătoare:

 Goe poartă un frumos costum de _________________________.

 Ca să nu mai rămâie repetent şi anul acesta, mam-mare, mamiţica şi tanti Miţa au promis
tânărului Goe să-l ducă-n _____________________ de 10 mai.

 Goe vrea să stea în coridorul vagonului cu_______________.

 Băiatul a rămas fără _________________ şi fără _______________.


3. Precizeaza forma literară a următoarelor cuvinte/expresii:
ciucalată = …………….……..…….…. să nu rămâie = …………….………
n-am declaratără = …………..………... să vie = …………………….……
n-am plătitără = ………….…...………. să râză = …………………………
4. Alcatuieşte enunţuri cu următorii termeni: dame, cupeu, beret, macaz, pică.
……………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………
………...
5. Transformă din vorbirea directă în vorbire indirectă:

„ Dar mamiţa adaogă:


- Da pe mamiţa n-o pupi?
- Pe tine nu vreau! zice Goe cu homor.
- Aşa? Zice mamiţa. Lasă... şi-şi acoperă ochii cu mâinile şi se face că plânge.
- Las că ştiu eu că te prefaci! zice Goe.
- Ţi-ai găsit pe cine să-nşeli! zice mam-mare.”
6. Alege varianta corecta de raspuns, in functie de ceea ce exprima fiecare enunt: constatare,
ordin, ȋndemn, justificare.

a) “- Eu vreau sa vie!”
b) “- Nu! Nu e voie sa scoti capul pe fereastra, mititelule!”
c) “- Vezi ce bine-I sade lui – zice mam’mare- cu costumul de marinel?”
d) “ – Goe! Maica! Acolo esti?”

7. Identificặ patru cuvinte din cậmpul lexical al calatoriei.

8. Completeazặ spaṭiile libere cu informaṭii din text:

a) Doamnele pleacặ la București, deoarece…………………………………. .


b) Goe nu vrea sặ intre ȋn compartiment pentru cặ………………………… .
c) Conductorul vine ȋn compartiment ca sặ…………………………………
d) Goe o sặrutặ pe mama lui dupa ce……………………………………… .

9. Alege enuntul corect incercuind adevarat (A) sau fals (F), justificậnd alegerea cu secvente din
text:

a)Cặlặtoria la București are loc ȋn data de 10 mai. A F


b)Un tậnặr ȋl ȋnvaṭặ pe Goe sặ scoatặ capul pe fereastra trenului. A F
c)Biletul de tren al lui Goe trebuie plặtit din nou. A F
d)Trenul s-a oprit cậnd a fost tras semnalul de alarmặ. A F

10. Faceṭi consideraṭii asupra titlului lecturii noastre. Credeṭi cặ Goe meritặ apelativul “domn”?
D-l Goe…

Vă spun acum o poveste


A unui băiat ce uimeşte.
Obraznic şi linguşit,
Mereu este răsplătit.

De trei dame-i însoţit,


La Bucureşti a pornit,
Să nu fie repetent,
Ca în anul precedent.

Este mic, needucat,


Obraznic şi răsfăţat,
Personaj de schiţă este
Ia ghiceşte cine este !

S-ar putea să vă placă și