Sunteți pe pagina 1din 8

Școala Gimnazială ”Petofi Sandor” Livada

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Petofi Sandor, Livada


Profesor: Mihovici Dorela - Maria
Clasa: a VI-a B
Data: 09.03.2022
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Balul pomilor. Figuri de stil
Tipul lecției: lecție de asimilare însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției: dezvoltarea şi stimularea creativității și a plăcerii lecturii, cu scopul de a înțelege valorile universale și importanța raportării la
acestea
Competenţe generale:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

Competenţe specifice:
1.2. Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale, participând la discuţii pe diverse teme sau pornind de la
textele citite/ascultate;
2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte diverse;
3.1. Redactarea unui rezumat, a unui text, pe un subiect la alegere, având în vedere etapele procesului de scriere și structurile specifice,
pentru a comunica idei și informații sau pentru a relata experiențe trăite sau imaginate;
4.4. Utilizarea deprinderilor dobândite pentru monitorizarea corectitudinii comunicării, prin raportarea la normă.
Obiective operaționale:
La sfârșitul și pe parcursul activității, elevii vor fi capabili:
O1 – să extragă din text diferite figuri de stil;
O2 – să identifice imagini artistice din textul suport;
O3 – să creeze figuri de stil pornind de la imagini și melodii suport;
O4 – să redacteze o strofă sau o poezie utilizând figuri de stil.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, învățarea prin descoperire, jocul didactic, cvintetul.
2. Mijloace de învăţământ: manualul digital, caietele elevilor, carioci colorate, tablă inteligentă, laptop.
3. Forme de organizare a învăţării: activitatea frontală, activitatea în grupe și individuală.
4. Resurse educaționale: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele însuşite anterior.
5. Resurse de timp: 50 minute

MODALITATI DE EVALUARE: aprecieri verbale, evaluare scrisă, evaluare orală, autoevaluarea.

BIBLIOGRAFIE:

 Mariana Norel, Petru Bucurenciu, Mihaela Dragu – Limba și literatura română, clasa a VI-a – Editura Didactică și Pedagogică,
București, 2018

 Pamfil Alina – Metodica și practica predării limbii și literaturii române;


 ***Programa şcolară de Limba şi literatura română pentru clasa a V-a.
 https://www.youtube.com/watch?v=6jmkqHmzuCg
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele Material Metode şi


Conţinutul învăţării Forme de Evaluare
lecţiei didactic procedee organizare

1. Moment Pregătesc materialele necesare, notez absențele, Manualul Conversația Frontală Orală
organizatoric verific temele, creez o atmosferă optimă pentru digital, caietele Explicația Aprecierea
(5’) desfăşurarea activităţii. elevilor. răspunsurilor

Folosind tabla inteligentă, redau un fragment


muzical din melodia Au innebunit salcâmii. Le
cer să sesizeze frumusețea fragmentului audiat, și
să facă o mică comparație cu poezia studiată ora Manualul Conversaţia Frontală Orală
2. Captarea precedentă, rugându-i să identifice elemente digital, video, Explicaţia Întărirea
atenţiei comune. La sfârșit, menționez că la fel ca și în tabla Jocul didactic răspunsurilor
(3’) fragmentul audiat, și poezia Balul pomilor inteligentă,
trezește în sufletul cititorilor emoții și sentimente laptop.
puternice, legate de sosirea primăverii. Emoții
care sunt redate prin intermediul figurilor de stil
folosite de către autor.

3. Anunţarea Anunţ elevii că azi vom studia o lecție de Manualul, tabla Conversaţia Frontală și Orală
subiectului şi a comunicare și de asimilare de noi cunoștințe. Le inteligentă, Explicaţia individuală Aprecieri
obiectivelor transmit obiectivele lecției. Notăm titlul lecției pe laptop. verbale
(2’) tablă: Balul pomilor. Figuri de stil.

4. Dirijarea
învățării Ne reamintim împreună despre personificare, Caietele Conversaţia Frontală Orală
(27’) scriind definiția pe tablă și în caiete. Pe urmă elevilor, Explicaţia Aprecieri
identificăm în poezie personificări, epitete și manualul, tabla verbale
enumerații. (Anexa 1) inteligentă Întărirea
răspunsurilor
Elevii lucrează în 6 grupe. Pe grupe
Pornind de la câteva imagini și ascultând melodia
Au înnebunit salcâmii a lui Tudor Gheorge,
aceștia trebuie să creeze diferite figuri de stil. Foi de flipchart Orală
După aceea, trebuie să redacteze o strofă sau două manualul, tabla Aprecieri
Conversaţia
utilizând figurile de stil create. (Anexa 2) inteligentă verbale
Explicaţia
Un reprezentant din fiecare grup va citi strofa, în Întărirea
timp ce colegii săi îl vor acompania muzical cu răspunsurilor
instrumente aflate la îndemană și prin mișcări ce
sugerează diverse elemente ale naturii regăsite în
poezia lor.
Elevii creează un cvintet pornind de la cuvântul Caietele Cvintetul Individuală
POMII. (Anexa 3) elevilor
5. Asigurarea Frontală
Pentru a acorda profesorului un feedback, elevii Bilețele Conversația
retenției și a Aprecieri
primesc un bilețel pe care trebuie să noteze un
transferului verbale
lucru care le-a plăcut și un lucru care nu le-a
(10’) plăcut din lecția de azi. Strâng bilețelele și le
lipesc pe tablă, citind unele dintre ele.

Fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a


activităţii şi de implicare a elevilor în rezolvarea
6. Încheierea Caietele Conversaţia Frontală Aprecieri
sarcinilor primite.
activităţii elevilor, tabla Explicaţia verbale
Dau tema elevilor: Scrie o compunere descriptivă
(3’) inteligentă.
de 12-15 rânduri cu titlul Balul florilor, folosind
diferite figuri de stil pe care le vei sublinia.

Anexa 1
OGLINDA TABLEI

BALUL POMILOR
de Dimitrie Anghel
Figuri de stil

1. PERSONIFICAREA: este figura de stil prin care unor obiecte, ființe sau fenomene ale naturii le sunt atribuite limbaj, însușiri,
comportamente umane.
Exemple:
 “caișii, zarzării și prunii înveșmântați în haine albe”
 „vântul plecat a deșteptat un cânt”
 „Și-apoi cu reverențe pomii s-au înclinat pân' la pămînt”
 „albii cavaleri,/Despodobiți de-atîtea grații

2. EPITETUL: este figura de stil care exprimă însușiri deosebite, neașteptate ale obiectelor sau ale acțiunii, prezentându-le într-o lumină nouă,
aparte.
Exemple:
 “Dulci orchestre”
 „Grații albe”
 „Albii cavaleri”

3. ENUMERAȚIA: este figura de stil care constă în înșiruirea unor termeni de același fel sau cu sensuri apropiate, pentru a accentua ideea
exprimată sau pentru a sublinia aspecte descrise.
Exemple:
 „Caișii, zarzării și prunii”
 „Cochetării și grații albe, și roze gesturi, dulci arome”

Anexa 2
COPAC FEEDBACK
Anexa 3
Realizați un cvintet utilizând ideea poetului Dimitrie Anghel. Notați două însușiri, trei verbe, o propoziție formată din patru cuvinte și
o concluzie, în spațiile de mai jos:

Pomii

S-ar putea să vă placă și