Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC (NR.

1)
DATA: ..................................................
ŞCOALA .........................................................

CLASA: a V-a

PROFESOR:
OBIECTUL: Limba şi literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Textul în versuri
SUBIECTUL: Figuri de stil ( epitetul, comparaţia, personificarea, repetiţia, enumeraţia)
TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtă – de recapitulare şi verificare a cunoştinţelor dobândite

MOTIVAŢIA: Lecţia este importantă, deoarece permite consolidarea şi verificarea cunoştinţelor despre figurile de stil învăţate . Elevii vor fi puşi în
faţa unor texte sau a unor exerciţii care le exersează capacitatea de recunoaştere, analiză, observaţie, le dezvoltă atenţia, creativitatea,
expresivitatea limbajului, imaginaţia, originalitatea şi vocabularul.

COMPETENŢE GENERALE:

1. receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;


2. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
3. receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a unui mesaj oral
1.4 sesizarea abaterilor de la normele limbii literare într-un mesaj ascultat
1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat
2.1 asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral
3.3 identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: Se urmăreşte ca elevii:


a)În domeniul cognitiv:
-să definească şi să exemplifice figurile de stil şi imaginile artistice învăţate
-să recunoască şi să motiveze figurile de stil şi imaginile artistice din texte-suport;
-să creeze texte (enunţuri ) în care să apară figuri de stil;

b)În domeniul intelectual-formativ:

- să se exprime coerent, nuanţat în limba română;

- să opereze cu limbajul specific studiului literaturii ;


c)În domeniul afectiv:
- să dovedească receptivitate faţă de exerciţiile primite, implicându-se în rezolvarea acestora;
-să introducă cunoştinţele acumulate în propriul sistem de valori;
-să aplice cu interes cunoştinţelor dobândite;
- să dovedească dorinţa de a selecta, explica, motiva;
-să preţuiască şi să admire tezaurul de sensibilitate artistică a creaţiei lirice româneşti

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, ciorchinele, lucrul în perechi, exerciţiul, explicaţia, jocul didactic, lectura selectivă, problematizarea, metoda
R.A.I. (Răspunde-Aruncă-Interoghează), brainstorming;

FORME DE ORGANIZARE: -activitatea frontală alternativ cu activitatea independent individuală şi munca pe grupe de elevi;
MIJLOACE ŞI MATERIALE DIDACTICE:
- planşe cu imagini, jetoane, fişe de lucru, cretă colorată, creioane colorate, mapa activităţii ( file de portofoliu), culegeri de exerciţii, tabla, cretă
colorată, hârtie colorată.
- Limba română, manual pentru clasa a V-a, Humanitas, Bucureşti, 2001 şi alte manuale de de limba română

METODE DE EVALUARE:-observare curentă, verificare orală, fişe de lucru, valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back raportat
contribuţiei elevilor, autoevaluarea, nota;
RESURSE:
1.BIBLIOGRAFICE:

-Mariana Robănescu, Dicţionar de termeni literari şi figuri de stil, Ed. Ametist ’92, 2006;

-Victor, Drujinin, Concepte operaţionale, dicţionar de termeni literari, Editura Andreas, 2007;

-Constantin Parfene, Literatura în şcoală, Editura Didactică si Pedagogică, Bucureşti, 1977; Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii
române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999

-Emanuela Ilie, Elemente de didactica literaturii române, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2007;

-Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2003.

-Pamfil Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 2004

-*** Dicţionarul explicativ al limbii române, ediţia a II-a, Bucureşti, Editura Academiei, 1998

-Limba română, manual pentru clasa a V-a, Humanitas, Bucureşti, 2001;

- Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a. Aria curriculară limbă şi comunicare, Bucureşti, 1999
2. TEMPORALE-50 minute
3. UMANE-13 elevi, capacităţile intelectuale ale elevilor( nivel mediu), cunoştinţele anterioare ale elevilo
SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare


Metode şi Forme de Materiale
procedee organizare didactice Obs.
Se asigură un climat Elevii îşi pregătesc caietele şi Conversaţia Frontal Catalogul Evaluare
Momentul favorabil bunei desfăşurări a manualele; Caiete orală
organizatoric lecţiei ; Prezintă tema ;
(5min) Se notează absenţii; Dacă este
Se verifică prin sondaj atât necesar se
calitatea cât şi cantitatea corectează
temei ; greşelile
Captarea Profesorul dictează elevilor Sunt atenţi la indicaţii; Exerciţiul Frontal Tabla
atenţiei următoarele enunţuri : Răspund la întrebările Conversaţia Creta
(3min) ,, În vârful unui stejar profesorului ; Problematizarea colorată
bătrân, un flulture alb, un
future galben şi un fluture
albastru dansau. Razele
soarelui, strălucitoare ca
nişte suliţe, le mângâiau
aripile catifelate ’’
,, În vârful unui stejar, trei
fluturi zburau . Razele
soarelui, le atingeau aripile.
’’
Sunt rugaţi elevii să compare
cele două fragmente, să
precizeze diferenţele, să
aleagă fragmentul preferat şi
să motiveze răspunsul.
Se întreabă elevii:
Ce rol au figurile de stil?
(dau frumuseţe textului,
sporesc expresivitatea
limbajului, dezvoltă
imaginaţia, creativitatea, etc.
Enunţarea -Profesorul anunţă tema Sunt atenţi la indicaţiile Conversaţia Frontal Tabla
temei şi a lecţiei şi obiectivele acesteia; profesorului şi notează titlul Caietele
obiectivelor -Notează titlul pe în caiete ;
(1min) tablă„Figurile de stil
(recapitulare şi verificare a
cunoştinţelor)

Reactualizarea -Se va folosi metoda Se implică activ în discuţie. Conversatia Frontal Observarea
cunoştinţelor ciorchinelui, pe care răspunzând la întrebări; Individual sistematică a
învăţate profesorul îl va desena pe Ciorchinele elevilor
anterior tablă (Anexa 1) şi li se va
(5min) cere elevilor să
completeze( pe grupe) câte
un ciorchine cu denumirea
figurilor de stil şi a
imaginilor artistice învăţate.
-Se reactualizează
cunoştinţele învăţate anterior
printr-o serie de întrebări
(definiţie, exemple, rolul)

Obţinerea Elevii vor fi grupaţi în echipe Sunt atenţi la indicaţii şi Conversaţia Frontal Manualul Evaluare
performanţelor de doi elevi şi vor primi fişe lucrează sarcinile primite Explicaţia Individual Tabla orală
şi asigurarea de lucru, unde vor avea de Problematizarea
feedback-ului rezolvat diferite sarcini:să Dezbaterea
(20min) recunoască, să motiveze şi să Lucrul cu
creeze figuri de stil şi imagini
artistice în diferite enunţuri manualul
sau versuri pornind de la Exerciţiul
nişte imagini de pe jetoane jocul didactic
sau din prezentarea unor
peisaje făcută cu ajutorul
laptopului.
Evaluarea Se propune elevilor să -participă la joc, răspund la Exerciţiul Individual Fişa Evaluarea
performanţelor completeze într-un ciorchine întrebări metoda R.A.I. răspunsurilor
(9min) care are in centru ,,Bucuriile (Răspunde-
iernii’’ şi să creeze diverse Aruncă-
figuri de stil şi imagini Interoghează)
artistice, în diferite enunţuri
sau versuri pornind de la
cuvintele din ciorchine sau de
la imaginile de pe jetoane.
Pentru evaluarea si
verificarea cunoştinţelor se
va folosi metoda R.A.I.
(Răspunde-Aruncă-
Interoghează), metodă care
constă în aruncarea unei
mingi mici şi uşoare de la un
elev la altul. Cel care aruncă
mingea trebuie să pună o
întrebare celui care o prinde
–ex.Ce text ai creat? Ce
figuri de stil conţine textul
tău? Cel care prinde mingea
răspunde la întrebare şi apoi
aruncă mai departe altui
coleg, punând o nouă
întrebare. Evident,
interogatorul trebuie să
cunoască şi răspunsul
întrebării adresate. Elevul
care nu ştie răspunsul iese din
joc, iar răspunsul va veni din
partea celui care a adresat
întrebarea. Acesta are ocazia
de a mai arunca încă o dată
mingea şi de a mai adresa o
întrebare. Eliminarea celor
care nu au răspuns corect sau
nu au răspuns deloc conduce
treptat la rămânerea în grup a
celor mai bine pregătiţi.
Profesorul urmăreşte
desfăşurarea jocului şi, în
final, clarifică problemele la
care nu s-au găsit soluţii
-Cele mai frumoase versuri
se vor expune(braduţ special
pregătit)
-Profesorul va face aprecieri
generale şi individuale
-La final va fi notat cu note
respectiv plusuri grupul cel
mai activ în timul orei.

Asigurarea Propun elevilor tema pentru Notează tema în caiete Conversaţia Frontal
retenţiei şi a ora viitoare:
transferului Alcătuiţi o compunere în
cunoştinţelor versuri sau în proză cu
(1min) titlul ,,Vacanţa de Crăciun ”
în care să utilizaţi figurile de
stil studiate, identificându-le
prin subliniere.
ANEXA1 FISA DE LUCRU

Completaţi câte un ciorchinele cu figurile de stil şi imaginile artistice învăţate


ANEXA2
FISA DE LUCRU
(figuri de stil)
GRUPA 1
1. Citeste textele urmatoare:

“Aerul e viu şi proaspăt!... el trezeşte şi învie ,,La mijloc de codru des


Pieptul, inima şi ochii peste care lin adie. Toate păsările ies,
Balta-n aburi se ascunde sub un văl misterios, Din huceag de aluniş,
Aşteptând voiosul soare ca pe-un mire luminos. La voiosul luminiş,
Ceru-n zare se roteşte; mii de vrăbii deşteptate Luminiş de lângă baltă,
Ciripesc şi se alungă pe girezi netrierate. Care-n trestia înaltă
Balta vesel clocoteşte de-un concert asurzitor, Legănându-se din unde,
Şi din ochiuri se înalţă cârd de raţe ca un nor.[ ...]” În adâncu-i se pătrunde
( V. Alecsandri, Balta) Şi de lună şi de soare
Şi de păsări călătoare,
Şi de lună şi de stele
Şi de zbor de rândurele
Şi de chipul dragei mele.’’(La mijloc de codru, Mihai Eminescu )
Epitetete Personificari Comparatii Repetitii Enumeratii
ANEXA3
FISA DE LUCRU
GRUPA I
Creaţi figuri de stil originale care să conţină cuvintele inspirate de imaginile de pe jetoane:

Epitete Personificarea Comparaţia Repetiţia Enumeraţia

FISA DE LUCRU
GRUPA II
Creaţi figuri de stil originale care să conţină cuvintele care reprezintă ,,Bucuriile iernii’’ :

Epitete Personificarea Comparaţia Repetiţia Enumeraţia


ANEXA4
FISA DE LUCRU

GRUPA 2
Completaţi spaţiile punctate cu figurile de stil potrivite:

Un lup. a(epitet)……………………………………....(personificare)……………………….……calea celor rătăciţi prin pădurea(epitet)………………….


Un vânător(epitet)……………………………îmbrăcat în haine (comparatie)...................................................................................
şi cu bocanci (epitet..................................... , a promis că-l va ucide, mai ales după ce un(enumeratie)………......................................................................
au fost atacati, cu o zi înainte, destul de aproape de sat.
ANEXA5
FISA DE LUCRU

GRUPA3 Creati figuri de stil originale care sa contina un cuvant inspirat de imaginile de pe jetoane:

Epitete Personificarea Comparatia Repetitia Enumeratia

S-ar putea să vă placă și