Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC (NR.

1)
DATA: ..................................................
ŞCOALA .........................................................

CLASA: a V-a

PROFESOR:
OBIECTUL: Limba şi literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Textul în versuri
SUBIECTUL: Figuri de stil ( epitetul, comparaţia, personificarea, repetiţia, enumeraţia)
TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtă – de recapitulare şi verificare a cunoştinţelor dobândite

MOTIVAŢIA: Lecţia este importantă, deoarece permite consolidarea şi verificarea cunoştinţelor despre figurile de stil învăţate . Elevii vor fi puşi în
faţa unor texte sau a unor exerciţii care le exersează capacitatea de recunoaştere, analiză, observaţie, le dezvoltă atenţia, creativitatea,
expresivitatea limbajului, imaginaţia, originalitatea şi vocabularul.

COMPETENŢE GENERALE:

1. receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;


2. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
3. receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a unui mesaj oral
1.4 sesizarea abaterilor de la normele limbii literare într-un mesaj ascultat
1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat
2.1 asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral
3.3 identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: Se urmăreşte ca elevii:


a)În domeniul cognitiv:
-să definească şi să exemplifice figurile de stil şi imaginile artistice învăţate
-să recunoască şi să motiveze figurile de stil şi imaginile artistice din texte-suport;
-să creeze texte (enunţuri ) în care să apară figuri de stil;

b)În domeniul intelectual-formativ:

- să se exprime coerent, nuanţat în limba română;

- să opereze cu limbajul specific studiului literaturii ;


c)În domeniul afectiv:
- să dovedească receptivitate faţă de exerciţiile primite, implicându-se în rezolvarea acestora;
-să introducă cunoştinţele acumulate în propriul sistem de valori;
-să aplice cu interes cunoştinţelor dobândite;
- să dovedească dorinţa de a selecta, explica, motiva;
-să preţuiască şi să admire tezaurul de sensibilitate artistică a creaţiei lirice româneşti

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, ciorchinele, lucrul în perechi, exerciţiul, explicaţia, jocul didactic, lectura selectivă, problematizarea, metoda
R.A.I. (Răspunde-Aruncă-Interoghează), brainstorming;

FORME DE ORGANIZARE: -activitatea frontală alternativ cu activitatea independent individuală şi munca pe grupe de elevi;
MIJLOACE ŞI MATERIALE DIDACTICE:
- planşe cu imagini, jetoane, fişe de lucru, cretă colorată, creioane colorate, mapa activităţii ( file de portofoliu), culegeri de exerciţii, tabla, cretă
colorată, hârtie colorată.
- Limba română, manual pentru clasa a V-a, Humanitas, Bucureşti, 2001 şi alte manuale de de limba română

METODE DE EVALUARE:-observare curentă, verificare orală, fişe de lucru, valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back raportat
contribuţiei elevilor, autoevaluarea, nota;
RESURSE:
1.BIBLIOGRAFICE:

-Mariana Robănescu, Dicţionar de termeni literari şi figuri de stil, Ed. Ametist ’92, 2006;

-Victor, Drujinin, Concepte operaţionale, dicţionar de termeni literari, Editura Andreas, 2007;

-Constantin Parfene, Literatura în şcoală, Editura Didactică si Pedagogică, Bucureşti, 1977; Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii
române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999

-Emanuela Ilie, Elemente de didactica literaturii române, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2007;

-Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2003.

-Pamfil Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 2004

-*** Dicţionarul explicativ al limbii române, ediţia a II-a, Bucureşti, Editura Academiei, 1998

-Limba română, manual pentru clasa a V-a, Humanitas, Bucureşti, 2001;

- Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a. Aria curriculară limbă şi comunicare, Bucureşti, 1999
2. TEMPORALE-50 minute
3. UMANE-13 elevi, capacităţile intelectuale ale elevilor( nivel mediu), cunoştinţele anterioare ale elevilo
SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea Strategii didactice Evaluare


elevilor Metode Forme de Materiale
şi organizare didactice Obs.
procede
e
Se asigură un climat favorabil bunei desfăşurări a Elevii îşi Conver Frontal Catalogul Evaluare
Momentul lecţiei ; pregătesc saţia Caiete orală
organizatoric Se notează absenţii; caietele şi
(5min) Se verifică prin sondaj atât calitatea cât şi cantitatea manualele; Dacă este
temei ; Prezintă tema ; necesar se
corectează
greşelile
Captarea Profesorul dictează elevilor următoarele enunţuri : Sunt atenţi la Exerciţi Frontal Tabla
atenţiei ,, În vârful unui stejar bătrân, un flulture alb, un indicaţii; ul Creta
(3min) future galben şi un fluture albastru dansau. Razele Răspund la Conver colorată
soarelui, strălucitoare ca nişte suliţe, le mângâiau întrebările saţia
aripile catifelate ’’ profesorului ; Proble
matizar
,, În vârful unui stejar, trei fluturi zburau . Razele ea
soarelui, le atingeau aripile. ’’
Sunt rugaţi elevii să compare
cele două fragmente, să precizeze diferenţele, să
aleagă fragmentul preferat şi să motiveze răspunsul.
Se întreabă elevii:
Ce rol au figurile de stil?(dau frumuseţe textului,
sporesc expresivitatea limbajului, dezvoltă
imaginaţia, creativitatea, etc.
Enunţarea -Profesorul anunţă tema lecţiei şi obiectivele Sunt atenţi la Conver Frontal Tabla
temei şi a acesteia; indicaţiile saţia Caietele
obiectivelor -Notează titlul pe tablă„Figurile de stil (recapitulare profesorului şi
(1min) şi verificare a cunoştinţelor) notează titlul
în caiete ;
Reactualizarea -Se va folosi metoda ciorchinelui, pe care profesorul Se implică Conver Frontal Observarea
cunoştinţelor îl va desena pe tablă (Anexa 1) şi li se va cere activ în satia Individual sistematică a
învăţate elevilor să completeze( pe grupe) câte un ciorchine discuţie. elevilor
anterior cu denumirea figurilor de stil şi a imaginilor artistice răspunzând la Ciorchi
(5min) învăţate. întrebări; nele
-Se reactualizează cunoştinţele învăţate anterior
printr-o serie de întrebări (definiţie, exemple, rolul)
Definiție
Figura de stil reprezintă procedeul prin care
înțelesul propriu al unui cuvânt ori al unei expresii se
modifică penru a le da mai multă importanță ori
forță, dar și pentru a îmbogăți sensurile vechi.
Epitetul este o figură de stil, un determinativ poetic,
adjectiv sau adverb, adăugat pe lângă un substantiv
sau un verb, pentru a exprima însușirile deosebite ale
obiectelor sau al actițiunilor.
Comparația reprezintă o figură de stil prin care se
alătură doi termeni pe baza unor trăsături comune.
Personificarea este figura de stil prin care se atribuie
însușiri omenești unor obiecte, ființe necuvântătoare,
fenomene ale naturii.
Enumerația este o figură de stil care constă în
însușirea unor termeni de același fel sau cu sensuri
apropiate, pentru a accentua ideea exprimată.
Repetiția este o figură de stil care constă în reluarea
unui cuvânt sau al unui grup de cuvinte pentru
evidențierea anumitor aspecte ale obiectelor sau ale
acțiunilor.
Câmpul lexical cuprinde toate cuvintele care se
raportează la aceeași idee, putând să aibă formă
complet diferită sau apropiată. Ele aparțin aceluiași
domeniu, având trăsături de sens comune, dar și
trăsături de sens care le deosebesc.
Obţinerea Elevii vor fi grupaţi în echipe de doi elevi şi vor Sunt atenţi la Conver Frontal Manualul Evaluare
performanţelor primi fişe de lucru, unde vor avea de rezolvat indicaţii şi saţia Individual Tabla orală
şi asigurarea diferite sarcini:să recunoască, să motiveze şi să lucrează Explica
feedback-ului creeze figuri de stil şi imagini artistice în diferite sarcinile ţia
(20min) enunţuri sau versuri pornind de la nişte imagini de pe primite Proble
jetoane sau din prezentarea unor peisaje făcută cu matizar
ajutorul laptopului. ea
Dezbat
erea
Lucrul
cu
manual
ul
Exerciţi
ul
jocul
didactic

Evaluarea Se propune elevilor să completeze într-un ciorchine -participă la Exerciţi Individual Fişa Evaluarea
care are in centru ,,Bucuriile iernii’’ şi să creeze joc, răspund la
performanţelor diverse figuri de stil şi imagini artistice, în diferite întrebări ul răspunsurilor
(9min) enunţuri sau versuri pornind de la cuvintele din metoda
ciorchine sau de la imaginile de pe jetoane. R.A.I.
Pentru evaluarea si verificarea cunoştinţelor se va (Răspu
folosi metoda R.A.I. (Răspunde-Aruncă- nde-
Interoghează), metodă care constă în aruncarea unei Aruncă
mingi mici şi uşoare de la un elev la altul. Cel care -
aruncă mingea trebuie să pună o întrebare celui care Interog
o prinde –ex.Ce text ai creat? Ce figuri de stil hează)
conţine textul tău? Cel care prinde mingea răspunde
la întrebare şi apoi aruncă mai departe altui coleg,
punând o nouă întrebare. Evident, interogatorul
trebuie să cunoască şi răspunsul întrebării adresate.
Elevul care nu ştie răspunsul iese din joc, iar
răspunsul va veni din partea celui care a adresat
întrebarea. Acesta are ocazia de a mai arunca încă o
dată mingea şi de a mai adresa o întrebare.
Eliminarea celor care nu au răspuns corect sau nu au
răspuns deloc conduce treptat la rămânerea în grup a
celor mai bine pregătiţi. Profesorul urmăreşte
desfăşurarea jocului şi, în final, clarifică problemele
la care nu s-au găsit soluţii
-Cele mai frumoase versuri se vor expune(braduţ
special pregătit)
-Profesorul va face aprecieri generale şi individuale
-La final va fi notat cu note respectiv plusuri grupul
cel mai activ în timul orei.

Asigurarea Propun elevilor tema pentru ora viitoare: Notează tema Conver Frontal
retenţiei şi a Alcătuiţi o compunere în versuri sau în proză cu în caiete saţia
transferului titlul ,,Vacanţa de Crăciun ” în care să utilizaţi
cunoştinţelor figurile de stil studiate, identificându-le prin
(1min) subliniere.
ANEXA1 FISA DE LUCRU

Completaţi câte un ciorchinele cu figurile de stil şi imaginile artistice învăţate


ANEXA2
FISA DE LUCRU
(figuri de stil)
GRUPA 1
1. Citeste textele urmatoare:

“Aerul e viu şi proaspăt!... el trezeşte şi învie ,,La mijloc de codru des


Pieptul, inima şi ochii peste care lin adie. Toate păsările ies,
Balta-n aburi se ascunde sub un văl misterios, Din huceag de aluniş,
Aşteptând voiosul soare ca pe-un mire luminos. La voiosul luminiş,
Ceru-n zare se roteşte; mii de vrăbii deşteptate Luminiş de lângă baltă,
Ciripesc şi se alungă pe girezi netrierate. Care-n trestia înaltă
Balta vesel clocoteşte de-un concert asurzitor, Legănându-se din unde,
Şi din ochiuri se înalţă cârd de raţe ca un nor.[ ...]” În adâncu-i se pătrunde
( V. Alecsandri, Balta) Şi de lună şi de soare
Şi de păsări călătoare,
Şi de lună şi de stele
Şi de zbor de rândurele
Şi de chipul dragei mele.’’(La mijloc de codru, Mihai Eminescu )
Epitetete Personificari Comparatii Repetitii Enumeratii
ANEXA3
FISA DE LUCRU
GRUPA I
Creaţi figuri de stil originale care să conţină cuvintele inspirate de imaginile de pe jetoane:

Epitete Personificarea Comparaţia Repetiţia Enumeraţia

FISA DE LUCRU
GRUPA II
Creaţi figuri de stil originale care să conţină cuvintele care reprezintă ,,Bucuriile iernii’’ :

Epitete Personificarea Comparaţia Repetiţia Enumeraţia


ANEXA4
FISA DE LUCRU

GRUPA 2
Completaţi spaţiile punctate cu figurile de stil potrivite:

Un lup. a(epitet)……………………………………....(personificare)……………………….……calea celor rătăciţi prin pădurea(epitet)………………….


Un vânător(epitet)……………………………îmbrăcat în haine (comparatie)...................................................................................
şi cu bocanci (epitet..................................... , a promis că-l va ucide, mai ales după ce un(enumeratie)………......................................................................
au fost atacati, cu o zi înainte, destul de aproape de sat.
ANEXA5
FISA DE LUCRU

GRUPA3 Creati figuri de stil originale care sa contina un cuvant inspirat de imaginile de pe jetoane:

Epitete Personificarea Comparatia Repetitia Enumeratia

S-ar putea să vă placă și