Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data:20.01.2016
Şcoala:Colegiul Naţional  Constantin Cantacuzino Târgovişte
Clasa:a V-a D
Profesor:Tănase Roxana
Disciplina:Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Unitatea a IV-a – Textul în versuri
Titlul lecţiei: Figuri de stil. Epitetul
Tipul lecţiei:predare-învăţare-evaluare

Competenţe generale:

Competenţe specifice Conţinuturi asociate


3.3 identificarea expresiilor şi acuvintelor - figuri de stil (epitet);
noi într-un text literarsau nonliterar;

4.1 redactarea unor lucrări scurte pe - structurarea notiţelor la diferite discipline;


oanumită temă, urmărind un plan - aprecieri personale referitoare la anumite
secvenţe ale textelor studiate (moduri de
expunere, figuri de stil) sau la personaje;

4.4 redactarea unor texte imaginativeşi - scriere imaginativă (continuarea unor


reflexive în scopuri şi încontexte variate texte, schimbareafinalului, a perspectivei
din care se povesteşte etc.)

Competenţe derivate/ Obiective operaționale


C1: identificareatrăsăturilorformale şi de conţinut ale epitetelor în structurile analizate
(corelare cu C.S. 3.3.);
C2: definirea şi diferenţierea tipurilor de epitet (corelare cu C.S. 4.1.)
C3: identificarea a cel puţin cinci epiteteîn fragmentele literare suport (corelare cu C.S.
3.3.);
C4:precizarea semnificației a cel puţin trei epitete dintre cele identificate(corelare cu
C.S. 4.4.).

Activități de învățare:
A1: activitate de identificare a trăsăturilor formale şi de conţinut ale epitetului în
structurile analizate (corelare cu C.S. 3.3. şi cu C1);

1
A2: activitate de definire şi de diferenţiere a tipurilor de epitetului şi de structurare a
notiţelor (corelare cu C.S. 4.1. şi cu C2)
A3: activitate de identificare a epitetelor dintr-un text literar(corelare cu C.S. 3.3. şi cu
C3);
A4: Activitate de interpretare a epitetelor, prin precizarea însuşirilor reliefate şi a
sentimentelor transmise (corelare cu C.S. 4.4. şi cu C4.

Strategia didactică
Metode şi procedee didactice: jocul didactic, conversaţia euristică, expunerea, lectura
în lanţ, exerciţiul, învăţarea prin descoperire, cvintetul;
Forme de organizare a activităţii didactice:activitate frontală, pegrupe,în perechi,
individuală;
Metode şi tehnici de evaluare: aprecierea verbală, chestionarea orală, cvintetul, RAI;

Resurse:
a. umane:27 de elevi ai clasei a V-a D;
b. capacitate de învăţare: grup omogen, ritmuri apropiate de învăţate
c. materiale / mijloace de învăţământ:Limba şi literatura romană, Manual
pentru clasa a V-a. Editura Paralela 45, fişe de activitate pe grupe, fişe de
activitate individuală, videoproiector, laptop, material Ppt, imagini cu
munca într-o redacţie, caietele elevilor;
d. de timp:50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii:sala de clasă

Bibliografie :
 Hans Robert Jauss, Experienţă estetică şi hermeneutică literară, Bucureşti,
Univers, 1983.
 Petean Ana, Petean Mircea, Ocolul lumii în 50 de jocuri distractive, Cluj-Napoca,
Dacia, 1996.
 N. Eftenie, Metodica studierii limbii şi literaturii române, Editura Paralela 45,
Bucureşti, 2001.
 Ministerul educaţiei şi cercetării, consiliul naţional pentru curriculum, 2002, Ghid
metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română, liceu,
Bucureşti: ARAMIS PRINT
 Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală,
Editura Polirom, Iaşi, 1999
 Sânmihăian, Florentina, Norel, Mariana, Didactica limbii şi literaturii române,
E.U.B., 2011
 * * * Curriculum naţional: http://www.edu.ro/index.php/articles/c42/

2
 SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Strategii didactice
Momentele Comp.
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode / Mijloace de Forme de organizare Evaluare
lecţiei derivate
Procedee învăţământ a act.

* Salutul; * Elevii se pregătesc pentru


1. Moment * Notarea absenţelor; începerea orei de limba şi
organizatoric *Asigurarea climatului optim literatura română.
1’ pentru desfăşurarea activităţii;
*Gruparea elevilor folosind
numărarea de la 1 la 5.

* Propune elevilor vizionarea *Elevii sunt atenţi la Conversația Material tip Activitate frontală
2. Captarea unui material Ppt cu fond explicațiile profesorului şi euristică PPT audio-
atenţiei şi muzical pe versuri de Mihai urmăresc imaginile. video
asigurarea Eminescu (Sara pe deal). *Elevii răspund la întrebările
climatului * După vizionarea materialului, adresate de profesor.
afectiv elevii sunt întrebaţi ce
semnificaţie au acele imagini şi
3’ şi dacă au legătură cu ultimele
ore de limba şi literatura
română.

3.Actualizarea * Cadrul didactic adresează o * Elevii răspund la întrebările Conversaţia Caietele Activitate frontală RAI
cunoştinţelor serie de întrebări elevilor pentru adresate în cadrul activităţii euristică elevilor Chestionare
anterior însuşite a actualiza ideile-ancoră: prin desfăşurate prin metoda RAI. orală

3
intermediul metodei RAI
(Răspunde-Aruncă-
Interoghează): titlul operei
literare studiate în cadrul
unităţii de învăţare, structura
textului studiat, vers, rimă,
strofă , comparatie, enumeraţie,
5’ personificare.
* Profesorul integrează în acest * n elev citeştecompunerea Conversaţia Caietele Activitate frontală Aprecierea
moment al lecţiei tema pentru pe care a redactat-o acasă. euristică elevilor verbală
acasă, solicitând elevilor să
citească tema:Alcătuieşte o
compunere de 6-8 rânduri, în
care să prezinţi un peisaj de
iarnă, integrând o
personificareo comparaţie şi o
enumeraţie.

* Anunţă şi notează pe tablă *Elevii ascultă şi notează Expunerea Caietele Activitate frontală
4. Anunţarea titlul lecţiei Figuri de stil. titlul lecţiei în caiete. elevilor
titlului lecţiei şi Epitetul, dar şi data. Flip-chart
a obiectivelor * Prezintă, într-o formă
1’ accesibilă elevilor, competenţele
derivate scrise pe o coală flip-
chart.

A1
C1 * Profesorul propune elevilor *Elevii ascultă indicațiile Expunerea Imagini cu Activitate frontală
5. Prezentarea un joc: să îşi imagineze că sunt date de cadrul didactic. munca în

4
sarcinilor de redactori şi trebuie să publice Elevii organizaţi în redacţie Aprecierea
învățare şi poezia Sara pe dealde Mihai grupurirezolvă sarcina din Jocul Fişe de lucru Activitate pe grupe verbală
dirijarea Eminescu, însă unele structuri / fişa de lucru: identifică didactic pe grupe
procesului de grupuri de cuvinte li se par particula-rităţile formale şi Lucrul pe
consolidare nepotrivite. De aceea, s-au de conţinut ale structurilor ce grupe
20’ întâlnit în grup la redacţie, exprimă însuşiri ale unor
pentru a analiza şi înlocui aceste obiecte şi acţiuni şi
structuri . (ANEXA 1) construiesc noi structuri.
Supraveghează activitatea Elevii prezintă rezultatele
elevilor pegrupe. muncii în echipă. Aprecierea
verbală
A2
C2 * Prin evidenţierea * Elevii definesc epitetulşi Învățarea Fişecu repere Activitate frontală
particularităţilor formale şi de stabilesc tipologia acestei prin teoretice
conţinut ale structurilor figuri de stil; astfel îşi descoperire Flip-chart
identificate sau construite de completează fişa cu repere
elevi, profesorul dirijează teoretice.
conversaţia, astfel încât aceştia
să descopere definiţia epitetului
şi tipologia acestuia.
*Cadrul didactic va scrie
definiţa pe tablă, dar şi tipurile
de epitet, diferenţiindu-le în
funcţie de conţinut şi de
structură.

A3
C3 * Propune elevilor să *Elevii recitesc în lanţ poezia Lectura în laptop, Activitate frontală Chestionare
identificediverse tipuri de epitete Somnoroase păsărele. lanţ videoproiector orală
în poezia Somnoroase păsărele. Lucrând în perechi, identifică Activitate în
5
poetice şi să precizeze epitetele din Somnoroase Exercițiul perechi Aprecierea
semnificaţia a trei dintre acestea. păsărele şi le transcriu în verbală
caiete.
Elevii raportează epitetele
identificate.

A4
*Cadrul didactic propune Elevii interpretează epitetele Exercițiul Caietele Activitate frontală Apreciere
elevilor să interpreteze epitetele identificate, precizând conversaţia elevilor verbală
6. Obţinerea
C4 identificate, prin precizarea însuşirile reliefate şi euristică
performanţei
A4 însuşirilor reliefate şi a sentimentele / emoţiile
7’
sentimentelor / emoţiilor transmise cititorului. Activitate
transmise cititorului. Un epitet este analizat individuală
individual.

* Cadrul didactic propune *Elevii construiesc Exercițiul Fişe de lucru Activitate cvintetul
elevilor să realizeze un cvintet individual un cvintet în care individuală
7. Integrarea despre epitet: sintetizează aspectele
evaluării de tip epitetul teoretice relevante ale
formativ 2 trăsături epitetului.
5’ 3 acţiuni
1 propoziţie care exprimă
sentimente
un cuvânt sinteză
8. Asigurarea
retenţei *Solicită doi-trei elevi să * Doi elevidau citire Conversaţia Activitate frontală apreciere
3’ citească răspunsurile, face cvintetelor realizate. verbală
eventuale completări şi revizuiri.

6
*Se comunică tema diferenţiată
pentru acasă. * Elevii notează tema pentru Explicaţia fişe Activitate frontală
T1 (comună):exerciţiul 4/pag. acasă. individuale
142 din manual – Identifică
epitetele din fragmentele
următoare… (un catren
aparţinând lui Mihai Eminescu
şi un fragment în proză
aparţinând lui Nicolae Bălcescu)
T2 (la alegere):
a. Completează spaţiile punctate
9. Asigurarea de mai jos, astfel încât să obţii
transferului epitete:
2’ - Locuiau într-o casă …………
- Toamna ………… şi-a întins
stăpânirea peste pădurea
…………..
- Lacul ………… oglindea
crengile copacilor.
- Ochi …….. ai fetei privea cerul
………..
b. Scrie un text, de 8-10 rânduri
rânduri, în care să prezinţi o
călătorie imaginară printr-o
pădure fermecată. Integrează în
compunere trei epitete, două
personificări şi o comparație.
10. Evaluarea
activităţii *Apreciază global şi individual * Elevii sunt solicitaţi să Conversaţia Activitate frontală Aprecierea
3’ aportul elevilor la lecţie. puncteze un aspect pozitiv şi verbală

7
* Notează elevii cu participare unul negativ al lecţiei.
semnificativă la activitate.

8
ANEXA1
Figuri de stil
Epitetul

Grupa 1

Gândiţi! Lucraţi în grup! Comunicaţi!

1. Din ce părţi de vorbire este alcătuită structura: sună cu jale?

2. Înlocuiţi unui dintre cei doi termeni cu altele pe care le consideraţi potrivite.
Scrieţi structurile noi în una dintre coloanele tabelului următor:

limbaj comun, obişnuit limbaj expresiv, original

Grupa 2
Gândiţi! Lucraţi în grup! Comunicaţi!

1. Din ce părţi de vorbire este alcătuită structura: stele umezi?

2. Înlocuiţi unui dintre cei doi termeni cu altele pe care le consideraţi potrivite.
Scrieţi structurile noi în una dintre coloanele tabelului următor:

limbaj comun, obişnuit limbaj expresiv, original

9
ANEXA1

Grupa 3

Gândiţi! Lucraţi în grup! Comunicaţi!

1. Din ce părţi de vorbire este alcătuită structura: luna sfântă?

2. Înlocuiţi unui dintre cei doi termeni cu altele pe care le consideraţi potrivite.
Scrieţi structurile noi în una dintre coloanele tabelului următor:

limbaj comun, obişnuit limbaj expresiv, original

Grupa 4
Gândiţi! Lucraţi în grup! Comunicaţi!

1. Din ce părţi de vorbire este alcătuită structura: luna clară?

2. Integrați unul dintre cuvinte în alte structuri pe care le consideraţi potrivite.


Scrieţi structurile noi în una dintre coloanele tabelului următor:

limbaj comun, obişnuit limbaj expresiv, original

10
ANEXA1

Grupa 5

Gândiţi! Lucraţi în grup! Comunicaţi!

1. Din ce părţi de vorbire este alcătuită structura: frunza cea rară?

2. Integrați unul dintre cuvinte în alte structuri pe care le consideraţi potrivite.


Scrieţi structurile noi în una dintre coloanele tabelului următor:

limbaj comun, obişnuit limbaj expresiv, original

11
ANEXA1

Oglina tablei

Figuri de stil
Epitetul

Definiţie = figura de stil care exprimă o însuşire ……………….……………..


a unui obiect sau unei acţiuni.
(din gr. epitheon = adăugat)

Structură: - ………………………. + determinant: ploi mărunte


dealuri zgribulite
- ………………………. + determinant: sună cu jale
plouă stupid
Tipuri de - după formă: ……………………. stele umezi
epitete ……………………. luna sfântă şi clară
(individuale): ……………………. toamnă lungă, slabă şi
zăludă
după conţinut: ………………………….. dealuri zgribulit
(atribuie însuşiri omeneşti unor toamnă zăludă
animale, obiecte, fenomene)

Rolul - exprimarea devine …………………….


artistic al - evidenţiază anumite …………………….…………………………
epitetelor ……………….

12
ANEXA1

13

S-ar putea să vă placă și