Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

DATA:11.11.2020

CLASA: a VIII-a

PROFESOR: Rădăuță Olga

INSTITUȚIA:IP Gimnaziul Ustia

SUBIECTUL LECȚIEI: ’’Monosilab de toamnă’’ de George Bacovia. Explorarea și observarea textului;

OBIECTIVE:

La sfârșitul orei elevii vor fi capabili să:

 O1 – să cunoască date biografice despre George Bacovia;


 O2 – să cunoască opera marelui poet;
 O3 –să se exprime corect, expresiv și personalizat în diferite situații de comunicare;
 O4 – să manifeste interes pe tot parcursul orei de limbă și literatură română.

METODE ȘI PROCEDEE:lectură, conversația,prezentare, clustering, etc.

BIBLIOGRAFIE: manualul de limbă și literatură română pentru cl. A VI-a, Cartier, 2017, A. Grama-Tomiță, L.State, L. Nicolăiescu-Onofrei, D. Onofrei;

DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE LECȚIEI OBIECTIVE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR ACTIVITATI DE


PREDARE/EVALUARE
1. Moment Voi saluta și voi avea grijă ca elevii să aibă tot ce este Salută și se pregătesc de oră.
organizatoric necesar pentru ora de limba și literatura română. Conversația.
2. Evocare Cu ajutorul unui suport în Power Point prezint cîteva Manifestă interes față de
date biografice ale poetului George Bacovia. materialul prezentat, dau Prezentare.
Propun elevilor să răspună la întrebările de la întrebări.
sfârșitul prezentării. Conversația.
Voi aprecia faptul că într-adevăr clasa a fost atentă Elevii răspund pe rând la întrebări . Aprecieri verbale
la informația prezentată și le voi sugera să se
documenteze mai aprofundat despre viata și
activitatea poetului.
3. Anunțarea Subiectul lecției este: ‚’’Monosilab de Scriu în caiete tema nouă.
temei noi toamna”George Bacovia

4. Realizarea Voi citi poezia. Elevii sunt atenți și manifestă


sensului interes pentru poezie. Lectura ghidată.
Voi cere ca cineva din elevi să citească poezia. Reacția imediată.
Manifestă interes față de
materialul prezentat, dau
întrebări.

Voi întreba elevii starea de spirit dupa citirea


poeziei. Elevii răspund pe rând la întrebări . Prezentarea.
Ce emoții au simțit? Conversația.
Ce au văzut?
Ce au auzit?

Propun elevilor să alcătuim câmpul asociativ al Elevii scriu și răspund.


următoarelor cuvinte: Conversația.
Tristețe
Tăcere
Condei

5.Reflecţie Cercul pe roluri Elevii vor lucra, apoi se va analiza


Muzicienii lucrul.
-Dacă aţi avea posibilitatea să realizaţi o melodie pentru
această operă ce instrumente muzicale veţi încadra la
interpretare şi de ce anume acestea?
Pictorii
-Dacă aţi fi pictori şi va trebui să redaţi o imagine în baza Apreciez cu note în registru
textului – ce veţi reprezenta pentru a transmite mesajul Elevii îşi vor exprima părerea. elevii activi.
aşa cum se desprinde din text?

Jurnaliştii
-Dacă v-aţi întîlni cu poetul ce l-aţi întreba după ce aţi
studiat opera sa?

Literaţii
-Dacă aţi avea posibilitatea să modificaţi textul
„Monosilab de toamnă” ce aţi modifica-unde şi cum?

Propun elevilor să pregătească o comunicare cu


tema:’’Eminescu– marele poet ai neamului nostru.’’
Tema pentru acasă
Exercițiul:2,5 pag.42

S-ar putea să vă placă și