Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Școala IP Gimnaziul Ustia


Pofesor: Rădăuță Olga
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul: Complementele circumstanțiale – recapitulare şi consolidare
Tipul lecției: evaluarea competențelor de limbă
Clasa: a VI a
Data: 08.09.2020
Durata: 35 min

Competența generală:
4.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare cu scopuri diverse

Competențe specifice:
4.2 utilizarea, în redactare, a unor sinonime, antonime şi derivate adecvate temei date
43 – alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corexct semnele ortografice
și de punctuație

Obiective operaționale:
Prin această activitate, urmăresc ca elevii:
O1 – să definească complementului;
O2 – să identifice compelemtele din exemplele oferite;
O3 – să recunoască părțile de vorbire determinate de complement;
O4 – să analizeze complementele exprimate prin diferite părți de vorbire;
O5 – să alcătuiească exemple cuprinzând toate tipurile de circumstanțiale;
O6 – să cunoască topica, punctuaţia şi ortografia complementului;
O7 – să manifeste interes pentru o exprimare ingrijita si nuantata;
O8 – să participe cu interes la actul de comunicare
Strategia didactică

Metode și procedeee: se vor folosi , alternativ sau combinat, metode şi mijloace precum: învăţarea prin descoperire , conversaţia
euristică, explicaţia, schema la tablă, testul de 5 min.

Mijloace de învățământ: manualul, fişe de evaluare, culegeri de exerciţii pentru analiza gramaticală.

Moduri de organizare a învățării : activitatea frontală , alternativ cu activitatea independentă individuală.

BIBLIOGRAFIE:
 Limba română, Manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas 2001
 C. Parfene Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, ,
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Momentele Ob. Conținuturi Strategia didactică Evaluare


Crt. lecției op. Metode și Mijloace Moduri de
procedeee de organizare
învățământ a învățării
1. EVOCAREA -Pregătirea metrialelor necesare Conversația Caietete activitate
1' lecţiei elevilor frontală și
individuală

Descoperirea Fișe de activitate -Citeşte textul


O1 Crearea unei atmosfere care să lucru 1 individuală propus şi
trezească interesul pentru identifică
5' O2 subiectul lecţiei prin rezolvarea funcţia
fişei 1 sintactică a
cuvintelor
O3 -exerciţii de identificare a subliniate
complementelor circumstanţiale

-exerciţii de identificare a
funcţiei sintactice a
complementelor circumstanţiale

-exerciţii de recunoaştere a Expunerea tabla frontală Evaluare orală


1' acestei funcţii sintactice prin întrebări:
Conversaţia Ce este
-exerciţii de alcătuire de compelmenteul?
propoziţii care să cuprindă Câte tipuri de
complemente circumstanţiale complement
cunoaşteţi?
Care sunt
complementele
circumstanţiale?
2. REALIZAREA O4 - exerciţii de lectură a textului Tabla
SENSULUI Brainstormingul

-exerciţii de identificare a
21' tipurilor de circumstanţiale Schema
caietul de activitate
O3 -exerciţii de identificare a notițe individuală
funcţiei sintactice a unor cuvinte
subliniate în perechi
Explicația
-exerciţii de completare a unor
propoziţii cu diferite tipuri de frontală
complemenete circumstanţiale

-exerciţii de identiifcare a
elementului regent al Orală, sub
compelmenetelor circumstanţiale formă de
aprecieri

O5 -exerciţii de analiză sintactico- Conversația


morfologică a complementelor euristică Fișa de
circumstanţiale lucru 2 activitate
individuală

-exerciţii de redactare a unor


O6 texte

Orală

REFLECȚIA -exerciţii de completare a Fișa de


Obţinerea O7 schemei de sistematizare evaluare – activitate
performanţei fişa nr.3 individuală

3. 5'
Explicația
Indicarea sarcinilor de învăţare Caietele de
2' pentru acasă şi a explicaţiilor, temă acasă -toți elevii vor fi
acolo unde este nevoie apreciați și
O5 notați în funcșie
activitate de gradul de
individuală implicare, de
corectitudinea și
claritatea
O8 răspunsurilor

Fişa 1
Citeşte textul şi rezolvă cerinţa

Completează spaţiile goale cu funcţiile sintactice potrivite pentru cuvintele subliniate

Pisica salvatoare

Ieri, la Braşov, cetăţenii dintr-un bloc cu opt etaje au scăpat de un incendiu care ar fi putut să distrugă toate
apartamentele. Ionuţ, un băieţel de cinci ani, nu a stins bine chibritul folosit ca să aprindă aragazul şi mocheta din
bucătărie a ars mocnit. Copilul a adormit, dar pisica lui l-a trezit. Pompierii au intervenit rapid, au localizat focul
şi pagubele au fost mici. Locatarii au ţinut să-i mulţumească pisicii şi i-au cumpărat îndată zece cutii de
« Kitekat. »
Fişa 2

1. Aminteşte-ţi poezia şi completează versurile din care lipsesc cuvinte, precizează oral funcţia sintactică a acestora şi prin
ce părţi de vorbire se exprimă.

Somnoroase păsărele
................................ se adună,
Se ascund ..............................
Noapte bună!
( Somnoroase păsărele , de Mihai Eminescu)

2. Identifică complementele circumstanţiale din textele date şi analizează părţile de vorbire prin care se exprimă:

„Aseară, prin grădina amorţită,


Din tufe de pelin cu frunze mici
A apărut în taină un arici,
O mică vietate ghemuită.
Copiii l-au zărit de pe cerdac…”
(Ariciul, deGeorge Topîrceanu)

3. Construieşte enunţuri cu trei adverbe de mod derivate de la substantivele: băiet, iepure, şoim.

4. Alcătuieşte o scrisoare de felicitare cu ocazia onomasticii prietenului/prietenei tale, în care să utilizezi toate tipurile de
complemente circumstanţiale.
Fişă 3
Complementele circumstanţiale

Se dau propoziţiile:
Acolo l-am întâlnit pe Cătălin.
Am fost la bibliotecă.
Au reparat trotuarul până la noi.
Mă duc la a doua.

Răspundeţi la întrebările :

1. Ce arată cuvintele îngroşate ?


2. Ce determină cuvintele scrise îngroşat ?

Pe baza răspunsurilor la întrebările de mai sus, completaţi spaţiile punctate din enunţurile de mai jos :

Complementul circumstanţial de loc arată...........unde se petrece acţiunea exprimată .

Răspunde la întrebarea............................

Se exprimă prin:

a) adverb de...................
b) substantiv în cazul..........................
c) pronume în cazul............................
d) numeral cu valoare..........................................în cazul...................
Fişă 3
Complementele circumstanţiale

Se dau propoziţiile:
Mâine mergem la teatru.
În concediu mergem la munte.
A întârziat două ore.

Răspundeţi la întrebările :

1. Ce arată cuvintele îngroşate ?


2. Ce determină cuvintele scrise îngroşat ?

Pe baza răspunsurilor la întrebările de mai sus, completaţi spaţiile punctate din enunţurile de mai jos :

Complementul circumstanţial de timp arată...................în care se petrece acţiunea exprimată .

Răspunde la întrebarea............................

Se exprimă prin:
a) adverb de..................
b) substantiv în cazul................., precedat de.....................
c) substantiv în cazul......................, fără prepoziţie,
Fişă 3
Complementele circumstanţiale

Se dau propoziţiile:
Merge încet.
Munceşte cu plăcere.
Răspundeţi la întrebările :

1. Ce arată cuvintele îngroşate ?


2. Ce determină cuvintele scrise îngroşat ?

Pe baza răspunsurilor la întrebările de mai jos, completaţi spaţiile punctate din enunţurile de mai jos :

Complementul circumstanţial de mod arată...................în care se petrece acţiunea exprimată.

Răspunde la întrebarea...........................
Se exprimă prin:

a) adverb de........................
b) substantiv în cazul.............................

S-ar putea să vă placă și