Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data

Clasa a IX-a

Obiectul: Limba şi literatura română

Subiectul: Normele ortografice ale limbii române

Tipul lecţiei: recapitularea cunoştinţelor

Obiective operaţionale:

-să –şi amintescă principiile ortografiei,,

-să recunoască toate părţile de vorbire studiate,

-să poată analiza sintactic şi morfologic toate părţile de vorbire studiate,

-să poată explica ortografia părţilor de vorbire.

-să poată explica ortografia diferitor ortograme

Afective:

-să participe cu interes la oră

Metode şi procedee:conversaţia, exerciţiu de încălzire (surpriza), activitate frontală, activitate


pe grupe,analiza gramaticală, analiza literară, scaunul emoţiilor.
Scenariul didactic

Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitate elevilor Strategii


didactice
1 Evocare: Profesorul notează absenţii, îşi Elevii răspund la întrebările Conversaţia
-moment întreabă elevii ce au avut de profesorului
organizatoric învăţat
-verificarea
cunoştinţelor Profesorul le cere elevilor să-şi
anterioare citească tema pentru acasă şi Elevii îşi citesc temele
-verificarea problemele apărute sunt Conversaţia
temei pentru rezolvate la tablă. Analiza
acasă compunerii
(compunere Ortografia înseamnă respect
narativă) faţă de tine însuţi. Elevii sunt atenţi la profesor
Scriind şi făcând Comentează citatul.
greşeli de ortografie poţi fi
desconsiderat înainte de a fi
cunoscut, deoarece Activitate
corectitudinea scrisului este o frontală
calitate a omului cult.”
Pedagogul francez
Rene Parisse Elevii se împart pe grupuri
2.Realizarea
sensului Profesorul îşi începe activitatea
-trecerea la cu un exerciţiu de încălzire,
noua activitate surpriza (elevii sunt aşezaţi în Elevii îşi aleg raportorii
cerc şi li se spune că într-o
cutie se află un lucru deosebit
şi special. Fiecare elev se uită
în cutie şi vede că lucrul
special este propria imagine
care se reflectă într-o oglindă.
Elevii sunt rugaţi să nu spună
celorlalţi care este lucrul
special pe care l-au văzut în
cutie) Conversaţia
Profesorul le spune elevilor că Raportorii vor extrage câte „un Activitate
urmează să plece într-o bilet” de călătorie cu fişe de frontală
călătorie cu trenul unde vor lucru pentru fiecare din cele
vizita multe locuri interesante patru grupuri
şi vor rămâne cu multe amintiri
frumoase.
-Le aminteşte că ortografia 1.Principiul fonetic: fiecare
fiecărui cuvînt trebuie să fie literă corespunde unui sunet
explicată prin din cuvînt:
fonetică,morfologie,semantică, 2.Principiul silabic:o literă
sintaxă. poate reprezenta un sunet în
-Propune să-şi amintească, dependenţă de liter ace o
construind un clustering, succeed.ghicitoare, unghi,
principiile ortografiei.(principii aici,cine.
de comportare într-o călătorie) 3.Principiul
morphologic:reglementează
scrierea cuvintelor derivate şi
compuse: cale-căi-căile, căii- Activitate pe
căilor. grupe
4.Principiul syntactic:la Analiza
scrierea omofonelor ţinem cont gramaticală
de valorile gramaticale şi Analiza literară
sensul lexical al cuvintelor:de
prins,deprins,nicidecum-nici de
cum.
5.Principiul tradiţional-
istoric:cuvintele se ortografiază
într-un anumit fel
corespunzător tradiţiei sau
etimologiei; România,
Alecsandri,Hasdeu.
6.Principiul
etimologic:cuvintele Activitate
împrumutate se scriu exact ca frontală
în limba de origine(în special Conversaţia
la numele proprii) dancing,…

Reflecţia Profesorul împarte elevii în Elevii vor extrage bilete de Lucru în grup
patru grupuri (fiecare grup îşi călătorie până aproape de
va lua un nume) terminarea orei (când mai sunt
10 min).
Fiecare grup va desemna un
raportor (conducător de grup)
care va extrage dintr-o cutie
biletele de călătorie .Fiecare
membru al grupului trebuie să
aibă un bilet (o fişă)
(destinaţiile =fişe de lucru cu
itemii corect rezolvaţi)

Profesorul le cere elevilor să


fie atenţi la „destinaţie” şi la
timpul alocat, deoarece pot
„pierde” trenul.
- .
Profesorul le cere elevilor să se Elevii se aşează pe rând pe cele
aşeze pe scaunul emoţiilor, mi- două scaune şi spun un lucru
a plăcut/nu mi-a plăcut şi să-şi care le-a plăcut şi unul care nu
exprime opinia legată de lecţia le-a plăcut în legătură cu ora
avută avută.

De redactat o compunere
Tema pentru acasă despre „patrie” în care să
folosească diferite ortograme.
F.1

Faceţi analiza fonetică a cuvîntului “neam”.Explicaţi ortografia cuvintelor: neam,neamului, neamurilor,


nemuros.

F.2

Numiţi principiile de ortografie care s-au respectat la scrierea cuvintelor de mai jos:

Bunavestire, Negruzzi, deîmpărţitul, înnobilarea, iertării,dorindu-vă, cheilor, gheţurile, inadmisibil, pici,


picioarele.

F.3

Formulaţi reguli conform cărora vom ortografia cuvintele cu prefixele:

a)con-/com-

b)des-/dez-

F.4

Formulaţi reguli conform cărora vom ortografia cuvintele cu prefixele:

a)în-/îm- b) răs-/răz

F5

Ce diferenţă grafică şi fonetică există între cuvintele date mai jos? Este şi o diferenţă semantică?
Comentaţi fiecare caz.

Cart-carte, soc, cos, deseară, de seară

F6

.Ce diferenţă grafică şi fonetică există între cuvintele date mai jos? Este şi o diferenţă semantică?
Comentaţi fiecare caz.

Care-cară, vale-văi, de scris-descris,

F.7

Faceţi analiza morfologică a omofonelor şi motivaţi diferenţa în ortografia lor:

Lau-l-au, miau-mi-au, mor- m-or


F8

Puneţi unde trebuie cratima:

Acela şi, facă şi, faţa şi, acelora şi, care şi.

F.9

.Plasaţi în context omografele:

Cîntă-cîntă(cu accent pe ă) sperie-sperie (cu accent pe e)

F.10

.Plasaţi în context omografele:

Apropie-apropie(cu accentul pe e), intră-intră (cu accentul pe ă)

F.11

Scrieţi numeralele ordinale formate de la numeralele cardinale propuse: 4,6,8,10,12

F.12

Scrieţi numeralele ordinale formate de la numeralele cardinale propuse: 18,7,,9, 15Explicaţi de ce s-Au
ortografiat diferit cuvintele: dusu-m-am m-am dus, spusule-am le-am spus.

F.13

Scrieţi numeralele ordinale formate de la numeralele cardinale propuse: 18,7,,9, 15Explicaţi de ce s-Au
ortografiat diferit cuvintele: zice-i-aş i-aş zice , scrisu-le-am le-am scris

F.14

Care din substantivele propuse fac pluralul în i, în e şi în uri? Problemă, regulă, şcoală, grup, program,
glastră.

F.15

Care din substantivele propuse fac pluralul în i, în e şi în uri? Disc, bară, masă, zero, carou, ghiveci.
F. 1. neamului = nea - mu - lui = [n ĕ a m u l u ĭ ] = 8s/8l

=3 v+ 2sv+3c

F. 3Prefixul con- și co-. Prefixul con- apare în concentățean, consătean și, cu schimbarea
lui n în m prin asimilare, în compatriot, compătimi. Se scrie și se pronunță însă conațional,
corupt (nuconnațional, conrupt); din cauze fonetice con- a devenit co-, prefix existent și în derivate
de la cuvintele începătoare cu vocală: coexista, coopera.
Prefixul des-. Prefixul des- devenit dez- în derivatele de la cuvintele începătoare cu b, d, g, v, m, n,
l, r sau cu vocală. Se scrie și se pronunță deci: descoase, desface, deshăma, despărți,
destroieni, dar: dezbrăca, dezdoi, dezgoli, dezveli, dezminți, deznoda, dezlega, dezrădăcina,
dezamăgi, dezaproba, dezechilibra, dezuni.

Nota1: În derivatele de la cuvintele începătoare cu s, ș, j, prefixul des- s-a redus la de-: desăra,
desărcina, deșela, dejuga. Se scrie și se pronunță dezice, dar deszăpezi, deszăvorî.

Nota2: În limba româna se scrie și se pronunță deschide, dezgheța, nu deșchide, dejgheța.

Prefixul răs-. Prefixul răs- a devenit răz- în derivatele de la cuvintele începătoare cu b, d, g, j, n. Se


scrie și se pronunță deci: răsalaltăieri, răscoace, răsfoi, răspăr, răsturna, răszice, dar răzbate,
răzbuna, răzda, răzgândi, răzjudeca, răznepot.
Prefixul în-. Prezența prefixului în- impune scrierea cu nn când se alătură cuvinte care încep
cu n: înnoda (derivat de la nod), înnoi (derivat de la nou), înnora (derivat de la nor).

Când formează derivate de la cuvintele care încep cu b sau p, în-devine îm- prin asimilare: îmbolddi
(de la bold), împărți (de la parte).

Se scrie înalt, înainte, înapoi (nu înnalt, înnainte, înnapoi), aceste cuvinte fiind compuse din în+alt,
în+ainte, în+apoi.

Se scriu și se pronunță cu un singur n cuvintele în care nu se simte prezența cuvântului primitiv


începător cu n: înăbuși, îneca, înota.

Prefixul în- și in- (i-). Se scrie și se pronunță încasa (nu incasa), dat fiind că acest cuvânt s-a format
în limba română cu ajutorul prefixului în-. Se scrie și se pronunță incarna, intitula, nu încarna,
întitula, pentru că sunt cuvinte împrumutate.

Notă: Se scrie imbold (nu îmbold), deoarece avem a face cu un cuvânt format după modelul
lui impuls.

În unele cuvinte recente se rostește și se scrie greșit prefixul în-: înluminat / inluminat. Potrivit cu
rostirea originară, acest cuvânt trebuie scris iluminat.

F. 5
cart3 [At: DEX2 / V: ka~ / Pl: ~uri / E: eg, fr kart] 1 Automobil de curse mic, cu caroseria și partea
mecanică simplificate și viteza redusă. 2 Cart3 (1) folosit de copii în unele jocuri sportive.
deseáră av [At: CORESI, EV. 259/1 / V: dis~ / E: de4 + seară cf aseară] 1 În seara zilei
curente. 2 (Îlav) În ~ Spre seară. 3 (Îlav) Pe ~ Pentru seara asta.

S-ar putea să vă placă și