Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
didactice
(metode,
tehnici şi
procedee,
suport
didactic)
Salutul.
Crearea climatului
Evocare favorabil.
Captarea atenției:
Compară!
1.Mâine voi citi o Compară Frontală 10
carte.(verb. mod. min.
indicative, timpul viitor).
2. Luni am să scriu un
eseu.
3. Duminică o să merg la
teatru.
În conformitate cu
exemplele prezentate, vom
încerca să definim „modul 3 min.
indicative, timpul viitor”,
observă în manual pag. Frontal
132 5 min.
- Priviți schema de Explicația
recapitulare. pag. 132 5 min
Ne amintim cum se
formează:
Modul indicative,
timpul present
Perfectul compus 5 min.
Condiționalul Individu
Luare de
Imperativul
notițe Individual/Perechi 5 min
Timpul viitor.
Ex. 15 pag. 132
Frontal
Exercițiu
Ex. 16, 17 pag. 133
Proiect didactic
Disciplina: Limba și literatura română
Profesor: Haruța Natalia
Clasa: VII-a
Data: 12.03.19
Tema: Modul indicative. Viitorul popular
Lecția: 1
Timp alocat: 45 min
Competențe:
* Competența unui vorbitor cult, conștient, capabil să înțeleagă și să producă, adecvat și corect,
mesaje orale și scrise.
* Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare dialogată şi monologată;
* Utlizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte
de realizare, cu scopuri diverse.
Obiective operaționale
Elevul va fi capabil:
O1- să definească modul indicativ;
O2- să recunoască verbele la modul indicativ, viitorul popular;
O3- să conjuge corect un verb la modul indicativ, viitorul popular;
O4- să recunoască celelalte timpuri și moduri studiate anterior.
Metode și procedee:
conversația, exercițiul, explicația, problematizarea.
Mijloace didactice:
Manual, foi, caiet, pix, tablă, cretă.
Repere bibliografice:
1.Iordăchescu, Iulia, Limba română, Manual pentru elevii clasei a VII-a a școlii cu predare în limba
rusă, Editura, Cartier, Chișinău, 2016
Lista de verebe:
a găsi
a ajuta
a colabora
a coase
a citi
a vedea
a scrie
a coborî
a împleti
a primi
a desena
a întreba
a culege
a avea
a învăța
a fugi
a fi scris
Imperfect eu scriam
tu scriai
el/ea scria
noi scriam
voi scriați
ei/ele scriau
Perfect eu să fi scris
tu să fi scris
el/ea să fi scris
noi să fi scris
voi să fi scris
ei/ele să fi scris
Salutul.
Crearea climatului Frontală
Evocare favorabil. 5 min.
Captarea atenției.
Selectați din text verbele
la viitorul popular.
Realizarea Anunț tema lecției și Luare de Individual 2 min.
sensului obiectivele… notițe
Modul indicative. Viitorul.
Forme din limba vorbită
Proiect didactic
Disciplina: Limba și literatura română
Profesor: Haruța Natalia
Clasa: VII-a
Data: 12.03.19
Tema: Modul indicative. Viitorul popular
Lecția: 2
Timp alocat: 45 min
Competențe:
* Competența unui vorbitor cult, conștient, capabil să înțeleagă și să producă, adecvat și
corect, mesaje orale și scrise.
* Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare dialogată şi monologată;
* Utlizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.
Obiective operaționale
Elevul va fi capabil:
O1- să alcătuiască enunțuri folosind modul indicatv, viitorul popular;
O2- să recunoască verbele la modul indicative, viitorul popular;
O3- să conjuge corect un verb la modul indicative, viitorul popular;
Metode și procedee:
conversația, exercițiul, explicația, problematizarea.
Mijloace didactice:
Manual, foi, caiet, pix, tablă, cretă.
Repere bibliografice:
1.Iordăchescu, Iulia, Limba română, Manual pentru elevii clasei a VII-a a școlii cu predare în
limba rusă, Editura, Cartier, Chișinău, 2016