Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data

Clasa a VIII-a

Subiectul: Normele ortografice ale limbii române

Tipul lecţiei: recapitularea cunoştinţelor

Obiective operaţionale:

-să –şi amintescă principiile ortografiei,,

-să recunoască toate părţile de vorbire studiate,

-să poată analiza sintactic şi morfologic toate părţile de vorbire studiate,

-să poată explica ortografia părţilor de vorbire.

-să poată explica ortografia diferitor ortograme

Metode şi procedee:conversaţia, exerciţiu de încălzire (surpriza), activitate frontală, activitate pe


grupe,analiza gramaticală, analiza literară, scaunul emoţiilor.

Scenariul didactic

Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitate elevilor Strategii


didactice
1 Evocare: Profesorul notează absenţii, îşi Elevii răspund la întrebările Conversaţia
-moment întreabă elevii ce au avut de profesorului
organizatoric învăţat
-verificarea
cunoştinţelor Profesorul le cere elevilor să-şi
anterioare citească tema pentru acasă şi Elevii îşi citesc temele
-verificarea problemele apărute sunt Conversaţia
temei pentru rezolvate la tablă. Analiza
acasă compunerii
(compunere Ortografia înseamnă respect
narativă) faţă de tine însuţi. Elevii sunt atenţi la profesor
Scriind şi făcând Comentează citatul.
greşeli de ortografie poţi fi
desconsiderat înainte de a fi
cunoscut, deoarece Activitate
corectitudinea scrisului este o frontală
calitate a omului cult.”
Pedagogul francez
Rene Parisse Elevii se împart pe grupe
2.Realizarea
sensului Profesorul îşi începe activitatea
-trecerea la cu un exerciţiu de încălzire,
noua activitate surpriza (elevii sunt aşezaţi în Elevii îşi aleg raportorii
cerc şi li se spune că într-o
cutie se află un lucru deosebit
şi special. Fiecare elev se uită
în cutie şi vede că lucrul
special este propria imagine
care se reflectă într-o oglindă.
Elevii sunt rugaţi să nu spună
celorlalţi care este lucrul
special pe care l-au văzut în
cutie) Conversaţia
Profesorul le spune elevilor că Raportorii vor extrage câte „un Activitate
urmează să plece într-o bilet” de călătorie cu fişe de frontală
călătorie cu trenul unde vor lucru pentru fiecare din cele
vizita multe locuri interesante patru grupe
şi vor rămâne cu multe amintiri
frumoase.
-Le aminteşte că ortografia 1.Principiul fonetic: fiecare
fiecărui cuvînt trebuie să fie literă corespunde unui sunet
explicată prin din cuvînt:
fonetică,morfologie,semantică, 2.Principiul silabic:o literă
sintaxă. poate reprezenta un sunet în
-Propune să-şi amintească, dependenţă de liter ace o
construind un clustering, succeed.ghicitoare, unghi,
principiile ortografiei.(principii aici,cine.
de comportare într-o călătorie) 3.Principiul
morphologic:reglementează
scrierea cuvintelor derivate şi
compuse: cale-căi-căile, căii- Activitate pe
căilor. grupe
4.Principiul syntactic:la Analiza
scrierea omofonelor ţinem cont gramaticală
de valorile gramaticale şi Analiza literară
sensul lexical al cuvintelor:de
prins,deprins,nicidecum-nici de
cum.
5.Principiul tradiţional-
istoric:cuvintele se ortografiază
într-un anumit fel
corespunzător tradiţiei sau
etimologiei; România,
Alecsandri,Hasdeu.
6.Principiul
etimologic:cuvintele Activitate
împrumutate se scriu exact ca frontală
în limba de origine(în special Conversaţia
la numele proprii) dancing,…

Reflecţia Profesorul împarte elevii în Elevii vor extrage bilete de Lucru în grup
patru grupe (fiecare grup îşi va călătorie până aproape de
lua un nume) terminarea orei (când mai sunt
10 min).
Fiecare grup va desemna un
raportor (conducător de grup)
care va extrage dintr-o cutie
biletele de călătorie .Fiecare
membru al grupului trebuie să
aibă un bilet (o fişă)
(destinaţiile =fişe de lucru cu
itemii corect rezolvaţi)

Profesorul le cere elevilor să


fie atenţi la „destinaţie” şi la
timpul alocat, deoarece pot
„pierde” trenul.
- .
Profesorul le cere elevilor să se Elevii se aşează pe rând pe cele
aşeze pe scaunul emoţiilor, mi- două scaune şi spun un lucru
a plăcut/nu mi-a plăcut şi să-şi care le-a plăcut şi unul care nu
exprime opinia legată de lecţia le-a plăcut în legătură cu ora
avută avută.

De redactat o compunere
Tema pentru acasă despre sărbătorile de iarnă în
care să folosească diferite
ortograme.

F.1

Faceţi amaliza fonetică a cuvîntului “piatră”.Explicaţi ortografia cuvintelor: piatră,pietrei,


pietrelor, pietros, pietroaie.

F.2

Numiţi principiile de ortografie care s-au respectat la scrierea cuvintelor de mai jos:

Bunavestire, Negruzzi, deîmpărţitul, înnobilarea, iertării,dorindu-vă, cheilor, gheţurile,


inadmisibil, pici, picioarele.

F.3

Formulaţi reguli conform cărora vom ortografia cuvintele cu prefixele:

a)con-/com-

b)des-/dez-

F.4

Formulaţi reguli conform cărora vom ortografia cuvintele cu prefixele:


a)în-/îm- b) răs-/răz

F5

Ce diferenţă grafică şi fonetică există între cuvintele date mai jos? Este şi o diferenţă semantică?
Comentaţi fiecare caz.

Cart-carte, soc, cos, deseară, de seară

F6

.Ce diferenţă grafică şi fonetică există între cuvintele date mai jos? Este şi o diferenţă semantică?
Comentaţi fiecare caz.

Care-cară, vale-văi, de scris-descris,

F.7

Faceţi analiza morfologică a omofonelor şi motivaţi diferenţa în ortografia lor:

Lau-l-au, miau-mi-au, mor- m-or

F8

Puneţi unde trebuie cratima:

Acela şi, facă şi, faţa şi, acelora şi, care şi.

F.9

.Plasaţi în context omografele:

Cîntă-cîntă(cu accent pe ă) sperie-sperie (cu accent pe e)

F.10

.Plasaţi în context omografele:

Apropie-apropie(cu accentul pe e), intră-intră (cu accentul pe ă)


F.11

Scrieţi numeralele ordinale formate de la numeralele cardinale propuse: 4,6,8,10,12

F.12

Scrieţi numeralele ordinale formate de la numeralele cardinale propuse: 18,7,,9, 15Explicaţi de


ce s-Au ortografiat diferit cuvintele: dusu-m-am m-am dus, spusule-am le-am spus.

F.13

Scrieţi numeralele ordinale formate de la numeralele cardinale propuse: 18,7,,9, 15Explicaţi de


ce s-Au ortografiat diferit cuvintele: zice-i-aş i-aş zice , scrisu-le-am le-am scris

F.14

Care din substantivele propuse fac pluralul în i, în e şi în uri? Problemă, regulă, şcoală, grup,
program, glastră.

F.15

Care din substantivele propuse fac pluralul în i, în e şi în uri? Disc, bară, masă, zero, carou,
ghiveci.

S-ar putea să vă placă și