Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECŢIE

Data: 10.05.2020
Unitatea şcolară: Colegiul Național ,,Constantin Cantacuzino"
Clasa: a X-a C
Propunător: Pană Ecaterina-Alexandra

Disciplina: Limba şi literatura română


Unitatea de învăţare: Genul dramatic. Comedia
Tema: O scrisoare pierdută, I.L. Caragiale
Tipul lecţiei: de formare de priceperi și deprinderi
Timp alocat: 50’
COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare

Competenţe specifice Conţinuturi asociate

1.1. utilizarea adecvată a achiziţiilor


lingvistice în receptarea diverselor
texte;

1.4. redactarea unor texte diverse -


1
COMPETENŢE DERIVATE:

C1 – recunoaşterea trăsăturilor/convenţiilor unui text epistolar (corelare cu c.s. 1.1. şi cu c.s. 1.4.);

C2 – identificarea convenţiilor unei scrisori electronice (corelare cu c.s.1.1.);

C3 – respectarea convenţiilor în redactarea unui text epistolar (corelare cu c.s. 1.4.).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


O1- să completeze fișa de lucru primită
O2- să definească genul dramatic și să ilustreze apartenența operei la acest gen literar
O3 – să rezume subiectul operei în studiu;
O4- să prezinte acțiunea comediei pe momentele subiectului

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea, harta conceptuală, învăţarea prin descoperire, „Gândiţi – lucraţi – comunicaţi!”,
analiza structurală a textului, lectura expresivă.

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, pe grupe și individuală.


2
Metode şi tehnici de evaluare: test formativ, conversaţia examinatoare, aprecierea verbală a răspunsurilor, autoevaluarea.

Resurse:

- umane: 27 de elevi;

- materiale/mijloace de învăţământ: fişe de lucru, flip-chart, videoproiector, laptop, markere.

- de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

VALORI ŞI ATITUDINI:
- Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
- Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic

în domeniul literaturii.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.2. Receptarea adecvată a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise;
1.4. Redactarea unor compoziţii despre textele studiate şi alcătuirea unor texte funcţionale sau a unor proiecte;

3
1.5. Utilizarea, în exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuaţie, morfosintactice şi folosirea adecvată a unităţilor lexico-semantice, compatibile cu
situaţia de comunicare;
2.2. Identificarea şi analiza principalelor componente de structură şi de limbaj specifice textului dramatic;
3.1. Identificarea structurilor argumentative în vederea sesizării logicii şi a coerenţei mesajului

Strategii didactice
Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, conversaţia euristică, exerciţiul oral şi scris, exemplul, comentariul de
text;
Metode: Problematizarea, Brainstorming, Metoda Ciorchinelui, Dramatizarea;
Resurse educaţionale: caietele elevilor, pixuri, tabla, fişe de lucru; flip-cheart
Forme de organizare: frontal, individual, activitate pe perechi;

Bibliografie:

1. Caragiale, I.L. Teatru. Editura Eminescu, Bucureşti, 1971.

2. Anton Nicolae. Literatura română, pregătire completă pentru clasele IX-XII şi bacalaureat, Editura Aula, Braşov,
4
3.

4. Alexandru Crişan, Liviu Papadima, Ioana Pârvulescu, Florentina Sămihăian, Rodica Zafiu. Limba şi literatura română, manual pentru clasa a X-a,
Editura Humanitas, Bucureşti, 2005;
5. Programa de limba şi literatura română pentru clasa a X-a;

Proiect de activitate didactică


Etapele lecţiei Timp Ob. Activitatea Strategii didactice Metode/
Instrumente
Profesorului Elevilor Metode şi Resurse Forma de de evaluare
procedee educaţionale organizare

1.Momentul 1 min. - Profesorul salută, face Elevii salută, răspund la Conversația Catalogul Frontal -
prezența, notează solicitările profesorului
organizatoric
absenții, pregatește și se pregătesc pentru
materialele necesare începerea orei.
bunei desfășurări a
lecției.

2. Captarea 8 min. O1 -Se verifică tema din - Elevii sunt atenți la ce Conversația
atenției punct de vedere spune profesorul.
O2 cantitativ şi calitativ
(discuție
5
introductivă O3 -
pentru O5
sensibilizarea
O6 foloseşte Metoda Observarea
elevilor cu sistematică
Cirochinelui pentru a le Tabla
privire la O8 Metoda
verifica cunoştinţele
conținutul dobândite anterior, Ciorchinelui Caietele Frontal
O9
lecției noi) astfel că elevii sunt elevilor Evaluare
rugaţi să definească frontală
comedia şi să înşire
elemente ce ţin de
categoria acesteia,
legându-se în special
de piesa studiată, O
scrisoare pierdută de
I.L Caragiale
- Elevii răspund la
(Vezi Anexa 1.)
întrebările profesorului.
Întrebările adresate
elevilor vor avea
următoarea formă: 1.Genul dramatic
1.În categoria cărui gen
literar se încadrează
comedia? 2. Speciile genului
dramatic sunt: comedia,
2. Enumeraţi câteva tragedia, drama,
specii ale genului vodevilul, pantomima,
dramatic. farsa, tragicomedia.
Tabla
3. Comedia este o Frontal Observarea

6
specie a genului Metoda Caietele Individual sistematică
dramatic în proză sau în Brainstorming elevilor
3. Ce este comedia?
versuri care provoacă
râsul prin satirizarea Evaluare
moravurilor, a tipurilor frontală
umane sau prin
înlănţuirea unor situaţii
neprevăzute având final
fericit şi deseori unul
moralizator.

4. Comicul este o
categorie estetică care
4. Ce este comicul şi cuprinde actele,
care sunt tipurile de situaţiile, personajele
comic din O scrisoare care stârnesc râsul.
pierdută? Comicul de:

- moravuri
- situaţie
- caractere
- nume
- limbaj

5. Elevii trebuie să
aducă în discuţie
5. Ce elemente de următoarele concepte:
Titlu, Tema,
structură, compoziţie
întâlnim în comedia O Momentele subiectului,
Conflict, Acte, Scene,
scrisoare pierdută?
dar să le şi explice.

7
6.Ştefan Tipătescu-
tipul junelui prim, al
6. Care sunt amorezului;
personajele-tip ce Zoe Trahanache- tipul
participă la acţiune? adulterinei;
Zaharia Trahanache-
tipul încornoratului, dar
şi al ticăitului;
1.
Nae Caţavencu- tipul
demagogului ambiţios,
lătrător
Tache Farfuridi – tipul
prostului fudul;
Iordache
Brânzovenescu- tipul
incultului;
Ghiţă Pristanda- tipul
servitorului, al omului
slugarnic;
Agamemnon
Dandanache- tipul
demagogului, şi al
prostului fudul
Cetăţeanul turmentat-
tipul cetăţeanului naiv
şi sincer
3.Anunțarea 5 min. O8 Profesorul îi roagă pe Elevii răspund la Conversația - Frontal -

temei și a elevi să îşi spună solicitările profesorul.


O9
obiectivelor prenumele şi să se
8
caracterizeze cu un
adjectiv care începe cu
aceeaşi literă cu care
începe prenumele.

Profesorul dă şi el un
exemplu.

Le este explicat elevilor


că legatura dintre acest
joc şi lecție se va face
pe parcurs.

4. Prezentarea 1 min. Profesorul anunţă tema : Elevii sunt atenţi la ceea Conversaţia Tabla Frontal -
ce spune profesorul
optimă a
Astăzi vom face o mică
noului
recapitulare în ceea ce Caietele
conținut elevilor
priveşte opera studiată,
(prezentarea
anume comedia O
modelului,
scrisoare pierdută de
etapelor de
I.L.Caragiale.
execuție,
demonstrarea Ne vom aduce aminte de
modului de elementele
lucru). compoziţionale ale
acesteia, de personajele
prezente şi de tipurile de

9
comic întâlnite în text.

5.Obținerea 30 O2 Profesorul împarte fişe Elevii sunt atenţi la ceea Învăţarea prin Fişa de lucru Frontal Observarea
min. sistematică
performanței O3 de lucru fiecărui elev ce spune profesorul şi descoperire Caietele Individual
(sarcina cu (aceştia, la rândul lor, vor răspund la solicitările elevilor Evaluare
O4 Explicaţia Munca pe
nivel maxim de lucra împreună cu colegul acestuia. frontală
perechi.
O5
dificultate) de bancă), fişe ce vor Conversaţia
Citesc cerinţele de pe
O6 cuprinde întrebări euristică
fişele de lucru, citesc pe
O7 legate de piesa O
roluri în cazul Exerciţiul oral
O8 scrisoare pierdută, cât
fragmentelor de texte, şi scris
şi fragmente de text în
O9 apoi răspund cât mai
baza cărora vor avea de Exemplul
concis la întrebări.
răspuns la diverse
Comentariul
întrebări.
de text
( vezi Anexa 2)
Problematizarea
Profesorul le explică ce
Brainstorming
au de făcut.
Dramatizarea;
Profesorul le cere
elevilor să răspundă la
întrebări cu referire la
diferite aspecte ale
piesei O scrisoare
pierdută.

10
Elevii sunt determinaţi
să îşi amintească
cunoştinţele predate
despre comedia O
scrisoare pierdută de
I.L. Caragiale.

În cazul fragmentelor
de texte, elevii sunt puşi
să citească pe roluri.

6. Evaluare 4 min. O1 Cu care dintre Elevii răspund la Conversaţia - Frontal Observarea


a personaje credeţi că vă solicitările profesorului şi sistematică
O2 Individual
identificaţi, ţinând cont pun întrebări dacă este Evaluare
O8 Explicaţia
şi de adjectivul prin cazul. frontală
O9
care v-aţi caracterizat.
Răspuns:
De ce? Brainstorming
- prostia omenească;
În final, profesorul îi
întreabă pe elevi despre - parvenitismul;
mesajul pe care doreşte
- adulterul;
să-l transmită
dramaturgul, sesizând - trădarea;

astfel intenţia
- demagogia.
moralizatoare a

11
autorului, cu scopul
îndreptării greşelilor.Se
verifică înţelegerea şi
însuşirea cunoştinţelor
de către elevi.

Profesorul face
aprecieri verbale pe tot
parcursul lecţiei, vizând
participarea elevilor,
calitatea exemplelor şi a
argumentaţiei, calitatea
şi corectitudinea
exprimării.

7.Aprecieri și 1 min. Profesorul le dă tema Elevii îşi notează tema şi Conversaţia Caietele Frontal
elevilor
recomandări elevilor: cer explicaţii dacă este
cazul.
Realizaţi un text Explicaţia
argumentativ, de
maximum 30 de rânduri
în care să prezentaţi un
personaj favorit, reliefat
în piesa O scrisoare
pierdută, punând

12
accentul şi pe rolul său
în demonstrarea acestei
opere ca fiind comedie.

Profesorul le explică
tema.

13

S-ar putea să vă placă și