Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecție

Şcoala: Şcoala Gimnazială nr. 2 Fârţăneşti


Clasa: a VIII-a
Data:
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale
Unitatea de învăţare: Genul dramatic
Tipul lecţiei: Lecţia de predare-învăţare (asimilare de noi cunoştinţe)
Profesor: Ifrim Cristina-Georgiana

Competențe generale:
3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris

Competenţe specifice:
3.1 să dovedească înţelegerea unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date
3.2 să sesizeze valoarea expresivă a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a vocabularului şi a categoriilor
semantice studiate

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) Cognitive:
O1: să lectureze expresiv fragmente semnificative din comedia O scrisoare pierdută
O2: să explice cuvinte necunoscute din text
O3: să observe în text diversitatea lexicală şi coexistenţa formelor corecte cu cele incorecte
O4: să precizeze momentele subiectului comediei
a) Afective:
O5: să manifeste interes faţă de conţinutul lecţiei
O6: să participe la un act de comunicare
O7: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în timpul lecţiei

1
STRATEGIE DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee: conversaţia, lectura, explicaţia, exerciţiul, analiza, jocul didactic „Bingo”
b) Resurse: tablă, manual, caiete, volum I.L.Caragiale, Fişe de lucru, Fişe biografice, Fişe de lectură
c) Forme de organizare a învățării: frontală, individuală
d) Bibliografie: Limba si literatura romana – manual clasa a VIII-a, Al. Crisan, S. Dobra,
F. Sanmihaian, Ed.Humanitas Educational, Bucuresti;  Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu,
Goia Vistian, ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002; Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Alina
Pamfil, ed. Paralela 45, Piteşti, 2003
e) Timp: 50 minute

2
Scenariu didactic

Ob. Conținutul științific Strategie didactică


Momentele Op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse
lecției Timp Procedee Materiale Forma de Forma de
org. evaluare
1 2 3 5 6 7 8 9
4
1.Moment Salut elevii. Voi face prezenţa şi Elevii îşi pregătesc manualele şi 2’ Conversaţia Frontală
organizatoric voi pregăti materialele necesare caietele şi numesc absenţii.
de-a lungul orei.

2.Verificarea Verific tema calitativ și În timp ce un elev citește temadin caiet, 5’ Conversaţia, Manual, caiete Frontală. Aprecierea critică a
temei cantitativ. ceilalți verifică dacăau rezolvat explicaţia individuală conţinutului temelor,
Verificarea calitativă se face corect exercițiile. verificarea orală.
selectiv, elevii vor fi solicitați,
prin sondaj, să citească
rezolvarea exercițiilor.

3
3. Captarea Voi numi câte un elev care să 8’
Câte un elev va citi câte o Jocul didactic Bol, bileţele Frontală Aprecieri verbale
extragă câte un bileţel de pe
atenţiei bolul de pe catedră. Pe bileţele informaţie despre teatru de pe Bolul cu
sunt notate următoarele bileţelul extras. curiozităţi
informaţii:
-Pe vremuri, în Grecia Antică,
numai bărbaţii puteau juca în
piese de teatru. Ei jucau şi
rolurile de femei. Se foloseau
măşti pentru ca publicul să
recunoască personajele jucate.
-William Shakespeare a scris 37
de piese de teatru, în special
comedii, tragedii şi piese
istorice şi peste 156 de sonete.
-Primul teatru romanesc s-a
infiintat in anul 1817 in zona
Banatului, la Oravita, mai exact
in ziua de 5 octombrie.

3.Captarea -Prima piesa de teatru care a


avut o insemnatate imensa
atenţiei pentru poporul roman si anume
pregatirea pentru realizarea
Marii Uniri a avut o premiera
absoluta in cadrul Teatrului
Dramatic „Fani Tardini” din
Galati. 
-În Bucuresti, primul teatru a
fost cel supranumit „Teatrul de
la Cismeaua Rosie”, care se
afla in zona Caii Victoriei. A
luat fiinta la dorinta fiicei lui
Voda Caragea, mai exact
domnita Ralu, insa primele
spectacole s-au tinut in limba
greaca.

4
4.Anunţarea Voi anunţa subiectul Elevii notează titlul în caiete 1’ Conversaţia Manual, frontală
subiectului lecţiei lecţiei, formulez obiectivele pe caiete, tablă
şi a obiectivelor înţelesul copiilor şi notez
acesteia tiltul lecţiei pe tablă.

5.Dirijarea
învăţării

5
SCENARIUL ACTIVITÃŢII

EVENIMENTUL OB. ACTIVITATEA DE INSTRUIRE TIMP METODE EVALUARE


ACTIVITÃŢII ACTIVITATEA ACTIVITATEA ŞI
PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE
3. CAPTAREA Voi prezenta elevilor un 5’ Fac aprecieri
ATENŢIEI fragment din opera lui Elevii formulează verbale; stimulez
I.L.Caragiale, pe care îl vor răspunsuri la întrebările elevii pasivi.
audia la casetofon. Solicit adresate.
elevilor să ghicească opera şi conversaţia
scriitorul acesteia.
Răspund cerinţelor.
5. CONDUCEREA Voi prezenta o fişă 29’ Conversaţia
ÎNVÃŢÃRII biografică a scriitorului Elevii răspund la
I.L.Caragiale, precum şi întrebările adresate,
portretul scriitorului. Voi folosind atât manualul Explicaţia
O1 face referiri asupra faptului cu textul operei, cât şi Fac aprecieri
că O scrisoare pierdută de fişele de lectură realizate verbale.
I.L.Caragiale este o piesă de de ei.
teatru, deci aparţine genului
dramatic.
Solicit elevilor să citească
atât din manual, cât şi din
volumele aduse câte un
fragment considerat de ei
semnificativ pentru
O2 înţelegerea textului. Răspund la întrebări.

6
-Ce evenimente sunt Lectura
prezentate? selectivă
-Care sunt personajele?
-Care este timpul în care se
petrece acţiunea?
-Unde se petrece acţiunea?
-De ce au loc aceste
întâmplări? Lucrul cu Fac aprecieri
O3 -Cine este Zaharia manualul verbale.
Trahanache? Dar Nae
Caţavencu?
Voi propune spre rezolvare Răspund la întrebări.
câteva exerciţii din manual: Rezolvă exerciţiile
1. Care sunt formele corecte: propuse.
scrofuloşi – scrupuloşi; Conversaţia
O7 remuneraţie – remuneraţie Fac aprecieri
2. Explicaţi cum s-au format Conversaţia verbale.
următoarele cuvinte: răvăşel, Lucrul cu
dăscălime, director- manualul
proprietar; Răspund cerinţei.
3. Rescrieţi următoarele Explicaţia
cuvinte în forma lor literară:
posedezi, imitează, scoţ, văz,
mă prinz;
Solicit elevilor să identifice
momentele subiectului în Fac aprecieri
O4 opera literară O scrisoare Răspund în mod clar la Conversaţia verbale.
pierdută de I.L.Caragiale. întrebările puse.

6. OBŢINEREA Voi cere elevilor să Studiază sarcinile de 10’ Explicaţia Evaluarea


PERFORMANŢEI ŞI completeze în grupe câte o lucru de pe fişe şi le Analiza rezultatelor şi a
A FEED-BACK-ULUI fişă de lucru numită Bingo. completează pe grupe, Jocul comportamentelor
Fiecare grupă primeşte câte colaborând. didactic elevilor urmăreşte
O5 un carton cu 6 careuri, în „Bingo” iniţiativa pe care
fiecare fiind trecută sarcina o au aceştia.

7
O7 de lucru cerută. Câştigă Urmăresc
grupa care rezolvă corect şi ingeniozitatea
cel mai repede careul, fiecărui elev în
strigând Bingo. activitatea de
Supraveghez şi îndrum învăţare, nivelul
activitatea fiecărei perechi, Citesc răspunsurile date motivaţiei.
observând în ce măsură pe fişele de lucru. Notez In catalog
colaborează fiecare cu elevii care s-au
perechea sa. Solicit ca Recepţionează remarcat pe
„raportorul” fiecărei perechi informaţiile. parcursul orei.
să prezinte răspunsurile date.
Apreciez comportamentul
general al elevilor
participanţi la activitate.
Evidenţiez elevii cei mai
activi.
Concluzii

7. ASIGURAREA Precizez elevilor sarcina pe Notează sarcina pentru 1’


RETENŢIEI ŞI A care o vor efectua acasă: acasă.
TRANSFERULUI -exerciţiul 3, / pag.190
-exerciţiul 1 / pag. 191

8
BINGO

1.Indicaţi sinonimele 2.Explicaţi folosirea apostrofului 3.Enumeraţi cel puţin şase


termenilor: în următorul context: personaje din comedia O scrisoare
Ostenit = „Las’ că ştim noi…” pierdută de I.L.Caragiale.
Uluci=
Leafă=
Misie=

9
4.Precizaţi locul şi timpul în care 5.Precizaţi ce moment al acţiunii 6.Explicaţi sensul următoarelor
se desfăşoară acţiunea comediei. reprezintă intriga şi cel moment al expresii: „Ghiţă, Ghiţă, pupă-l în bot
acţiunii reprezintă punctul şi-i papă tot, că sătulul nu crede la ăl
culminant. flămând.”

10

S-ar putea să vă placă și