Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Popovici Rodica-Eliza
PROIECT DIDACTIC
COMPETENŢE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare prin receptarea şi producerea textului
oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 Rezumarea, pe baza informaţiilor explicite şi implicite, a unor pasaje din diverse tipuri de texte orale narative,
monologate şi dialogate
1.2 Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale, participând la discuţii pe diverse
teme sau pornind de la textele citite/ascultate
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee didactice: conversaţia, conversația euristică, explicaţia, problematizarea,
audiția muzicală, diagrama Venn, harta lecturii.
2. Materiale, mijloace didactice şi bibliografice:
- manualul, tabla, creta, fişe de lucru, coli A4, markere.
- Metodica predării limbii române, C. Parfene, Ed. Polirom, Iaşi, 2008
- Gramatica aplicată a limbii române, Ada Iliescu, Ed. D. P., Bucureşti, 2003
3. Forma de organizare: activitate frontală şi individuală
4. Forma de evaluare: orală, continuă
5. Durata: 50 de minute
2
Gimnaziul „I. A. Bassarabescu”, Ploiești prof. Popovici Rodica-Eliza
SCENARIUL DIDACTIC:
NR. ETAPELE COMP. STRATEGIA DIDACTICĂ
CRT LECȚIEI TIMP SPEC. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE MATERIALE EVALUARE
ȘI MIJL.
1. Organizarea 2’ Asigur liniştea şi disciplina în sala de Elevii își pregătesc Conversația Catalog
clasei clasă. Notez absenții în catalogul clasei. materialele pentru lecţie
Solicit elevilor să-şi pregătească (caiete, manuale). Caiete
manualele şi caietele pentru lecție.
Stabilesc un climat favorabil de lucru. Manuale
2. Captarea 3’ 1.2 Propun elevilor să asculte melodia Fram, Elevii ascultă și vizionează Audiția P.C. Analiza
atenţiei şi ursul polar. clipul Fram, ursul polar. muzicală răspunsurilor
trezirea Ulterior, lansez o serie de întrebări cu Elevii răspund la întrebări. Proiector elevilor
interesului privire la urșii polari:
pentru lecţie 2.1 - Unde trăiesc urșii polari? Conversația Boxe
- Știați că există Ziua Internațională a
Explicația
Ursului Polar? Este un eveniment anual
sărbătorit la fiecare 27 februarie pentru a
crește gradul de conștientizare cu privire la
starea de conservare a ursului polar.
4. Enunţarea 1’ 1.2 Comunic elevilor subiectul lecţiei şi Elevii ascultă obiectivele şi Conversația Tablă
subiectului şi obiectivele urmărite. îşi notează titlul lecţiei pe
obiectivelor Scriu titlul lecţiei pe tablă: caiete. Caiete
lecţiei 2.1 Textul narativ - Fram, ursul polar de
Cezar Petrescu.
5. Reactualizarea 4’ 1.2 Reactualizez cunoștințele dobândite Elevii răspund la întrebările Conversația Tablă Aprecieri și
unor anterior cu privire la textul narativ și formulate de către profesor euristică observații
cunoştinţe trăsăturile specifice acestuia. și își iau notițe. Caiete
dobândite Textul narativ este textul în care sunt Explicația
anterior relatate evenimente, întâmplări.Textul
Conversația
narativ are: narator, acțiune, personaje.
Acțiunea este plasată în timp și spațiu.
3
Gimnaziul „I. A. Bassarabescu”, Ploiești prof. Popovici Rodica-Eliza
7. Feed-back 7’ 2.1 Invit elevii să completeze o hartă a textului Elevii rezolvă individual Exercițiul Fișe de Analiza
2.2 (anexa 2), menționând timpul de lucru. harta textului. Harta lucru răspunsurilor
lecturii Tablă
8. Aprecieri 2’ Evaluez rezultatele şi sintetizez. Elevii ascultă aprecierile şi Conversația Catalog Evaluare
asupra Notez câţiva elevi care s-au remarcat prin recomandările profesorului. Carnete de prin note
obţinerii răspunsuri. elev
performanţei
9. Asigurarea 1’ 2.2 Solicit elevilor să efectueze ca temă pentru Elevii notează tema pentru Conversația Caiete Temă pentru
retenţiei şi a acasă planul simplu de idei al acasă. Explicația acasă
transferului fragmentului.