Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data:
Școala: Gimnazială Avram Iancu, Turda
Profesor: Apetroae Cezara
Clasa: a-VII-a A
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Graniţă între lumi
Subiectul: Moara lui Călifar. Acţiune. Timp. Personaje
Tipul lecției: acumulare de noi cunoştinţe
Timp de lucru: 50 de minute

1. Competențe generale:
1. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, în scopuri diverse.

2. Valori și atitudini:

1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul


literaturii;
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia
pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.

3. Competențe specifice:

1.1. Sintetizarea informaţiilor, a intențiilor de comunicare și a atitudinilor comunicative din


diverse texte monologate şi dialogate;
1.2. Prezentarea unor informaţii, idei şi puncte de vedere, oferind detalii semnificative şi
exemple relevante, în faţa unui public cunoscut, adoptând comportamente paraverbale şi
nonverbale adecvate;
2.1. Recunoaşterea modurilor în care sunt organizate informaţiile din texte literare și
nonliterare, continue, discontinue și multimodale;
2.2. Compararea diferitelor puncte de vedere exprimate pe marginea unor texte diverse;
2.4. Dezvoltarea competenţei de lectură prin diversificarea activităţilor consacrate cărţii ;
3.1. Redactarea unui text complex, având în vedere respectarea etapelor procesului de scriere
și selectarea unor structuri adecvate intenţiei de comunicare;
3.3. Utilizarea unor surse diverse pentru realizarea de texte originale;
4.1. Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii române standard pentru înţelegerea şi
exprimarea clară şi precisă a intenţiilor comunicative complexe.
4. Obiective operaționale:

♦ cognitive: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

 să definească textul narativ literar;


 să încadreze textul în categoria textului epic;
 să recunoască trăsăturile unei nuvele fantastice;
 să cunoască procedeele de caracterizare a personajului;
 să caracterizeze personajul principal;
 să precizeze tipul de narator, timpul şi spaţiul;
 să interpreteze semnificaţiile textului;
 să redacteze un text cu un titlu dat.

♦ afective:
 să prezinte interes pentru lecție, manifestat prin participarea activă;
 să utilizeze corect noțiunile însușite.

Strategia didactică
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, învățarea prin descoperire, joc didactic,
problematizarea, lectura expresivă.
Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, individuală.
Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare, timp: 50 minute.
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, tabla, manual, flip-chart.
Material bibliografic:

 Limba și literatura română, manual pentru clasa a VII-a, editura Art, București,
2019;
 Pamfil Alina, Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice, Editura
Paralela 45, 2003;
 Alina Pamfil, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca,
2000;
 Curriculum Naţional. Programa şcolară la limba şi literatura română pentru
clasele V- VIII, aprobată prin O.M. Nr. 3393 /28.02.2017;
 Emanuela Ilie, Didactica literaturii. Metode, Editura Panfilius, Iaşi, 2006;
 Parfene, C.- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, Iaşi, 1999;
 Goia, V. – Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Ed.
DACIA, Cluj-Napoca, 2002.
 Cerghit Ioan, Metode de învăţământ, Editura Polirom, Iaşi, 2006;
 G.G. Neamțu, Teoria și practica analizei gramaticale, Distincții și distincții,
Editura Paralela 45, Ediția a 3-a, 2008.
Scenariu didactic

I. EVOCAREA (10’)

Notarea absenţelor, asigurarea celor necesare lecţiei și verificarea temei care a


constat în rezolvarea exercițiilor din manual şi redactarea unei compuneri.

 Captarea atenţiei pentru activitatea didactică ce urmează:

Pentru captarea atenției, profesorul pune, nominal, câţiva elevi să citească


compunerile, apoi, pe un flip-chart, fiecare elev va pune câte un bileţel prin care îşi va
exprima opinia în legătură cu următoarea afirmaţie: fericirea eternă nu poate fi dobândită
printr-un pact cu necuratul.

 Anunţarea subiectului şi a competențelor

→ Profesorul notează titlul pe tablă: Moara lui Călifar, de Gala Galaction,


totodată, profesorul, împreună cu elevii, denumeşte şi tema nuvelei.


II. Dirijarea învǎţǎrii și obținerea performanțelor (35’)
Profesorul
defineşte tema
nuvelei şi le pune întrebări elevilor, legate de timpul acţiunii, a spaţiului şi a simbolurilor din
domeniul fantasticului.
Intrebări precum:
1) Care este tema nuvelei?
2) Cum se descrie acţiunea? Ce se descrie?
3) Asupra cărui loc se revine de fiecare dată?
4) Care sunte elementele din domeniul fantasticului?
5) Ce părere aveţi despre finalul nuvelei?
6) Care sunt momentele subiectului?

 Asigurarea feedbackului
Se face pe parcursul lecţiei, prin aprecieri verbale de tipul: „Foarte bine!”, „Corect!”,
„Da!”, „Exact!, prin răspunsurile pe care le dau elevii.

III REFLECȚIE (5’)


Se fac aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat lecţia.
 Tema pentru acasă
Pentru acasă, elevii vor avea de povestit acţiunea pe momentele subiectului.
Schiţa tablei

Moara lui Călifar

Gala Galaction

 Nuvelă fantastică în care verosimilul (plauzibilul, posibilul), nu se supune unei


logici obișnuite, existând diverse fapte și acțiuni supranaturale, neexplicabile.
 Personajele dintr-o proză fantastică pot fi plasate în opoziție, ele fiind:
 Protagonist: care intră în contact cu supranaturalul, într-o operă există un
singur protagonist.(Stoicea- tânărul orfan ademenit de pofta nesăbuită de
avere).
 Antagonist: care îi ispitește, pentru a-i face rău.(Călifar-vrăjitorul care
oferă iluzii nefaste).

 Tema nuvelei fantastice: pactul omului cu diavolul, cu scopul înavuțirii


(îmbogățirii) neașteptate, fără a depune vreun efort.
 Titlu: locul în care realul se îmbină cu imaginarul.
 Cine se descrie? Cum se descrie?
-descrierea( ca în nuvela Popa Tanda, de Ioan Slavici) se face de la exterior, la interior.
Pădure-> Sat -> Moara lui Călifar->Călifar și Stoicea.
 Finalul: tragic, închis, moralizator – dorința de înavuțire, fără a lucra pentru
aceasta, duce la un final nefast, iar cel ce își vinde sufletul, în schimbul unor iluzii,
obține doar bucurii trecătoare (efemere).
 Prin tipologia locului, adică prin descrierea acestuia se oferă și caracterizarea
personajului.

Momentele subiectului:
-expoziţiunea
-intriga
-desfăşurarea acţiunii
-punctul culminant
-deznodământul

S-ar putea să vă placă și