Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Neagu Ana-Maria


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Grigorie Ghica Voievod”, București
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
CLASA: a VII-a E
DATA: 12.05.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Lumea de pe scenă
SUBIECTUL: „Vrem să vă dăruim câte o fereastră”, de Matei Vișniec - Textul dramatic. Structura, indicațiile scenice, autorul
TIPUL LECȚIEI: Dobândire de noi cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri

COMPETENȚE SPECIFICE
2.1. Recunoaşterea modurilor în care sunt organizate informaţiile din texte literare și nonliterare, continue, discontinue și multimodale;
2.3. Adecvarea atitudinii și a practicilor de lectură în funcție de scopul lecturii;
2.4. Dezvoltarea competenţei de lectură prin diversificarea activităţilor consacrate cărţii.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 – să sesizeze limitarea în timp și în spațiu a acțiunii;
O2 – să cunoască structura și scopul textului dramatic;
O3 – să definească elementele specifice textului dramatic;
O4 – să identifice modurile de expunere specifice unui text dramatic;
O5 – să identifice tipul didascaliilor și elementele care țin de indicațiile externe și de cele interne.
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, observația, problematizarea, învăţarea prin descoperire, explicaţia, conversaţia, exemplul,
videoclipul.
2. Forme de organizare a activității: activitate frontală, individuală.
3. Metode de evaluare: evaluare frontală, formativă, orală și prin note.

4. Resurse:
a. umane: elevi clasei a VII-a E, cu ritmuri apropiate de învăţare;
b. materiale / mijloace de învăţământ: manualul, fișe de lucru, caietele elevilor.
c. de timp: 50 de minute.

5. Locul desfăşurării activităţii: Google Meet.

BIBLIOGRAFIE:
1. ILIE, Emanuela, 2014, Didactica limbii și literaturii române, Iaşi, Polirom.
2. PAMFIL , Alina., 2003, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, București, Editura Paralela 45.
3. SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, HALASZI, Monica, DAVIDOIU-ROMAN, Anca, CORCHEŞ, Horia, 2017, Limba
şi literatura română, manual pentru clasa a V-a, Bucureşti, Editura Art.

*** Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, 2017, București.
DEMERSUL DIDACTIC

Etapele O Strategia didactică


lecției B Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Metode și Resurse Forme de Evaluarea
Timp O
procedee materia organizar
P
le e
1. Moment Salutul și prezentarea. Elevii își pregătesc
organizatoric Profesorul organizează clasa manualele, caietele și Conversația Frontal
pentru lecție și pregătește instrumentele de scris.
1 materialele didactice.
min.
2. Verificarea Profesorul verifică tema Elevii citesc tema și Conversația Manual Frontal Aprecieri
temei pentru calitativ și cantitativ. corectează greșelile la Individual verbale,
acasă îndrumarea profesorului. sugestii
9
min.
3. Captarea Pentru captarea atenţiei, Elevii privesc imaginea,
atenției profesorul le arată elevilor o ascultă întrebarea Conversația, Fișă de Frontal Aprecieri
4 min. imagine (Anexa 1) și îi profesorului și răspund Explicația lucru verbale,
solicită să spună la ce îi duce la aceasta ghidați de Individual sugestii
cu gândul. profesor. Participă la
discuția despre sensul
Se poartă apoi o discuție expresiei ,,a juca teatru”
despre sensul propriu și cel
figurat al expresiei ,,a juca
teatru”. Ascultă explicațiile
profesorului.
Profesorul orientează discuția
spre faptul că orice spectacol
(încă din cele mai vechi
timpuri) presupune o anumită
pregătire, având la bază mai
multe elemente: actorii – cei
care rostesc anumite replici,
decorul, costumele, coregrafia
– redate conform
didascaliilor, așa cum a
sugerat dramaturgul.
4.Reactualizar Profesorul actualizează Elevii răspund cu atenţie Conversația
ea cunoştinţele anterioare. întrebărilor profesorului. euristică, fișa de Frontal Aprecieri
cunoștințelor schema lucru verbale,
sugestii
2 min.
5. Anunțarea Elevii sunt anunţaţi că, pe Elevii ascultă și notează Tabla,
temei și a parcursul acestei ore, vor titlul lecției pe caiete. Expunerea caietele Frontal
obiectivelor discuta despre structura și elevilor
trăsăturile textului dramatic.
1 min. Profesorul scrie titlul pe tablă:
Textul dramatic. Structura,
rolul indicațiilor scenice,
autorul.
Acesta enunță pe scurt
obiectivele propuse, într-o
formă accesibilă elevilor.
6. Dirijarea Profesorul cere elevilor să Elevii răspund că acest Conversaţia, Fişa de Frontal Aprecieri
procesului de precizeze care este scopul text a fost scris pentru a învățarea lucru, verbale,
învățare textului ,,Vrem să vă dăruim fi reprezentat pe scenă. prin tabla sugestii
câte o fereastră”, de Matei descoperire
20 min. O1 Vișniec.
Se va conduce discuția, astfel
încât să se puncteze faptul că
textul dramatic este scris cu
scopul de a fi jucat pe scenă.
(Anexa3).

O2
Profesorul solicită elevilor să Elevii vor sesiza că Exerciţiul, Fișa de Frontal Aprecieri
estimeze cât ar putea dura un acțiunea este limitată în învăţarea lucru verbale
spectacol realizat pe baza timp și în spațiu, tocmai prin
O3 acestui text. pentru a putea fi pusă în descoperire
Se urmărește observarea scenă.
faptului că, fiind destinat să Notează definiția
devină spectacol, textul textului dramatic.
dramatic impune anumite
limite în ceea ce privește
amploarea în timp și spațiu a Expunerea Fișă de Frontal Aprecieri
O4 acțiunii reprezentate. Exercițiul lucru verbale,
Elevii citesc cerința, observare
Profesorul le cere elevilor sistematică
să lucreze un exercițiu care selectează secvențele
constă în identificarea, în cerute și vor observa că
textul dat, a secvențelor care secvențele care se au pe
s-ar auzi pe scenă - rostite de scenă sunt chiar replicile
actori sau de interpreții personajelor, în timp ce
rolurilor - și secvențele care restul textului (numele
nu s-ar auzi pe scenă. personajului notat în fața
fiecărei replici,
O5 Îi întreabă apoi ce informații indicațiile dintre
oferă secvențele din a doua
categorie, ce rol au acestea și paranteză date de
de ce cred că autorul a dramaturg cu privire la
considerat important să le decor, la jocul actorilor,
specifice? la costume etc.) doar
Fișă de
facilitează transpunerea Învățarea Frontal
prin lucru Observare
scenică. Individual
descoperire sistematică
În continuare, profesorul
solicită elevilor rezolvarea Elevii rezolvă sarcina
unei sarcini de lucru privind dată, răspund, remarcă
așezarea în pagină a textului. faptul că acest tip de text
Îi întreabă dacă se aseamănă e diferit de cele studiate
anterior prin următoarele
sau se deosebește de textele elemente ce îl definesc,
studiate până acum. de altfel:
Profesorul va trebui să - înaintea fiecărei replici
conducă discuția spre e notat cu majuscule
structura specifică a textelor numele personajului
dramatice: acte, care o rostește;
scene/tablouri, numele -există secvențe scrise
personajului notat cu cu italic;
majuscule în fața fiecărei - alte secvențe apar între
învățarea prin
replici; înlănțuirea unor paranteze (didascaliile); fișă de Frontal Observarea
descoperire,
replici; prezența didascaliilor. -e împărțit în acte și conversația lucru, sistematică
scene/tablouri. caietele
elevilor

Rezolvă exercițiul, fac


Profesorul cere elevilor să asocierile necesare,
rezolve un exercițiu care definind astfel
constă în a defini conceptele conceptele discutate.
(act, scenă, replică,
didascalii.) Notează informațiile în
Actul este subdiviziunea caiete.
formală a unei piese de teatru
și cuprinde mai multe scene.
Scena sau tabloul este
subdiviziunea unui act, în
general delimitată
convențional de intrarea sau
ieșirea unui personaj din
scenă sau prin modificarea Frontal Aprecieri
locului și a timpului acțiunii. verbale
fișă de
Textul dramatic are două conversația
lucru,
componente: textul dialogat caietele
și indicațiile autorului. Textul elevilor
dialogat este alcătuit din
replicile personajelor. Replica
este fiecare intervenție a unui Elevii observă că textul
personaj. are un act și patru scene
și numesc dialogul ca
De asemenea, profesorul le mod principal de frontal aprecieri
cere elevilor să precizeze câte expunere. verbale
acte și câte scene are opera și
conversația caietele
să numească modul principal elevilor
de expunere.
În timpul alocat, rezolvă
sarcinile, răspund, se
În continuare, profesorul
corectează, dacă e cazul.
propune elevilor să analizeze
mai atent indicațiile scenice Vor observa, ghidați de
ale dramaturgului. Discuția se profesor:
conduce, astfel încât elevii să 1. rolul dramaturgului;
descopere rolul dramaturgului 2. ce sunt didascaliile și
/ autorului textului dramatic locul lor (înaintea
(imaginează acțiunea, textului dialogat, cât și
construiește schimbul de în interiorul acestuia,
replici dintre personaje și situație când sunt
oferă indicații despre modul plasate, de regulă, între
în care textul poate fi paranteze rotunde)
reprezentat.); să definească 3. felul în care sunt
didascaliile și să identifice marcate (cu scris italic,
locul acestora (Indicațiile între paranteze)
autorului reprezintă vocea 4.tipul indicațiilor
dramaturgului, nefiind rostite scenice (externe și
de actori. Ele se pot regăsi interne);
atât înaintea textului dialogat, - elementele
cât și în interiorul acestuia, didascaliilor externe
situație când sunt plasate, de (titlul, lista personajelor,
regulă, între paranteze date despre spațiul și
rotunde.); să observe felul în timpul acțiunii,
care sunt marcate didascaliile informații despre decor);
(De cele mai multe ori, se - elementele
preferă marcarea indicațiilor didascaliilor interne
autorului prin scrierea cu (decupajul în acte și
italice). scene, ieșirile/intrările
Profesorul le propune din/
elevilor să observe diferența în scenă ale
dintre didascaliile din text și personajelor, deplasarea
cele din exteriorul acestuia. lor pe scenă, mimica,
Astfel, profesorul notează că: gestica, momentele de
didascaliile se împart în două tăcere, numele
categorii: externe și interne. personajului scris cu
Din categoria indicațiilor majuscule în fața
externe, fac parte titlul, lista replicii).
personajelor, datele despre
spațiul și timpul acțiunii,
inclusiv informațiile despre
decor. Indicațiile interne
anunță decupajul în acte și
scene, referindu-se și la
intrările și ieșirile din scenă
ale personajelor, la deplasarea
lor pe scenă, la intonație și
mimică, la gesturile și
acțiunile acestora sau la
momentele de tăcere. Numele
personajului, aflat în fața
replicii și scris cu majuscule,
este tot o indicație internă.).
6. Obținerea Pentru a observa înțelegerea Elevii recitesc începutul Fișă de individual, Evaluare
performanței O2 noțiunilor studiate, profesorul piesei și oferă exemple conversația, lucru frontal orală, prin
O3 propune o sarcină de lucru pentru fiecare tip de lucrul cu sondaj
7 min. O4 prin care solicită elevilor să indicație scenică. textul
. O5 găsească în text indicații ale
autorului care arată:
a. acțiunile personajelor;
b. destinatarul replicii;
c. gesturile personajelor; Elevii citesc atent textul
d. deplasarea pe scenă a și notează secvențe
personajelor (Anexa4). relevante care să
ilustreze cele solicitate.

Dacă timpul permite, ascultarea


profesorul le cere elevilor să Elevii vizionează activă material frontal Aprecieri
urmărească atent un clip ce se materialul video, află video verbale
va derula și să noteze cuvinte- istoria textului dramatic
cheie legate de istoria și notează termenii-
teatrului dramatic. (Anexa4) cheie. De asemenea, își
dezvoltă universul de
cunoaștere.
7. Asigurarea O2 Profesorul le împarte elevilor Elevii rezolvă evaluarea Conversația
feedbackului O3 o fișă de evaluare formativă formativă, apoi Explicația Fișă de Individual Evaluare
O4 (muncă independentă) comunică profesorului evaluare formativă
8 min. O5 (Anexa5), apoi verifică răspunsurile.
rezolvarea exercițiilor.

De asemenea, feedbackul se
face și pe parcursul lecţiei,
prin aprecieri verbale de tipul:
„Bine!”, „Corect!”, „Da!”,
„Exact!, prin răspunsurile pe
care le dau elevii.
8. Asigurarea Profesorul oferă tema pentru Elevii ascultă cu atenție Conversația Caietele Frontal
retenției și a acasă. Le cere elevilor să-și și își notează în caiete. elevilor
transferului imagineze că se află în pielea
1 min. unuia dintre actorii care
urmează să interpreteze rolul
unui personaj din textul dat.
Acesta trebuie să prezinte
cum ar interpreta rolul -
atitudine, gesturi, ton etc.
(Anexa6).
9. Încheierea Profesorul apreciază global şi Elevii ascultă aprecierile Expunerea Frontal Aprecieri
activității individual aportul elevilor la și recomandările. verbale
lecţie, originalitatea şi
1 min. corectitudinea răspunsurilor.

ANEXA 1 SĂ DESCOPERIM!

Care crezi că este sensul propriu și cel figurat al expresiei: ,,a juca teatru”?
ANEXA 2 SĂ RECAPITULĂM!

Ce tip de text este?


Care este tema
generală a textului?

Vrem să vă dăruim câte o fereastră

de Matei Vișniec

Ce fac personajele? Cine sunt


personajele?
ANEXA 3 TEXTUL DRAMATIC

1. Încercuiește litera corespunzătoare răspunsului corect și motivează-ți oral răspunsul:


 Crezi că textul Vrem să vă dăruim câte o fereastră a fost scris:
a. pentru a fi citit cu voce tare. b. pentru a fi citit în gând. c. pentru a fi jucat pe scenă.

 Cât ar dura un spectacol realizat pe baza textului citit?


a. extrem de mult, cel puțin o zi; b. relativ puțin, circa o jumătate de oră; c. nu mai mult de 3 minute.

AM AFLAT CĂ:
Textul dramatic este scris cu scopul de a fi jucat pe scenă. Fiind destinat să devină spectacol, textul dramatic impune
anumite limite în ceea ce privește amploarea în timp și spațiu a acțiunii reprezentate.

2. Identificați, în textul dat:


a. 2-3 secvențe care s-ar auzi pe scenă, fiind rostite de actori sau de interpreții rolurilor…………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
b. 2-3 secvențe care nu s-ar auzi pe scenă. ……………………………………………………………………………………......
………………………………………………………………………………………………………………………………….

c. Ce informații oferă secvențele care nu s-ar auzi pe scenă? Ce rol au acestea? De ce crezi că autorul a considerat important să
le specifice?
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………..
d. Ce ai observat în ceea ce privește așezarea în pagină a textului? Se aseamănă sau se deosebește de textele studiate până acum?
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………….

3. Asociază conceptele din prima coloană cu enunțurile din a doua coloană, obținând astfel definirea elementelor specifice
operei dramatice:

1. Actul este a. subdiviziunea unui act, în general, delimitată


2. Scena sau tabloul reprezintă convențional de intrarea sau ieșirea unui personaj din
3. Textul dramatic are două componente: scenă sau prin modificarea locului și a timpului acțiunii.
4. Textul dialogat este alcătuit din b. textul dialogat și indicațiile autorului.
5. Replica reprezintă c. fiecare intervenție a unui personaj.
d. subdiviziunea formală a unei piese de teatru și cuprinde
mai multe scene.
e. replicile personajelor.

4. Câte acte și câte scene are textul Vrem să vă dăruim câte o fereastră? Care este modul principal de expunere?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
5. Citește afirmațiile de mai jos și încercuiește litera corespunzătoare răspunsului adecvat:

A. În urma citirii operei Vrem să vă dăruim câte o


fereastră, ai observat că autorul textului
dramatic/dramaturgul:
a. doar imaginează acțiunea;
b. nu face decât să ofere indicații despre modul în care
textul poate fi reprezentat;
c. imaginează acțiunea, construiește schimbul de replici
dintre personaje și oferă indicații despre modul în care
textul poate fi reprezentat.

Indicațiile autorului sau indicațiile scenice


reprezintă:
a. niște replici;
B. b. niște detalii fără importanță;
c. vocea dramaturgului, nefiind rostite de actori, dar
importante pentru punerea în scenă a piesei;

C. Indicațiile scenice se pot regăsi:


a. doar în interiorul textului;
b. atât înaintea textului dialogat, cât și în interiorul
acestuia, situație când sunt plasate, de regulă, între
paranteze rotunde.
c. Doar înaintea textului dialogat.

D. De cele mai multe ori, se preferă marcarea indicațiilor


autorului prin:
a. scrierea cu italice. b. scrierea cu bold;
c. scrierea cu majuscule.

AFLĂM CĂ! INDICAȚIILE SCENICE (DIDASCALIILE) POT FI:

Didascalie = gr. didaskalia (,,a învăța”, ,,a instrui”)

INTERNE
EXTERNE
- se referă la intrările și ieșirile din scenă ale
- titlul; personajelor, precum și la deplasarea lor pe

- lista personajelor; scenă;


- intonație și mimică;
- datele despre spațiul/timpul
acțiunii; - gesturi, acțiuni;
- numele personajului din fața replicii.
- informații despre décor.
ANEXA 4

1. Căutați, în textul lui Matei Vișniec, indicații ale autorului care corespund etichetelor din dreapta:

a) Indică acțiunile b) Indică gesturile c) Indică


personajelor: personajelor deplasarea pe d) Indică
scenă destinatarul
replicii

2.Urmărește clipul video despre istoria textului dramatic și notează termenii – cheie.

..............................................................................................................................................................................................................
........
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………
ANEXA 5 Evaluarea formativă

1. Subliniază din lista următoare doar conceptele care țin de textul dramatic: vocea lirică; dramaturg,
poet, narator; actori; didascalii; decor; versuri; acte/scene; replici în fața cărora e notat numele
personajelor; narator.

2. Stabilește valoarea de adevăr a enunțurilor de mai jos și corectează oral, acolo unde este cazul:
a. Textul dramatic are două componente: textul dialogat și indicațiile autorului. A/F
b. Modul principal de expunere în textul dramatic este descrierea artistică. A/F
c. Autorul unui text dramatic se numește și dramaturg. A/F
d. Indicațiile scenice sunt interne și externe. A/F
e. Termenul ,,didascalii” este sinonim cu ,,indicații scenice”. A/F

3. Taie intrusul:
a. Indicații externe: titlul, lista personajelor, date despre spațiul și timpul acțiunii, numele personajului scris cu majuscule în fața
replicii, informații despre decor;
b. Indicații scenice interne: decupajul în acte și scene, ieșirile/intrările în scenă ale personajelor, decorul, deplasarea lor pe scenă,
mimica, gestica, momentele de tăcere, numele personajului scris cu majuscule în fața replicii.
ANEXA 6 TEMĂ PENTRU ACASĂ

Imaginează‐ți că ești unul dintre actorii care urmează să interpreteze rolul unui personaj din Vrem să vă dăruim câte o fereastră.
Redactează un text de 100 – 150 de cuvinte în care să prezinți cum ai înțeles personajul și cum ai interpreta rolul pe scenă (ce atitudine
ai avea, ce gesturi ai face, cum te‐ai îmbrăca, ce ton al vocii ai folosi etc.)
.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………

S-ar putea să vă placă și