Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Școala: Școala Gimnazială ,,Horea, Cloșca și Crișan”, Turda


Profesor: Apetroae Cezara
Disciplina: Limba și literatura română;
Clasa: a VII-a C;
Subiectul lecție: Popa Tanda. Structura textului narativ.
Tipul lecției: Mixtă
Data: 22.10.2019

1. Competențe generale:

1. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;


2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, în scopuri diverse.

2. Valori și atitudini:

1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul


literaturii;
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia
pentru
dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.

3. Competențe specifice:

1.3 sesizarea adecvării elementelor lexicale utilizate la scopul mesajului ascultat;


2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare;
3.2 recunoaşterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic şi a procedeelor de
expresivitate în textul liric .

4. Obiective operaționale:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor putea să:

 să precizeze trăsăturile genului epic;


 să definească nuvela;
 să identifice, într-un text dat, trăsăturile nuvelei;
 să exemplifice aceste trăsături;
 să definească momentele subiectului;
 să recunoască modul de expunere principal.

Obiective afective:
 manifestarea curiozităţii şi interesului în rezolvarea sarcinilor de lucru;
 asimilarea informaţiilor noi şi însuşirea lor pentru a le putea folosi ulterior;
 rezolvarea sarcinilor de lucru prezentate;

Obiective psihomotorii:

 dirijarea atenţiei către centrul de interes sugerat de propunător;


 utilizarea corectă a mijloacele auxiliare folosite şi a spaţiului tablei, respectiv al
caietului, al fişelor de lucru;
 formarea deprinderilor de a opera, în comunicarea scrisă sau orală, cu noile conţinuturi.

5. Strategia didactică:

5.1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, învăţarea prin decoperire, problematizarea,


explicaţia, exerciţiul oral şi scris.
5.2. Forme de organizare: activitate frontală și individuală.
5.3. Resurse: cunoștințele anterioare ale elevilor, capacitățile de învățare ale elevilor.
5.4. Mijloace de invățământ: manualul, tablă, caiet, fișe de lucru.
5.5. Timp: 50 de minute.
5.5. Bibliografie:

 Limba și literatura română clasa a VIII-a, editura Humanitas, București, 2013.


 Alina Pamfil, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca,
2000;
 Curriculum Naţional. Programa şcolară la limba şi literatura română pentru
clasele V- VIII, aprobată prin O.M. Nr. 3393 /28.02.2017;
 Emanuela Ilie, Didactica literaturii. Metode, Editura Panfilius, Iaşi, 2006;
 Parfene, C.- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, Iaşi, 1999;
 Goia, V. – Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Ed.
DACIA, Cluj-Napoca, 2002.
 Florentina,Sâmihăian, Limba si literatura română pentru clasa a VIII-a, Ed.Art,
București, 2017.
 Dicționarul figurilor de stil din toate manualele alternative, clasele V-VIII, Raluca
Scarlat, Editura Aula, Brașov, 2003.
Scenariu didactic

Nr. Etapele Timp Unități de conținut, activitatea Strategii didactice Evaluare


crt lecției alocat profesorului și a elevilor
Metode Materiale Forme de
organizare
1. Moment 2 min. Profesorul consemnează Conversația Catalog Frontală
organizatoric absenții, iar elevii își pregătesc Tablă
materialele necesare orei. Manual Individuală
Caiete
2. Captarea 10 Profesorul verifică tema Conversația Manual Frontală
atenției min. calitativ și corectează Evaluare
eventualele greșeli. Pentru Învățarea continuă
prin
captarea atenţiei, profesorul
decoperire
face o scurtă recapitulare a Caiete
noţiunilor învăţate anterior, pe
baza unor întrebări:
Aprecierea
Ce fel de text este Popa verbală a
Tanda? Dezbaterea răspunsuri-
De ce este un text literar? Tablă Individuală lor corecte
De ce este un text narativ?
Cărui gen literar aparţine? De
ce liric? De ce epic?

3. Anunţarea 2 min Profesorul va anunţa Conversaţia Tablă Frontală Observarea


obiectivelor obiectivele lecţiei în curs şi va comporta-
nota titlul pe tablă: Popa mentului
Caiete Individuală elevilor
Tanda. Structura textului
narativ.

4. Dirijarea 25 Dirijarea învăţării se va realiza Conversaţia Frontală Evaluare


învăţării min pe baza unor întrebări continuă
socratice care să conducă spre
rezultatul final, şi anume spre
Expunerea
faptul că Popa Tanda este o Manual
nuvelă, specie a genului epic.

Unde are loc actiunea din


această operă? Problemati- Individuală
zarea Aprecierea
verbală
-Pe ce prioada se desfăsoară Tablă a
actiunea? răspunsuri-
-Care sunt personajele acestei Frontală lor corecte
opere?
-Care e personajul principal? Învăţarea
-Ce moduri de expunere prin
intalnim in operă? descoperire Caiet
-Popa Tanda este o operă
epica?
Opera literara Popa Tanda Observarea
sistematică
este o nuvelă.
Individuală
Profesorul va scrie pe tabla
trasaturile nuvelei.
Nuvela
Expunerea
este o operă literară epică în Manual
proză;
are dimensiuni mai ample
decât schiţa;
actiunea urmareste un singur
fir narativ; Conversaţia Frontală Observarea
conflictul care determina comporta-
actiunea este puternic si Tablă mentului
antreneaza mai multe elevilor
personaje;
personajelor este redus;
accentul cade pasupra
evolutiei personajelor si nu
asupra intamplarilor. modul de
expunere, predominant este
naratiunea.
5. Asigurarea 10 Pentru asigurarea retenţiei şi a Fişă de Fişă de Frontală Evaluare
retenţiei şi a min transferului, profesorul le va lucru lucru continuă
transferului împărţi elevilor o fişă cu
întrebări bazate pe text
Conversaţia Manual
(anexa1) pe care o vor rezolva Individuală
împreună.

6. Anunţarea 2 min. Ca temă, elevii vor avea de Exerciţiu Caiet de Frontală Evaluare
temei efectuat exerciţiile din lucru formativă
culegere, de la textul narativ
Conversaţia Manual Individuală
literar, primele 10 exerciţii.
Schiţa tablei

Popa Tanda. Structura textului narativ

-Unde are loc actiunea din această operă?


-Pe ce prioada se desfăsoară actiunea?
-Care sunt personajele acestei opere?
-Care e personajul principal?
-Ce moduri de expunere intalnim in operă?
-Popa Tanda este o operă epica?

Nuvela

- este o operă literară epică în proză;


- are dimensiuni mai ample decât schiţa;
- actiunea urmareste un singur fir narativ;
- conflictul care determina actiunea este puternic si antreneaza mai multe personaje;
- numarul personajelor este redus;
- accentul cade pasupra evolutiei personajelor si nu asupra intamplarilor. ;
- modul de expunere, predominant este naratiunea care se imbină cu descrierea si
dialogul.
Anexa 1.

Fişă de lucru

1. Care sunt trasăturile genului epic?

2. Ca dimensiune, opera Popa Tanda este mai mare sau mai mica decat schiţa
D-l Goe?_______________

3. Sunt umarite mai multe perioade din viata părintelui Trandafir?


______________

4. Ce perioadă din viata personajului este relatată in această


operă?___________________________________

5. In text exista un conflict extern


intre:__________________________________________________

Intern_________________________________________________________

6. Ce-şi doreşte părintele Trandafir?

7. Care este punctual culminant al operei? 8. Ce moduri de expunere intălnim in


text? _____________________________________________________

9. Opera literară Popa Tanda este o nuvelă sau nu?

S-ar putea să vă placă și