Sunteți pe pagina 1din 3

Concursul raional ,,Pedagogul anului 2015” Profesor : Cojocaru Olesea, prof.

Olesea, prof. de Limba și Literatura Română (grad didactic Doi), I.P.L.T ,,Mihai
Eminescu”, or.Drochia
PROIECT DE LECŢIE
Data: 21.01. 2015
Clasa: a X- a B (profil real) I.P.Liceul Teoretic ,,Ștefan cel Mare”, or.Drochia
Disciplina: Limba şi literatura română
Aria curriculară Limbă şi comunicare
Manual – Limba și literatura română: Manual pentru clasa a X-a/ Tamara Cristei,Tatiana Cartaleanu, Olga Cosovan, Adrian Ghicov;Ch.Cartdidact 2012
Unitatea de învăţare: DRAMATURGIA
Text suport: O SCRISOARE PIERDUTĂ de I.L.Caragiale
Subiectul lecției: Tipologia personajelor în comedia ,,O scrisoare pierdută” de I.L.Caragiale. Limbajul lor.
Tipul lecției: De fixare și sistematizare a cunoștințelor
Durata: 45 de minute

COMPETENŢA VIZATĂ
4. Uzul diverselor strategii de lectură şi elaborare a textului.

SUBCOMPETENȚE SPECIFICE:
4.1 Lecturarea unui text literar în funcţie de registrul stilistic.
7.3 Caracterizarea complexă a personajului literar.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Elevii vor cunoaște:
O1 Să identifice personajele comediei şi relaţiile dintre acestea;
Elevii vor fi capabili:
O2 Să încadreze personajele comediei în tipologiile sugerate de către profesor;
O3 Să-și exprime argumentat atitudinea față de trăsăturile morale ale personajului ce rezultă din onomastică, limbaj, scene semnificative;
Elevii vor fi în stare:
O4 Să participe cu interes la activitățile propuse în cadrul orei, manifestînd spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;

Forme de organizare: frontal, individual, în grup


Resurse materiale: material bibliografic, fișe de lucru, fragmente de text;
Resurse procedurale: problematizarea, conversația dirijată/ euristică,exerciţiul de redactare, lectura selectivă, cadranele, scrisoarea;
Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back dat elevilor, nota;
Bibliografie:
1. Vistian Goia, Didactica limbii şi a literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002
2. I.L.Caragiale, Teatru, Editura Minerva, Bucureşti, 1987
3. M.Badea, Literatura română pentru elevii de liceu: Proza, poezia, dramaturgia, București, 2004

1
Concursul raional ,,Pedagogul anului 2015” Profesor : Cojocaru Olesea, prof. de Limba și Literatura Română (grad didactic Doi), I.P.L.T ,,Mihai
Eminescu”, or.Drochia

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE T. CONŢINUTUL LECŢIEI Forme de Resurse Resurse EVALUARE
LECȚIEI org. a materiale procedurale ACTIVITĂŢILE
învăţării ELEVILOR
Moment
organizatoric 1’ Salutul, verificarea prezenţei elevilor, scurtă conversaţie. Frontal Catalogul Conversaţia
Captarea atenției:Profesorul relatează elevilor că nu poate începe lecția din cauza Frontal Scrisoarea Conversaţie Elevul care
faptului că a pierdut un lucru foarte important, fără de care ora nu poate începe. dirijată găsește scrisoarea
2’ Elevii sunt atenționați că trebuie să caute atent pe băncile lor. pierdută o citește
Astăzi, la fel ca personajele comediei ,,O scrisoare pierdută” de I.L.Caragiale pe cu voce.
care o studiați, am pierdut o scrisoare pe care țin s-o găsesc neapărat Brainstorming
Evocare -Cît este de important să asigurăm securitatea corespondenței intime? Poate o
scrisoare pierdută să-ți marcheze viața?
-Ce importanță are scrisoarea în opera dată? Prezentarea unor
-Cum credeți, de ce unii critici literari au desemnat scrisoarea ca un posibile
,,suprapersonaj”, adică un personaj aparte în opera lui I.L.Cargiale? răspunsuri pentru
-Relatați succint drumul pe care l-a făcut scrisoarea în operă. întrebările
propuse.

10’ Verificarea temei de casă: Ex.6, 6.1 (p.158)- Manual Individual Manualul Conversaţie Elevii propun
Realizarea 1) Motivarea afirmației autorului: ,, Nu încep niciodată să scriu pînă ce nu Caietele euristică diferite variante
sensului aud și văd omul, cu toate amănuntele luiîn fața mea.Întîi îi zic pe nume. elevilor de răspuns.
2) Joc didactic ,,Recunoaște personajul!” Frontal Poster, Problematizare
1’ Prezentarea subiectului și enunțarea obiectivelor Fișe cu Notează
Astăzi vă propun o discuție bazată pe tipologia personajelor. Pe parcursul Individual adeziv informaţiile
orei se va evidenția evoluția conflictului și a personajelor, se vor stabili Conversaţie relevante.
principalele trăsături de caracter și se vor încadra personajele în tipologii dirijată
propuse.
Formarea grupurilor de lucru: Profesorul solicită elevilor să aleagă de la masa lui
1’ cîte o fișă după culoarea preferată și să formeze grupuri de lucru cu colegii ce au
fișe de aceeași culoare.
15’ Lectura fragmentelor din textul suport: În grup Fragmente Lectura Citesc
Gr. I – Trahanache (Actul I, Scena IV, P.152-153) din textul selectivă fragmentele
Gr.II – Zoe ( Actul I, Scena VII, p.153 – 154) suport- propuse
Gr.III – Cațavencu (Actul II, Scena IX, p.154) manual Cadrane
Gr. IV – Pristanda (Actul I, Scena I, p.151-152) (p.151-157) Completează
Gr.V – Dandanache (Actul IV, Scena II-III,p.155-156) Repere compartimentele

2
Concursul raional ,,Pedagogul anului 2015” Profesor : Cojocaru Olesea, prof. de Limba și Literatura Română (grad didactic Doi), I.P.L.T ,,Mihai
Eminescu”, or.Drochia
Se va studia Agenda criticului p.161 manual teoretice cadranelor
Profesorul va prezenta elevilor ,,Sursele comicului de limbaj” PPT Exerciţiul de Notează
Reflecţie 10’ Individual Caietele redactare observaţiile finale
Va solicita elevilor să redacteze, pe o pagină distinctă, o scrisoare de 5-7 rînduri, elevilor urmat de în caiete.
adresată doamnei Zoe Trahanache prin care s-o sfătuie cum să iasă din situația discuţii
critică în care se află. Scrisoarea
Extindere 3’ Realizaţi un text argumentativ, de circa 20 de rînduri, în care să motivaţi în Frontal Caietele Notează teme de
ce măsură această operă literară dezvăluie aspecte mereu actuale. elevilor acasă
2’ Notarea elevilor.Argumentarea notelor.

S-ar putea să vă placă și