Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

ARIA CURRICULAR: Limba si comunicare


DISCIPLINA: Limba i literatura romn
DOMENIUL: Literatura romn
UNITATEA DE INVATARE: Proza scurt
CLASA: a X-a
SUBIECTUL LECTIEI: Moara cu noroc , de Ioan Slavici
TIPUL LECIEI: Lecie mixt
COMPETENE GENERALE:
- Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i producerea mesajelor n diferite situaii
de comunicare;
- Argumentarea instrumentelor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor
texte literare i nonliterare.
COMPETENE SPECIFICE:
- Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare studiate;
- Utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice n nelegerea i n producerea diverselor texte;
- Utilizarea adecvat a conceptelor de teorie a literaturii n analiza i n discutarea textelor literare
studiate.
OBIECTIVE:
a) Cognitive: la sfritul leciei toi elevii vor trebui:
O1 s prezinte coordonatele operei lui Ioan Slavici;
O2 - s plaseze opera Moara cu noroc n contextul creaiei lui Slavici;
O3 - s ncadreze textul n realism i n specia nuvelei;
O4 - s identifice tema nuvelei;
O5 - s evidenieze conflictul;
O6 - s interpreteze semnificaiile titlului;
O7 - s relateze coninutul nuvelei, respctnd momentele subiectului;
O8 - s indice reperele temporale i spaiale ale aciunii.
O9 - s defineasc conceptul operaional personaj literar;
O10 - s identifice tipuri de personaje;
O11 - s recunoasc mijloacele de caracterizare a unui personaj
b) Afective:
O1 - s i cultive plcerea de a citi;
O2- s stimuleze gndirea autonom, reflexiv i critic, prin lectura textelor.
Strategii didactice:
de tip dialogat
bazate pe activitatea de grup si individuala a elevilor
Metode i procedee: expunerea, conversaia, demonstraia, problematizarea, eseul de cinci minute,
cercetarea n echip, teoria inteligenelor multiple.
Mijloace de nvmnt: tabla, fise de lucru, manualul, fise cu citate, flip chart, rebusul
Forme de organizare a activitii elevilor: alternativ activitate frontal i activitate pe grupe
Evaluare: observarea sistematic a elevilor, chestionare oral cu aprecieri prin calificative.

SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII DIDACTICE


1. Momentul organizatoric (1 min): Notarea absenelor i crearea atmosferei propice desfurrii leciei.
2. Verificarea temei i reactualizarea cunotinelor nsuite anterior (5 min): Elevii au avut ca tem s
explice anumite cliee internaionale. Se vor reactualiza idei i problem ancor dintre obiectivele
activitilor didactice precedente: Nuvela Moara cu noroc, momentele subiectului.
3. Captarea ateniei i asigurarea momentului afectiv (3 min) : Elevii completeaz un rebus din care va
rezulta personaj literar anunnd titlul noii lectii (Anexa 1). Se reamintesc cteva noiuni legate de
personaj dobndite n clasa a IX-a.
4. Anunarea subiectului leciei i enunarea obiectivelor (2 min): Se anun titlul leciei i se noteaz pe
tabl: Caracterizarea unui personaj. Sunt enunate obiectivele ce vor fi urmrite pe parcursul activitii.
5. Prezentarea sarcinilor de lucru i conducerea procesului de sistematizare (20 min): Activitatea se
desfoar pe baza dialogului profesor elev, elev elev. Este definit personajul literar i sunt identificate
diferite tipuri de personaje, n functie de locul pe care l ocup in opera, de trsturile morale, felul n care
este construit, raportul cu realitatea. Elevii dau exemple din operele literare studiate. Sunt identificate
elementele pe care trebuie s le cuprind o caracterizare de personaj: trsturi morale, fizice, modalitile
prin care acestea se evideniaz, se dezvluie cititorului, dar si modalitile de caracterizare direct i
indirect. Profesorul imparte elevii in 4 grupe i primesc pe fie citate semnificative din nuvela avand sarcini
de lucruce vor ajuta la caracterizarea personajului Ghita (Anexa 2). Rezultatele vor fi discutate cu toat
clasa.
6. Obtinerea performanei si asigurarea feed-back-ului (5 min): La sfritul orei, ca modalitate de
evaluare, profesorul imparte elevilor fise de evaluare (Anexa 3). Se evideniaz cteva rspunsuri.
7. Aprecieri finale (4 min): Se fac aprecierile finale i se d tema pentru acas caracterizarea personajului
Ghi urmrind reperele prezentate mai sus, innd cont de urmtoarele criterii :
- complexitate ;
- evoluie ;
- semnificaie etic.

Anexa 1 REBUS

1
M
O
T
I
V

P
R
I
N
C
I
A P T
A N A R
T L I
I
D
C
E
I
M
P
E
A
N
T
S
I
I
V
O
N

4
A
U
T
O
C
A
R
A
C
T
E
R
I
Z
A
R
E
A

D
E
Z
U
M
G
A
H
N
I S I
T L Z
A A A
B R
I E
C
I
U
N
E
A

8 9

S
O
C
I
A
L

T B
R
A
G
I
C

1. Titlul nuvelei se valideaz ca.

2. Ghi deine rolul de personaj.


3. Dup clasificarea lui Wayne Booth, Ghi este un personaj
4. n fragmentul: Ce s-mi fac dac e n mine cava mai tare dect voina mea, se identific
ca modalitatea de caracterizare direct
5. Veriga slab din lanul Lic Pintea, este.
6. Lic i descoper lui Ghi pentru bani
7. Sub influena nefast a banilor, Ghi parcurge un proces de.
8. Asupra lui Ghi acioneaz un determinism..
9. Privit din perspectiva supratemei destinului, Ghi este un personaj..

A-B Conform teoriei lui Freud Ghi aparine tipului..

Anexa 2
Grupa I.:
I. - Vorba scurt, rspunse Ghi, s rmnem aici s crpesc i mai departe cizmele oamenilor, care
umbl toat sptmna n opinci ori desculi
- Atunci s nu mai pierdem vorba degeaba: m duc s vorbesc cu arndaul i de St. George
crciuma de la moara cu noroc e a noastr.
Rmind singur cu Ana i cu copiii, Ghi privete mprejurul su, se bucur de frumuseea locului
i inima-i rde cnd Ana cea neleapt i aezat deodat i pierde cumptul i se arunc rsfat asupra
lui, cci Ana era tnr i frumoas, Ana era fraged i subiric, Ana era sprinten i mldioas, iar el
nsui, nalt i sptos, o purta ca pe o pan subiric.
el pipia prin ntunerec s vad daca Ana, care dormea ca un copil mbiat lng dnsul, nu
cumva s-a descoperit prin somn i s-o acopre iar.
1. Subliniaz cuvintele cheie. (V)
2. Identific trsturi ale personajului. (P)
3. Prezint rezultatul ntregii clase. (A)
II. Explic n ce const complexul de inferioritate al lui Ghi.
III. Care este obiectivul lui Ghi pentru nceput?
Grupa II:
I. Ghi ntia oar n viaa lui ar fi vrut s n-aib nevasta i copii, pentru ca s poat zice: Prea
puin mi pas!" Se gndea la ctigul pe care 1-ar putea face n tovria lui Lic, vedea banii grmad
naintea sa i i se mpinjeneau parc ochii: de dragul acestui ctig ar fi fost gata s-i pun pe un an,
doi capul n primejdie. Avea ns nevast i copii i nu putea s fac ce-i plcea.
1. Subliniaz cuvintele cheie. (V)
2. Identific trsturi ale personajului. (P)
3. Prezint rezultatul ntregii clase. (A)
II. Care este atitudinea lui Ghi fa de Lic la nceput?
III. Ilustreaz starea de nesiguran, de teama si suspiciune( masurile de precautie).
Grupa III:
I. ,,Ca om harnic i srguitor, Ghi era mereu aezat i pus pe gnduri, dar el se bucura cnd o
vedea pe dnsa vesel: acum el se fcuse mai de tot ursuz, se aprindea pentru oriice lucru de nimic,
nu mai zmbea ca mai-nainte, ci rdea cu hohot, nct i venea s te sperii de el, iar cnd se mai
hrjonea cteodat cu dnsa, i pierdea lesne cumptul i-i lsa urme vinete pe brae.
1. Subliniaz cuvintele cheie. (V)
2. Identific trsturi ale personajului. (P)
3. Prezint rezultatul ntregii clase. (A)
II. Ilustreaz procesul de ndeprtare al lui Ghi de propria familie.
III. n ce const conflictul psihologic?
Grupa IV:
I. Iart-m, Ano, iart-m cel puin tu, cci eu n-am sa m iert cat oi trai pe fata pamantului.
Srmanilor mai copii, voi nu mai avei (...) un tata om cinstit (...) tatl vostru e un ticlos.
aa m-a lsat Dumnezeu! Ce sa-mi fac daca e in mine ceva mai tare dect voina mea?! Nici
cocoatul nu e nsui vinovat ca are cocoaa in spinare.
1. Subliniaz cuvintele cheie. (V)
2. Identific trsturi ale personajului. (P)
3. Prezint rezultatul ntregii clase. (A)
II. Ilustreaz tririle contradictorii ale personajului.
III. Prezint legtura dintre cuvintele btrnei din incipit i destinul lui Ghi.

Anexa 3
1.
I.
II.
III.
IV.

Citete fiecare dintre urmtoarele afirmaii i ncercuiete litera A, dac o consideri corect,
sau litera F, dac o consideri greit:
A F Ioan Slavici prezint caractere deja formate
A F Atenia scriitorului se deplaseaz de la manifestrile lor exterioare, la analiza zbuciumului
luntric
A F Personajele create de Slavici au o via interioar tensionat, ele sunt n permanent conflict cu
lumea
A F Nuvela Moara cu noroc, privit din perspectiva evoluiei protagonistului, este o dram a
dedublrii, a incapacitii de a nelege

2.

Ghi, personaj din nuvela Moara cu noroc, concentreaz n devenirea sa ntreaga


problematic a nuvelei. Stabilii statutul acestuia n oper, ncercuind literele corespunztoare:
a) personaj plat;
d) secundar;
b) tridimensional; C
e) eponim;
c) protagonist; C
f) tragic; C
g) realist C
3.

Atitudinea autorului fa de Ghi este:


a) de comptimire; C
b) ironie;
c) admiraie.

4.

Ce ntmplare declaneaz drama protagonistului:


a) venirea lui Lic la han; C
b) mutarea la Moara cu noroc;
c) intervenia lui Pintea.

5.

Citete fiecare dintre urmtoarele afirmaii i ncercuiete litera A, dac o consideri corect,
sau litera F, dac o consideri greit:
I.
A F Ghi este nzestrat cu un spirit realist i pragmatic.
II.
A F Slbiciunea pentru bani a lui Ghi este un scop n sine, ca i la Lic.
III.
A F La nceput, Ghi ncearc s opun rezisten smdului.
IV.
A F Zbuciumul interior al lui Ghi crete n intensitate, fiind determinat de imposibilitatea
lurii unei decizii.
V.
A F Ghi devine un disimulat fa de Ana i de soacra lui.
VI.
A F Ghi se nscrie pe o traiectorie tragic, prin ncercarea lui de a-i schimba condiia.
VII. A F Tragicul condiiei sale este provocat doar de factori exteriori.

S-ar putea să vă placă și