Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional de Informatică


Clasa: a IX-a E
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: D’ale carnavalului, de I. L. Caragiale – comedie de
moravuri
Tipul lecţiei: consolidare a cunoştinţelor;

I. Competenţe specifice: 1.1. utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în


receptarea diverselor texte; 1.5. utilizarea corectă şi adecvată a formelor
exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare; 2.3 compararea
ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme literare; 2.7
compararea limbajului cinematografic cu acela al textului scris; 3.3
argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate;

II. Obiective operaţionale:


a) instructive (cognitive):
--O1: verificarea cunoştinţelor asimilate de elevi;
--O2: dezvoltarea competenţelor de ascultare/ receptare (globală, detaliată);
--O3: prezentarea unor mostre de diferite registre stilistice;
--O4: încurajarea şi generarea de conversaţii, discuţii, implicit, comunicarea
dintre elevi, dar şi dintre profesor şi elevi etc.
--O5: sistematizarea şi aprofundarea cunoştinţelor;
b) formative (afective):
--stimularea muncii independente;
--stimularea colaborării elevilor;
--consolidarea cunoştinţelor din anii anteriori;
--educarea judecăţii logice;
Obiectivele sunt in concordanţă cu programa de învăţământ şi sunt realizabile într-o
oră (50 de min.);

III. Resurse educaţionale:

--capacitatea normală de învăţare a elevilor;


--condiţiile materiale ale şcolii şi clasei sunt corespunzătoare ;

IV. Strategii didactice:

a) metode si procedee:
--conversaţia euristică (în descoperirea treptată a semnificaţiilor secvenţelor de
analizat);
--problematizarea (în stimularea lucrului individual sau pe echipe);
--exerciţiul (de identificare, de transformare, de completare, de analiză);
--metoda audio-vizuală;

b) material didactic şi bibliografic:

1
--D’ale carnavalului, de I. L. Caragiale;
-- D’ale carnavalului, secvenţe din film, regia Gheorghe Naghi;
--fişe de muncă independentă;
c) mijloace tehnice: calculator, retroproiector;

Desfăşurarea lecţiei

1. Moment organizatoric –profesorul notează absenţele,cere elevilor să se


pregătească pentru lecţie (1 min.)
2. Captarea atenţiei elevilor (1min.)
--astăzi vom discuta despre genul dramatic, despre comedie, instanţele
comunicării, subiectul operei…
--elevii sunt invitaţi să-şi amintească trăsăturile de bază ale genului dramatic şi ale
comediei;
3. Enunţarea obiectivelor cognitive urmărite ( 3min.):
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili să:
--definească genul dramatic şi specia comediei;
--prezinte subiectul operei;
--identifice instanţele comunicării în textul dramatic;
--comenteze asemănările şi deosebirile dintre secvenţele narative şi cele
cinematografice;
-- identifice în film personajele din comedie;
4. Prezentarea conţinutului lecţiei :

Momentul I (5 min.)
--definirea genului dramatic şi a comediei;

Momentul II (20 de min.)


--rezumarea subiectului comediei;
--identificarea instanţelor comunicării în textul dramatic (extratextuale şi
intratextuale);

Momentul III (10 min.):


--vizionarea unei secvenţe de 6 minute şi 40 de secunde din filmul D’ale
carnavalului, 1958, având ca punct de plecare scena IX din actul II;
--antrenarea elevilor în discutarea unor similitudini / diferenţe dintre film şi roman;

Momentul IV (5 min.)
--evaluarea receptivităţii elevilor faţă de secvenţele urmărite, a spiritului de
observaţie, a priceperilor şi deprinderilor căpătate, prin discuţii referitoare la
componentele tehnice ale imaginii de film: scenariu, regizor, colonă sonoră, plan
apropiat, plan îndepărtat, prim-plan (filmarea de ansamblu / focalizarea), tăietura de
montaj etc.

Momentul V (5 min.) --asigurarea retenţiei şi a transferului: elevii vor avea ca


temă pentru acasă de realizat un eseu de 10 – 15 rânduri în care să răspundă
argumentat la întrebarea: „Ce vă sensibilizează mai mult: literatura sau filmul?”

S-ar putea să vă placă și