Sunteți pe pagina 1din 7

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

Proiect didactic
Profesor: ANCUA IULIANA
Clasa: A IX-A B
Disciplina: LIMBA I LITERATURA ROMN
Tema leciei: IUBIREA: Imaginea artistic n literatur i film
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine
Scopul leciei: nelegerea relaiei dintre literatur i film i a raportului realitate-ficiune n cele dou arte
Competene generale:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor n diferite
situaii de comunicare
2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare
i nonliterare
3. Argumentarea n scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare
COMPETENE SPECIFICE:
CONINUTURI:
1.1. utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice niveluri ale receptrii textelor orale i scrise:
n receptarea diverselor texte
fonetic,
ortografic
i
de
punctuaie,
morfosintactic,
lexico-semantic,
stilisticotextual, nonverbal i paraverbal
1.2. identificarea elementelor specifice din identificarea imaginilor artistice specifice
structura unor tipuri textuale studiate
fiecrui domeniu artistic
1.4 redactarea unor texte diverse
redactare de texte descriptive, argumentative
1.3. exprimarea oral sau n scris a propriilor exprimarea oral i scris a reaciilor i a
reacii i opinii privind textele receptate
opiniilor fa de textul literar i fa de filmele
vizionate
1.5. utilizarea corect i adecvat a formelor normele limbii literare (DOOM 2)
exprimrii orale i scrise n diverse situaii de rolul elementelor verbale, paraverbale i
comunicare
nonverbale n comunicarea oral
2.7. compararea limbajului cinematografic cu raportul text-imagine
acela al textului scris
limbajul cinematografic, limbajul literaturii
(materialul de expresie specific, posibiliti de
prelucrare a acestuia, impact asupra publicului)
concepte specifice cinematografiei: regie,
scenariu, imagine, coloan sonor, interpretare
actoriceasc
3.3 argumentarea unui punct de vedere privind discurs argumentativ oral i scris
textele studiate
Obiective cognitive:
o
S utilizeze corect limba romn n organizarea discursului oral i scris propriu.
o
S aplice conceptele operaionale specifice comunicrii (artistice) n cele dou situaii:
receptarea unui fragment al textului literar Romeo i Julieta i receptarea unui episod, corespunznd
textului, din ecranizarea Romeo i Julieta
o
S disting ntre spectacolul de film cu scop de divertisment i cel cu scop artistic
o
S identifice specificul literaturii i al filmului ca arte
o
S argumenteze preferina pentru unul dintre genuri
Obiective afective:
S interiorizeze valorile etico-estetice implicate de receptarea unui mesaj artistic literar sau
cinematografic
S-i cultive sensibilitatea prin receptarea operelor artistice

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

Metode i procedee didactice:


o expunerea problematizant
o conversaie euristic
o lucru pe grupe
o diagrama Venn
Metode i tehnici de evaluare:
o observarea curent
o chestionarea oral
o fi de autoevaluare pentru elevi
o autoevaluarea profesorului
Forme de organizare a nvrii: individual i pe grupe
Materiale i mijloace tehnice de nvmnt:
o fragment din textul dramatic Romeo i Julieta de William Shakespeare actul II, scena 2
o fie de lucru individuale i pe grupe
o tabla i cret
o caietele elevilor
o fi de autoevaluare
o calculator i videoproiector
o cd-uri cu ecranizrile operei literare Romeo i Julieta
Bibliografie:
1. Shakespeare, W., Romeo i Julieta, Bucureti, Editura Mondero, 2000
2. Comloan, D., Borchin, M., Dicionar de comunicare (lingvistic i literar), Timioara, Editura
Excelsior Art, 2006
3. Lascr, M., Paicu, L., Columban, M., Gal, V., Portofoliul elevului. Limba i literatura romn
pentru clasa a IX-a, Bucureti, Editura Art, 2010
4. Popescu Iuliu, Petculescu Alexandru, Introducere n tehnica cinematografic, Editura Didactic
i Pedagogic, 1967
5. Dicionarul explicativ al limbii romne, Editura Univers Enciclopedic, 1998
6. http://ro.wikipedia.org/

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

Scenariul desfurrii activitii


I. Momentul organizatoric:
- notarea absenelor n catalog
- pregtirea elevilor pentru lecie
- asigurarea climatului adecvat desfurrii leciei
II. Captarea ateniei elevilor i asigurarea momentului afectiv
Se discut despre conceptul de art (definiie, clasificare, caracteristici), despre modul n care
artele ajung s se inspire una pe cealalt i despre modul n care elevii recepteaz literatura, pe de-o parte,
i filmul, pe de alt parte. Li se cere s completeze ntr-o fi cel puin un avantaj i un dezavantaj pentru
fiecare domeniu artistic. n timpul lucrului, va rula pe fundal una dintre melodiile inspirate de aceast
poveste de iubire, utilizat n realizarea filmului omonim din 1968, regizor Franco Zeffirelli (A time for
us, compozitor Nino Rota). (5 min.)
III. Reactualizarea celor nvate anterior.
Elevii vor fi angajai ntr-o conversaie prin care se actualizeaz noiunile nvate anterior
(imagine artistic, tipuri de imagini artistice, forme de expresivitate literar). Se caut formularea unui
rspuns pentru ntrebarea orei anterioare: care sunt resursele prin care literatura exprim complexitatea
gndurilor i sentimentelor umane?. Pentru a verifica nelegerea fragmentului discutat anterior (actul II,
scena 2), li se ofer elevilor o fi cu ntrebri pe text, la care vor rspunde individual; sunt ruga i s- i
noteze o scurt reflecie asupra imaginii artistice literare care li s-a prut cea mai sugestiv i s
urmreasc modul n care ea se va concretiza pe parcursul secvenei de film (10 min.) sarcinile A i B.
IV. Comunicarea titlului leciei n curs de desfurare i a obiectivelor
Li se reamintete elevilor faptul c lecia curent face parte din proiectul interdisciplinar Iubirea
tragic Romeo i Julieta, proiect n cadrul cruia obiectivele sunt rezumate prin intermediul unor
ntrebri de coninut, fiecare lecie propunndu-i s urmreasc rspunsul la anumite ntrebri. Pentru
lecia de fa, se anun ntrebrile:
Care este imagistica textului i cum este folosit pentru a transmite un mesaj convingtor i puternic?
Care sunt formele artistice prin care se exprim sentimentul de iubire? (2 min.)
V. Prezentarea sarcinilor de lucru i dirijarea nvrii
Se propune mprirea n cele cinci grupe de lucru prestabilite pentru a rezolva sarcinile de lucru
(vezi fia anexat); se anun sarcinile i vizionarea secvenei video ce corespunde actului II, scenei 2
primul dialog al celor doi ndrgostii. (5 min.). Elevii lucreaz n grupe pentru a identifica imagini
artistice (de tip vizual, auditiv, dinamic etc. surprinse n metaforele eseniale, epitetele, personificrile,
comparaiile, structurile retorice i simbolurile textului discutate anterior), modul cum se construiete
mesajul, instanele comunicrii emitor, receptor, codul i canalul de transmitere. Le vor sintetiza pe
fia de lucru i la tabl prin diagrama Venn. (5 min.)
VI. Obinerea performanei i asigurarea feed-back-ului
Elevii vor observa cum se concretizeaz sau se reiau elemente ale textului scris n cazul peliculei
de film. Vor face distincia ntre imaginea artistic literar, realizat prin intermediul cuvntului, i
imaginea cinematografic, mbinare de vizual i auditiv. Diferenele i similitudinile vor fi trecute n fia
cu diagrama Venn, urmnd ca, prin conversaie frontal, s se stabileasc forma final a acesteia pe tabl.
Se va stabili, aadar, care este imagistica textului ce reine atenia i care este mesajul transmis prin
intermediul celor dou forme artistice. Elevii vor lucra pe grupe pentru rezolvarea sarcinilor de lucru
prezentate anterior i i vor prezenta rspunsurile frontal, printr-un raportor, rspunsuri notate pe tabl de
profesor.
Se discut, n continuare, despre elementele implicate n realizarea unui film, spre deosebire de
literatur (regie, scenariu, imagine, coloan sonor, interpretare actoriceasc etc.) i se expune problema
unei clasificri a filmului n funcie de efectul pe care l are asupra receptorului: divertisment/ relaxare sau
cunoatere artistic. Se reia conceptul de cunoatere artistic, astfel nct, la finalul conversaiei, s se

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

poat elabora concluziile referitoare la tema propus: relaia dintre literatur i ecranizarea operei literare.
(15)
Dup realizarea fiecrei sarcini de nvare se vor face aprecieri n legtur cu nivelul activitii
(general sau individual) elevilor i se vor face referiri la calitatea rspunsurilor. Se vor sugera soluii n
cazul nereuitei nvrii i se va avea n vedere permanent eliminarea erorilor i a lacunelor.
VII. Evaluarea formativ
Pe parcursul activitii elevii vor fi observai i notai n funcie de o list de verificare criterial. De
asemenea, fiele de lucru, chestionarea oral i prezentrile orale constituie o resurs pentru evaluarea
formativ.
VIII. Asigurarea reteniei i a transferului
La finalul activitii, elevii vor avea de construit un text argumentativ i un rspuns pe blogul proiectului
pornind de la ntrebarea de reflecie: Ce v-a impresionat mai mult: textul literar sau filmul? De ce?
IX. Evaluarea leciei
Autoevaluarea profesorului
Ct de reuit apreciai c este activitatea didactic pe care ai desfurat-o?
Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activitii?
Ce ai face n mod diferit data viitoare?
Care a fost reacia elevilor la activitatea didactic propus?
Care a fost feedback-ul elevilor?
Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activitii didactice?
Fia de autoevaluare a elevului:
1. Ct de folositoare consideri c sunt informaiile sintetizate n lecia de azi?
2. Ce moment al leciei i-a plcut cel mai mult?
3. Dac ar fi s-i acorzi o not, avnd n vedere participarea ta la or, care ar fi aceasta?

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

ROMEO I JULIETA
DE WILLIAM SHAKESPEARE

Care sunt resursele prin care literatura exprim complexitatea gndurilor i sentimentelor umane?
Care este imagistica textului i cum este folosit pentru a transmite un mesaj convingtor i puternic?
Care sunt formele artistice prin care se exprim sentimentul de iubire?
DICIONAR
RT, arte, s.f. 1. Activitate a omului care are drept scop producerea unor valori estetice i care
folosete mijloace de exprimare cu caracter specific; totalitatea operelor (dintr-o epoc, dintr-o ar etc.)
care aparin acestei activiti. Loc. adj. De art = artistic. Expr. (Fam.) De amorul (sau de dragul)
artei = n mod dezinteresat. 2. ndemnare deosebit ntr-o activitate; pricepere, miestrie. ndeletnicire
care cere mult ndemnare i anumite cunotine. Din fr. art, lat. ars, -tis. (DEX)
Arta cea mai profund expresie a creativitii umane; ndemnare i imaginaie n creaia de obiecte,
medii ambiante sau experiene estetice care pot fi mprtite (Britannica); Lev Tolstoi: mijloc indirect
de a comunica ntre persoane; formele artei: plastic (pictura, grafica, sculptura, arhitectura +
fotografia), dramatic (teatru, dans/ coreografie, cinematografie), muzica i literatura.
Cinematografie nseamn, din punct de vedere etimologic, scrierea micrii (de la cuvintele franceze
cinmatique - micare i graphie - scriere). Patentul acordat frailor Lumire n februarie 1895 avea
titlul de Aparat pentru obinerea i vizionarea imaginilor, numit generic de ctre ei Cinematograf.
Cinematografia este nregistrarea unei serii ntregi de imagini fotografice succesive, a unui obiect n
micare cu o anumit caden - analiza micrii - i apoi proiectarea acestor imagini cu aceeai caden
(ntre 16 - 18 imagini/secund pentru film mut i 24 imagini/sec. pentru film sonor) pentru reconstituirea
micrii - sinteza micrii. (Popescu Iuliu, Petculescu Alexandru, Introducere n tehnica
cinematografic, Editura Didactic i Pedagogic, 1967)
Ficiune (din fr. fiction, lat. fictio, nchipuire, nscocire) rezultatul unui proces imaginativ care
presupune utilizarea unor elemente de realitate pentru crearea unei alte lumi, care nu se suprapune cu
realitatea, ci o concureaz; caracteristic a creaiei artistice, care ofer iluzia unei lumi sau ntmplri
adevrate, dei este o plsmuire a imaginaiei autorului. Ficiunea implic un proces de selecie,
reorganizare i reinterpretare a datelor realitii, realizat datorit fanteziei creatoare a scriitorului. Ea
opereaz la diverse niveluri ale actului de creaie, de la concepie pn la stil, implic originalitatea
creatorului i urmrete un scop estetic (de a sensibiliza lectorul). (M. Lascr, L. Paicu, M. Columban, V.
Gal Portofoliul elevului. Limba i literatura romn pentru clasa a IX-a, Bucureti, Editura Art, 2010)
Viziune despre lume imagine sau reprezentare a lumii n plan artistic sau filozofic, mod de a vedea sau
a concepe lucrurile, percepere prin spirit. (M. Lascr, L. Paicu, M. Columban, V. Gal Portofoliul
elevului. Limba i literatura romn pentru clasa a IX-a, Bucureti, Editura Art, 2010)
Viziune artistic perspectiva proprie unui creator, mod de a reprezenta sau de a imagina o lume sau
diferite lumi, marcat fiind de originalitatea stilului. (M. Lascr, L. Paicu, M. Columban, V. Gal
Portofoliul elevului. Limba i literatura romn pentru clasa a IX-a, Bucureti, Editura Art, 2010)
Regie, scenariu, imagine, coloan sonor, interpretare actoriceasc

A. Actul II, scena 2 scena balconului


1.
De ce Romeo nu-i spune Julietei c-i acolo de la nceputul monologului su? Ce face el, n
schimb?
2.
Ce spune Julieta n monologul su interior c ar trebui s fac pentru a fi posibil iubirea lor?
3.
Dac Romeo nu mai primete acest nume, cum l va putea numi Julieta?
4.
Cnd Romeo i face simit prezena, ea ntreab cine este acolo. De ce acesta nu rspunde
imediat?
5.
Ce-i spune Julieta lui Romeo c i se poate ntmpla dac rudele ei l vor gsi acolo?
6.
Pe ce i cere Julieta lui Romeo s nu-i jure dragostea? De ce?
7.
De ce spune Julieta c nu va primi o declaraie de dragoste n aceast noapte?
8.
Cum stabilete Julieta care-i sunt inteniile lui Romeo?
9.
Unde pleac Romeo la finalul scenei?

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

B. Rspundei argumentativ la ntrebarea urmtoare: ce imagine artistic v-a atras mai mult atenia n
fragmentul studiat?
C. Identificai imagini artistice (vizuale, auditive, dinamice etc.) i elementele situaiei de comunicare n
fragmentul propus pentru discuie i n secvenele de film. Ce mesaj transmite textul literar? Dar filmul?
Cum? Prin intermediul cui? Avei n vedere i definiia ficiunii i a viziunii artistice.
Domeniu artistic
Element de referin
Avantaj

Dezavantaj

Imagine artistic (tipuri,


exemple) > Mesaj

Emitor
Instanele
comunicrii
Receptor

Referentul

Codul i canalul de
transmitere

Literatura

Filmul

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

D. Ce v-a impresionat mai mult: textul literar sau filmul? De ce?

S-ar putea să vă placă și