Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

SAPTAMANA: 5-9.03.2012
CLASA: a IX-a
PROFESOR: Ilie Monica
TITLUL LECIEI: Literatura i cinematografia
TIPUL LECIEI: lecie de nsuire de noi cunotine
Text-suport: I.L. Caragiale D-ale carnavalului
SCOPUL LECIEI: nelegerea relaiei dintre literatur i film i a raportului realitate-ficiune n
cele dou arte
VALORI I ATITUDINI
Cultivarea interesului pentru lectur, a plcerii de a citi i a gustului estetic n domeniul
literaturii
Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate
Formarea unor reprezentri culturale privind evoluia i valorile literaturii romne
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a ncrederii n propriile abiliti de
comunicare
Abordarea flexibil i tolerant a opiniilor i a argumentelor celorlali
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului acesteia n
dezvoltarea personal i pentru mbogirea orizontului cultural
Dezvoltarea interesului pentru comunicarea intercultural
COMPETENE GENERALE
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor, n diferite
situaii de comunicare
2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte
literare i nonliterare
3. Argumentarea scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare
COMPETENE SPECIFICE:
1.1. utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice n o
receptarea diverselor texte

CONINUTURI:
niveluri ale receptrii textelor orale i scrise:
fonetic, ortografic i de punctuaie, morfosintactic,
lexico-semantic, stilistico-textual, nonverbal i
paraverbal
1.3. exprimarea oral sau n scris a propriilor reacii o exprimarea oral i scris a reaciilor i a opiniilor
i opinii privind textele receptate
fa de textul literar i fa de filmele vizionate
1.5. utilizarea corect i adecvat a formelor o normele limbii literare (DOOM 2)
exprimrii orale i scrise n diverse situaii de o rolul elementelor verbale, paraverbale i
comunicare
nonverbale n comunicarea oral
2.7. compararea limbajului cinematografic cu acela al o raportul text-imagine
textului scris
o limbajul cinematografic, limbajul literaturii
(materialul de expresie specific, posibiliti de
prelucrare a acestuia, impact asupra publicului)
o concepte
specifice
cinematografiei:
regie,
scenariu, imagine, coloan sonor, interpretare
actoriceasc
3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele o discurs argumentativ oral i scris
studiate

OBIECTIVE COGNITIVE:
o S utilizeze corect limba romn n organizarea discursului oral i scris propriu.
o S aplice conceptele operaionale specifice comunicrii (artistice) n cele dou situaii: receptarea
unui fragment al textului literar D-ale carnavalului i receptarea unui episod, corespunznd
textului, din ecranizarea adaptata cinematografic dupa piesa lui Caragiale
o S disting ntre spectacolul de film cu scop de divertisment i cel cu scop artistic
o S identifice specificul literaturii i al filmului ca arte
o S argumenteze preferina pentru unul dintre genuri
OBIECTIVE AFECTIVE:
o S interiorizeze valorile etico-estetice implicate de receptarea unui mesaj artistic literar sau
cinematografic
o S-i cultive sensibilitatea prin receptarea operelor artistice
METODE I PROCEDEE DIDACTICE:
o expunerea problematizant
o conversaie euristic
o brainstorming
METODE DE EVALUARE:
o observarea curent
o chestionarea oral
o fi de evaluare eseul de 5
MATERIALE I MIJLOACE TEHNICE DE NVMNT:
o fragmentul din manual (editura Art, clasa a IX-a) al textului D-ale carnavalului
o fie de lucru individuale
o tabla i cret
o fi de evaluare
SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII
1.

MOMENT ORGANIZATORIC: notarea absenilor, pregtirea materialelor didactice

2.

CAPTAREA ATENIEI I ASIGURAREA MOMENTULUI AFECTIV

Se prezint elevilor o expunere care ilustreaz cele 7 arte, pentru a se face legtura ntre
literatur i cinematografie, se discut despre conceptul de art (definiie, clasificare, caracteristici).
Apoi se prezint cteva repere n domeniul cinematografic(scenariul, regia, recuzita).
Urmeaz o scurt prezentare a operei dramatice a lui I.L. Caragiale.
Pentru a vedea modul n care elevii recepteaz literatura, pe de-o parte, i filmul, pe de alt parte, li
se cere s completeze o fi cu avantajele i dezavantajele receptrii celor dou genuri. Scopul
sarcinii este acela de a observa dac apare sau nu o diferen la finalul activitii n ceea ce privete
opinia elevilor asupra preferinei pentru literatur sau film. (fia de lucru)
3.

REACTUALIZAREA CUNOTINELOR ANTERIOARE

Se reactualizeaz ideile i problemele ancor dintre obiectivele operaionale ale precedentei


activiti i cele ale activitii n curs de desfurare: limbajul artistic transfigurarea realitii prin
2

cuvinte i cunoaterea de tip artistic transfigurare a realitii prin mijloace diferite, ns cu acelai
scop: sensibilizare, provocarea emoiilor de tip estetic. Discuia permite trecerea la urmtorul
moment din desfurarea leciei.
4.

COMUNICAREA TITLULUI LECIEI I ENUNAREA OBIECTIVELOR


Se comunic elevilor titlul leciei i obiectivele cognitive.

5.

PREZENTAREA SARCINILOR DE NVARE I DIRIJAREA NVRII

n vederea atingerii obiectivelor prezentate, pentru nceput, li se cere elevilor i s


urmreasc asemnrile i deosebirile dintre cele dou tipuri de art n cele dou situaii: fragmentul
de text literar din D-ale carnavalului i un episod al ecranizrii corespunznd fragmentului.
6.

OBINEREA PERFORMANEI I ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI

Elevii vor lucra individual pentru rezolvarea sarcinilor de lucru prezentate anterior i i vor
prezenta rspunsurile.
Se discut, n continuare, despre elementele implicate n realizarea unui film, spre deosebire
de literatur (regie, scenariu, imagine, coloan sonor, interpretare actoriceasc etc.) i se expune
problema unei clasificri a filmului n funcie de efectul pe care l are asupra receptorului:
divertisment/ relaxare sau cunoatere artistic. Se reia conceptul de cunoatere artistic, astfel nct,
la finalul conversaiei, s se poat elabora concluziile referitoare la tema propus: relaia dintre
literatur i ecranizarea operei literare/ film i existena filmului ca art.
Dup realizarea fiecrei sarcini de nvare se vor face aprecieri n legtur cu nivelul
activitii (general sau individual) elevilor i se vor face referiri la calitatea rspunsurilor.
Se vor sugera soluii n cazul nereuitei nvrii i se va avea n vedere permanent eliminarea
erorilor i a lacunelor.
7.
EVALUAREA REZULTATELOR: evaluare formativ eseul argumentativ pe tema
Ce v sensibilizeaz mai mult: literatura sau filmul? Argumentai n 10-15 rnduri. (minimum 2
argumente pro sau contra)
8.

ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI

Tema pentru acas:


Completai schema comunicrii pentru cele dou situaii prezentate mai sus: literatura i
ecranizarea/ filmul

Fi de lucru:
Literatura

Filmul/ cinematografia

Avantaje:

Avantaje:

Dezavantaje:

Dezavantaje:

Tema pentru acas:

Completai schema comunicrii pentru cele dou situaii prezentate mai sus: literatura i
ecranizarea/ filmul.
Elementele
comunicrii

Textul literar

Ecranizarea/ filmul

Emitor
Receptor
Mesaj
Canal
Cod
Referent

S-ar putea să vă placă și