Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE

coala cu clasele I-VIII N. TITULESCU, Buzu


Profesor: Pisu Mdlina
Clasa: a VII-a
Data: 05.05.2014
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Tipuri de descriere
Subiectul leciei: : Descrierea literar i descrierea obiectiv
Tipul leciei: Fixare i sistematizare a cunotinelor
Competene specifice:
3.1-citirea unei varieti de texte literare sau nonliterare, demonstrnd nelegerea sensului
acestora;
4.1-exprimarea, n scris, a propriilor opinii i atitudini;
4.3-organizarea secvenelor textuale n funcie de o cerin;
4.4-utilizarea corect a flexiunii nominale i verbale n textul scris, utiliznd corect semnele
ortografice i de punctuaie;
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
1. S recunoasc descrierea subiectiv i obiectiv n texte nestudiate;
2. S identifice termenii care marcheaz viziunea personal sau limbajul concret;
3. S evidenieze diferenele dintre cele dou tipuri de descriere;
4. S argumenteze c textul suport conine o descriere subiectiv/obiectiv;
5. S realizeze o descriere subiectiv.
Strategia didactic
a. Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, brainstormingul, scrierea liber,
scaunul autorului, metoda cubului, metoda ciorchinelui.
b. Forme de organizare: activitate pe grupe, frontal
c. Resurse: - timpul-50 de minute;
-capacitile de receptare ale elevilor;
-cunotinele nsuite anterior de ei.
Mijloace de nvmnt: fiele de lucru, embleme-flori, flipchart, markere, fie de evaluare.

Bibliografie:
-Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne, Ed. Universitii,
Bucureti, 2001;
-Dobra, Sofia, Crian, Alexandru, Smihian, Florentina, Manual clasa a VII-a ,
Limba i literatura romn, Ed. Humanitas;
-Pamfil, Alina, Limba i literatura romn- Structuri didactice deschise, Ed. Paralela
45, Piteti, 2003;

DEMERSUL DIDACTIC
Momentele /
Etapele
leciei
1.Moment
organizatoric

Activitatea profesorului
-notarea absenilor;
-asigurarea condiiilor necesare desfurrii
activitii;

Activitatea elevilor

Strategii didactice

-se pregtesc pentru desfurarea orei;


-se mpart fiele de lucru.

(1 min.)
2. Verificarea
Verific i evalueaz tema: realizarea unei
Prezint compunerile, iar colegii i Conversaia euristic
temei elevilor compuneri descriptive -tablou de primvar.
exprim opiniile fa de acestea.
Aprecieri verbale;
(8 min.)
3. Captarea
Profesorul propune elevilor un exerciiu de
Elevii sunt ateni la profesor.
Activitate frontal
dezghe- elevii sunt aezai n cerc i li se spune c
ateniei
ntr-o cutie se afl un lucru deosebit i special pentru
(2 min.)
ei. Fiecare elev se uit n cutie i vede c lucrul
special este propria imagine care se reflect ntr-o
oglind. Elevii sunt rugai s nu spun celorlali care
este lucrul special pe care l-au vzut n cutie.
Brainstorming
Poart discuii pe baza a ceea ce au simit cnd au
i exprim propriile opinii.
descoperit cel mai important lucru pentru ei.
Profesorul face o comparaie ntre renaterea naturii
primvara i dorina/nevoia noastr de schimbare.
4. Anunarea
Anun subiectul leciei i prezint elevilor
subiectului i obiectivele ce vor fi urmrite pe parcursul leciei
a obiectivelor
Se noteaz titlul pe tabl :
(2 min.)
Descrierea subiectiv. Descrierea obiectiv
5. Dirijarea
Prezint trsturile descrierii subiective prin cu
ajutorul rspunsurilor elevilor.

Evaluare

Elevii sunt ateni i noteaz titlul n


caiete.
Exprim
trsturile
susiective n general.

descrierii Conversaia euristic,

Evaluare
formativ

Evaluare
frontal

nvrii
(30 min)

Se proiecteaz cele dou texte din ANEXA 1.


Identific trsturile fiecrui tip de Activitate frontal
Stimuleaz elevii s identifice trsturile fiecrui tip descriere.
Aprecieri verbale;
de descriere . Se vor scrie pe tabl.
Elevii lucreaz, respectnd regulile .
Activitate pe grupe,
Observaia curent;

6. Asigurarea
feedbackului

7. Obinerea
performanei
(5 min.)
8. Asigurarea
transferului
(2 min.)

Evaluare
formativ
frontal
Evaluare

Are loc pe parcursul dirijrii nvrii, fcndu-se i acord puncte n funcie de


treptat, prin aprecieri verbale, dar i prin puncte n corectitudinea rezolvrii cerinelor.
funcie de corectitudinea rezolvrii cerinelor.

formativ

Profesorul cere elevilor s reconstituie coroana a Rezolv sarcina.


doi arbori, unul al descrierii subiective, altul al
descrierii obiective. Frunzele i florile czute sunt
chiar trsturile fiecrui tip de descriere.

Activitate frontal

Profesorul dicteaz elevilor cerina temei:


Noteaz tema.
Scrie o compunere de 10-15 rnduri n care s-i
exprimi opinia despre cele dou tipuri de descriere
(cea subiectiv i cea obiectiv) . Se fac aprecieri
asupra activitii desfurate.
Sunt notai elevii care s-au remarcat.

Activitate individual

Evaluare
formativ

Evaluare
formativ

ANEXA 1
I i printre csuele acestea, printre creurile coastei slbatice i pustii, prin negrul pdurii
care acopere mgura, se zrete trista rmi a cetii Neamului. St neclintit n moartea
ei, i zugrvete lmurit colurile rupte pe pnza limpede a cerului. Trgul a ptruns ntr-acolo
n locurile odinioar goale; s-au primenit multe rnduri de csue srmane; acu trec gte i
godaci pe unia de drum rupt de cursul apelor; oameni cu nevoile lor, cu plriile pe ochi, se
duc, vin; i alii, muli, foarte muli, dorm sub brazda pe care o clcm, muli lupttori ai
vremurilor neguroase i prezentul cu lucruri mici va intra n marele mormnt al trecutului,
cetatea ns nu va intra. Dintr-o dat se nal n cer, acoperit cu fulgere i ngrdit cu
pustiu", neagr, btut de furtuni, de ploi, de trsnete, dintr-o dat ca o fantom ncremenit
apare, rmne, pe vrful coastei goale. tiu c odat era ntreag, dar mie mi pare acuma, cnd
o vd, c aa cum e a trecut prin veacuri, aa, ruin btrn, aa, schelet uria n uierul
nlimilor, n visul mohort al legendelor.
( Cetatea Neamului,
Mihail Sadoveanu)
II. Cetatea Neam, construit pe o nlime cu pante abrupte ce domin valea rului Neam i
faciliteaz supravegherea pasului Tulghe i a drumului spre Suceava, se datoreaz
domnitorului Petru Muat, care a ridicat aici un castel cu form ptratic, nconjurndu-l cu
un zid gros de 3 m, din piatr, i cu un an adnc. tefan cel Mare adaug edificiului un al
doilea rnd de 2 ziduri pe partea nordic (singura expus atacurilor din afar), pe care le
doteaz cu 4 bastioane semicirculare adaptate tragerilor de artilerie, nal zidurile vechi la 20
m, sap un an n partea de nord, peste care construiete un pod lung susinut de 9 picioare
din piatr, nalte de 8 m [...] Cetatea devine, astfel, de necucerit, rezist atacurilor i asediilor
turcilor i polonezilor. Se ruineaz apoi treptat, dar este restaurat n perioada 1963 -1970.
(Ion Iordan, Sebastian Bonifaciu, Romnia,
Ghid turistic, Editura Garamond, Bucureti)

ANEXA 2
Descrierea subiectiv

Descrierea obiectiv

nfieaz un col din natur, un fenomen,


un personaj, autorul exprimndu-i
sentimentele fa de cele descrise;

nfieaz un col din natur, un fenomen,


un personaj, autorul neexprimnd propriile
impresii.

Comunic informaii prezentate prin prisma


unei percepii personale;

Comunic informaii, date precise


( nume, ani, stiluri, detalii tehnice );

Folosete un limbaj mai puin specializat,


mai apropiat de cel familiar;

Folosete un limbaj tehnic de specialitate;

Se descrie prin implicarea observatorului n


prezentare;

Se descrie printr-o prezentare neutr,


detaat a observatorului;

Folosete o gam bogat de figuri de


stil(epitete, comparaii, metafore, repetiii
etc.) i imagini artistice;

Folosete doar enumeraia i nu alte figuri


de stil sau imagini artistice ;

Folosete n special persoana I , dar i a IIa i a III-a.

Folosete numai persoana a III-a.

S-ar putea să vă placă și