Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:
CLASA: a XI-a
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
UNITATEA DE NVARE: PERIOADA MODERNA. Curente culturale/literare n
secolul al XIX-lea nceputul secolului al XX-lea. ROMANTISMUL.
SUBIECTUL LECIEI: ALEXANDRU LPUNEANUL caracterizarea personajului.
TIPUL LECIEI: mixt
COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare;
2. Comprehensiunea i interpretarea textelor;
3. Situarea n context a textelor studiate prin raportare la epoc sau la curente literare;
4. Argumentarea scris i oral a propriilor opinii asupra unui text literar sau nonliterar.
COMPETENE SPECIFICE:
2.1. Utilizarea strategiilor de lectur n vederea nelegerii adecvate a textelor studiate;
2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiia uman sau despre art reflectate n
texte literare, nonliterare sau n alte arte;
3.1. Identificarea i explicarea relaiilor dintre opera literar studiat i contextul cultural n
care a aprut aceasta.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1: s se familiarizeze cu personajul central
O2: s identifice modalitile de caracterizare folosite de autor;
O3: s realizeze portretul moral al personajului, ilustrnd contradiciile interioare ale acestuia;
O5: s realizeze i s precizeze ncadrarea personajului ntr-o tipologie, argumentnd i
stabilind analogii cu alte tipuri similare din literatura romn;

STRATEGII DIDACTICE:
1. RESURSE PROCEDURALE:
METODE I PROCEDEE: explicaia, conversaia euristic i catihetic, ciorchinele,
joc didactic, lectura selectiv, lucrul cu fiele de citate/manualul, dezbaterea, plriile
gnditoare.
FORME DE ORGANIZARE: pe echipe, frontal i individual.
2. RESURSE MATERIALE: fie de lucru, volume cu opera literar n discuie, manual, tabla
de scris, laptop, proiector, flipchart, plane.
BIBLIOGRAFIE
a) Limba i literatura romn, manual pentru clasa a XI-a, Editura ART, autori Adrian
Costache, Florin Ioni, M. N. Lascr, Adrian Svoiu.
b) Costache Negruzzi, Alexandru Lpuneanul, Editura Hyperion, 2008;
c) Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura
Polirom, Iai, 1999;
d) Ioan Dnil, Literatura romn n teme, texte i pre-texte, Editura Egal, Bacu,
2002;
e) Constantin Cuco, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i
grade didactice, Iai, POLIROM, 1998;
f) I. Cerghit, T. Radu, Didactica manual pentru clasa a X-a, Bucureti, E.D.P., 1996;
RESURSE TEMPORALE
-

50 minute

RESURSE UMANE
- elevii clasei a XI-a , nivel intelectual mediu

SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE
LECIEI

OB.
OP.

MOMENT
ORGANIZATORIC
1`

UNITI DE CONINUT
ACTIVITATEA PROFESORULUI I A
ELEVILOR

METODE

MIJLOACE

Asigurarea condiiilor necesare desfurrii conversaia

FORME DE
ORGANIZARE

EVALUARE

frontal

leciei: notarea absenelor; pregtirea materialului


didactic

instrumentelor

necesare

bunei

desfurri a leciei.

ACTUALIZAREA
CUNOTINELOR
DOB. ANTERIOR
4`

O1

CAPTAREA
ATENIEI
5`

O1

Se folosete ciorchinele, actualizndu-se conversaia


astfel cunotinele referitoare la aceast nuvel
ciorchinele
istoric. (Anexa 1)

- tabla/foaia frontal
de flipchart

-observarea
comportamentelor
elevilor

Coli de scris

-observarea
comportamentelor
elevilor

descoperire

Elevii vor primi bileele pe care li se cere s Joc didactic


scrie cel puin o calitate i un defect care-i
caracterizeaz. Apoi vor intoarce bileelul i i-l vor
da colegului de banc, care va trebui s scrie i el o

individual

calitate i un defect.
Vor citi calitile i defectele scrise pe
bileele, apoi profesorul le va spune c, aa cum noi
avem caliti i defecte, au i personajele literare.
Unul dintre cele mai complexe personaje
romantice din literatura romn este protagonistul
nuvelei

lui

Costache

Negruzzi,

domnitorul

Alexandru Lpuneanul, pe care, astzi, o s


ncercm s-l caracterizm, att din punct de vedere
moral, ct i fizic, comportamental, dar vor ncerca
s-l ncadrm i ntr-o tipologie.

ANUNAREA
OBIECTIVE-LOR
1`

DOBNDIREA
NOILOR
CUNOTINE
35`

Se

comunic

elevilor,

individual

limbaj

accesibilizat, obiectivele cognitive enunate mai Conversaia


sus.

Elevii sunt mprii n ase grupe, fiecare lectura


lucrul cu
grup reprezentnd cte o plrie gnditoare.
manualul i fiele
Primesc sarcinile de lucru de la profesor; i

-fie
lectur
selectiv

de frontal

- observarea
sistematic

desemneaz liderul, anunndu-l profesorului.


Munc pe grupe, apoi fiecare lider prezint
n faa clasei rezultatul muncii lor.

- munc n
perechi

-manualul
-fie de lucru

n perechi
-analiza
rspunsurilor
elevilor
-evaluare
frontal.

-conversaia

Se dezbat rspunsurile elevilor i se


realizeaz la tabl schema personajului n care -dezbatere;
- plriile
elevii vor veni pe rnd si vor scrie concluziile la
gnditoare.
jocul plriile gnditoare privind trsturile i
modalitile de caracterizare ale personajului
Alexandru Lpuneanul.
ASIGURAREA
RETENIEI I A
TRANSFERULUI
4`

Se fac aprecieri generale i individuale conversaia


asupra activitii desfurate; se noteaz acolo unde
este cazul.
Tema

pentru

acas:

Caracterizai

personajul Alexandru Lpuneanul ntr-un eseu de


dou-trei pagini.

frontal

-notare

UNDE A FOST
PUBLICAT:

ANEXA 1
PERIOADA N CARE SE
NCADREAZ OPERA:

CE FEL DE NUVEL
ESTE?

ANUL
APARIIEI:

CONFLICTUL:
NUVELA
ALEXANDRU LPUNEANUL

SURSELE NUVELEI:

ENUMER PESONAJELE
OPEREI:
TEMA NUVELEI ESTE:
CINE A ROSTIT
URMTOARELE REPLICI?
Dac voi nu m vrei, eu v vreu
De m voi scula, pre muli am s
popesc i eu

Plria alb- povestitorul: Cu plria alb pe cap se face o evaluare obiectiv a faptelor,
evenimentelor.

Precizai trsturile nuvelei.

Realizai rezumatul operei (20-25 rnduri)

Plria roie- psihologul: Gndire afectiv, care se bazeaz pe sentimente, emoie, intuiie.

Numii personajele care particip la aciune i realizai o


clasificare a acestora.

Realizai o hart a relaiilor dintre personaje.

Plria neagr- criticul: Cu plria neagr pe cap, se face o evaluare critic a faptelor.

Menioneaz care sunt trsturile morale ale lui


Lpuneanul.

Care sunt strategiile pe care le folosete el pentru a-i


atinge scopul?

Ce nu i-a plcut la aceast oper?

Plria galben- gnditorul: Gndire pozitiv, se bazeaz pe o abordare pozitiv a


evenimentelor.

Menioneaz dou posibile elemente care ar fi putut schimba finalul operei lui
Costache Negruzzi. Argumenteaz-i alegerea.

Identific dou trsturi care-l difereniaz/apropie de un alt domnitor.

10

Plria verde creatorul: Gndire creativ care se bazeaz pe generarea de idei noi,
identificarea de alternative.

Imaginai-v un alt deznodmnt pentru acest nuvel.

(Dac boierii n-ar fi fost trdtori, ce-ar fi fcut Vod?; Dac nu sfi mbolnvit s-ar mai fi clugrit?, / ...ar mai fi fost otrvit?)

11

ar

Plria albastr moderatorul: Cnd gndim cu plria albastr ncercm s oferim o


privire de ansamblu asupra faptelor.

Ce mesaj transmite scriitorul prin nuvela Al. Lpuneanul?

Este el un personaj romantic?

Este Alexandru Lpuneanul un personaj plat sau rotund?

12

S-ar putea să vă placă și