Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecie

Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Pedagogic tefan Velovan


Craiova
Nume: Carcadia Ionela Madalina
Clasa: a X- a
Disciplina: Limba i literatura romn
Titlul leciei: Romanul Ion de Liviu Rebreanu
Tipul leciei: nsuirea de noi cunotine
Obiectiv general : Cultivarea receptivitii literar-artistice a
elevilor. Trezirea gus tului pentru lectur.
Competene specifice: C2.6. , C2.6.2.1., C2.6..3, C3.4., C3.4.1,, C3.1., C3.1.1.,
C3.2., C3.2.1.
Obiectiv special : cultivarea receptivitii literar-artistice a elevilor
raportat special asupra universului operei epice i a tipologiei literare ilustrate
Obiective operationale: a) cognitive:
1. s cunoasc geneza romanului.
2. s cunoasc tema romanulu
3. s explice diferite simboluri din roman ,cum ar fi: drumul,
crucea, hora etc
4. s povesteasc secvene memorabile din roman i s le
inteleag semnificaia.
5. s argumenteze circularitatea romanulu
b) afective :
1. S dovedeasc receptivitate afectiv- intelectiv fa de
coninutul romanului.
2. s selecteze anumite pasaje din roman preferenial i s i
motiveze alegerea.

Metode de nvare :
Lectura expresiv
Lectura selectiv
Problematizarea
nvarea prin descoperire
Lucrul cu manualul
Dezbaterea i discuii colective
Mijloace de nvmnt :
Rebreanu

a. romanul Ion de Liviu


b. manualul de clasa a X-a
c. fie de lectur
d.fise de lucru

Evaluare : Observare direct, aprecieri verbale , notarea


corespunztoare.
Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.
I.

II.

Organizarea clasei i pregtirea pentru lecie ( 2


minute) : notarea absentelor, stabilirea ordinii, asigurarea
celor necesare lectiei.
Actualizarea cunotiinelor anterioare (10 minute) :
Actualizarea cunostintelor anterioare se va face prin
activitate frontala cat si pe grupe.
1.Ce este romanul?
2.Care sunt trsturile romanului?
3. Cum clasific Nicolae Manolescu romanul n Arca lui Noe ?
4.n care dintre aceste clasificri putem include romanul Ion?

III.

Captarea ateniei (3 minute) : o discuie liber privind


imaginea pe care o au elevii despre rani, punnd n paralel
cele dou dimensiuni temporale :atunci i acum.

IV.

Anunarea
titlului
leciei
noi
i
prezentarea
obiectivelor (1 minut) : Pornind de la concluziile din
discuia anterioar voi anuna titulul leciei. Notarea titlului
leciei pe tabl. Enunarea obiectivelor: studierea primului
roman realist, modern i obiectiv din literatura noastr.
V. Dirijarea nvrii (25 de minute) : Ion de Liviu
Rebreanu este primul roman realist, obiectiv din literatura
romn, a aprut n anul 1920 dup o lung perioad de
elaborare, aa cum nsui autorul menioneaz n finalul
operei ntre martie 1913-iulie i 1920. Apariia primului
roman obiectiv direcioneaz literatura romn ctre
valoarea european. Vorbind de romanul realist s ne
amintim trsturile realismului fcnd i o schem la tabl.
Geneza romanului. Liviu Rebreanu mrturisete c n lunga sa
trud de creatie, n cei 7 ani n care a lucrat la roman, un rol
important l-a avut pe de-o parte impresia afectiv, emoia,
iar pe de alt parte acumularea de material documetar. Prima
variant a romanului Ion a fost o schi scris de Rebreanu n
1908, care purta titlul Ruinea, subiect reluat n alt proz,
Zestrea n care contureaz portretul lui Ion i schieaz
ntlnirea dintre Ion i Ileana.
Tema romanului. Ion este o monografie a satului ardelean
de la nceputul secolului al XX-lea, ilustrnd conflictul generat
de lupta aprig pentru pmnt ntr-o lume n care statutul social
al omului este stabilit n funcie de averea pe care o posed,
fapt ce justific aciunile personajelor.
Structura compoziional. Elevii vor folosi volumul Ion i
vor analiza structura compozitional a romanului.
Care este semnificaia simbolic a celor dou secvene epice?
Romanul are dou mari pari cu titluri sugestive Glasul
pmntului i Glasul iubirii care semnific aspiraiile
personajului principal, forele contrare ce-l stpnesc: cea
demonic, de posedare a pmntului i cea angelic, dragostea
pentru Florica. n aceast lupt dintre contrariile ce se atrag, n
finalul romanului personajul este distrus.
Titlurile celor 13 capitole sunt si ele semnificative. ncercai s
gsii cteva din semnificaiile acestor titluri.Subiectul
romanului. Elevii vor deschide volumul la capitolul I i vor citi
primul fragment. Voi cere s identifice spaiul i timpul cadru al
romanului. Se vor explica simbolurile drumului i al crucii. Hora

reprezint o alt scen important deoarece aici sunt prezente


personajele eseniale ale romanului: Ion, George, Ana, Florica,
Savista.
Dintre elevii care au citit romanul vor fi solicitai civa pentru a
povesti cte o secvent ce li s-a prut deosebit.
alt scena esenial a romanului este aceea a srutrii
pmntului. Ion ngenuncheaz i srut cu evlavie, aproape
religios pmntul. Este o dovad a pasiunii neobinuite pe care
acest ran srac dar harnic o simte fa de pmnt.
Tehnica romanului este circular. Voi cere elevilor s
demonstreze aceast circularitate ct i simbolul drumului i al
horei din final.
VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

Asigurarea feedback- ului : Feedback-ul a avut loc


permanent pe parcursul conversatiei i se concretizeaz prin
aprecieri verbale.
Evaluare formativa ( 6 minute): Evaluarea se va face n
grupuri de cte patru elevi. Fiecare grup va alctui o list de
minimum trei teme cosiderate eseniale n romanul Ion
abordate dintr-o perspectiv personal, se va desemna un
lider al fiecrui grup care va expune aceste teme.
Asigurarea reteniei i a transferului( 6 minute): Ca
tem pentru acas elevii vor avea de realizat urmatoarea
cerinta: Construieste-ti un monolog, pe care urmeaza sa il
sustii in fata clasei ,in care sa prezinti unul din personajele
cartii,asa cum apare el ,ca si cum tu ai fi acesta .
Adopta o anumita atitudine ,tinuta, un limbaj
specific
,poate
chiar
o
imbracaminte
corespunzatoare ,pentru a deveni credibil.

Bibliografie: - Limba i literatura romn , manual pentru


clasa a X-a, Adrian Costache, Florin Ioni, Adrian Svoiu,
ediutra Art, Bucureti, 2008.
- Ion,
Liviu
Rebreanu,
editura
Tineretului,Bucureti, 1968.
- Arca
lui
Noe,Nicolae
Manolescu,
editura100+1, Gramar, Bucuresti, 2000

- Istoria literaturii romane de la origini pana in


prezent,
G.
Clinescu,editura
Minerva,
Bucuresti, 1982.

S-ar putea să vă placă și