Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 19.02.2021
Şcoala: Liceul Tehnologic "Ovid Densusianu" Călan – Școala Gimnazială
Propunător: Profesor itinerant/de sprijin: Neiconi Diana
CLASA: a VIII-a B( 2 elevi cu CES)
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
TEMA: Tipare textuale de structurare a ideilor: pro-contra
TIPUL LECŢIEI: Fixare și sistematizare de cunoștințe / activitate interdisciplinară (Limba și literatura română, Biologie)
SCOPUL LECȚIEI: Formarea competenței de a exprima un punct de vedere personal în acord sau dezacord cu ideea/tema propusă.

COMPETENȚE GENERALE:
C1 - Înțelegerea semnificației generale a unui mesaj oral sau scris;
C2 – Utilizarea corectă și nuanțată a categoriilor semantice învățate;
C3 - Dezvoltarea gândirii, atenţiei, memoriei și imaginaţiei;
C4- Formarea de atitudini ecologice responsabile, prin exersarea unor deprinderi de îngrijire şi ocrotire a mediului, aplicând cunoştinţele însuşite.

COMPETENŢE SPECIFICE:
C1 - Să explice cu propriile cuvinte și pe baza experienței personale informații/idei/opinii;
C2- Să exprime un punct de vedere personal în acord sau dezacord cu un subiect/temă dată;
C3- Să enumere și să respecte reguli protecție a mediului înconjurător.

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ:


 Resurse procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, repetiția;
 Resurse materiale: fișe de lectură, laptop, boxe

 Resurse umane: 2 elevi cu CES din clasa a VIII-a B.


 Resurse de timp: 50 minute.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.


RESURSE INFORMAŢIONALE:
1. Didactica limbii și literaturii române, Ilie Emanuela, Ed. Ed. Polirom, Iaşi, 2014
2. Psihopedagogie specială, Gherguţ A. şi Neamţu C., Ed. Polirom, Iaşi, 2000.
SCENARIU DIDACTC

Evenimentele Modalități
Nr. Instruirii Conținutul învățării Strategii didactice de
crt. evaluare

Resurse Resurse Forme de


procedurale materiale organizare
1. Moment Asigur cadrul necesar pentru începerea orei. Instructaj verbal Frontal Observare
organizatoric sistematică
(1min)
Captarea atenţiei Întreb elevii care este visul lor? Ce își doresc să Conversația Frontal Observare
2. (5 min). facă în viitor? euristică Individual sistematică

3. Anunţarea Anunț elevii că urmează să exersăm modul de Explicaţia Frontal


subiectului şi a exprimare a unui punct de vedere personal în
obiectivelor acord sau dezacord cu un subiect/o idee/o temă.
operaţionale
(2 min).
4. Desfăşurarea lecţiei Le împart elevilor fișa de lectură (Anexa 1) Explicația Fișă de Frontal Observare
(30 min). suport pentru dezbatere. lectură sistematică
Tema propusă dezbaterii: defrișarea pădurilor. Conversația Laptop
Înainte de citirea textului și dezbatere, le propun euristică Boxe Individual
elevilor să vizionăm împreună un filmuleț pe
tema defrișării naturii. Apreciere
Problematizarea verbală

Fixarea şi Care sunt formulele de exprimare a acordului sau Repetiția Individual Apreciere
5. consolidarea dezacordului? verbală
cunoştinţelor Frontal
(2 min).
6. Evaluarea Voi cere elevilor să propună soluții la Conversația Observare
activităţii problemele pe care defrișarea pădurilor le-a euristică Frontal sistematică
(10 min). genarat.
Individual Apreciere
Problematizarea verbală
7. Încheierea lecţiei Apreciez pozitiv implicarea și efortul elevilor. Frontal Apreciere
(1 min). Le mulțumesc pentru participarea la oră. verbală

Anexa 1

Rolul și importanta pădurilor


o Pădurea furnizează cea mai mare cantitate de oxigen;
o Absoarbe o importantă cantitate de CO2 (gaz cu efect de seră), contribuind la reducerea poluării şi având o influenţă benefică asupra
mediului, purificând atmosfera;
o Fixeaza solul, impiedicând alunecările de teren şi eroziunile provocate de ploaie sau vânt;
o Filtrează apa provenită din precipitaţii, prin scurgerea acesteia printre straturile de muşchi şi frunze moarte, asigurând o apă limpede şi
curată;
o Reduce mult din mărimea viiturilor, în cazul ploilor torenţiale, prin reţinerea unei mari cantităţi de apă în coronament şi litiera şi cedarea
acesteia treptat;
o Este o sursă încă puţin exploatată de medicamente şi remedii naturale;
o Ajută la conservarea biodiversității, reprezentând un sistem ecologic complex care adaposteşte numeroase specii de plante şi animale,
multe dintre ele fiind ameninţate cu dispariţia;
o Are un mare impact estetic, peisajele în care apar păduri fiind de preferat terenurilor ocupate de culturi agricole;
o Este un loc apreciat de recreere și cu efecte terapeutice recunoscute;
o Pădurea reprezintă ecosistemul cu o capacitate de regenerare de 3-5 ori mai mare  decât oricare alt ecosistem natural.

Despăduririle şi efectele acestora asupra mediului


o S-au intensificat procesele de eroziune a solurilor;
o Sunt tot mai frecvente secetele și inundatiile;
o S-au intensificat alunecările de teren;
o A sărăcit flora şi fauna, s-a creat pericolul dispariţiei unor specii de animale şi plante;
o Defrisarea padurilor reprezinta factorul principal al încălzirii globale;
o O altă consecinţă a defrişărilor forestiere o reprezintă fenomenul de înmlăştinare: acesta este rezultatul acumulării unor cantităţi excesive
de apă, fie sub formă de apă freatică – când nivelul apei din sol ajunge la suprafaţă, fie de apa din precipitaţii când straturile impermeabile ale
solului împiedică pătrunderea apei în adâncime, provocând stagnarea ei la suprafaţă, până la evaporare. Acest fenomen apare mai frecvent în
subzona molidişului, în arboretele de molid, şi în subzona stejarului.
o Defrişarea pădurilor a contribuit la degradarea solurilor și la intensificarea vitezei vânturilor.

S-ar putea să vă placă și