Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII ,,Ion Jalea”, Constanţa


Propunător: Gheorghe Ana-Daniela

DATA: 09.11.2012
CLASA: a V-a C
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Diftongul. Triftongul. Hiatul
TIPUL LECŢIEI: mixtă

COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
2. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
3. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:
C1 – definirea noţiunilor de diftong, triftong, hiat;
C2 – recunoaşterea grupurilor de sunete în cuvinte date ;
C3 – identificarea diferenţelor dintre diftongi şi triftongi;
C4 – ortografierea vocalelor în hiat;
C5 – despărţirea corectă în silabe a cuvintelor care conţin diftongi, triftongi şi vocale în
hiat.

STRATEGIA DIDACTICĂ

METODE: conversaţia euristică; expunerea; exerciţiul; explicaţia; munca independentă, activitatea pe


grupe, activitatea în perechi.

MIJLOACE: manualul, fişe de lucru, tabla

RESURSE: conţinuturi – conform programei;


capacităţi de învăţare – bune;
locul de desfăşurare – sala de clasă;
timpul – o oră de curs (50’)

TIPURI DE EVALUARE: observarea, chestionarea orală, evaluare formativă.


BIBLIOGRAFIE:

Goia, Vistian – Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu


Editura Dacia Educaţional, Cluj – Napoca, 2008

Ilie, Emanuela – Didactica literaturii române


Ed. Polirom, Iaşi, 2008

Iordăchescu, Carmen – Limba română. Fonetică. Vocabular.


Editura Carminis, Piteşti, 1997

Parfene, Constantin – Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală.


Ghid teoretico – aplicativ
Ed. Polirom, Iaşi, 1999

Popa, Ion; Popa, Marinela – Limba română. Fonetică şi vocabular.


Editura Niculescu, Bucureşti, 1997
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele Compe - Conţinutul Metode Materiale Forme de


lecţiei tenţe didactice evaluare
Organizarea Notarea absenţelor, stabilirea ordinii, asigurarea celor
clasei necesare Conversaţia
1’
Verificarea temei Se verifică tema şi se fac aprecieri asupra modului Chestionarea
pentru acasă de realizare a acesteia. Conversaţia orală
5’
Captarea atenţiei Se va scrie un text pe tablă, iar elevii vor avea de
4’ rezolvat cerinţele. Fişa nr. 1 Observarea
Reactualizarea Se va discuta cu elevii pe marginea ilustraţiilor din
cunoştinţelor manual. Conversaţia
4’
Enunţarea Se anunţă titlul lecţiei –
competenţelor Diftongul. Triftongul. Hiatul
specifice
2’ Se enunţă competenţele specifice care se vor atinge
pe parcursul acestei ore.

• definirea noţiunilor de diftong, triftong, hiat;


• recunoaşterea grupurilor de sunete în cuvinte date; Expunerea
• identificarea diferenţelor dintre diftongi şi triftongi;
• ortografierea vocalelor în hiat;
• despărţirea corectă în silabe a cuvintelor care conţin
diftongi, triftongi şi vocale în hiat.

Dirijarea învăţării Se aminteşte elevilor că într-o silabă poate să apară o


25’ singură vocală, iar, uneori, aceasta alcătuieşte un grup Chestionarea
C1 cu o semivocală: soare, iarnă, seară . Conversaţia orală
C2 euristică
C3 Se defineşte diftongul şi se scrie definiţia pe tablă:
C4 grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o
C5 semivocală alăturate şi pronunţate în aceeaşi silabă.

Elevii rezolvă exerciţiile de la pagina 77, pentru a li Exerciţiul


se explica noţiunea de triftong.

Se defineşte triftongul : grupul de sunete alcătuit


dintr-o vocală şi două semivocale alăturate şi Explicaţia
pronunţate în aceeaşi silabă.

Se precizează că, în comunicare, pot să apară


diftongi şi triftongi între două cuvinte pronunţate
împreună: mi-a, mi-au . Chestionarea
orală
Elevii rezolvă individual exerciţiile de la pagina 79,
apoi se defineşte hiatul: două vocale alăturate, Exerciţiul
pronunţate în silabe diferite.

Obţinerea
performanţei şi Se rezolvă din manual ex. 1, pag 78 Munca Manual Evaluare
asigurarea independentă formativă
feed-back-ului
3’
Asigurarea retenţiei Elevii vor alcătui, în perechi, un dialog de 4-5 replici Activitate în Evaluare
4’ text în care să folosească două cuvinte care conţin perechi formativă
diftongi, două cuvinte care conţin triftongi şi două
cuvinte care conţin vocale în hiat.
Evaluarea Aprecieri ale
rezultatelor Elevii, împărţiţi în trei grupe, vor realiza trei cvintete Activitate pe profesorului
1’ pornind de la cuvintele: Diftongul, Triftongul, Hiatul grupe Chestionarea
finală
Asigurarea
transferului Tema pentru acasă – ex. 1, 2, 3 pag 78 din manual
1’
FIŞA DE LUCRU

Citeşte cu atenţie textul de mai jos, apoi rezolvă cerinţele date:

În păduri trăsnesc stejarii! E un ger amar, cumplit!


Stelele par îngheţate, cerul pare oţelit,
Iar zăpada cristalină pe câmpii strălucitoare
Pare-un lan de diamanturi ce scârţâie sub picioare.

Vasile Alecsandri – Mezul iernei

1. Scrie, în două-trei rânduri, impresia pe care ţi-a transmis-o textul dat.

2. Indică numărul de litere şi numărul de sunete din cuvintele: trăsnesc, ger, îngheţate,
picioare.

3. Precizează ce sunete conţin cuvintele din următorul vers: Iar zăpada cristalină pe
câmpii strălucitoare .

FIŞA DE LUCRU

Citeşte cu atenţie textul de mai jos, apoi rezolvă cerinţele date:

În păduri trăsnesc stejarii! E un ger amar, cumplit!


Stelele par îngheţate, cerul pare oţelit,
Iar zăpada cristalină pe câmpii strălucitoare
Pare-un lan de diamanturi ce scârţâie sub picioare.

Vasile Alecsandri – Mezul iernei

1. Scrie, în două-trei rânduri, impresia pe care ţi-a transmis-o textul dat.

2. Indică numărul de litere şi numărul de sunete din cuvintele: trăsnesc, ger, îngheţate,
picioare.

3. Precizează ce sunete conţin cuvintele din următorul vers: Iar zăpada cristalină pe
câmpii strălucitoare .

S-ar putea să vă placă și