Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

PRONUMELE PERSONAL

 Unitatea de învăţământ:

 Profesor: Alina Dan

 Data:

 Clasa: a V-a

 Aria curriculară: Limbă şi comunicare

 Disciplina: Limba şi literatura română

 Subiectul lecţiei: Pronumele personal

 Tipul lecţiei: transmitere și însușire de noi cunoștințe

 Durata: 50 de minute

 Scop fundamental: Transmiterea de noi cunoștințe cu despre pronumele personal


Competenţe specifice:

2.2. Utilizarea în mod nuanțat a categoriilor lexicale într-un mesaj oral;

4.1. Utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard, pentru înțelegerea și exprimarea corectă a intențiilor comunicative;

4.4. receptarea normelor ortografice și ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale și sintactico-morfologice în interacțiunea verbală;

4.5. utilizarea competenței lingvistice în corelație cu gândirea logică / analogică, în parcursul de învățare pe toată durata vieții.

- Obiective operaţionale:

La sfârşitul activităţii de învăţare elevii vor fi capabili:

O1 – Să definească pronumele personal;


O2 – Să recunoască diferite pronume personale în situații date;
O3 – Să alcătuiască enunțuri cu pronume cerute;
O4 – Să analizeze pronume personale după după un model dat;
O5 – Să precizeze funcția sintactică a pronumelor în contexte date;
O6 – Să ortografieze această categorie morfologică în situații de comunicare întâlnite.
- Strategii didactice utilizate:

Metode şi procedee: Conversaţia euristică, problematizarea, exerciţiul, definirea, învăţarea prin descoperire, clasificarea, exemplificarea,
analiza morfologică;

Moduri de organizare: Frontal, pe grupe, individual;

Mijloace de învăţământ: Manualul de limba română, tabla, caietele elevilor, fişe de lucru, planşe, lucrări de specialitate.

- Surse bibliografice:
Sânmihăian, Dobra, Halaszi, Davidoiu-Roman, Limba română, manual pentru clasa a V-a, Editura Art Klett, Bucureşti, 2022;
Programa școlară aprobată prin Ordinul ministrului educației naționale nr. 3393/28.02.2017

Coordonator: Gabriela Pană Dindelegan, Gramatica limbii române (pentru gimnaziu), Editura Univers Enciclopedic Gold, 2019

SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele Ob. Timp Conţinuturi Strategii didactice


crt. Activităţii Op. vizate
Metode şi procedee Moduri de Mijloace de înv. Forme de evaluare
organizare

1. Organizarea clasei pentru activitatea 2` - Se creează cadrul propice activităţii de predare, Manual
didactică învăţare şi evaluare; Organizare şi Frontal Tabla
- mobilizare Fişe -
- Se efectuează prezenţa şi se consemnează Caiete
absenţii

2. Verificarea temei de acasă şi a - 5` - Sunt verificate şi corectate caietele de teme Verificare şi Individu-al Caiete de teme
cunoştinţelor acasă şi cunoştinţele parcuse în lecţiile corectare şi frontal acasă Scris
precedente; Evaluare iniţială Fişe de lucru Oral
- Profesorul intervine și explică acolo unde elevii
au întâmpinat dificultăți.

3. Anunţarea subiectului lecţiei şi a - 2`


obiectivelor - Este anunțată necesitatea acestei activități,
anume aceea de a relua informațiile acumulate
despre pronume în clasa a patra și a adăuga noi Introducere Tabla
informații despre aceată parte de vorbire; realizată de către Frontal Caiete de clasă
profesor Manualul -
- Este scris pe tablă titlul lecției și vor fi anunțate
obiectivele activității didactice.

Spargerea gheții...
4. Captarea atenţiei O1 6` - Elevii sunt rugați să deschidă manualele la Manual
pagina 126 și să citească informațiile scrise sub Scris şi
O2 fotografia fiecărui erou modern; Oral
- Elevii sunt întrebați dacă mai cunosc și alte Conversaţie Elevii răspund oral
O4 informații despre personajele mai sus euristică și scris la o serie de
menționate Frontal întrebări
Observarea
- Profesorul adaugă informații în plus, dacă este sistematică Individ.
cazul
5. Conducerea învățării Actualizarea
În continuare, elevii suntșisolicitați
aplicareasăcunoștin
înlocuiască numele
O3 12` proprii ale eroilor cu pronume Conversația În echipe
O4 - Se formulează definiția pronumelui și se notează euristică
O5 pe tablă.
Pronumele este partea de vorbire care înlocuiește /
substituie un substantiv. Manual
Învățarea prin Scris
6 descoperire Tablă şi prezentare orală
- Le sunt amintite elevilor instanțele comunicării: oral
Asigurarea feefback-ului persoana care vorbește (emițător); persoana cu Frontală Fișa de lucru
care vorbește (receptorul mesajului) și persoana
despre care se vorbește
- Elevilor li se spune că, atunci când indică
persoanele care participă la actul comunicării,
pronumele se numește pronume personal.
Definiția acestuia este notată pe tablă:

Pronumele personal este partea de vorbire care indică


diferitele persoane care iau parte la actul comunicării.

- Sunt notate pe tablă, formele accentuate ale


pronumelor personale, în funcție de participanții
la comunicare.
- Cu ajutorul elevilor, se completează și cu
celelalte forme pronominale accentuate și
neaccentuate
- Elevii primesc fișa de lucru, unde trebuie să
completeze cu formele
- Profesorul subliniază că pronumele personale nu
pot mereu să apară singure în comunicare, că au
nevoie de o dublare a lor prin forme
pronominale neaccentuate.
- Un elev este solicitat să alcătuiescă un enunț în
care să introducă un pronume personal de
persoana I singular
- Un alt elev este solicitat să formuleze un enunț
în care să introducă un pronume personal de
persoana a II-a
- Se atrage atenția că, deoarece pronumele
personale de persoanele I si a II-a singular și
plural nu pot ține locul unor substantive, ele nu
pot fi folosite cu funcția de subiect în enunțuri
și, prin urmare, un enunț de tipul
Eu culeg cireșe din grădină este considerat
greșit.
Corect: Culeg cireșe din grădină.

- Autoevaluare
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului O5 5` Cerinţele vor fi
O6 Tema acasă Individu-al Caietele de acasă, rezolvate în scris
Evaluare finală culegere

S-ar putea să vă placă și