Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de lecţie

Profesor : Clasa: data :


Obiectul: Limba și literatura română
Subiectul : Caracterizarea personajului. Vizită de I. L. Caragiale
Tipul lecţiei : aprofundare de cunoştinţe
Timp: 45min
Competenţe specifice:
Obiective:
- să identifice modalităţile de caracterizare a personajului principal;
- să desprindă trăsăturile fizice şi morale ale protagonistului;
- să comenteze atitudinea naratorului faţă de personajul principal;
- să selecteze citatele semnificative;
- să realizeze caracterizarea personajului Ionel.
Metode şi procedee: lectura expresivă, lucrul cu manualul, conversaţia euristică, exerciţiul, brainstorming,
cvintetul, problematizarea , ciorchinele.

Bibliografie
• Limba română- manual pentru clasa a V- a, Ed. Știința, Chișinău, 2017
Etapele Tim Activitatea profesorului Activitatea Metode
lecției p elevlor
Evocare 7 -organizarea clasei-verificarea temei de acasă Elevii răspund
- Se va realiza prin vizionarea unui scurt moment din tema de acasă. Conversația
ecranizarea operei literare Vizită... de I. L. Caragiale.
Elevii au sarcina de a urmări cu atenţie imaginile.
- Se va realiza o scurtă discuţie cu elevii, pornind de
la imaginile vizionate: Elevii sunt Descoperirea
- Din ce operă literară fac parte aceste imagini? atenți
- Cine a scris această operă literară?
- Unde se desfăşoară acţiunea?
Anunțarea temei noi. Conversația
Realizarea 25 -Identifică personajele: în ordinea apariției; în ordinea
sensului importanței lor în cadrul acțiunii: personaj principal; Elevii Ciorchinele
personaj secundar; personaj episodic. realizează
-Realizează o fișă de identitate pentru Ionel, notând sarcinile
date legate de familia acestuia, vârsta, trăsăturile propuse Exercițiul
fizice și îm bră cămintea, după modelul alăturat.
- Ex. 17, pag. 136
-Notează, în caiet, trăsăturile morale ale lui Ionel pe
care le deduci din pasajele extrase din opera. Elevii rezolvă Problematizarea
-Ex.21, pag. 136 exerciții.

Reflecția 10 - Dacă ai fi sora sau fratele mai mare al lui Ionel, ce i- Elevii rezolvă Conversația
ai spune referitor la modul în care s-a comportat pe sarcinile euristică
parcursul vizitei? Scrie-i gândurile tale sub forma propse.
unui SMS.
- Ce întrebări i-ai pune celui care a relatat vizita din
această schiță? Notează-le și apoi realizează un joc de
rol cu un coleg/o colegă. Fiecare va fi, pe rând, cel
care întreabă și cel care răspunde.
Extindere 3 Generalizarea lectiei.
Tema pentru acasa: Realizaţi caracterizarea
personajului principal.
Personajul este o ființă umană, un animal sau un obiect însuflețit care participă la acțiunile dintr-un text
narativ literar. El este rodul imaginației unui autor și există doar în paginile textului, nu și în realitate.

Personajul apare doar în textul narativ literar, nu și în cel nonliterar, unde acțiunea este realizată de o
persoană concretă, care există în realitate.

Un personaj poate participa într-o măsură mai mare sau mai mică la acțiunea prezentată într-o operă
literară. După rolul pe care îl are într-o operă literară, personajul poate fi:

 principal, când ocupă locul central în acțiune;


 secundar, când are un rol mai puțin important în acțiune;
 episodic, când apare într-un singur episod sau în numai câteva episoade.

Trăsăturile unui personaj pot fi numite în text sau pot fi deduse din felul în care se comportă sau vorbește
personajul ori din ceea ce spun celelalte personaje despre el.

S-ar putea să vă placă și