Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Colegiul Nțional Bănățean


Profesor: Eftenie Anca Luminița
Clasa: a VI-a
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Mărturii de trecut
Subiectul lecției: Modul conjunctiv
Tipul lecției: predare-învățare
Data: 14.12.2021
Durata: 50 min.

Obiective operaționale
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să recunoască verbele la modul conjunctiv;
O2 – să distingă verbele la timpul prezent al modului conjunctiv de cele la timpul perfect;
O3 – să precizeze ce parte de propoziție sunt verbele la modul conjunctiv.

Strategia didactică
a) Metode şi procedee didactice: conversația catehetică, conversația euristică, explicaţia, exercițiul, învățarea prin descoperire.
b) Mijloace didactice: tabla, caietele elevilor, culegerea, fișe de lucru, barometrul înțelegerii.
c) Moduri de organizare: frontal, individual.

Bibliografie:
Eliza-Maria Trofin (coord), Gramatică. Fișe de lucru, Editura Paralela 45, 2021
Programa şcolară la limba şi literatura română pentru clasele V-VIII
Ilie, Emanuela, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2014

1
Scenariul activităţii didactice
Strategia didactică Forme de
evaluare
Secvenţele Timp Conţinutul instructiv-educativ Activitatea elevilor
activităţii Metode și Mijloace Moduri de
didactice procedee didactice organizare
didactice

1. Momentul Asigurarea condiţiilor optime de Elevii își pregătesc materialele. Conversația Frontal
învăţare:
organizatoric
1’ -salutul;
-notarea absențelor;
-pregătirea materialelor didactice.

2
2. Captarea 3’ Profesorul va nota pe tablă un enunț, Elevii vor transcrie enunțul în Conversația Tabla, Frontal Aprecieri
atenției iar elevii trebuie să scrie o caiete și îl vor continua. Acest caietele verbale
continuare: Într-o zi de iarnă, joc are rolul de a-i pune pe elevi elevilor
împreună cu prietenii mei, pot să … . în situația de a utiliza verbe la
Profesorul va scrie pe tablă câteva modul conjunctiv, dar și de a se
răspunsuri de-ale elevilor, va sublinia cunoaște mai bine, fiindcă vor
verbele. dezvălui pasiuni, preocupări pe
care unii colegi de clasă nu le
cunosc.
3. Anunțarea 1’ Astfel, elevii vor afla că astăzi, la ora Elevii notează în caiete titlul Conversația Tabla, Frontal
temei de limba și literatura română o să lecției: Modul conjunctiv. caietele
recapitulative și a studieze modul conjunctiv. elevilor
obiectivelor Profesorul notează titlul pe tablă și
anunță obiectivele operaționale.
4. Actualizarea 1’ Elevii vor fi întrebați ce fel de Elevii răspund la întrebarea Conversația Tabla, Frontal Aprecieri
cunoștințelor acțiune arată verbul la modul profesorului și notează în caiete. euristică caietele verbale
anterioare conjunctiv cu ajutorul căruia au elevilor
completat enunțul, notând în caiete
acest aspect: Modul conjunctiv arată
o acțiune posibilă, realizabilă.
5. Predarea / 40’ Profesorul va începe predarea Elevii notează în caiete Explicația Tabla, Individual Aprecieri
însușirea noilor conținutului teoretic. Va prezenta conținutul teoretic și vor conjuga Caietele verbale
cunoștințe modul de formare a celor două verbul a scrie la cele două elevilor
timpuri: prezent și perfect și va timpuri ale modului conjunctiv.
conjuga împreună cu elevii verbul a
scrie.
Profesorul adresează întrebări Aceștia vor descoperi că
elevilor: Care este elementul comun elementul comun al celor două
al celor două timpuri? timpuri este cuvântul /
conjuncția să.

Profesorul va nominaliza doi elevi Elevii vor scrie în caiete singuri Explicația Tabla, Individual Aprecieri

3
pentru a ieși la tablă să conjuge un alt conjugarea verbului și se vor caietele verbale
verb la modul conjunctiv. verifica consultând tabla. elevilor
Individual
Profesorul împarte elevilor o fișă de Elevii încep să rezolve primul Exercițiul Fișa de
lucru ce vizează conținutul nou exercițiu singuri, apoi vor lucru
învățat. La exercițiul 1, aceștia verifica corectitudinea acestuia
trebuie să grupeze verbele la modul cu profesorul.
conjunctiv în funcție de timpul la
care se află.
Frontal
La exercițiul numărul 2, profesorul Elevii vor rezolva exercițiul. Exercițiul Fișa de Aprecieri
va numi aleatoriu elevii pentru a lucru verbale
răspunde cerinței. Aceștia vor scrie
pe frunze formele verbelor date, la
conjunctiv, timpul prezent și la
timpul perfect, persoana a II-a,
numărul singular.

Exercițiul numărul 3 le solicită Elevii comunică rezolvarea Exercițiul Fișa de Individual Aprecieri
elevilor să-și imagineze că au dat un exercițiului. lucru verbale
test la limba și literatura română, dar
nu sunt foarte mulțumiți de rezultat.
Așadar, vor realiza o listă cu punctele
slabe și vor utiliza cât mai multe
verbe la modul conjunctiv.

La exercițiul 4, elevii vor nota câteva Elevii vor rezolva singuri Exercițiul Fișa de Individual Aprecieri
sfaturi pe care ar putea să le cerința, apoi vor prezenta lucru globale
primească de la fiecare dintre cei colegilor răspunsurile.
apropiați în situația în care ar pleca în
tabără, la munte, folosind verbe la
modul conjunctiv.

4
La exercițiul 5, va fi necesar ca elevii Exercițiul Fișa de Frontal
Elevii vor descoperi că verbele la
să sublinieze forma corectă a lucru
conjunctiv au funcția sintactică de
verbelor la modul conjunctiv, timpul predicat verbal.
prezent, iar la exercițiul 6, vor
preciza ce funcție sintactică ocupă
verbele la acest mod.

6. Asigurarea 3’ Profesorul le cere elevilor să scoată Elevii răspund cerinței Conversația Frontal Nominaliz
feedbackului şi a de la portofoliu o fișă pe care se află profesorului. area
retenţiei două strofe din cântecul Ce mică-i elevilor
vacanța mare interpretat de Corina care s-au
Chiriac. În prima lecție destinată remarcat
verbului, elevii au ascultat această
melodie și au subliniat, pe fișă,
verbele din strofa a doua, precizând
modul și timpul pentru fiecare. În
această oră, vor sublinia verbele la
conjunctiv din prima strofă a
melodiei (strofă în care predomină
verbele la modul conjunctiv).
Totodată, feedbackul are loc
permanent pe parcursul orei prin
conversație, concretizându-se prin
aprecieri verbale făcute de profesor.
Elevii ridică un pix care are o Conversația Barometru Frontal Aprecieri
Elevii vor indica cu ajutorul culoare corespunzătoare l verbale
barometrului înțelegerii din clasă cât gradului de înțelegere a lecției. înțelegerii
de bine au înțeles lecția predată în
această oră.
La finalul orei, elevii care s-au făcut
remarcați prin prezența activă vor fi

5
notați.
7. Tema pentru 1’ Elevii vor primi temă pentru acasă Elevii își notează tema pentru Conversația Culegerea Frontal
acasă exercițiile 2, 3, 4, 5 de la paginile 86- acasă.
87, din culegere.

Oglinda tablei
Modul conjunctiv arată o acțiune posibilă, realizabilă.
Modul conjunctiv are două timpuri:
 prezent: alcătuit din cuvântul să + formele de indicativ prezent ale verbului de conjugat, cu excepția persoanei a III-a;
Exemplu:
a scrie, modul conjunctiv, timpul prezent
eu să scriu
tu să scrii
el / ea să scrie
noi să scriem
voi să scrieți
ei / ele să scrie

 perfect: alcătuit din cuvântul să + verbul auxiliar a fi + participiul verbului de conjugat.


Exemplu:
a scrie, modul conjunctiv, timpul perfect
 eu să fi scris
 tu să fi scris
 el / ea să fi scris
 noi să fi scris
 voi să fi scris
 ei / ele să fi scris

6
Alt exemplu:
a citi, modul conjunctiv, timpul prezent a citi, modul conjunctiv, timpul perfect
eu să citesc eu să fi citit
tu să citești tu să fi citit
el / ea să citească el / ea să fi citit
noi să citim noi să fi citit
voi să citiți voi să fi citit
ei / ele să citească ei / ele să fi citit

S-ar putea să vă placă și