Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DE LECIE

M. PREDA, fragment din Viata ca o prad. Ora de istorie


* Obiectul: Literatura romn
* Clasa : a IX-a
* Capitolul : Realitate i ficiune
* Tema : coala
* Tipul leciei : de receptare n uniti de timp variabil al unui fragment epic
I. Obiective operaionale : a). n plan cognitive:
- elevii vor ti s argumenteze ncadrarea fragmentului n specia literar de
grani-memorialistic:
- s stabileasc locul fragmentului n cadrul volumului i a operei n general a
lui Preda;
- s deduc originalitatea construciei personajelor fragmentului pe baza
analogiei cu textul lui M. Eliade, Sinus si cosinus (Romanul adolescentului miop);
- s argumenteze dimensiunea real a evocrii profesorului de istorie;
- s argumenteze originalitatea viziunii lui Preda asupra istoriei. b). n
domeniul afectiv :
- s dovedeasc receptivitate afectiv-intelectiv fa de momentul evocat de
Preda;
- s-i fixeze, preferenial, atenia asupra unor fragmente din text i s-i
motiveze preferinele.
II. Resurse educaionale
a). Capacitile receptive normale ale elevilor clasei a IX-a; b). Textul literar
din volumul Viaa ca o prad;
Dicionar de termeni literari; c). Timp la dispoziie : 2 ore (100 min.);
d). Sal de literatur dotat cu mese pentru activitatea pe echipe.
III. Strategia didactic:
a). Metode i procedee : lectura expresiv a fragmentului, conversaia
euristic, nvarea prin descoperire, problematizarea. b). Forme de organizare a
activitilor elevilor : activitate frontal, mbinat cu activitatea independent pe
grupe; c). Mijloace de nvmnt : Limba i literatura romn, manual pentru clasa
a IX-a, 1999; fie cu extrase din opera comentat, scheme cu aspecte structurale ale
textului comentat. d). Material bibliografic : - M. Preda, Viaa ca o prad, Ed. M.
Preda, 1993 E. Simion, Scriitori romni de azi, I, Ed. C.R., 1974 Marieta Popescu, M.
Preda comentat, Ed. Recif, 1995 Desfurarea activitii didactice Momentul I (5
min)
Discuii cu elevii privind universul creaiei lui Preda i problematica scrierii
memorialistice; discuii pe marginea noiunilor de memorialistic, roman documentar,
evocare.
Momentul II (2 min)
Profesorul indic sarcinile mari ale receptrii capitolului VII al operei
(structura textului, sintaxa personajelor, tehnica relatrii, semnificaiile implicate,
valoarea literar, locul lui n creaia lui Preda i n literatura romn), metodologia
rezolvrii lor (nvare prin descoperire, activitate individual i pe grupe,
conversaie, dezbatere) i mijloacele de nvare (lectura, extragerea pe fie). Din
vreme, elevii au tiut c trebuie s citeasc acas opera.
Momentul III (43 min)
Receptarea treptat a textului prin activitatea pe grupe, urmrind aciunea;
poate fi delimitat n patru secvene. Elevii au de rspuns la urmtoarele sarcini de
lucru, pe grupe :
Urmrii refleciile autorului (grupa I), avnd n vedere urmtoarele
aspecte:
I. Artai cui i aparin refleciile prezentate la nceputul textului: Naratorului
adult sau copilului de 15 ani. Argumentai cu exemple extrase din text.
II. Identificai figura de stil realizat prin cuvintele subliniate n pasajul de
mai jos. Explicai din aceast perspectiv, semnificaia ntregului pasaj : "mi ddeam
seama c la captul viu al acestui fluviu care nainta spre necunoscut eram eu".
III. Gsii pasajele i comentai-le, referitoare la modul n care sunt percepute
trecutul i prezentul.
Prezentai evocarea profesorului (grupa a ll-a):
I. Notai n caiete elementele prin care este portretizat profesorul de istorie.
2
II. Alegei cuvntul care exprim cel mai fidel tonul evocrii : ironic, afectuos,
cinic, nostalgic, admirativ, critic, detaat, dezaprobator, respectuos. Identificai
cuvintele sau pasajele care pun n eviden acest ton.
III. Explicai atitudinea elevilor fa de profesorul lor.
Artai n ce const povestirea propriu-zis (grupa a lll-a):
I. Rezumai n cinci rnduri ntmplarea relatat n aceast secven a textului;
II. Comentai felul n care este prezentat inspectorul, n raport cu profesorul de
istorie;
III. Cum explicai emoia copilului cnd profesorul i cere s rspund?
n ce fel se manifest aceast stare a elevului?
Elevii fixeaz pe text cele patru secvene, apoi prezint fiecare secven dnd
citate semnificative. Confruntarea rezultatelor muncii pe grupe se face prin dialog,
profesorul intervenind ia nevoie spre a corecta eventualele inexactiti privind
receptarea de ctre elevi a textului.
Pentru surprinderea relaiei profesor-elev, colectivul va avea de rezolvat, ca
activitate independent acas, alte sarcini, cum ar fi:
1. Comentai semnificaia frazei : "Trebuie s artm c tim i nu
c am nvat".
2. De ce credei c se creeaz o complicitate ntre profesor i elev?
3. Comentai i explicai "sminteala" care-i cuprinde pe copii dup
terminarea leciei.
Momentul IV (35 min)
n a doua or destinat comentrii textului, se continu receptarea treptat, prin
valorificarea rezultatelor activitii muncii independente pentru acas a elevilor,
privind tema de lucru dat la sfritul momentului III.
Se confrunt observaiile elevilor, argumentele i exemplele elevilor, folosindu-
se dizertaia, conversaia, lectura selectiv.
n timpul discuiilor, profesorul va realiza pe tabl o schi ce surprinde,
sintetic, portretele elevului i profesorului din textul lui Preda.
Momentul V (10 min)

3
Surprinderea unor semnificaii generale prin antrenarea elevilor n rezolvarea
unor probleme; elevii vor rspunde la urmtoarele sarcini de lucru :
1. Finalul textului este deschis ("nu tiu nici azi dac s-a mai ntors vreodat,
undeva, din rzboiul care avea s nceap curnd"). Cunoatei i alte texte cu un final
asemntor ? Exemplificai.
2. Ce anume se poate desprinde dincolo de cuvintele din enunul reprodus mai
sus? Alegei dintre variantele urmtoare :
- o meditaie asupra destinului unui om;
- o reflecie asupra rzboiului;
- un ndemn adresat cititorului de a medita la destinul uman confruntat cu
istoria.
Dup cteva momente de gndire, elevii sunt solicitai s-i exprime opiniile,
n timpul care a mai rmas pn la terminarea orei. Acest moment didactic poate fi
rezolvat i prin tactica brainstorming-ului. Profesorul dirijeaz discuia, implicndu-
se i el n formularea rspunsurilor, pentru a ajunge la reinerea ideii eseniale c
fragmentul ne vorbete despre posibilitatea de comunicare uman, dincolo de cuvinte,
dar i despre destinul unui om confruntat cu istoria.
Momentul VI (5 min)
Evaluarea receptivitii literare a elevilor, a unor priceperi i deprinderi, prin
antrenarea lor la rezolvarea, acas, dup preferine, a unei teme din urmtoarele:
1. Comentarea unui fragment, la alegere, din capitolul al Vll-lea din
Viaa ca o prad de M. Preda.
2. Comparai, pe scurt, textul lui Preda ce cel al lui M. Eliade din
Corigenta (Romanul adolescentului miop).
3. Realizai un scurt eseu pornind de la ideea exprimat n secvena: "Totul e
posibil pentru noi. De ce nu?"
Ca form discursiv de rezolvare a acestor teme, elevii pot folosi dizertaia sau
compunerea scris. Evaluarea acestei probe de retenie i transfer are loc n
urmtoarea or de literatur, n cadrul Momentului I al leciei consacrate unei alte
teme.
PROIECT DE LECIE M. PREDA, MOROMETII
4
Obiectul: Literatura romn
Clasa : a X-a
Capitolul: Romanul
Tipul de lecie : dobndirea de noi cunotine
Scopul leciei : elevii s neleag coninutul romanului citit deja de ei, aa
fel nct acetia s devin capabili...
I. Obiective operaionale : a. cognitive :
O1 - s sesizeze modul deosebit al scriitorului de a privi lumea satului;
O2 - s descopere organizarea compoziional a romanului;
O3 - s sesizeze conflictele care sfie familia lui Moromete;
O4 - s tie s prezinte noul univers rural din opera lui Preda;
O5 - s caracterizeze principalele personaje ale romanului;
O6 - s ilustreze pe baza unor fragmente selectate din text, comportamentul
personajelor principale;
O7 - s recunoasc particularitile artistice n evocarea satului i ranului n
opera lui Preda;
O8 - s recunoasc mentalitatea lui Mie Moromete n ceea ce privete
problema pmntului
b). afective : Elevii:
O9 - s fie dispui s recepteze informaii noi;
O10 - s stpneasc aceste informaii spre a le putea utiliza n analiza lucrrii;
O11 - vor aprecia informaiile ca relevante i folositoare nelegerii
problematicii estetice a romanului;
O12 - vor interioriza noile cunotine n sistemul propriu de valori estetice.
II. Metode : Conversaia euristic, nvarea prin descoperire,
problematizarea.
III. Mijloace de nvmnt : stand de carte Marin Preda, fie de idei,
decupaje din pres, manualul.

Scenariul didactic

5
Evenimentul instrucional Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Captarea ateniei asupra Se precizeaz c n Receptarea
personalitii i operei lui literatura romn de azi, enunurilor verbale. Un
M. Preda Moromeii reprezint o elev prezint pe rnd
carte fundamental de crile lui M. Preda :
referin, oper clasic volumul de nuvele
prin excelen. De la Ion ntlnirea din pmnturi;
al lui Rebreanu nu s-a Moromeii; Intrusul;
mai scris un roman att Risipitorii; Marele
de puternic despre lumea singuratic; Delirul; Cel mai
virtuala. Valoarea de iubit; i cteva aprecieri
excepie a Moromeilor asupra lui Preda din
const n densitatea volumul M. Preda comentat
epic , n adncimea de Marieta Popescu.
psihologic i n
problematica inedit ce
transform romanul ntr-
o monografie artistic a
satului romnesc ante i
postbelic, surprins, la
rspntia dintre dou
ornduiri sociale.
Enunarea scopului i a Profesorul informeaz
obiectivelor elevii despre scopul final
al leciei i obiectivele ce
vor fi urmrite.
Asigurarea unei prime Prin ntrebri, stimuleaz Elevii formuleaz mai
conexiuni inverse prin elevii s-i exprime multe preri: Aprut n
solicitarea unor preri i propriile preri despre 1955 (vol. I) romanul este
aprecieri despre romanul romanul Moromeii. nu numai un punct de reper
citit. n proza postbelic, dar i
cea mai reprezentativ
6
continuare a universului
moromeian pe care l-a
proiectat scriitorul.
Sunt reinute cele Continund tradiia
adecvate romanului romnesc de
inspiraie rural (Rebreanu,
Slavici, Sadoveanu), Preda
a creat un roman original,
cu o viziune modern
asupra lumii rurale.
Scriitorul i
fundamenteaz romanul din
perspectiva relaiei omului
cu timpul, a umanitii cu
istoria, Moromeii poate fi
considerat romanul unei
familii, n primplanul
naraiunii aflndu-se
familia ranului Ilie
Moromete.
Reactualizarea naraiunii Cine ar putea rezuma Elevii rezum romanul,
romanul Moromeii punctnd principalele
preciznd ce i-a plcut n momente ale acestuia.
mod deosebit n acest
roman ?
Ce rezult din felul n Structura narativ a
care a narat colegul romanului dezvluie o
vostru ? Ce se poate maturitate artistic ieit
spune despre compoziia din comun. Aciunea se
romanului ? desfoar n anul 137, de
la nceputul verii pn
spre sfritul aceluiai
7
anotimp. Tot acest spaiu
temporal este absorbit de
trei mari secvene epice. Ce
dinti ncepe ntr-o smbt
seara, continu noaptea
spre duminic pn dup
amiaza:
- cuplul Polina-Biric;
- foamea de avere a lui
Tudor Blosu i a fiului
su;
- ranul bolnav de ftizie
Vasile Booghin, etc.
A doua secven epic
surprinde satul n febra
seceriului.
Ultima secven nfieaz
conflictul direct dintre Ilie
Moromete i fiii si. Tot
acum sunt prezentate i
personajele romanului.
Care dintre personaje Caracter dominant,
este cel mai bine personaj simbolic al unei
realizat ? lumi de pe un anumit
meridian geografic, Ilie
Moromete este un filosof,
naiv, actor, inocent,
disimulat, atribute ce se
adaug concentric eroului
de-a lungul anilor.
Caracterizai pe Ilie Actor, Moromete i joac

8
Moromete rolul fr cusur. El i
exprim uimirea,
nedumerirea sau suprarea,
calculnd efectul fiecrui
cuvnt, modelndu-i
intensitatea vocii, cutnd
clipa potrivit pentru
aruncarea replicii.

Citai cteva scene de Disimularea este de


disimulare. asemenea real. Constant,
Moromete i disociaz
gndurile i procesele
voliionale de vorbe.
Scena n care hotrte
vnzarea salcmului;
scena n care l nfrunt pe
agentul fiscal etc.
Punei n discuie i alte Ilie Moromete este un
trsturi de caracter ale pater familias, anacronic,
lui Moromete. ntrziat n epoca
contemporan. Stpn
nenduplecat, vocea lui
rsun ntr-o variat
tonalitate, de la fineea
ironic la sarcasmul
ucigtor. Nimic nu se
ntmpl n gospodrie fr
prealabila sa ncuviinare.
El decide nceputul i
sfritul aciunii, cu

9
aprobarea lui se face
fiecare lucru n
gospodrie. Este un ran
contemplativ care petrecea
seri lungi cu prietenul su
Cocoil.
Conexiunea invers Ce putei spune despre Moromete nu este avid de
problema pmntului n pmnt, averea nu
mentalitatea lui reprezint pentru el un
Moromete? scop, ci numai un mijloc de
a tri n oarecare tihn, cu
iluzia independenei.
Moromete nu prevede
latura comercial a
produselor. El ar dori s
satisfac numai nevoile
familiei fr a vinde
produsele.
ine Ilie Moromete Moromete i iubete copiii
la copiii lui? i le vrea binele, dar i
cenzureaz orice
nduioare fa de ei.
Serbarea colar la care
Niculae ia premiul nti i
provoac pentru prima dat
nevoia de a-i transmite
afeciunea n mod direct i
atunci el nu gsete
gesturile cuvenite.
Care sunt cauzele Un triplu conflict sfie
conflictului n familia Moromete. Mai
romanul Moromeii ? nti, dezacordul dintre tat
10
i fiii si din prima
cstorie. Dezacordul
izvorte dintr-un mod
diferit de a nelege lumea,
Moromete nu se gndea la
nimic altceva dect cum s-
i pstreze integral locul
obinut la reform.
Citai din roman "De ani de zile m zbat s
fragmentul respectiv nu vnd din el - va izbucni
Moromete n final - s
pltesc fonciirea fr s
vnd, s v rmn vou
ntreg, orbilor i
slbaticilor, n-am vndut
nici o brazd... Pmntul
ntreg, Paraschive,
smintitule, acolo e munca
voastr! Bolnavule dup
avere!..."
Achim, Paraschiv i Nil au
un sentiment de nelinite n
faa soartei de ran. Fr
s tie, cei trei acionau n
spiritul veacului, n
concordan cu noile forme
ale realitilor de producie.
Dou mentaliti diferite,
dou moduri de a nelege
existena se nfrunt
ireconciliabil.

11
Care este cellalt conflict Al doilea conflict
ce izbucnete n familia izbucnete ntre Moromete
Moromete? i Catrina, soia sa. Catrina
primise la reforma agrar
un lot de opt pogoane. La
puin vreme, din cauza
foametei, Moromete
vnduse un pogon din lotul
soiei, promind n schimb
trecerea casei pe numele ei.
Catrina pretindea tot mai
insistent pogonul vndut.
Ultimul conflict familial,
mai ascuns se desfoar
ntre Moromete i Guica,
sora sa.
Ce putei spune despre Este vizibil intenia
imaginea satului din romancierului de a realiza
Cmpia Dunrii n Moromeii o imagine
oglindit n roman? monografic a lumii rurale.
Personajele romanului sunt
angrenate n toate
enimentele timpului.
Satul romnesc din
deceniul al patrulea nu
putea fi imaginat fr
corvoada premilitarei.
Paginimemorabile
realizeaz Preda prin
secvenele din cancelaria
colii.

12
Serbarea colar de sfrit
de an polarizeaz atenia
ntregului sat. Preda a fost
atras i de spiritualitatea
ancestral a clasei
rneti. Arhetipurile
mitice plpie pentru
ultima oar n primul
volum i la nceputul celui
de-al doilea. Jocul cluului
constituie o pagin de epos
autentic. Spre deosebire de
cei mai muli dintre autorii
de dinaintea sa, care au
vzut satul din Cmpia
Dunrii zbuciumat, cuprins
de convulsiuni, angajat
adesea n aciuni disperate,
Preda descrie, un sat n
care nu se petrec drame
zguduitoare, nu
clocotete rzvrtirea
nenfrnat.
Ce aduce nou Preda n - Dispariia rnimii
ceea ce privete satul tradiionale, micarea
dunrean ? satului rnesc ctre alte
experiene existeniale
aduse de zguduirile istoriei,
un sat total restructurat.
- Inima adevrat a satului
este Poiana lui Iocan.

13
Evaluarea formativ Enunai cteva din - umorul;
particularitile artistice - ironia;
n evocarea satului i - comentarea unor tiri i
ranului n opera lui evenimente;
Preda. - disimularea;
- realismul;
- stilul direct, stilul indirect
liber, etc;
- premeditarea;
- prnzul familiei
Moromete la cmp;
- discursul directorului
Toderici rostit la serbarea
colar.
Asigurarea reteniei i a Tema pentru acas:
transferului. 1. Interpretai aceste
cuvinte din finalul
romanului: "Moromete nu
mai fu auzit rspunznd
cu multe cuvinte la salut.
Nu mai fu auzit
povestind".
2. Comentai
propoziia
cu care se ncheie opera:
"Timpul nu mai avea
rbdare".

14
BIBLIOGRAFIE
I. OPERA LUI MARIN PREDA

1. Albastra zare a morii Ediia II, Bucureti, Ed. Militar,


1990
2. Cel mai iubit dintre pmnteni Vol. MII, Ediia II, Prefa de E.
Simion, Bucureti, Ed. Cartea
Romneasc, 1983
3. Delirul Ediia III, Bucureti, Ed. Cartea
Romneasc, 1987
4. Desfurarea Ediie revzut, Prefa de D.
Micu, Bucureti, Ed. Tineretului, 1964
5. Ferestre ntunecate Bucureti, Ed. Tineretului, 1956
6. Friguri Bucureti, Ed. Tineretului, 1963
7. Imposibila ntoarcere Bucureti, Ed. Cartea
Romneasc, 1971
8. Intrusul Bucureti, E.P.L., 1968
9. ntlnirea din pmnturi Ediia II, Bucureti, Ed.
Tineretului, 1961
15
10. ndrzneala Bucureti, Ed. Tineretului, 1959
11. Marele singuratic Bucureti, Ed. Cartea
Romneasc, 1972
12. Martin Bormann Bucureti, E.P.L., 1968
13. Moromeii Ediia III, revzut i adugit,
vol. l-ll Bucureti, Ed. Cartea
Romneasc, 1972
14. Niculae Moromete Bucureti, Ed. I. Creang, 1990
15. Risipitorii Timioara, Ed. Facla, 1990
16. Scrieri de tineree Bucureti, Ed. Minerva, 1987
17. Viaa ca o prad Bucureti, Ed. M. Preda, 1993

II. REFERINE CRITICE

1. Alexandrescu Sorin, - Analize literare i stilistice, E.D.P.,


Rotam Ion Bucureti, 1967
2. Ardeleanu Virgil - nsemnri despre proz, E.P.L.,
Bucureti, 1966, p. 62-68
3. Blu Ion - Marin Preda, Ed. Albatros, Bucureti, 1976
4. Brboi Constana - Dicionar de personaje literare, Ed.
Boatc S., Popescu M. Cress-Cezar, Bucureti 1991
5. Bugariu Voicu - Semnificaiile variantelor n proza
lui M. Preda n Viaa romneasc,
nr. 8, 1973, p. 137-140
6. Ciobanu Nicolae - Critica n prima instan, Ed.
Eminescu, Bucureti, 1974
7. Ciobanu Nicolae - nsemne ale modernitii, Ed.
Cartea Romneasc, 1977
8. Coman Mihai - Izvoare mitice, Ed. Cartea
Romneasc, Bucureti, 1980, p. 257
9. Cristea Valeriu - Aliane literare, Ed. Cartea
16
Romneasc, Bucureti, 1977, p. 395-488
10. Crohmlniceanu Ov. - Cronici literare, Ed. De Stat pentru
Literatur i Art, Bucureti, 1957
11. Crohmlniceanu Ov. - M. Preda : Risipitorii (roman) n
Gazeta literar, nr. 43, 1962, p. 2
12. Cublean Constantin - O criz a dinamicii n Tribuna, nr.
43, 1970, p. 3
13. Dimisianu Gabriel - Valori actuale, Ed. Eminescu,
Bucureti, 1974, p. 22-36
14. Dimisianu Gabriel - Prozatori de azi, Ed. Cartea
Romneasc, Bucureti, 1970
15. Flmnd Dinu - Interviu cu M. Preda n Amfiteatru,
nr. 9, 1977
16. Foar erban - Corelaia tipurilor literare i
temelor n proza lui M. Preda,
n Orizont nr. 8, 1964, p. 74-75
17. Gafia Mihai - Prefa, n voi. M. Preda, Moromeii,
I, Ed. Minerva, Bucureti, 1970
18. Georgescu Paul - Risipitorii, roman de M. Preda n
Romnia liber, nr. 5671, 1962, p.2
19. Horodinc Georgeta - Structuri literare, E.P.L., Bucureti,
1968, p. 146-166
20. losifescu Silvian - Risipitorii de M. Preda n Scnteia
Tineretului, nr. 4201, 1962, p. 5
21. Ivacu George - Confruntri literare, III, Ed.
Eminescu, Bucureti, 1988, p. 218-221
22. Jakelevitch, Vladimir - La mort, Flamarion, 1980, p. 46
23. Leonte Liviu - M. Preda : un roman i mai multe
ediii n Convorbiri literare, nr. 6, 1984, p. 11
24. Lungu Ion - Itinerar critic, E.P.L.,
Bucureti, 1965
17
25. Manolescu N., Micu D. - Literatura romn de azi, Ed.
Tineretului, Bucureti, 1965
26. Manolescu Nicolae - Arca lui Noe. Eseu despre romanul
romnesc, Ed. 100+1 Gramar,
Bucureti, 1998, p. 250-293
27. Manolescu Nicolae - Romanul timpului moral, n
Contemporanul, nr. 4, 1970, p. 3
28. Marino Adrian - Din nou: Risipitorii, n Romnia
literar, nr. 10, 1970, p. 8
29. Micu Dumitru - Istoria literaturii romne, Ed.
Saeculum I.O., Bucureti, 2000, p. 444-451
30. Mihu Achim - Meandrele adevrului, Ed. Dacia,
Cluj Napoca, 1983
31. Mincu Marian - Repere, Ed. Cartea Romneasc,
Bucureti, 1977, p. 277-288
32. Paleologu Al. - Simul practic, Ed. Cartea
Romneasc, Bucureti 1974
33. Pecie Ion - Romancierul n faa oglinzii, Ed.
Cartea Romneasc, Bucureti, 1989, p. 9-42
34. Piru Al. - Istoria literaturii romne de la nceput
pn azi, Ed. Univers, Buc. 1981, p. 507-513
35. Pop Snziana - Interviu cu M. Preda n Romnia
literar, nr. 25, 1977
36. Popa Marian - Dicionar de literatur romn
contemporan, Ed. Albatros,
Bucureti, 1971, p. 492-498
37. Popescu Magdalena - Prefa n voi. M. Preda, Risipitorii,
I, ediia IV, Ed. Minerva, 1972
38. Popescu Marieta - Marin Preda comentat, Ed. Recif,
Bucureti, 1995
39. Popovici Vasile - Marin Preda - timpul dialogului, Ed.
18
Cartea Romneasc, Bucureti, 1983
40. Pruteanu George - M. Preda n Convorbiri literare, nr.
4, 1973, p. 8-9
41. Raicu Lucian - Practica scrisului i experiena
lecturii, 1978
42. Rpeanu Valeriu - Interferene spirituale, Ed.
Eminescu, Bucureti, 1970, p. 182-186
43. Regman Cornel - Confluene literare, E.P.L.,
Bucureti, 1966
44. Rotaru Ion - O istorie a literaturii romne, III, Ed.
Minerva, Bucureti, 1987, p. 605-692
45. Simion Eugen - Scriitori romni de azi, I., Ed. Cartea
Romneasc, Bucureti, 1974, p. 266-304
46. Simu Ion - Incursiuni n literatura actual, Ed.
Cogito, 1991
47. Smeu Grigore - Marin Preda. O filosofie a naturii,
Ed. Garamond, Bucureti, 1973
48. Spiridon Monica - Strategiile polemicii interioare n
Caiete critice, nr. 3-4, 1987, p. 113-123
49. Stnescu C-tin - Cronici literare, Ed. Cartea
Romnesc, Bucureti, 1971
50. Ungheanu Mihai - Marin Preda. Vocaie i aspiraie,
Ed. Eminescu, 1973
51. Ungheanu Mihai - Interviuri neconvenionale, Ed.
Cartea Romneasc, Bucureti, 1982
52. Ungheanu Mihai - Marin Preda interpretat de ...
Argument i antologie de M. Ungheanu,
Ed. Eminescu, Bucureti, 1976
53. Ungureanu Cornel - Proza romneasc de azi, I, Ed.
Cartea Romneasc, Bucureti,
1985, p. 198-262
19
54. Vlad Ion - Lecturi constructive, Ed. Cartea
Romneasc, Bucureti, 1973
55. Vldescu Andreea - M. Preda sau triumful contiinei,
Ed. Cartea Romneasc, Bucureti, 1999
56. Zaciu Mircea - Cu crile pe mas, Ed. Cartea
Romneasc, Bucureti, 1981
57. *** - Timpul n-a mai avut rbdare.
Cuvnt nainte de E. Simion,
Ed. Cartea Romneasc, Bucureti, 1981

III. REFERINE DIDACTICE l METODICE

1. Andru Ion - Elemente de teorie literar pentru


elevi, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 1986
2. Cuco C-tin - Pedagogie, Ed. Polirom, lai, 1996
3. Dottrens Robert - Eduquer et instruire, Nathan-
Unesco, Paris, 1988, p. 38
4. Itu Iustina - Funcia formativ a orelor de
literatur, E.D.P., Bucureti, 1981
5. Ivnu D., Pitriciu S. - Metodica predrii limbii i literaturii
romne n gimnaziu i liceu,
Ed. Avrmeanca, Craiova, 1997
6. Parfene C-tin - Literatura n coal, E.D.P.,
Bucureti, 1994
7. Parfene C-tin - Metodica studierii limbii i literaturii
romne n coal, Ed. Polirom, lai 1999
8. Stoica D., Stoica M. - Tineretul i educaia colar, Ed.
Scrisul Romnesc, Craiova, 1973
9. Stoica D., Stoica M. - Psihopedagogie colar, Ed. Scrisul
20
Romnesc, Craiova, 1982
10. Stoica M. - Sinteze de pedagogie i psihologie
colar, Ed. Universitatea Craiova, 1992
11. Volpte Galvano della - Critica gustului, Bucureti, 1975
12. Wellek R., Warren A. - Teoria literaturii, E.P.L.U.,
Bucureti, 1967

21

S-ar putea să vă placă și