Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: __________________________
Propunător: Olaru Lilian
Instituția de învățământ: Gimnaziul Tîrgul-Vertiujeni, filială a Gimnaziului Vertiujeni
Clasa: a V – a
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare VI : Adevărul – valoare umană esențială
Subiectul lecției: Rezumatul textului narativ
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Timp: 45 minute

Unități de competențe:
3.1.Confirmarea înțelegerii unui text prin răspuns la întrebări în baza lui.
3.4 exprimarea propriei stări postlectorale.
3.5. Rezumarea unui text narativ în baza planului simplu de idei.
4.2. Aranjarea în pagină a textului literar și nonliterar.

Obiective operaţionale (competenţe derivate): la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:


O1 – să definească rezumatul
O2 să recunoască elementele de detaliu din fragmentul de text;
O3– să stabilească transformările specifice unei rezumări;
O4– să distingă rigorile de redactare a unui rezumat;
O5–să producă, în baza textului, o expunere rezumativă a acţiunilor ;
O6 – să formuleze un rezumat oral.

Strategii didactice:
a. Metode şi procedee: lectura selectivă, lucrul pe grupe, comparaţia, conversaţia
euristică, paralela, rezumatul, jocul de rol;

b. Mijloace didactice: fişe de lucru;

c. Bibliografie: Mitul ,, Filimon și Baucis”de Alexandru Mitru

Tipuri de evaluare: - orală, scrisă - frontală, individuală – formativă


Demersul didactic
Evenimentul Ob. Conţinuturile învăţării Activităţi de învăţare Strategii Evaluare
lecţiei op.
EVOCARE - asigurarea materialului Profesorul îşi pregăteşte materialul
1. Moment didactic şi a climatului didactic, solicitând totodată elevilor
organizatoric bunei desfăşurări a să-şi pregătească manualul şi caietele
lecţiei pentru o bună desfăşurare a lecţiei
2. Verificarea - dialogul imaginar Elevii sunt solicitaţi de către rezumatul, orală,
temei profesor să citească dialogul conversaţia frontală
imaginar cu Mihai Viteazul euristică
3. Captarea Profesorul deschide o Profesorul cere elevilor să rezume exerciţiul, orală,
atenţiei conversaţie despre cum anumite secvenţe din viaţa lor şi conversaţia frontală
s-a desfăşurat ziua astfel îşi vor da seama despre ce euristică
elevilor. lecţie vor discuta.
REALIZAREA Rezumatul textului Profesorul scrie pe tablă titlul lecţiei, conversaţia orală,
SENSULUI narativ menţionând că urmează să euristică frontală
4. Enunţarea evidenţieze tehnicile esenţiale ale
obiectivelor redactarii unui rezumat.
5.Reactualizare - secvente din fragmentul La solicitarea profesorului, elevii conversaţia orală,
a cunoştinţelor studiatla clasa pe baza menţionează câteva secvente citite euristică individuală
dobândite textului ,, Filimon și de ei, care i-au impresionat şi
anterior Baucis” specifică o scenă mai importantă din
opera literară respectivă, pe care ei
au reţinut-o în mod special.
6. Dirijarea O1 - definirea rezumatului Alături de elevi, profesorul defineşte conversaţia orală,
învăţării rezumatul ca fiind rezumarea euristică individuală
sumară, logică şi obiectivă a lectura
subiectului operei literare, eliminând selectivă
detaliile şi păstrând esenţialul. exerciţiul

La solicitarea profesorului, elevii


-recunoasterea menţionează elementele care ofera o
O2 elementelor de detaliu povestire în detaliu, cu scopul de a le
din fragmentul de text înlatura mai târziu şi pentru a da
contur rezumatului.

Profesorul arată elevilor fragmente


extrase din opera ,, Filimon și
Baucis” orală,
individuală
Elevii pun întrebările Cine? Ce
O3 - să stabilească punctele face? Unde? Cand? Pentru a delimita
de reper specifice unei detaliul de esentialul textului.
rezumări
Sub îndrumarea profesorului, elevii
-distingerea rigorilor de încep să identifice regulile de
redactare a unui rezumat redactare a rezumatului, cu
O4 aplicabilitate pe fragmente din
mitul ,, Filimon și Baucis”: redactare rezumatul
la persoana a III-a, eliminarea
amănuntelor nesemnificative ,
păstrarea legăturilor dintre pasaje, orală,
evitarea citatelor, evitarea dialogului individuală
şi a descrierii.

- să producă, în baza Pe baza unui fragment, elevii vor


O5 textului, o expunere scoate ideile principale şi cu ajutorul
rezumativă a acţiunilor rigorilor de redactare a rezumatului,
vor rezuma respectivul fragment.

-producerea unui Elevii vor rezuma un meci de fotbal


rezumat oral sau un film.
REFLECȚIE Fişă de lucru Elevii rezolvă fişa de lucru, iar exerciţiul Frontală
7.Obţinerea profesorul urmează să corecteze orală
performanţei şi greşelile şi să-l corecteze alături de individual
a feedback-ulu elevi.
EXTINDERE Element de comunicare: Profesorul anunţă tema pentru acasă Exerciţiul Scrisă,
8. Asigurarea rezumatul Readactarea rezumatului întregului individuală
retenţiei şi a text.
transferului

REZUMATUL-Fisa de lucru
In clasa a V-a se invata cum se intocmeste „planul simplu”.Tot atunci ,s-a invatat despre „planul
dezvoltat”.Prin dezvoltarea ideilor din planul simplu se realizeaza ,de fapt, rezumatul.
Ce este rezumatul?Cuvantul este de origine latina si inseamna a relua =a intreprinde din nou.
Atunci cand se cere sa faci rezumatul inseamna sa reiei si sa reproduci pe scurt ,si cu propriile
cuvinte ,continutul unui text citit.
Care este prima conditie pe care trebuie s-o indeplinim? Sa stapanim temeinic continutul textului:
a)lectura atenta a textului(daca e nevoie, o recitire a textului)
b)fixarea ideilor principale(planul simplu)
IMPORTANT! 1.Sa exprime esentialul, sa indepartam amanuntele.
2.Sa respecte ordinea ideilor din textul citit.
3.Sa nu folosim timpurile imperfect si perfect simplu.
4.Sa nu facem introduceri de tipul:”In acest fragment/opera literara
este ......”sau sa folosim conceptele :”naratorul,personajul „
De ce este important sa stii sa rezumi?
Daca vei capata deprinderea de a rezuma,de a te exprima concis,dupa ce termini scoala vei fi pus
de multe ori in situatia de a reproduce cuiva , pe scurt,ceea ce ai vazut,ai citit,ai auzit. Societatea in
carte traiesti te obliga sa fii cat mai operativ,mai precis in exprimare.

S-ar putea să vă placă și