Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a VIII-a
DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Copilăria- o vârstă perenă
SUBIECTUL LECŢIEI: Ion Creangă- Viaţa şi activitatea
TIPUL LECŢIEI: Însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 45 MIN.
SCOPUL LECŢIEI: cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor
PROFESOR: Croitoru Ina

COMPETENŢA SPECIFICĂ:
1. Receptarea mesajelor orale în diverse contexte de comunicare, manifestând atenţie, interes şi atitudine
pozitivă în procesul de interacţiune verbală.

UNITĂȚI DE COMPETENŢE:
1.1. Desprinderea ideilor principale din mesaje audiate, emisiuni radio/TV/Internet pe teme familiare.
1.2. Recunoaşterea unor informaţii specifice din mesaje audiate, de interes personal.
1.3. Desprinderea semnificaţiei mesajului dintr-o conversaţie cotidiană.
1.4. Executarea instrucţiunilor/ indicaţiilor, în situaţii de comunicare uzuale.
1.5. Manifestarea interesului faţă de înţelegerea diverselor mesaje orale.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE - la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:


- să-şi însuşească date importante despre viaţa şi activitatea lui Ion Creangă;
- să se familiarizeze cu opera scriitorului;
- să emită păreri proprii despre opera scriitorului şi să le argumenteze;
- să-şi exprima opinia despre o anumită problemă dată;
- să extragă date importante din cele audiate și privite.

STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, expunerea, conversația euristică, problematizarea, observaţia,
explicaţia, exerciţiul verbal, demonstraţia, povestirea, problematizarea, jocul, cubul, diagrama Venn,
ciorchinele.
Mijloace de învăţământ: Portretul lui ION CREANGĂ, computer, material PPT, manualul, tabla.
Forma de organizare: frontală, individual.
Documentare bibliografică:
- Limba și literatura română,manual pentru clasa a VIII-a din școlile cu instruire în limba rusă.
-„Povesti, povestiri, amintiri”, ION CREANGĂ , Iaşi, 1990
Scenariul didactic

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Modalităţi de învăţare Forme de


lecţiei Metode şi Forme de evaluare
procedee organizare
- Citeşte intenţia zilei - sunt atenţi la citirea intenţiei zilei; Conversaţia Activitate
- Notează absenții - receptează mesajul oral frontală
EVOCAREA - Verifică tema - răspund imperativelor
5’ - asigură un climat propice profesorului
desfășurării activității - pregătesc materialele necesare:
- pregăteşte materialele necesare caiete, pixuri etc.
desfăşurării lecţiei

-Acum voi citi o ghicitoare şi vreau - Elevii ascultă poezia propusă Elementul Activitate Observarea
să-mi spuneţi despre cine vom surpriză frontală comportament
discuta la lecţia de astăzi. ului elevilor
“Scris-am pentru voi povesti,
Sa le-asculti pan’ ai sa cresti!
În traistută le- am adus ,
Si surprize chiar v-am pus.
Despre-o capră cu 3 iezi...
Despre-o baba si-un moşneag,
Si o vulpe cam sireata
Ce-a lasat fara de coada,
Cat mi ti-i ursul de mare!
Dar destept…nevoie- mare!
Eu acum va las traistuta,
Ş-am sa plec fuga- fuguta
Pe la alte şcoli
Cu băieţi şi cu fetiţe.
Dar sunt tare curios,
De ghiciti, cine am fost!?”
- Anunţă titlul lecţiei: Ion Creangă- Viaţa
- notează
şi pe caiete titlul lecţiei
activitatea - sunt atenţi la indicaţiile
- prezintă obiectivele urmărite profesorului

„Hai mai bine despre copilărie să


povestim, căci ea singură
este veselă și nevinovată…”
ION CREANGĂ

- elevii sunt întrebaţi ce ştiu despre - conversaţia Activitatea Întărirea


Ion Creangă frontală răspunsurilor
- deschide powerpointul şi începe
prezentarea - explicaţia Observația
- introduce scriitorul în epoca - răspund la întrebările profesorului sistematică
marilor clasici - notează pe caiete noţiunile Activitatea
REALIZA- importante din viaţa şi opera lui Ion - expunerea individuală
- cere unui elev să citească un
REA Creangă
fragment din Amintiri din Aprecieri
SENSULUI - sunt atenţi la indicaţiile şi la
copilărie: “Ia, am fost şi eu în verbale
prezentarea materialului - observaţia
lumea asta, un boţ cu ochi, o
- pun întrebări sau vin cu anumite Activitatea
35’ bucată de humă însufleţită din
completări frontală Observarea
Humuleşti, care nici frumos până
la 20, nici cu minte până la 30 şi - citesc cu voce tare texte din - problematiza comportament
materialul powerpoint indicate de rea
nici bogat până la 40 nu m-am ului elevilor
făcut. Dar şi sărac aşa ca în anul profesor
acesta, ca în anul trecut şi ca de
când sunt, niciodată n-am fost”.
- prezintă viaţa scriitorului (date
semnificative despre autor: anii în - urmăresc cu atenţie imaginile şi
care a trăit, școala, activitatea, adresează întrebări;
relaţia cu Mihai Eminescu etc. – cf.
Anexa 1) şi imagini din satul natal
- elevii vor citi informația din - elevii realizează sarcinile propuse.
manual pag. 136.

Se realizează ex. : 1,2,3 pagina


135(manual).

REFLECȚIA - întreabă elevii ce le-a plăcut cel - sunt atenţi şi răspund la întrebările Conversaţia Activitatea Aprecieri
3’ mai mult din lecţie adresate de către profesor individuală verbale
- pune întrebări despre viaţa şi
opera scriitorului
- face aprecieri verbale Notarea
Activitatea elevilor
frontală

EXTENSIA - dă posibilitatea elevilor să - adresează întrebări suplimentare


2’ adreseze alte întrebări - Notează pe caiete tema pentru
- explică elevilor care este tema acasă
pentru acasă: Elaboraţi un interviu
cu Ion Creangă
Anexa 1
Viaţa şi opera lui Ion Creangă

Ion Creangă s-a născut la Humuleşti la data de 1 martie 1837, fiind primul copil din cei şapte al lui Ştefan a Petrii Ciubotariul şi al Samarandei Creangă.
În anul 1846 Ion Creangă începe cursul primar într-o “chilie făcută cu cheltuiala sătenilor, prin îndemnul şi obârşia părintelui Ioan Humulescu”, în curtea
bisericii din sat, având ca dascăl pe bădiţa Vasile.
În 1848 Bunicul său îl duce, alături de Dumitru, la şcoala lui Alecu Baloş, în Broşteni, unde era profesor Nicolae Nanu.
În anul 1852 – Creangă urmează cursurile Şcolii domneşti din Târgu Neamţ.
În 1854 – Creangă se înscrie la Şcoala de catiheți din Fălticeni, având ce profesor pe Nicolae Conta.
În anul 1855 – Ion Creangă se înscrie la Seminarul de la Socola din Iaşi.
În anul 1858 – termină cursul inferior al Seminarului şi cere hirotonisirea ca diacon.
În august 1859 se căsătoreşte cu Ileana Grigoriu, fiica preotului Ioan Grigoriu de la Biserica 40 de sfinţi. În decembrie este hirotonisit diacon.
În decembrie 1860 se naşte unicul fiu al scriitorului, Constantin.
În 1864 ocupă prin concurs postul de institutor la Şcoala primară de la Trei Ierarhi.
În anul 1865 termină cursurile Şcolii normale şi obţine diploma de absolvire.
În 1868 – apare manualul pentru clasa I semnată de Ion Creangă împreună cu alţi colegi.
În anul 1871, în septembrie, diaconul Creangă este oprit “de lucrarea diaconiei”.
În 1872 este destituit din postul de institutor.
În 1874 – Titu Maiorescu care a devenit ministru al Cultelor îl reintegrează pe Ion Creangă în învăţământ.
În 1875 – se împrieteneşte cu Mihai Eminescu care era revizor şcolar. În octombrie debutează în revista Convorbiri literare, cu povestea Soacra cu trei
nurori.
În 1877 - apare în broşură Moş Nichifor Coțcarul, poveste glumeaţă.
În ianuarie 1881 publică prima parte din “Amintiri din copilărie”
Pe 31 decembrie 1889 moare în urma unui atac de apoplexie şi a fost înmormântat în 2 ianuarie în cimitirul Eternitatea din Iaşi.

Opera:
 Poveşti – Capra cu trei iezi, Ivan Turbincă, Povestea lui Stan Păţitul, Povestea porcului etc.
 Povestiri – Acul şi barosul, Cinci pâini, Inul şi cămaşa, Păcală, Ursul păcălit de vulpe etc.
 Nuvele – Moş Nichifor Coțcarul, Popa Duhul
 Amintiri din copilărie
 Manuale didactice
„Hai mai bine despre copilărie să
povestim, căci ea singură
este veselă și nevinovată…”
ION CREANGĂ

“Ia, am fost şi eu în lumea asta, un boţ cu ochi, o bucată de humă însufleţită din
Humuleşti, care nici frumos până la 20, nici cu minte până la 30 şi nici bogat până la
40 nu m-am făcut. Dar şi sărac aşa ca în anul acesta, ca în anul trecut şi ca de când
sunt, niciodată n-am fost”.

S-ar putea să vă placă și