Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect de lecție

Disciplina: limba şi literatura română


Data.25.10.2022
Clasa: a IV-a
Învățător: Peșterev Jana
Numărul lecţiei în modul: 3
Modulul: Sârguință
Subiectul: Înţelegerea şi interpretarea celor citite în gând.Lectura interogativ - interpretativă a textului:„Toamna ţesătoare” de V. Alecsandri.
Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor

Subompetenţe:
2.1 Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură corectă, conştientă, şi fluidă în scopul ajustării lor la ritmul de vorbire al fiecăruia;
2.3 Redarea prin cuvinte proprii conţinutul unui text citit sau al unui mesaj audiat;;
2.6 Exprimarea gândurilor, emoţiilor şi a sentimentelor faţă de mesajul textelor citite sau a unor secvenţe textuale.

Obiectivele lecției:

O1- să citească corect, fluid, expresiv textul;


O2- să formuleze enunţuri şi răspunsuri corecte din punct de vedere logic şi
gramatical prin care să dovedească înţelegerea conţinutului vizat;
O3- să utilizeze cuvintele noi în propriul sistem lexical;
O4- să completeze fişa de lucru;
Afective:
O6- să colaboreze cu colegii pentru sporirea performanţei în îndeplinirea sarcinilor de grup;
Resurse:
Procedurale: explicaţia, conversaţia, observaţia, audiţia, descoperirea, jocul didactic, Harta lecturii, Scheletul de recenzie,asocierea,TIC, metoda
Diamantul
Materiale: manualul şcolar, planşa Harta lecturii, fişe de lucru, Proiector.
Forme de organizare: frontală, individuală, în grup,în perechi.
Forme de evaluare: orală, scrisă, autoevaluare, observaţia sistematică.

Referinţe bibliografice:
1. Curriculum național: învăţământ primar, Chişinău: Lyceum, 2018.
2. Marin M., Niculcea T. Limba română. Manual pentru clasa a IV-a, Cartier, 2020..
3. Limba și literatura română. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
Evenimentele Ob. Activitatea învăţătorului şi a elevilor Resurse Resurse Modalităţi
instrucţionale op. procedurale materiale de
evaluare
1.Moment organizatoric
Bună ziua! Azi suntem cei mai frumoşi la chip şi suflet copii şi cei mai dornici de
I. Evocare carte!
O5 Melodie de toamnă.Ce vă imaginați, auzind aceste sunete? Frontală
Completați mesajul Toamnei: Audiție
O______ bună, dragii mei__________!
Afară _______ e posomorât, dar ___________. PPT
Știați că o toamnă bogată hrănește____________?
Mesajul
Cerul plânge cu _______, ________, ________.
O1 I-o fi părând rău de _____, ____, dar se bucură _____. lacunar
Dacă veti fi foarte active și ingenioși la sfârșit de lecție veți avea parte de o surpriză.
Mesajul oral:
Hărnicia este mâna dreaptă a omului.
- Cum înțelegeți voi acest proverb? Fişe
- Cui din cele patru anotimpuri i-ați atribui această calitate? Mesajul oral
- Care sunt semnele toamnei?
- Ce proverbe despre toamnă mai cunoașteți?
O2 - Cine dintre scriitori au descris frumusețea naturii în operele sale?

Unul dintre scriitorii care au descris natura și anotimpurile în opera sa a fost și


V.Alecsandri, pe care M.Eminescu l-a caracterizat astfel:
”Ș-acel rege-al poeziei, veșnic tânăr și ferice,
Ce din frunze îți doinește, ce cu fluierul îți zice,
Ce cu basmul povestește – veselul Alecsandri” Imagini
Frontală
Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor operaționale.
II. Realizarea O3 ,, Astăzi, copii, vom studia un text: „Toamna țesătoare” de V. Alecsandri. Intuiţi în
sensului baza cuvintelor cheie şi a titlului textului despre cine s-au ce ne va comunica textul Conversația
de astăzi?
Vom citi corect, fluid, expresiv. Individua
O5 Vom explica cuvinte noi. Manualul lă
Vom analiza cele lecturate.
Vom completa fișe de lucru
Vom coopera eficient.
Prezentarea unor date biografice a scriitorului Vasile Alecsandri PPT Poze
- Citiți cuvintele-cheie. Ce vă sugerează ele?
- Alcătuiți cu unele dintre aceste cuvinte enunțuri. Orală
a) Notați în caiet cel mai reușit enunț alcătuit de colegi.
Acum cu manualul ne înarmăm
Şi tema nouă să studiem!
b) Lectura selectivă a poeziei. (În timpul lecturii se subliniază cuvintele Lectura
necunoscute) expresivă
c)Explicarea cuvintelor necunoscute. (Anexa1)
d)Alcătuirea enunțurilor cu aceste cuvinte. Exercițiul Frontal
e)Lectura expresivă a poeziei Toamna țesătoare de Vasile Alecsandri;
Citirea selectivă:
„Citiţi din poezie enunţurile care indică însușirile toamnei.” Dramatizare Fişe
„Citiţi enunţurile care prezintă dorința românului”
O4 Lectura în ștafetă a textului ,,Toamna țesătoare”
Timpul e să ne unim În perechi
Şi-n centre să “licărim”
MICII ARTIȘTI: citiţi a IV-a strofă din poezie de parcă ați fi răcțit.
CREATORII LITERARI: citiţi creativ strofa a VII-a Descoperirea Fişe
NUMĂRĂTORII: Completaţi spaţiile:
Poezia “Toamna ţesătoare” are …. strofe, fiecare a câte …. versuri.
PICTORII: Selectaţi strofele ce se potrivesc desenelor date.
Lectura selectivă
- Citiți strofa ce conține versul pe care l-am ascuns în geanta copilului care Individual
O5 recent și-a sărbătorit ziua de naștere; Lectura
- Găsiți versul ce conține o altă scriere a lui i-a; selectivă
- Lecturați strofa ce corespunde imaginii de la tablă Fişă
I grup Descoperiți în text cuvinte cu sens opus pentru: Problematiza
leneșă tristețe înfrunzit zgârcită îngustă rea
II grup Formați perechi de sinonime:
darnică castaniu
lucesc bălan
murg plasă
dalb generoasă Ciorchinele Frontală
mreajă sclipesc Diamantul Planşe
III grup Notaţi în ciorchine acțiunilele toamnei desprise din textul poeziei.
IV grup Formați Diamantul cuvântului Toamnă
Asaltul de Fișa
Alcătuiți pe baza textului întrebări cu începutul dat: idei
Cine ?
Ce ?
Cum ? Acrostihul În perechi
De ce ?
Alcătuiți un acrostih -TOAMNA, utilizând doar proverbe și expresii frazeologice.
Scrieţi familia lexicală a cuvântului:
Toamna _________________________________________________________
III. Reflecţie Selectați din poezie 5 îmbinări de cuvinte substantiv+adjectiv
O2 Completați propozițiile:
Citind textul ,am simțit________________________. Proiector
Ne-a supărat faptul că__________________________
Am rămas impresionați de momentul________________. In grup
Tehnica
Ce greșeli poate comite Toamna?
Scrieți 3 sfaturi pentru Toamnă. ,,Târgul de Fişe
Identificați ideea principală a poeziei. propoziții”
O3 Pe baza ultimei imagini alcătuiți un enunț pentru Târgul de propoziții. Frontală
Lectura de final a poeziei Harta lecturii
Titlul… __________________________________________
Autorul… ________________________________________
Acţiunea are loc…._________________________________
IV. Extensie M-a impresionat…_________________________________
Mesajul textului…._________________________________ Conversaţia Fronta
Continuați gândul:
La lecție am lucrat cu interes...
Mai dificil a fost... Scheletul de
O5 Cred că ar trebui... recenzie Frontal
Completati fisa individual Jocul didacti
Surpriza lecției Pe stativa- model vom țese un covor al toamnei din frunze Autoapre- Fişe
enumerând semnele toamnei. cierea
Aprecierea elevilor
Tema pentru acasă
De citit expresiv poezia și de memorat 3 strofe la dorință.
În Caietul teme pentru acasă de completat
Completați mesajul Toamnei:

O________ bună, dragii mei__________!


Afară _______ e posomorât, dar ___________.
Știați că o toamnă bogată hrănește____________?
Cerul plânge cu _______, ________, ________.
I-o fi părând rău de _______, _________, dar se
bucură __________.
VASILE ALECSANDRI 1821–1890
”Ș-acel rege-al poeziei, veșnic tânăr și ferice,
Ce din frunze îți doinește, ce cu fluierul îți zice,
Ce cu basmul povestește – veselul Alecsandri”

Harta lecturii
Titlul… __________________________________________
Autorul… ________________________________________
Acţiunea are loc…._________________________________
M-a impresionat…_________________________________
______________________________________________
Mesajul textului…._________________________________
____________________________________________
MICII ARTIȘTI: citiţi a IV-a strofă din poezie de parcă ai fi răcit.

CREATORII LITERARI: citiţi creativ strofa a VII-a

NUMĂRĂTORII: Completaţi spaţiile:


Poezia “Toamna ţesătoare” are …. strofe, fiecare a câte …. versuri.

PICTORII: Selectaţi strofele ce se potrivesc desenelor date.

SCHELETUL DE RECENZIE
1.Scrie într-o propoziţie conţinutul textului :
2. Scrie printr-o expresie conţinutul textului:

3. Rezumaţi într-un cuvânt esenţa textului:

4. Alegeţi culoarea sentimentală a textului:

5. Găsiţi un simbol grafic pentru textul de azi:


____________________________________________________________________________

Fişa de autoevaluare

1. Am citit corect, fluid, expresiv.


2. Am explicat semnificaţia cuvintelor noi.
3. Am alcătuit enunţuri.
4. Am completat corect fişele de lucru.
5. Am cooperat eficient cu colegii de clasă.
Toamna mândră, harnică și de bunuri darnică

IV grup Formați Diamantul cuvântului Toamnă


I grup Descoperiți în text cuvinte cu sens opus pentru:

leneșă -______________________________
tristețe-______________________________
înfrunzit - ____________________________
zgârcită- _____________________________
îngustă-______________________________

II grup Formați perechi de sinonime:

darnică castaniu
lucesc bălan
murg plasă
dalb generoasă
mreajă sclipesc

III grup Notaţi în ciorchine acțiunilele toamnei desprise din textul poeziei.

S-ar putea să vă placă și