Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic la limba i literature romn

Disciplina Limba i literatura romn


Subiectul leciei: Textul ,,Casa printeasc de Spiridon Vangheli.
Atitudinea cititorului fa de comportamentul personajelor
Data 03.03.2014
Unitatea de nvare-Responsabilitate
Tipulleciei-lecie de predare-nvare
Subcompeteevizate:
Contientizarealecturiiunui text narativ;
Utilizareancontexteproprii a cuvinteloriexpresiilornoi din textulcitit;
Obiective operaionale:
-sciteasc pe roluri, cursiv,expresiv textul;
-s reproduc succint coninutul textului;
-s deduc tema i ideea textului;
-s formuleze ntrebri n baza textului;
-s demonstreze abiliti de lucru n echip,frontal,independent.
Strategii didactice:
Metodeitehnici:
exerciiul,conversaia,
explicaia,
descoperirea,problematizarea,
argumentarea,,Spargerea gheii,,Acrostihjocul de rol, jocul didactic.
Mijloace de nvmnt:manual,caiet,imagini,fie.
Forme de activitate:frontal,individual,n grup,n perechi.

Scenariul leciei:
Nd
r
1

Etapele
leciei
Evocarea

Realizarea
sensului

Coninutul didactic
Asigurarea climatului favorabil demersului didactic.
Elevii recit:
Clopoelul a sunat
i n clas ne-a sunat
Noi frumos i sautm
Pe oaspeii pe care-i avem
nvtorul:
Iar acum v aezai
i de lucru v-apucai
Cci acum la ora asta
Limba mamei e crias
Lectura poeziei de pe fi
Copil mic eram,
Aa cum e o floare,
Stteam i ateptam
Acas lng geam,

Metode i
procedee

Evaluarea

Salut
netradiional

Descoperirea
Acrostih

Oral

Prini din deprtare.


Am crescut de-acuma mare
Rar de nu neleg ceva.
Iar eu vreau s am prini ,
Nimic nu mai vreau n schimb.
Tare nu snt mpcat
Eu,cu acest gnd nelimitat
Ah, ct de mult te iubesc
Sacru cuvnt printesc
Copiii cu dor -amintesc
Asta e tot ce-mi doresc.
-Citii prima liter a fiecrui vers i vei descoperi doua
cuvinte
care este subiectul leciei.

Conversaia

Individua
l
Lucrul n grup
Prezentarea
Verificarea

Anunarea subiectului i a obiectivelor


(Se aud bti in usa ,intr Gugu)
-Bun ziua copii
-M recunoatei?
-Am venit la voi n ospeie, dar nu cu miinile goale
(n cciul are dou, trei scrisori, fie ce conin date
biografice ale scriitorului,fie cu sarcini creative)

Frontal

Activitate n echip
Continuai irul scrisorilor
I echip:Nene Spiridon ,m numesc Maria. Ciuboel i
Gugu au ajuns i la noi,Ct de trist a fi dar cnd citesc
crile Dumneavoastr m fac imediat mai vesel.
Domnule scriitor! Crile Dumneavoastr snt vesele ,toi copiii
v iubesc Noi o s v fim foarte recunosctori toat viaa c neai nvat multe lucruri interesaante.
Echipa II Ordonai informaiile de pe fie, ce conin date
biografice n ordine cresctoare :
Anul 1983 scrie cartea ,,Gugu i prietenii si
La 14 iunie 1932 s-a nscut spiridon Vangheli.
n 1955 absolvete Institutul pedagogic,,Ion Creang
N 1980 devine Laureat al Premiului de Stat al Republicii
Moldova

Problematizare
a

EchipaIIICompletai fia :,,Vreau acas.


Enumerai 3 motive ,care te fac ntotdeauna s revii acas:
Explicaia

Comentarea
Ce va sugereaz mottoul: ,,Un om fusese o frunz...i

doar ram cu ram...au izbutit s creasc i s nasc


pomul...
Lectura textului pe fragmente:
-Cind i unde se desfoar aciunea din text?
-De ce este nevoit Sandu s plece de acas ?
-Cum se strduia tatl biatului pentru ai salva viaa?
-Cum credei ce se ntmpl n continuare?
Lectura fragmentului II
-Cine a trimis ntr-o zi un plic cu timbre nflorite?
-Ce scria Sandu n scrisoare
Pe cine a vzut mama ntr-o zi la poart ?
Lectura fragmentului III
-De ce Sandu n-a vorbit cu mama ?
-Ce s-a gndit mama despre el ?
-Cnd i s-a ntors graiul lui Sandu?
Vizionarea filmuleului ,,Casa printeasc cu lectura
independent.,
Pe mas fiecrei echipe snt pregatite nsrcinri
Completai:
Autorul textului este__________________
Titlul textului este____________________
Altfel textul s-ar numi___________________
Citind textul triesc emoii de:__________________
Mama ateptndu-l pe Sandu a trit sentimente de ____
Pe Sandu l-a ncrunit boala ____________________
La ntoarcerea acasa fiind n locul lui Sandu a fi procedat
astfel:____________________________
Un alt final al textului ar fi:___________________
Dorul de casa printeasc este o boal
deoarece:_________________________________
Dac am ncheia aici am determina printr-un proverb
unde s-au amestecat cuvintele
Pretutindenea e bine,dar acas e mai bine.
Ca acas la tine, nu-i nicieri mai bine.
Fie pinea ct de rea, tot mai bun-i n ara ta.
Lucrul n caiet:Exerciiul 1, pagina104
La tabl:
Completai cu antonime:

Lectura

Discuia

Powwier Point

Lucrul variat
Scris

s-a apropiatlungi
caldes-a dusmuliCompletai triade n baza textului:
Substantive Verbe
Adjective
_________
_____
________

Cascada
cuvintelor

Cmpul lexical al cuvntului: ,,Batina

Adjective pentru cuvntul :,,Cas


3

Reflecia
nscenarea textului.
Scrisoare deschis prinilor :
Frontal
Vreau s v spun c azi lalecia de limba romn :
A fost captivant momentul__________________
Din acest text am nvat ___________________
De azi nainte voi ti c ____________________
Ct de mult mi-a dori s____________________
Apare Primvara:
Chemarea v-am auzit , rsuflarea v-am simit.Odat cu
sosirea mea am venit n clasa cea care tie cartea s-o
iubeasc, prinii s-i cinsteasc
A vrea s declar lumii ntregi c casa printeasc e o
prelungire a binelui pe pmnt.

Aprecierea i argumentarea notelor la or


Pentru acas: Lectura expresiv a textului
De ilustrat un fragment din text
De efectuat exerciiul 2, pagina104

Expunerea
verbal

Liceul Teoretic ,,Vasile Alecsandri

Proiect didactic
lalimbailiteraturaromn:
,,CASA PRINTEASC
deSpiridonVangheli

ZaiRaisa,
nvtoare
Scumpia 2014

S-ar putea să vă placă și