Sunteți pe pagina 1din 9

Instituția Publică Gimnaziul „Mihai Viteazul”, satul Carahasani, raionul Ștefan Vodă

Master – class
Proiect didactic cu ECD
la limba și literatura română
clasa a II – a „A”

Autor:
Ștefan Surjenco, învățător
în clasele primare

Carahasani, 2017
Data: 21.02.17

PROIECT DIDACTIC
la limba și literatura română

Autorul proiectului: Ștefan Surjenco Clasa: a II – a „A”

Unitatea de învățare:

Subiectul lecției: Lectura interogativ – interpretativă a textului Buburuza


de Eugen Jianu

Tipul lecției: model constructivist ERRE bazat pe etapele: Evocare. Realizare a


sensului. Reflecție. Extindere.
Sub- Obiective operaționale: Produse evaluate
competențe: La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:

O1 - să citească în ritm propriu, corect, conştient, fluent


si expresiv textul;
1. 9. O2 - să găsească cuvintele cu sens opus cuvintelor date
(corespondenţă între cuvinte);
O3 - să scrie cuvinte cu înţeles asemănător pentru
Poezia recitată
cuvintele date;
1. 11. O4 - să aleagă răspunsurile potrivite pentru enunţurile
date;
O5 - să ordoneze corect ideile principale;
O6 - să scrie ortografic cuvinte ce se scriu cu î sau â;
O7 - să răspundă corect la întrebările referitoare la
conținutul textului;
O8 - să manifeste un comportament adecvat muncii în
echipă bazat pe cooperare, implicare, toleranţă,
responsabilitate.

Strategii de evaluare: instrumentală (fișe de autoevaluare), fișă de evaluare


reciprocă.

MP 1 - salutul; MD 1 – caiete; MO 1 – frontal;


MP 2 - evaluarea orală; MD 2 – manualul; MO 2 – individual;
MP 3 - jocul didactic; MD 3 – poster; MO 3 – în perechii;
MP 4 - careul; MD 4 – creioane; MO 4 – în grup.
MP 5 - banca de MD 5 – buburuze;
informație; MD 6 – harta textului;
MP 6 - intuiția; MD 7 – planșa cu
MP 7 - expunerea; obiective;
MP 8 - pauza dinamică; MD 8 – idei de buzunar;
MP 9 - lectura multiplă; MD 9 – scaunul fermecat;
MP 10 - universul MD 10 – mutrișoare;
Tehnologia didactică a lecției:
cuvântului; ET 1 – laptop;
MP 11 - argumentarea; ET 2 – boxe.
MP 12 - interogarea
multiprocesuală;
MP 13 - situația de
problemă;
MP 14 - graficul T;
MP 15 - diamantul;
MP 16 - explozia stelară;
MP 17 – exercițiul;
MP 18 – harta textului;
MP 19 – evaluarea;
MP 20 – notițe.

Durata lecției: 2 ore


SCENARIUL DIDACTIC

Evocare Realizare a sensului Reflecție Extindere


20 minute 20 minute 5 minute
1. Salutul Așa dar, noi astăzi vom începe 10. Topul ideilor potrivite
Copile, -ţi las drept moştenire o nouă unitate care se numește lecției.
Această limbă fără moarte … 11. Culmile succeselor.
şi plină de dumnezeire — Și vom studia textul… scris de… Elevii plasează mascote scrise
să-i duci lumina mai departe. Pe mesele dv sunt repartizate cu cuvinte – impresii despre
Tu limba ta s-o îndrăgeşti — fișe cu datele autorului, poftim lecție în dependență de felul
găseasc-o unii cioturoasă — citim independent. cum au lucrat la lecție pe scara
pe mama ta cum o iubeşti - Ce ați aflat din cele citite? succesului.
nu de atâta că-i frumoasă. - Ce text am lecturat scris de
De-atât că ce e maică-i sfânt: Eugen Jianu?
ea ţi-a dat viaţă şi temei, Cu această unitate începem și
că e doar una pe pământ, un nou produs care se numește
că e a ta, că eşti al ei. „Transcriere de text”
Iar tu — mergând cu ea Care oare vor fi criteriile de
alături — succes?
te rușinezi de limba ta Elevi, ce obiective ne vom
şi o îngâni, privind în lături, propune să realizăm timp de 2
de parcă ai furat ceva. ore ?
Dar ştii câţi au căzut sub coasă - Sunteți de laudă!
şi limba-n gură li s-a fript, - Iar acum, scumpii mei, vă
pentru ca tu s-o ai frumoasă propun o pauză dinamică!
şi s-o vorbeşti nestingherit?! „Buburuza”
Când sabia sărea din teacă - Sunt mândru că am așa elevi!
sau când cu sânge-n două-a 6. Lectura model:
nins — - În continuare vom lectura un
ei graiul au ştiut să-l tacă, tex în care veți afla despre
însă de el nu s-au dezis. prima gâză care ne vestește
/ Nicolae Dabija - primăvara. Fiți atenți și o să-mi
Prefață la Mateevici/ spuneți despre cine e vorba?
2. Predespunerea Or, nu uitați să ne înarmăm cu
psihologică: creioane și să subliniem
- Copii, cu ce gânduri ați venit cuvintele neclare.
la lecția de limba română? - Despre care gâză este vorba?
- Care este dispoziția dv? 7. Lectura textului în gând.
3. Verificarea temelor 8. Universal cuvântului:
pentru acasă: - Ce cuvinte neclare ați întâlnit
/3 elevi recită poezii de în text?
primăvară și 3 analizează. Se - Integrați aceste cuvinte în
lucreză cu fișele de propoziții.
autoevaluare/ Grâng –
4. Minutul caligrafic. Larma –
Manual, pagina 145. Deretică –
5. Podișorul de trecere: Stup –
- Copiii, la recreație eu am luat Pajiști –
niște pixuri de la dv. Acum eu 9. Lectura în lanț:
am să adresez întrebări, îmi - Citim în lanț câte 2 propoziții.
răspunde elevul cărui aparține - Vă indemn să lucrați în
pixul. Este clară sarcina? agenda succeselor voastre.
În ce anotimp ne aflăm?
Care sunt lunile acestui
anotimp?
Сum se numesc ele în
popor?
Care sunt sărbătorile cele
mai importante din acest
anonimp?
Care sunt semnele
primăverii?
Ce culoare predomină
primăvara?
Îți place sau nu acest
anonimp? De ce?
Priviți cu atenție la tablă, vom
completa un mic careu:
1. Din flori plicuri de dulceață
Strânge de cu dimineață.
2. Colorat şi frumuşel
Cu multe culori pe el
Zboară vara pe câmpie,
Cin’ să fie, cin’ să fie?
3. Tulpină, frunze ace are,
Verde e şi pe ninsoare,
De Crăciun este tăiat
Pentru a fi înfrumuseţat.
4. O fiinţă mică, mică,
Merge-agale pe cărare.
Mică, mică, dar voinică,
Duce-un bob cât ea de mare.
Cine-i mică şi voinică?
Păi cum cine? E o….
5. Măr frumos și aurit,
Chiar din cer a răsărit.
Ziua întreagă strălucește
Și pamântul încălzește.
Cine e?
6. Coada ca o furculiță
Roșioară sub bărbiță.
7. Să-mi ghiciți o ghicitoare:
E înaltă, cu lungi picioare,
Pene negre pe-aripi are,
Peste broaște e mai mare!
8. Mă găseşti în poieniţă,
Pe câmp şi în grădiniţă;
Şi să ştiţi sunt bună la toate.
Dau la oameni sănătate!
- Care este cuvântul țintă?
- Laudabil fapt!
- Copii ce știți despre buburuză?
- Haideți să ascultăm ce
informație despre buburuză a
pregătit colegul vostru.
- Buburuza
- Toată lumea cunoaște acest
mic gândăcel de culoare roșie,
cu mai multe puncte negre pe
spinare (de cele mai multe ori
șapte la număr). E buburuza,
căreea pe la noi i se mai spune
și vaca – domnului, boul –
domnului, măriuță, ilenuță,
gândăcel – cu – șapte puncte.
Una dintre aceste denumiri –
cea de „vaca - domnului” – îi
provine de la faptul că, atunci
când se află în primejdie, la
piciorușele ei apar niște mici
picături de lichid portocaliu –
„lăptișorul”. Acest „lăptișor” are
un gust neplăcut, inspiră
dezgust dușmanilor buburuzei.
Pe zi buburuza poate mânca
200 de păduchi – de – frunze.
Eu vă prezint un fragment
video unde e arătat cum se
dezvoltă buburuza.
- La cine mai întâlnim o așa
dezvoltare?
Deci, copiii v-ați dat seama
care este subiectul lecției de
astăzi?
LECȚIA A II – A
3 minute 22 minute 15 minute 5 minute
1. Predespunerea 2. Să înțelegem textul: 4. Să dezlegăm tainele 6. Evaluarea lecției:
psihologică: Lucrul în perechi: textului: Metoda Ştirile de azi...
Pe ramul verde tace Care sunt semnele trezirii Ordonați ideile textului într-un Mă numesc....şi vă prezint
O pasăre măiastră, la viață a naturii? plan de idei. ştirile de azi..
Cu drag şi cu mirare Cine e personajul /lucrăm pe grupe/ Astăzi la lecţia de....am
Ascultă limba noastră. principal al textului? Buburuza se întristează, învăţat....
De-ar spune şi cuvinte Unde a iernat buburuza? pentru că se simte o vietate Mi-a plăcut...voi ţine minte.......
Când cântă la fereastră, De ce este bucuroasă și neînsemnată. 7. Autoevaluare:
Ea le-ar lua, ştiu bine, încântată mica vietate? O buburuză se trezește Se desfășoară cu ajutorul
Din, sfînta, limba noastră. De ce s-a întristat din somnul de iarnă. buburuzelor ce vor fi plasate pe
(Grigore Vieru) buburuza? Odată cu venirea frunze.
- Ce sentimente vă trezește Unde a ajuns ea în zbor? primăverii, toată natura se Comportamentul se
această poezie? Ce i-a spus cu gingășie trezește la viață. autoevaluează cu ajutorul
- Cum vă simțiți? băiatul? Buburuza află că e prima cleștelor.
Deci, continuăm lecția de limba De ce buburuza a tresărit gâză ce vestește primăvara. 8. Lucrul pentru acasă:
română. cu bucurie la spusele - Citiți fragmentul De povestit textul Buburuza, ex.
copilului? corespunzător fiecărei idei. 5, pag 145.
/2 elevi sunt experți și vor - Iar, acum, copiii, o să - Completați agenda
corecta sau complete continuăm să lucrăm pe grupe. succeselor.
răspunsurile/ Or mai întâi să ne amintim
Cum vă simțiți? regulile de lucru. Timp 5
3. Minutul de ortografie: minute.
- Selectați dint text toate Veverițele:
cuvintele care conțin litera î/â și Alcătuiți un dialog.
explicați ortografia lor. /întors, Ursuleții:
crângul, își, încântă, cântau, Descrieți buburuza cu ajutorul
întrecute, întristă, neînsemnată, tehnicii Diamant.
sunt, în, desfăcându-și, Pinguinii:
amărâtă, mâna, mângâiat, Elaborați întrebări în baza
încetișor, încălzește, gâză/. textului pentru colegii voștri, cu
ajutorul Exploziei stelare
Căpșunele:
Sinonoime.
- Vă propun să efectuăm o
pauză dinamică:
„Cucu bau”
- Sunteți minunați.
5. Harta textului.

S-ar putea să vă placă și