Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Școala Primară “Gheorghe Asachi” Iași

Data: 17.05.2018

Profesor învățământ primar: Neagu Adriana

Clasa: a II-a B

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina de studiu: Comunicare în limba română

Unitatea de învățare: ”Bine ai venit, vară!”

Subiectul lecţiei: “Heidi, fetița munților” de Johanna Spyri

Tipul lecţiei: Consolidare

SCOPUL: * Consolidarea deprinderii de a citi corect, coerent şi fluent textul

* Formarea şi dezvoltarea priceperilor şi deprinderilor de a desprinde mesajul unui text narativ


COMPETENŢE SPECIFICE INTEGRATE

CLR +MEM

 Comunicare în limba română

1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;

3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;

2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;

 Matematică și explorarea mediului


4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene, procese simple;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să citească textul ”Heidi, fetița munților”, în lanț/ individual pe fragmente, respectând intonația și semnele de punctuație;
O2- Să identifice mesajul textului citit, răspunzând la întrebări;
O3- Să povestească textul ţinând seama de ordinea desfăşurării întâmplărilor;
O4- Să identifice sinonimele/antonimele unor cuvinte indicate in text;
O5- Să alcătuiască enunțuri cu anumite cuvinte și expresii noi;
O6- Să identifice și să adauge însușiri potivite unor cuvinte indicate din text;
O7- Să descrie, prin enunțuri proprii, caracteristicile mediului de munte.
O8- Să manifeste interes, iniţiativă și colaborare în cadrul activității,
STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: citirea în lanţ, selectivă, pe fragmente, explicaţia, explozia stelară, exerciţiul, conversaţia euristică, harta
povestirii, problematizarea, metoda „cubului”, lucrul cu cartea, povestirea orală;

Mijloace de învăţământ: manual, planşe ilustrate, fișe, coli pentru munca pe grupe, carioca, planşă

Forme de organizare: activitate frontală, alternativ cu activitatea independentă individuală/ grupe;

Tipuri de evaluare: individuală, frontală, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

 Manualul de Comunicare în limba română, clasa a II-a, CD Press


 Sinteze de metodică a predării limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Dumitru Logel, Ed. Carminis, 2014.

 www.didactic.ro
Secventele Continutul informational al lectiei Mijloace

instruirii OB. Activitatea Activitatea elevilor Metode Materiale Forme de Evaluare


profesorului organizare

1.Moment Se asigură condiţiile Elevii pregătesc pe


organizatoric
necesare desfăşurării orei bănci materialul
1min de Comunicare în limba didactic pentru ora de
română și pregătirea CLR
materialului didactic.

2. Captarea În această oră vom face o


atenției
călătorie imaginară în
Conversația Planșă Frontal Observare
Muntii Alpi- mai exact în sistematică
Elveţia, împreună cu Elevii răspund la

vesela Heidi,eroina întrebările adresate

scriitoarei elvețiene
Johanna Spyri. Pe
parcursul călătoriei
noastre avem câteva Conversația
sarcini de realizat. Sunteţi
curioşi despre ce este
vorba? Să descoperim
marker
împreună ce ne așteaptă
în această drumeție.

Se descoperă planșa și se
deschid plicurile sub
formă de joc. Sarcina nr.1
3. Anunţarea Astăzi vom studia acelaşi Elevii deschid Conversația Manualul Frontal Observarea
temei şi a text, îl vom citi, povesti sistematică
manualul la paginile
obiectivelor pe fragmente şi integral și
vom rezolva mai multe indicate și răspund la
sarcini.
întrebările adresate.
Voi veţi fi foarte atenţi
atât la întrebări cât şi la
unele explicaţii deoarece
veţi descoperi multe
lucruri interesante pe
parcursul lecției.

Solicit elevilor să
deschidă manualul la
pagina 48.
Elevii scriu data și Caiet
Voi scrie data și titlul
lecției la tablă. titlul lecției pe caiete
4. Dirijarea Sarcina 1: Citește textul Copiii nominalizați Citirea în lanț Manual Individual Se observă
învățării
“Heidi,fetița munților”din citesc textul cu corectitudinea
O1
manual. intonație, respectând citirii textului
Se citeşte lecţia în lanţ, semnele de punctuație Citirea
selective
selectiv, pe roluri
citesc lecţia în ritm
Citirea pe
punctându-se următoarele propriu;
fragmente
aspecte: * motivează titlul
O6 * Semnificaţia cuvintelor lecţiei;
deosebite, cheie, din * numesc personajele
Conversația
fiecare fragment; textului;
O2 * se va desprinde mesajul * răspund la
textului – prietenia; întrebările adresate: Explicația
* se vor prezenta cele trei
Povestirea
personaje; orală
* discuţii pe marginea
Problematiza
textului:
rea
Câte alineate are textul?
Câte linii de dialog sunt
O2 în text? De ce s-au
folosit?
Sarcina 2: Explozia
stelară Explozia
stelară
Formulează întrebările
corect și răspunde în
scris:
-Când se petrece
acțiunea?
- Unde se petrece
întâmplarea?
- Care sunt personajele
întamplării?
- Ce admira Heidi?
O5 - Pe cine întalnește ea?
Sarcina 3
Găsiţi în text cuvinte sau
Conversația
expresii care sugerează
frumuseţea poieniţei.
(asfințit =pacea, liniştea;
O6 Lucrul cu
lumina aurie, ghețar manualul
învăluit în flăcări, pajiște,
aer curat, sănătos de
munte, mirosul proaspăt,
fin, miresmele florilor) și
alcătuiți enunțuri cu

O7 acestea.
Sarcina 4
Descrie caracteristicile
mediului de munte.
Sarcina 5

Se împarte colectivul
clasei în 6 grupe. Fiecare Cubul Frontal
grupă va rostogoli cubul
si va primi o sarcină în
O1 funcţie de fețele cubului.
Sarcinile vor fi
diferenţiate ca dificultate
şi conţinut.
Caiet
1-DESCRIE-peisajul care
O6 Exercițiul
a încântat-o pe Heidi.
Observarea
2-COMPARA- peisajul sistematică
văzut de Heidi cu Individual

O5 imaginea pe care o vezi Prin sondaj, câțiva


de la fereastră (diagrama elevi citesc unele din
Venn) răspunsurile date.

3-ASOCIAZA=Uneste
cuvintele cu inteles
asemanator si pe cele cu
sens opus
O4 4-ANALIZEAZA și
rezolva anagramele: soare
(r,s,o,e,a) , încântare (î,
c,n, â, t, n, r, a, e), Exercițiul
Elevii indică oral
O5 povârniș (p,v,o, â, n,r,ș,i),
enunțurile care conțin
capre (c, p,a, r,e), pajiște
cuvintele cerute apoi
(p,a, i, j, ș, e, t)
le transcriu pe caiete
într-un interval de
5-APLICA-Completează
timp indicat de
enunturile urmatoare cu
O5 propunătoare.
explicatii din text.

Ghețarul părea învăluit în


O6 flăcări Exercițiul
Elevii vor grupa
deoarece………………
cuvintele cu sens
asemănător
Când îl văzu pe bunicul,
Heidi
O2
…………………………

Lui Heidi îi era dor


de………………………
Clinchetele auzite de
Heidi veneau de la
Elevii formulează cât
…………………………
un enunț pe caiet, apoi
Dorința cea mai arzătoare va citi cu voce tare
a lui Heidi a fost propria propoziție.
…………………………

Individual
6-ARGUMENTEAZA-
O2 Elevii găsesc însușirile Problematiza Caiet
De ce crezi că era Heidi
potrivite cuvintelor rea
atât de fericită? Observarea
indicate și le notează sistematică
pe caiete.

5. Obținerea Sarcina 6 Elevii realizează harta Conversația Fisă Individual Observarea


performanței sistematică
povestirii și răspund
O3 Harta Manual
Realizează harta
oral la întrebări. povestirii
povestirii.
6. Încheierea Se fac aprecieri asupra Elevii primesc Conversația Frontal Aprecieri
activităţii aprecierile verbale
modului de desfăşurare a
activităţii şi a
comportamentului
elevilor.

S-ar putea să vă placă și