Sunteți pe pagina 1din 13

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ

„CRĂIASA ZĂPEZII”

Proiect de activitate didactică


Data: 20 ianuarie 2020
Propunător: prof. înv. primar dr. Sebesi-Sütö Ștefan-Mihai
Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”, Tg-Mureș
Clasa: a II-a A
Disciplina: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
Subiectul lecției: „Crăiasa Zăpezii” – H. C. Andersen
Tema activității: dezvoltarea competențelor de comunicare orală și scrisă;
Tipul lecției: transmitere și însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției:
S1 – dezvoltarea capacității de comunicare orală și scrisă în cadrul activităților transdisciplinare;
S2 – dezvoltarea abilităților de rezolvare a sarcinilor diverse, propuse în cadrul activității transdisciplinare, folosindu-se de
propriile resorturi intelectuale;
S3 – dezvoltarea simțului practic, creativ și estetic al elevilor.
Activitate integrată - Arii curriculare implicate:
Limbă și comunicare – Comunicare în limba română
Matematică și științe ale naturii – Matematică și explorarea mediului
Consiliere și Orientare - Dezvoltare personală
Arte / Educație fizică, sport și sănatate – Muzică și mișcare
Competențe specifice
Comunicare în limba română: 1.1; 1.2; 1.3; 2.2; 2.4
Matematică și explorarea mediului: 1.1; 1.2; 1.6; 4.1; 5.2
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ
„CRĂIASA ZĂPEZII”

Dezvoltare personală: 1.1; 2.1; 2.2;


Muzică și mișcare: 1.4, 2.1, 2.2, 3.1
Obiective operaționale: O1 – să citească corect, coerent și expresiv fragmentul de text, respectând semnele de punctuație
indicate de text;
O2 – să desprindă minim două informații de bază sau de detaliu oferite de textul poveștii;
O3 – să emită oral cel puțin două judecăți de valoare pertinente cu privire la regimul textual
lecturat;
O4 – să scrie corect şi lizibil, în ritm propriu, cuvinte sau propoziţii, folosind dictarea ca mijloc suport;
O5 – să răspundă în scris corect la un set de minimum cinci întrebări adresate, pe baza conținutului
textual;
O6 – să elaboreze un punct de vedere original cu privire la textul studiat, valorificându-și
propriile resorturi intelectuale.
Forme de organizare: Frontal, pe grupe, individual
Metode și procedee: Conversația euristică, Exercițiul, Explicația, povestirea Metoda pălăriilor gânditoare, Explozia stelară,
Cadranele;
Material didactic: Imagini, computer și videoproiector, whiteboard, fișe de lucru, fulgi de diferite culori;
Bibliografie: Programa școlară pentru disciplinele: Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului,
Dezvoltare personală, Muzică și mișcare, Arte vizuale și lucru manual pentru clasa a II-a;
Cerghid, Ioan, Metode de învățământ, Ed. Polirom, Iași, 2006;
Constantin, Cucoș, Pedagogie – ediția a II-a revăzută și adăugită, Ed. Polirom, Iași, 2006.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ
„CRĂIASA ZĂPEZII”

Etapele lecţiei Ob. Secvenţe de conţinut Metode şi Evaluare


op procedee
Activitatea propunătorului Activitatea elevilor
Asigurarea cadrului necesar Elevii se pregătesc pentru începerea Pe tot parcursul
Evocarea pentru începerea activității: activității, își pregătesc pe bănci cele orei răspunsurile
aerisirea sălii de clasă, pregătirea necesare. elevilor vor fi
Moment materialului didactic necesar monitorizate și
organizatoric desfășurării lecției, salutul, Realizează salutul zilnic și răspund evaluate
trecerea în revistă a întrebărilor referitoare la trecerea în
caracteristicilor zilei prin diferite revistă a caracteristicilor momentului Conversația
întrebări legate de dată, luna în dedicat calendarului naturii.
care ne aflăm, anotimpul specific
etc. Elevii sunt atenți la explicațiile
învățătorului.
Având în vedere că vom studia un Explicația
nou text literar, le voi adresa Se răspunde întrebărilor propuse.
copiilor unele întrebări cu scop
Reactualizarea
cunoștințelor recapitulativ: - Textul literar este cel în care autorul
- Copii, vă aduceți aminte că în prezintă diferite întâmplări, emoții și
urmă cu puțin timp am aflat mai sentimente. Există și personaje care
multe despre textele pe care la participă la evenimentele prezentate.
studiem. Ce reprezintă un text
literar? Ce este un text narativ? - Textul scris cu rânduri scurte se Conversația
numește poezie. Rândurile scurte euristică
- Cum se numește textul în scris
dintr-o poezie se numesc versuri, iar
cu rânduri scurte? Cum se numesc mai multe versuri formează o strofă.
aceste rânduri? Ați putea să Titlurile unor poezii pe care le
spuneți titlul unor poezii? cunoaștem sunt: Bunica, Mama,
- Vă aduceți aminte ce găsim la Somnoroase păsărele etc.
începutul fiecărui text? Unde ar - La începutul unui text găsim titlul și
mai putea apărea scris titlul sau autorul. Acestea ar mai putea fi scrise
la sfârșitul textului.
numele autorului?
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ
„CRĂIASA ZĂPEZII”

- Acum priviți spre tablă. Cum Elevii sunte atenți la explicațiile


Captarea suntem în anotimpul iarna, un roi învățătorului.
atenției de fluturi albi s-a așezat pe tabla Explicația
noastră. Haideți să-i aranjăm și să
Aranjează fulgii de nea, realizându-se
descoperim personajul care ne va astfel portretul unei crăiese.
ajuta să aflăm titlul textului pe
care îl vom studia azi.
- Copii, cine credeți că e? Din ce - E Crăiasa Zăpezii.
text ar putea face acest personaj?
- Așa cum v-ați putut da seama,
astăzi, fulgii de zăpadă ne vor
Copiii ascultă cu atenție indicațiile și
Anunțarea călăuzi spre descoperirea unui alt explicațiile învățătorului, luând astfel Explicația
temei și a text narativ prin care ne vom la cunoștință cele ce urmează să se
obiectivelor antrena capacitatea de comunicare petreacă pe parceursul celor două ore
orală și scrisă, așa cum ne place de comunicare în limba română.
nouă la școală. Vom munci în
echipe, dar și individual, vom
rezolva diferite sarcini oral și în
scris, și nu în ultimul rând ne vom
bucura de ziua aceasta la sfârșitul
căreia vom încerca să refacem
imaginea crăiesei. Va trebui să fiți Sunt atenți la explicațiile oferite. Explicația
atenți la poveste pentru a răspunde
întrebărilor, ne vom antrena
deprinderea de citire, respectând
semnele de punctuație,
desprinderea unor informații
esențiale din poveste și emiterea
unor păreri proprii în legătură cu
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ
„CRĂIASA ZĂPEZII”

conținutul textului discutat.


Realizarea Pentru a lua poziția corectă de stat Elevii intonează cântecul și se
sensului în bancă, vom intona cântecul pregătesc pentru a asculta textul. Se
poziționează corespunzător în bănci,
„Mâinile pe bancă să le așezăm”,
cu mâinile la spate sau pe picioare și
apoi le voi spune elevilor să-și ascultă cu atenție.
lipească spatele de spătarul Conversația
scaunului, cu mâinile la spate sau
pe picioare, apoi voi începe să
citesc povestea. Copiii mă vor
putea urmări ațintindudu-și Cu ajutorul videoproiectorului, elevii
pot urmări învățătorul pe măsură ce
privirea spre videoproiector.
înaintează cu lecturarea textului.
Pentru o mai bună reușită, textul
va fi însoțit de imagini.

Crăiasa Zăpezii
Hans Christian Andersen Povestirea
Ascultă cu atenție.
Întâia povestire - Oglinda care
urâțește
Prezentarea „Se spune că era odată un
noului conținut vrăjitor atât de rău (...)”

După lecturarea povestirii, le voi


Copiii prezintă oral conținutul
cere unor elevi să-și exprime oral
poveștii, ajutându-se reciproc prin Conversația
propria părere în legătură cu completări.
conținutul textului.
Dirijarea
învățării Copiii vor fi deja împărțiți în șase
echipe (Fulgii gânditori) a câte Exercițiul
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ
„CRĂIASA ZĂPEZII”

cinci elevi, urmând a utiliza


metoda pălăriilor gânditoare în Elevii vor fi așezați încă de la
etapa următoare a desfășurării începutul zilei în bănci astfel încât se
vor forma forma grupele de care e
lecției. Mai întâi însă, pe băncile
necesar pentru implementarea metodei Exercițiul
fiecărei echipe se va afla un plic pălăriilor gânditoare. În acest fel,
în care se vor găsi câte cinci elevii vor face parte din cele șase
bilete, fiecărui elev din echipă echipe, fiecare fiind formată din câte
O1 revenindu-i câte unul. Pe fiecare cinci elevi.
bilet va fi scris câte un alineat
dintr-un fragment al povestirii
Echipele vor avea deja pe bancă un
abordate, iar sub forma jocului de
plic ce va conține sarcina pe care o
puzzle copiii vor avea sarcina de a vor avea de rezolvat. În plic vor găsi
identifica ordinea corectă a câte cinci bilete, unul pentru fiecare Explicația
fiecărui alineat pentru formarea coechipier, specifice unor alineate din
fragmentului de poveste. Copiii poveste, respectând firul acesteia. În
vor avea la dispoziție cel puțin interiorul echipei fiecare elev va
cinci minute pentru citirea în trebui să citească partea sa din
poveste, urmând ca pe foaia cartonată Exercițiul
cadrul echipei a fiecărui alineat și
să lipească biletele în funcție de
amplasarea acestora în ordinea ordinea potrivită.
potrivită prin lipirea biletelor pe o Elevii vor asculta indicațiile
coală de hârtie după culoarea învățătorului pentru a asigura reușita
fiecărui fulg de nea specific celor ordonării corecte a momentelor
șase echipe. respective.
Copiilor li se va cere să realizeze
Exercițiul
o ultimă evaluare a fragmentului Copiii vor efectua o ultimă verificare
format prin alipirea biletelor și să înainte de alegerea unui coordonator
își aleagă un coordonator care va ce va veni în față și va citi fragmentul
veni în față pentru citirea de text obținut prin îmbinarea celor
respectivei părți a povestirii, cinci bilete.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ
„CRĂIASA ZĂPEZII”

realizându-se astfel aprofundarea


textului citit. Cei șase Copiii urmăresc cu atenție
coordonatori vor păși pe rând în desfășurarea întâmplărilor și vor
stabili dacă ordinea este cea corectă.
fața colegilor și vor citi
La nevoie se vor ajuta reciproc pentru
fragmentul alcătuit, întorcându-se a asigura aprofundarea textului citit.
apoi la locul lor.
 Pentru a ne destinde puțin,
vom intona cântecul „Fulgi de Intonează cântecul.
nea”.

În următoarea etapă a activității,


Reflecţia urmărind dezvoltarea competenței Sunt atenți la explicațiile oferite de
de comunicare orală, prin învățător. Metoda pălăriilor
implementarea metodei pălăriilor gânditoare
gânditoare, vom urmări
desprinderea unor informații
esențiale și de detaliu ale textului
lecturat, cât și emiterea unor
Fiind deja împărțiți în echipe, elevilor
judecăți de valoare cât mai li se vor înmâna sarcinile pe care le
O2 originale, păstrând ca punct de vor avea de realizat. Explicația
plecare textul studiat. Elevii vor fi
puși astfel în postura de a
îndeplini oral sarcinile oferite,
specifice fiecărei echipe a fulgilor
de nea. - Textul poartă titlul „Crăiasa
Echipa fulgilor albi - informează Zăpezii”, iar autorul este Hans Exercițiul
Asigurarea  Informați-vă colegii cu Christian Andersen.
feed-backului privire la titlul și autorul textului - Kay și Gerda erau doi copii care se
studiat. Prezentați câteva jucau mereu împreună. Ei erau
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ
„CRĂIASA ZĂPEZII”

informații despre cei doi copii, prieteni. Kay ajunge la palatul


Kay și Gerda. crăiesei, iar Gerda pleacă în căutarea
lui. După ce băiatul rezolvă puzzle-ul,
vraja se risipește și cei doi se întorc la Metoda pălăriilor
casele lor. gânditoare
Echipa fulgilor albaștri -
clarifică
 Explicați pe scurt motivul - Crăiasa Zăpezii avea nevoie de Kay
pentru care Crăiasa Zăpezii avea pentru a rezolva puzzle-ul. Explicația
nevoie de Kay. De ce credeți că - Gerda a plecat după Kay deoarece îl
Gerda a plecat după Kay? Cum ați iubea și erau prieteni buni. Un prieten
e acel cineva care e mereu lângă noi,
explica prietenia sau un prieten? ne ajută, râdem împreună, ne jucăm.

Echipa fulgilor negri - critică


 Alegeți două momente din - Un moment ar fi cel în care cioburile Exercițiul
povestea „Crăiasa Zăpezii” cu oglinzii fermecate s-au împrăștiat și
O3 care nu sunteți de acord / nu v-au au afectat oamenii deoarece mulți au
cauzat supărare.
plăcut și explicați de ce. Ce ar fi
trebuit îndreptat?
Metoda pălăriilor
Echipa fulgilor roșii - exprimă gânditoare
sentimente
 Cum credeți că s-a simțit - Bunica lui Kay a simțit tristețe
deoarece băiatul pe care-l crescuse
bunica lui Kay văzându-l atât de
devenise neascultător. Însă, când cei
schimbat încât a rupt trandafirii și doi prieteni s-au întors, bunica
a devenit neascultător? Dar când băiatului s-a bucurat deoarece și-a
copiii s-au întors? Ce simțea revăzut nepotul. Exercițiul
Gerda pentru prietenul său? De ce - Gerda simțea iubire pentru prietenul
credeți că a continuat să-l său deoarece erau prieteni de mici. Ea
iubească deși se purtase nepotrivit a continuat să-l iubească deoarece un
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ
„CRĂIASA ZĂPEZII”

cu ea? Ce emoții ați simțit pe prieten îl ai mereu aproape. Bucurie și


parcursul citirii acestor tristețe uneori, deoarece există
întâmplări? momente fericite și nefericite.

Metoda pălăriilor
gânditoare
Echipa fulgilor verzi - generează
Asigurarea idei noi
transferului  Realizați o scurtă descriere
a Crăiesei Zăpezii, așa cum v-ați Crăiasa Zăpezii ar fi precum o zână
închipui voi că e dacă ar exista.. albă, înconjurată de mii și mii de
albine albe jucăușe. Ar fi foarte Exercițiul
După părerea voastră, cum ar frumoasă și ar aduce multă bucurie
arăta? Cum ar fi ea? Ar fi un copiilor.
personaj negativ sau pozitiv? De
ce?
Explicația
Echipa fulgilor galbeni - emană
creativitate, optimism
 Ce ați schimba din - Dacă am putea să schimbăm ceva ar
desfășurarea întâmplărilor și de fi momentul în care cioburile oglinzii Metoda pălăriilor
ce? Cum s-ar fi sfârșit povestea i-au intrat în ochii și inima lui Kay. gânditoare
dacă cioburile oglinzii nu ar fi Dacă cioburile nu i-ar fi intrat în ochi
pătruns în ochiul și inima lui și inimă, copiii ar fi trăit fericiți și ar fi
continuat să asculte povești spuse de
Kay?
bunicuță.
Evaluarea La finalul primei ore voi face
aprecierile individuale și Copiii sunt atenți la aprecierile făcute
colective, voi oferi indicații și de învățător și se pregătesc de pauză.
sfaturi pentru copiii care au
nevoie.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ
„CRĂIASA ZĂPEZII”

Etapele lecţiei Ob. Secvenţe de conţinut Metode şi Evaluare


op procedee
Activitatea propunătorului Activitatea elevilor
La începutul celei de-a doua ore Elevii se pregătesc pentru începerea Pe tot parcursul
Evocarea de comunicare în limba română, celei de-a doua ore de comunicare în orei răspunsurile
pentru a ne pregăti de începerea limba română. Fiind o activitate de elevilor vor fi
Moment scriere, își așează pe bancă penarul și monitorizate și
ei, vom intona cântecul „Crăiasa
organizatoric caietul cu linii. evaluate
Zăpezii”. Se intonează cântecul „Crăiasa
- Copii, cine ar putea să ne Zăpezii.”
prezinte pe scurt întâmplările Conversația
petrecute în textul nostru studiat Un copil prezintă pe scurt întâmplările
astăzi? petrecute.
- V-am pregătit o fișă, urmând să
desfășurăm un moment de dictare.
Primesc fișa și se pregătesc pentru Explicația
Să fiți atenți pentru a scrie cât mai dictare.
Realizarea corect, să nu uitți să vă verificați
sensului și să folosiți semnele de
punctuație pe care le-am învățat Sunt atenți astfel încât să scrie corect,
nu cu mult timp în urmă: să identifice semnele de punctuație
O4 Crăiasa Zăpezii potrivite fragmentului dictat.
H. C. Andersen
Apoi Kay și Gerda au plecat
spre casă. Bunica le citea din nou
povești în grădina plină de
trandafiri. Deși crescuseră, au Scriu cu atenție și se verifică. Exercițiul
rămas mereu copii în sufletul lor.
- De ce credeți că autorul ne
spune că cei doi copii, deși au - Copilăria face parte din viața Conversația
avut de înfruntat multe, au rămas noastră, fiecare om, deși crește,
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ
„CRĂIASA ZĂPEZII”

tot copii în sufletul lor? rămâne copil în sufletul său.


- Acum, fiți atenți! Aveți două
minute la dispoziție pentru a vă
evalua singuri. Apoi îi veți
înmâna colegului de bancă fișa, Elevii se verifică, apoi fac schimb de Autoevaluarea
corectând-o prin sublinierea fișe între ei. Evaluează cele scrise prin
eventualelor greșeli cu creionul sublinierea greșelilor identificate, apoi
albastru. înmânează fișele celor desemnați de
După acest moment, voi numi doi învățător să le adune.
elevi care vor aduna fișele pentru
a fi verificate și de către mine.
Pe măsură ce copiii vor aduna
fișele, vom intona împreună
cântecul „Prima zăpadă”, Copiii se destind prin intonarea
pregătindu-ne astfel de etapa cântecului „Prima zăpadă.”
următoare a activității.
- Dragii mei, după cum vedeți,
sala de clasă și-a schimbat puțin
aspectul, iar fulgii de zăpadă ai Conversația
Crăiesei sunt alături de noi. Sunt atenți la explicațiile oferite de
Deasupra copiilor vor atârna învățător.
câțiva fulgi de zăpadă dintre care
cinci vor conține întrebările
necesare utilizării metodei activ-
O5
participative explozia stelară.
- Copii, iarna, fulgii de nea Explicația
plutesc în aer ca într-un dans. În Copiii sunt entuziasmați de dansul
dansul lor, fulgii vor coborî spre fulgilor și așteaptă să descopere
voi și vor conține câte o întrebare sarcinile ascunse.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ
„CRĂIASA ZĂPEZII”

pe baza textului pe care o vom


transcrie în caiet și la care vom
încerca să-i găsim răspunsul Pe măsură ce fulgii coboară spre ei,
elevii răspund întrebărilor date:
potrivit.
 Cine a plecat în căutarea Explozia stelară
băiatului? - În căutarea băiatului a plecat Gerda,
 Cine era Crăiasa Zăpezii? prietena sa.
 Unde se jucau cei doi - Crăiasa Zăpezii era regina fluturilor
prieteni? albi.
 Când avea Crăiasa să-l - Cei doi prieteni se jucau în grădina
plină de trandafiri.
elibereze pe Kay?
- Crăiasa avea să-l elibereze pe Kay Explicația
 Cum a ajuns băiatul la după ce rezolva puzzle-ul.
palatul reginei fluturilor albi? - Băiatul a ajuns la palatul după ce și-
 Ce cuvânt a fost format din a legat săniuța de a crăiesei.
piesele de puzzle? - Piesele de puzzle au format cuvântul
 De ce fetița își dorea să-l „veșnicie”. Explozia stelară
O6 salveze pe Kay? - Fetița dorea să-l salveze pe Kay
deoarece era prietenul ei.
În momentul în care elevii vor
descoperi a cincea întrebare,
răspunsul fiind despre de săniuța
legată de cea a Crăiesei, vom Se intonează cântecul „Săniuța fuge”.
cânta cu toții cântecul „Săniuța
fuge”.
În încheierea lecției, dacă timpul
Reflecția ne va permite, vom organiza și un
scurt moment de brainstorming: Copiii sunt atenți la indicațiile primite Brainstorming
- Copii, acum că ați aflat sau v-ați din partea învățătorului.
readus aminte povestea, care e
primul cuvânt care vă vine în Exprimă diferite cuvinte: regină, fulgi,
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TÎRGU-MUREȘ
„CRĂIASA ZĂPEZII”

minte când auziți titlul povestirii, zăpadă, palat, Kay, Gerda etc.
Crăiasa Zăpezii?
Pe măsură ce elevii își exprimă
părerea cu privire la sarcina avută
Copiii notează pe tablă toate cuvintele Brainstorming
în vedere, voi nota pe tablă exprimate în jurul portretului.
împreună cu copiii, în jurul
portretului Crăiesei realizat la
activitatea anterioară cuvintele
exemplificate de aceștia.
Le voi transmite copiilor
Explicația
aprecierile și indicațiile cu privire
Sunt atenți la aprecierile exprimate de
la modul de desfășurare a celor învățător și se pregătesc pentru a ieși
două ore de comunicare în limba în pauză.
română și le voi oferi drept
recompensă pentru efortul depus
câte un fulg de nea.

S-ar putea să vă placă și