Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL CRUCIȘOR


Prof.înv.preșc. Tăut Cristina Maria

Grupa mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: ,,A ruginit frunza din vii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Fenomene specifice sfârșitului de toamnă
TEMA ACTIVITĂȚII: Frunze galbene și ruginii
DOMENIILE DE DEZVOLTARE VIZATE:
- Dezvoltarea limbajului, a comunicării;
- Dezvoltarea socio –emoțională;
- Capacități și atitudini față de învățare;
TIPUL ACTIVITĂȚII: ADE- DLC-lectura educatoarei: ,,Frunza”de Emil Gârleanu
SCOPUL: Dezvoltarea capacității de ascultare și înțelegere (de comunicare și receptare), de vorbire și comunicare (comunicare
expresivă), de identificare a unor stări emoționale (forme de stări emoționale);
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să recepteze textul literar cu toate semnificațiile sale de anotimp, semantică, mesaj;
- să compare frunzele grupându-le după criteriile date;
- să redea prin linia și punctul plastic stări emoționale trăite în timpul lecturii;
- să lipească în spațiul sugerat frunza pentru a reda un covor;
- să răspundă corect ghicitorilor pentru a identifica elemente specifice anotimpului toamna;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, conversația euristică, expunerea, exercițiul, explicația, ghicitori;
Resurse materiale: copacul anotimpurilor, decor, planșe specifice conținutului poveștii, bilete cu
întrebări, frunze, etc;
Forme de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual;
Bibliografie: Curriculum pentru educație timpurie (a copiilor de la naștere până la vârsta de 6 ani)-2019, Suport pentru explicarea și
înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum-ul pentru educație timpurie-2019, Metodica activităților
înstructiv-educative în grădinița de copii-Craiova 2009, Sugestii metodice și culegere de texte literare-Delta Cart Educațional;

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
Nr. Etapele Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Metode și
crt activității indicatori de
Metode și Mijloace de Forma de evaluare
procedee învățământ organizare
1. Captarea și - Asigurarea condiţiilor Observarea Copacul Frontal
orientarea organizatorice şi psihologice pentru Convorbirea anotimpurilor
atenției
desfăşurarea eficientă a activităţii:
aranjarea mobilierului şi a
materialelor, aerisirea sălii etc.
Copiii intră în sala de grupă şi îşi
ocupă locurile şi ascultă indicaţiile
educatoarei.

- Captarea atenţiei se va realiza cu


ajutorul Copacului Anotimpurilor.
.
2. Anunțarea -Copiii sunt anunțați că li se va citi
temei și a povestea ,,Frunza”-din care vor
obiectivelor
înțelege viața frunzei de la mugur
până la căderea acesteia, vor învăța
cuvinte noi și vor compune o poezie
despre frunză, răspunzând la câteva
întrebări.
3. Prezentarea Educatoarea va citi pe un ton cald, Expunerea Planșe Frontal Se evaluează
noului conținut calm povestirea, modulând vocea prin întrebări
și dirijarea gradul de
altfel la fiecare moment al acţiunii.
învățării înțelegere a
Odată cu expunerea textului vor fi conținutului
explicate cuvintele şi expresiile care lecturii, a
pot fi necunoscute, alăturând un cuvintelor și a
expresiilor noi.
sinonim sau o sintagmă lămuritoare,
fără a întrerupe firul povestirii. În
paralel, pe un panou, se vor afla
planşe care ilustrează momentele
importante.
Pe baza planşelor, discuţia cu
preşcolarii va fi direcţionată spre
identificarea etapelor din viaţa unei
frunze, apoi concluzia se va extinde
asupra tuturor vieţuitoarelor.
Se va evidenţia şi recunoaşterea
modificărilor care survin în natură
odată cu succesiunea anotimpurilor,
cu accent pe elementele care se
regăsesc în lectură.
Povestea este însoțită de imagini
sugestive, descoperite de copii, rând pe
rând.

4. Asigurarea Se fixează conținutul prin Explicația -Frontal Se evaluează


retenției și a următoarele întrebări: Cvintetul creativitatea
transferului Exercițiul vorbirii.
-În ce anotimp apar frunzele?
-Cum era frunza la început?
-Ce a ajutat-o să crească?
-Descrieți prin ce schimbări trece
frunza în fiecare anotimp?
- Ce anotimp credeți că i-a plăcut cel
mai mult? De ce?
-Vouă ce anotimp vă place și de ce?
-Ce s-a întâmplat cu frunza în
anotimpul toamna?
-Cum a sfârșit frunza?
-Completați propozitia:
,,S-a desfăcut din....., într-o
dimineață caldă a începutului
de ..........”

5. Fixarea Li se propune copiilor un scurt joc Conversația Cutie -Frontal


conținuturilor didactic care le va pune la încercare euristică
nou predate
cunoştinţele. Dintr-o cutie cu
Bilete cu
întrebări, 3-4 copii vor scoate câte un întrebări
bileţel pe care este o întrebare la care
ei trebuie să răspundă.
6. Încheierea Voi aprecia comportamentul și Conversația -Frontal
activității participarea activă a copiilor pe
parcursul activităților.
Ghicitoari
Se adresa ghicitori iar copiii vor trebui să
ghicească elemente specifice anotimpului
toamna.

Anexe: Povestea „Frunza”


FRUNZA
de Emil Gîrleanu

S-a desfăcut din mugur, într-o dimineaţă caldă a începutului de primăvară. Cea dintâi rază de soare s-a împletit pe dânsa ca o
sârmă de aur, făcând-o să tremure de fericirea unei asemenea atingeri. Ziua întâi i s-a părut scurtă, şi apropierea nopţii o mâhni.
Lumina se stinse, răcoarea o făcu să se zgribulească, să se vâre între celelalte şi să aştepte, aţipind, până a doua zi, venirea soarelui.

             Cu ce revărsare de strălucire se ridică stăpânitorul lumii până sus, pe cer! Raza se coborî din nou, şi toată ziua, încălzită,
frunza se scăldă în albastrul văzduhului.
             În scurtă vreme se desfăcu mare, verde, mai frumoasă ca toate, mai sus decât celelalte, tocmai în vârf. De deasupra îi cădea
lumina, dedesubt se ridica, până la ea, mireasma crinilor albi, singuratici, cu potirul plin de colbul aurului mirositor.
             Un ciripit străin o miră. Şi cea dintâi rândunică, venită de departe, tăia albastrul ca o săgeată, înconjură copacul de câteva ori
cu strigăte de bucurie, apoi se aşeză pe streaşina casei, cântând mereu...

             Dar într-o dimineaţă raza de soare nu mai veni. Cerul rămase acoperit de nori. Cea dintâi picătură de ploaie o izbi rece,
greoaie. Câteva zile a plouat. Nici rândunele nu se mai vedeau. Dar mirosul crinilor, seara, se împrăştia puternic, umed: o ameţea.

             După zilele acestea, lipsite de scânteiere, soarele răsări într-o dimineaţă înfocat, vărsând parcă flăcări, încălzind totul în câteva
clipe. Raza o fripse. În după-amiaza zilei acesteia, o păsărică cu pene verzi şi galbene, un scatiu, veni, moleşit de căldură, de se furişă
sub dânsa, la umbră, la adăpost. Şi frunza se bucură, acoperi cum putu mai bine păsărica; iar aceasta ciripi, întâi înăbuşită, din guşă,
apoi mai prelung, mai dulce, cum nu auzise frunza cântec.
             Şi în fiecare zi pasărea venea să se ascundă de căldura cotropitoare, în fiecare zi frunza o ferea, şi seara cântecul se împrăştia
vesel.
             Cât n-ar fi dat acuma frunza pe o picătură de ploaie! Dar norii fugeau goniţi de vânturile din înălţimi; cerul de sticlă,
înflăcărat, uscase totul. Crinii nu mai miroseau; când şi când, rozeta, care îşi scutura seminţa coaptă, împrăştia mireasma ei în zorii
unora din dimineţi. Prea multă lumină, prea multă căldură.
Nopţile senine, cu crai nou, cerul spuzit de stele o fermecau. Ar fi vrut să fie veşnic noapte...
              Pasărea venea mereu, câteodată şi noaptea rămânea acolo, aţipind, cu căpuşorul sub aripă.
              Şi trecu mult până ce, odată, vântul de toamnă începu să bată. Zilele erau mai răcoroase, nopţile mai reci; cerul arareori curat.
Puternic sufla vântul tomnatic! Apusurile erau ca sângele şi parcă înroşeau şi pământul. Frunza îşi simţi puterile slăbite; cu greu putea
să ţie piept vântului, care o clătina în toate părţile; câteva tovarăşe, smulse, fluturară prin aer, apoi fuseseră duse departe.
             Pasărea îi venea mai rar, nu mai cânta, şi asta o mâhnea cumplit.
             Frunza tânjea, se îngălbenea; celelalte, de pe acelaşi copac, parcă se îngălbeniseră şi mai repede. Începuseră să cadă.
Frunza auzea mereu, de acolo, din vârf, foşnetul cobitor al tovarăşelor ce o părăseau, strecurându-se uşor, ca o şoaptă, ca o rugăciune,
aşternându-se jos, într-un lăvicer, pe deasupra căruia vântul alerga grăbit.
             De dimineaţă până seara, şi noaptea, frunzele cădeau întruna. Unele mai repezi, altele mai domoale, legănându-se în aer ca o
aripă de fluture, aninându-se de ramuri ca cerând ajutor; numai într-un târziu, dându-se învinse, cădeau, îngropându-se între celelalte.
             Într-o dimineaţă se sperie. În tot copacul rămăsese numai ea! Ramurile goale se loveau unele de altele, tremurând ca de frig.
Deasupra, cerul cu nori greoi ca de bumbac; în largul lui, stoluri întregi de păsări plecau în şir; atunci băgă de seamă că şi cuiburile
rândunelelor rămăseseră goale.
             Un fior o străbătu şi se gândi la pasărea pe care nu o văzuse de câteva zile. În clipele acestea, când parcă se cutremura la
gândul că poate şi dânsa va trebui să se desprindă, să moară, ca şi celelalte, vederea prietenei pe care o adăpostise atâta i-ar fi fost de
ajutor.
             Şi pasărea parcă auzi chemarea tovarăşei de altădată; veni, dar se opri puţin, pe o altă ramură, ca şi când n-ar fi cunoscut locul
obişnuit în care cântase; apoi îşi luă zborul şi, în trecerea grăbită, fără să întoarcă măcar capul, lovi cu vârful aripii frunza care, de-abia
mai ţinându-se, căzu la rândul ei.
             Şi lăvicerul de jos nu se mai îngroşă, din ce fusese, cu această, cea din urmă, moartă.
CUTIA CU ÎNTREBĂRI:
- La ce foloseşte ploaia?
- Cu ce se hrănesc plantele?
- Cu ce se hrănesc copacii?
- De ce se ofilesc frunzele şi mor?
- De unde vine ploaia?
- De ce suflă vântul?
- Ce este bruma?
- Care sunt lunile de toamnă?
- Ce este ceaţa?
- De ce îngălbenesc frunzele?
- Ce fenomene s-au produs în parc?
- Ce se întâmplă cu frunzele copacilor?
- Ce se întâmplă cu iarba?
- De ce foşnesc frunzele uscate?
Ghici, ce e ?

Frunzele pe ramuri
Au îngălbenit
Plouă, plouă-ntr-una
Cine a venit? (Toamna)

Îl simţi şi nu-l vezi,


Te bate şi nu fugi. (Vântul)

Fără trup, prin lume trece,


Stol de frunze îl petrece,
Când porneşte la plimbare
Pomii i se-nclină-n cale. (Vântul)

Au plecat spre ţări cu soare


Păsări călătoare
Căci la noi e frig şi plouă,
Vântul bate cu putere
Frubzele-au căzut şi ele.
Nu este greu de ghicit
Ce anotimpa a sosit? (Toamna)

Între nori şi-ntre pământ


Stropi de apă cad pe rând. (Ploaia)
COPACUL ANOTIMPURILOR
PLANȘE POVESTEA „FRUNZA”

S-ar putea să vă placă și