Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECȚIE

Data:
Clasa: I f
Unitatea de învățământ:
Învățător:
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare:
Subiectul lecției: Adunarea și scăderea numerelor naturale în concentrul 0-100, cu trecere peste ordin
Tipul lecției: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
Scopul lecției: Aprofundarea și aplicarea cunoștințelor privind adunarea și scăderea numerelor naturale în
concentrul 0-100, cu trecere peste ordin
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
- să ridice paleta corespunzătoare, în funcție de validitatea afirmațiilor matematice auzite;
- să rezolve exerciții de adunare și scădere cu trecere peste în concentrul 0-100;
- să folosească terminologia specifică operaţiilor de adunare și scădere;
- să rezolve corect problemele folosind metoda știu-vreau să știu-am învățat;
- să compună probleme după anumite exerciții;
- să compare suma a două numere cu diferența lor.
Strategii didactice:
1. Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, metoda cubului, metoda știu-vreau să știu-am
învățat, jocul didactic.
2. Mijloace de învățământ: fișe de lucru, cub, fișă de colorat, instrumente de scris, creioane colorate,
palete.
3. Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Evaluare: Aprecieri verbale, observare sistemică.
Durata: 50 de minute
Bibliografie:
1. Programa şcolară pentru clasa I, aprobată prin ordin al ministrului nr. 3418/19.03.2013
2. Lupu, C., Metodica predării matematicii, Manual pentru Licee pedagogice clasa a XII-a, Editura Paralela
45, Piteşti, 1998;
3. Neagu, Mihaela, Mocanu, Mioara- Metodica predării matematicii în ciclul primar, Editura Polirom,
Bucureşti, 2007.
4. Didactica Publishing House- ghidul cadrului didactic pentru clasa I
Desfășurarea lecției

Strategii didactice
Etapele lecției Conținutul lecției Evaluare
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Moment
organizatoric Se asigură condițiile optime pentru Conversația Materialul Frontală Observare
desfășurarea lecției și se pregătesc didactic sistemică
materialele didactice necesare. Elevii se
pregătesc pentru lecție.

2.Verificarea
temei și Verific noţiunile teoretice prin Conversația palete Frontală Aprecieri
reactualizarea intermediul unui joc didactic: Eu voi enunța verbale
cunoștințelor mai multe afirmații adevărate/false iar elevii
vor trebui să ridice paletele adecvate în
funcție de validitatea acestora: dacă enunțul
este fals vor ridica paleta tristă, iar dacă este Exercițiul
adevărat, pe cea veselă. Jocul didactic
☺Numerele care se adună se numesc
termeni.
☺Rezultatul adunării se numește rest sau
diferență.
☺Primul termen al scăderii se numește
scăzător.
☺Al doilea termen al scăderii se numește
scăzător.
☺Rezultatul scăderii se numește rest sau
diferență.
☺Suma numerelor 9 și 4 este 5.
☺Restul numerelor 17 și 8 este 9.
☺Numerele cuprinse între 75 și 78 sunt: 76,
77, 78.
☺Succesorul numărului 24 este 25.
☺Predecesorul numărului 70 este 69.
☺Dacă mărim cu 6 numărul 43 obținem 49. Exercițiul
☺Dacă micșorăm cu 5 pe 32, obținem 26.
☺Suma vecinilor nr. 40 este 80.

Vom efectua câteva calcule mintale:


7+8=, 8+5=, 9+6=, 6+8=, 7+9=, 13- 5=, 14-
6=, 17- 9=, 15 – 7=, etc.

3.Captarea Voi prezenta copiilor câteva ghicitori/poezii Conversația Frontală Aprecieri


atenției matematice cu ajutorul unei prezentări ppt. videoproiector verbale
Exercițiul Individuală Observare
În grădină, trei fetițe sistematică
Au sădit cinci garofițe,
Dar bunica le-a-ntrecut,
Sădind cu două mai mult.
Dacă bine-ați calculat,
Bunicuţa câte-a-plantat?

(Anexa1)

4.Anunțarea Astăzi la matematică și explorarea mediului Frontală Aprecieri


temei și a vom efectua exerciții și probleme cu verbale
obiectivelor nr.naturale 0-100 cu și fără trecere peste Explicația Individuală
ordin.
Voi scrie data și tilul pe tablă.

5.Consolidarea Frontală Aprecieri


și sistematizarea Vom reactualiza terminologia verbale
cunoștințelor matematică cu ajutorul unui joc-exercițiu. Pe Coș Individuală
tablă voi forma două coloane cu semnele – joc
și +. Copiii numiți vor veni la tablă, vor citi
expresiile matematice scrise pe bilețelele Bilețele
extrase din coșuleț și le vor atașa pe coloana
corespunzătoare în funcție de operația
matematică pe care le sugerează.
Vom efectua frontal mai multe exerciții.
Conversația
,,Pentru a putea calcula bine
astăzi,încălziți-vă mintea cu adunările de pe Exercițiul Fișă de lucru
razele mele:”
Explicația Fișă de colorat

Problematizare Imagini cu
a soare,lalele
Panseluțe…

,,Calculați scăderile de pe petalele


noastre”:

,,Comparați numerele de pe petalele


noastre”:

Exercitiul

Problematizare
a) Află suma nr.33 și 48 a
b) Află diferența nr. 68 și 19
a)Află nr. cu 18 mai mare decât 63
b)Află nr. cu 24 mai mic decât 69

a)Mărește nr. 27 cu 14
b)Micșorează nr. 65 cu 18

Rezolvaţi următoarea problemă:


În parc au răsărit 53 de zambile şi cu 26
mai puține lalele. Câte flori au răsărit în
parc?
Se repetă problema, apoi se discută:
- Ce cunoaştem în problemă?
- Ce ştim despre numărul lalelelor?
6.Obținerea - Care este întrebarea problemei?
performanței Se scrie rezolvarea problemei la tablă şi în
Problemati-
caiete. pe grupe
zarea

Folosind metoda cubului, copiii vor rezolva


pe grupe sarcinile existente pe fețele
cubului. (anexa 2 )

Dacă va mai rămâne timp se vor rezolva și


itemii de pe fișa de lucru. (anexa 3)
Metoda cubului
Se fac aprecieri verbale asupra modului de
lucru al fiecăruia şi se evidenţiază cele mai
frumoase şi ordonate caiete.

7. Încheierea Conversația - Frontală Aprecieri


lecției Se fac aprecieri finale, generale şi verbale
individuale.
Se stabileşte tema pentru acasă – fisă de
lucru rămasă din clasă.

Anexa 1

În grădină, trei fetițe Au sădit cinci garofițe,


Dar bunica le-a-ntrecut,
Am aflat că-n zori,
Sădind cu două mai mult. Astăzi, în ogradă,
Nouă puișori
Dacă bine-ați calculat, S-au luat la sfadă.
Bunicuţa câte-a-plantat? Se certau întruna,
De vreo oră-două.
Râma e doar una,
Martinel e supărat, Puișorii, nouă.
Pentru că l-au atacat
Unul, plictisit,
Multe-albine, de curând, Și-a pus pofta-n cui.
Miere când l-au prins furând. Trist, a și fugit
Nu mai știe Martinel La mămica lui.
Câte ace are-n el.
Are-un ac mai sus de cot, Altul, mai vioi,
Trei înfipte chiar în bot, Zise, bosumflat:
„Sunt sătul de voi!”
Încă unul la ureche,
Și a și plecat.
În lăbuță, o pereche.
Și-o albină mai neroadă Încă se mai ceartă
L-a-nțepat taman în coadă. Ceilalți –câți or fi-
Și de-ar fi numai atât… Râma cum s-o-mpartă.
Dar mai are unu-n gât. Câți sunt? Haide, zi!
Hai, ajută-l, că nu poate
Să le numere pe toate!
Anexa 2

Fişă de lucru
Adunarea şi scăderea cu trecere peste ordin în concentrul 0 - 1 00
Metoda ,, Cubul”
1. DESCRIE:
Compune o problemă după exerciţiul: 34 + 29=

1. COMPARĂ :
Compară suma numerelor 56 şi 25 cu diferenţa numerelor 61 şi 30.

2. ANALIZEAZĂ:
Analizează datele problemei şi întocmeşte planul de rezolvare al acesteia:
Într-un parc sunt 34 de narcise și cu 18 mai multe zambile. Câte flori sunt în total?
3. ASOCIAZĂ: Asociază corespunzător:

Suma numerelor 64 si 19 81
Diferenţa numerelor 84 si 37 47
Măriţi cu 52 numărul 29 83

4. APLICĂ: Află numărul necunoscut:


46 – a = 27 b – 45 = 28 a + 55 = 92
a = …………………….. b = …………………….. a = ……………………
a = …………………….. b = …………………….. a = ……………………
V: ……………………. V: ………………………. V: …………………….

5. ARGUMENTEAZĂ
45 + 27 = 27 + 45;

13 +49 < 45+ 29;

82 >36+28

S-ar putea să vă placă și