Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Școala Profesională Oglinzi


Data: 19.04.2023
Cadru didactic: IOAN NICULINA
Clasa: a II-a B
Disciplina: Muzică și mișcare
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Unitatea tematică: Bun venit, primăvară!
Subiectul lecției: Cântarea vocală individuală
Scopul lecției: dezvoltarea simțului ritmico-melodic, a auzului muzical și capacității de
interpretare vocală
Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi
Activități integrate: Comunicare în limba română, Dezvoltare personală

Competențe generale:
2. Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloace specifice vârstei

Competențe specifice:
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus corespunzător;
2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici și individual, asociind dirijatul intuitiv;
3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical;
3.4. Crearea unor linii melodice simple și a unor combinații ritmice, asociate cu mișcări
adecvate.

Competențele specifice ale disciplinelor integrate:

Comunicare în limba română


1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare.

Dezvoltare personală
2.1. Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate;
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă;
2.3. Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți.

Obiective operaționale:
O1 – să enunțe regulile interpretării corecte;
O2 – să efectueze mișcări libere sau sugerate de textul cântecelor, care să acompanieze
interpretarea acestora;
O3 – să interpreteze corect, expresiv și omogen cântecele propuse în colectiv, în grupuri
mici și individual;
O4 – să creeze un ritm propriu pe versurile unui cântec dat.

Obiective operaționale Ces:


O1- să redea linia melodică a cântecelor, prin fredonarea lor în colectiv;
O2- să efectueze mișcări libere sau sugerate de textul cântecelor, care să acompanieze

1
interpretarea acestora.

Strategie didactică:
Metode și procedee: observația, conversația, exercițiul, explicația, jocul didactic,
demonstrația, problematizarea.
Mijloace didactice: tabla smart, calculator, videoproiector, boxă, microfon, săculeț, fișe cu
versuri.
Organizarea colectivului de elevi: frontal, individual, în grup
Resurse:
-temporale: 50 minute
-umane: 20 elevi

-bibliografie:
- Radu, D., Perțea, A., Radu, M.A., ,,Muzică și mișcare, manual pentru clasa a II a”,
Ed. Aramis, București, 2021;
- Programa pentru disciplina Muzică și mișcare, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a
II-a;
-www.didactic.ro

2
Desfășurarea lecției

Strategii didactice

deriva
Comp
etențe
Timp
Etapele lecției Conținut Metode și Mijloace Forma de Evaluare
procedee didactice organizare
Moment - - Organizarea clasei pentru buna desfășurare a lecției de educație Explicația - Frontal Observare
organizatoric muzicală: demonstrația sistematică
-pregătirea materialului didactic necesar;
-asigurarea disciplinei;
-reamintirea poziției corecte de cânt (spatele drept, picioarele pe
podea, mâinile pe bancă).
Pregătirea 3’ Deprinderi elementare de cânt bazate pe: respirație, emisie, dicție,
vocală pentru intonație.
cânt a) Exerciții de respirație:
-,, Ce frumos miroase floarea!”-mimarea gestului de a duce o floare
la nas, inspirație lungă, profundă, expirare lentă; Explicația Observare
-,,Stingerea lumânărilor de pe tort”-inspirație puternică si expirație demonstrația Frontal sistematică
forțată; Apreciere
-,Suflăm ceaiul fierbinte!”- inspirație lungă si expirație controlată, verbală
cu buzele apropiate; ”bagheta”
b) Exerciții de emisie: dirijorului
,, Trenul pleacă de la gară
Si străbate întreaga țară
U,u,u,u,u....”
,, Un cocoș cu-n galoș
Fură mere dintr-un coș”
c) Exerciții de intonație realizate sub forma jocului ,,Voi Jocul didactic

3
sunteți ecoul meu!”
-pe vocale: a, e, i, o, u
-pe silabe: Ta,ta,ta.....Tim, tim, tim...Piu, piu, piu... La,la,la...
-cu silabe: ma, me, mi, mo, mu- urcând și coborând scara muzicală
(Gama Do major) și reprezentând cu mișcările brațelor înălțimea
sunetelor muzicale
Captarea O1 5’ Elevii vor viziona un videoclip- Oh, Happy day, interpretarea unui Calculator Frontal Observare
atenției O3 cântec de către Ryan Toby, actor în film și solist al grupului vocal Tablă smart sistematică
(secvență din filmul Sister Act 2) Observația Videoproiecto Apreciere
https://youtu.be/mXPoRnY3r10 r verbală
Se adresează următoarele întrebări: Boxă
 Ce face dirijorul ca să îi ajute pe copii să cânte mai bine?
 Cum cântă copiii după ce fac vocalize și sunt atenți la Conversația
dirijor?
 Cum cântă solistul- singur sau acompaniat de cor? Explicația
*Se punctează faptul că dirijorul are un rol foarte important pe
parcursul interpretării unor piese muzicale; vocalizele sunt
esențiale pentru pregătirea vocii; un cântec poate fi interpretat de
un solist, de un cor sau se poate construi un dialog muzical solist-
cor.
Prezentarea - 1’ Se anunță tema lecției si obiectivele urmărite într-o manieră Conversația Tabla frontal Observare
temei și accesibilă elevilor: „Astăzi, la ora de muzică și mișcare vom Explicația sistematică
obiectivelor interpreta cântece cunoscute, atât în colectiv, cât și în grupuri mici Planșă cu
reguli
și individual. Vom încerca să creăm ritmuri proprii pentru versurile
unui cântec și vom participa la un concurs (surpriză!). Bineînțeles,
nu vom uita să respectăm regulile pentru a cânta frumos și corect.”
Reactualizarea O1 10’ Se adresează întrebări referitoare la tema lecției precedente conversația Frontal Apreciere
cunoștințelor O2 (Cântarea vocală în colective/grupuri mici) și se solicită indicarea explicația verbală
O3 valorii de adevăr a unor propoziții: Pe grupe

4
 Cântarea vocală înseamnă că se cântă cu vocea.
 Exercițiile de încălzire a vocii le fac la sfârșitul orelor de
educație muzicală.
 Dicția te ajută să pronunți corect toate sunetele dintr-un
cuvânt.
Se vor enunța regulile cântării vocale (Anexa 1).
*Joc muzical Săculețul melodios jocul didactic
Elevii, în grupe, sunt invitați să aleagă din săculeț un bilețel, pe Săculeț
care vor descoperi titlul unui cântec cunoscut; ei vor interpreta acel Bilețele Interevaluare
cântec în fața colegilor. Colegii vor oferi feedback.

Cântecele propuse: O vioară mică, Vulpea și gâsca, Ghicitoarea și


Drag mi-e jocul românesc.
Dirijarea O1 10’ Se va explica sensul expresiei cântare vocală individuală- Explicația Frontal Observare
învățării O2 interpretarea unui cântec de unul singur. sistematică
O3 Exerciții de interpretare individuală a cântecelor conversația Manual digital Apreciere
O4 a)exemplificare de către cadrul didactic Tablă smart verbală
O5 -interpretarea cântecului Păsărelele, exersat în lecția trecută demonstrația Videoproiecto
(acompaniat de mișcări ale brațelor pentru semnalarea înălțimii r
sunetelor muzicale) (Anexa 2)
b)interpretarea cântecului Păsărelele de către un elev din fiecare Boxă individual
grupă microfon
c)cântarea individuală a unor fragmente din cântecele reactualizate Pe grupe Turul galeriei
anterior Exercițiul

Obținerea O3 5’ Elevii primesc strofe din cântecul Tot ce e pe lume (fiecare grupă exercițiul Fișe de lucru Pe grupe Apreciere
performanței O4 primește o strofă) și vor crea un ritm propriu, apoi vor interpreta verbală
strofa în fața colegilor. Boxă
(Anexa 3) Microfon Turul galeriei
Se va audia ulterior varianta cântecului interpretat de Daniela Nane.

5
Evaluarea O2 5’ *Joc Recunoaște melodia Jocul didactic Boxă Individual Chestionare
O3 Un copil fredonează câteva acorduri dintr-o melodie cunoscută de orală
toți, iar ceilalți trebuie să recunoască despre ce cântec este vorba; Apreciere
cel care a ghicit trece în față și continuă jocul. Microfon verbală

Asigurarea O2 15’ Elevii vor participa la jocul-concurs KARAOKE, folosind varianta Demonstrația Tablă smart frontal
retenției și O3 digitală a manualului (interpretarea cântecului Ah, ce bucurie!) sau Calculator Observare
transferului O4 alegând din lista de negative pregătite pentru un cântec pe care să-l Explicația Videoproiecto sistematică
interpreteze individual. r individual Apreciere
Playlist: Jocul didactic Boxă verbală
 Povestea unui ciobănaș Microfon
 Cântecul gamei pe grupe
 Cucule, pasăre sură
 Căsuța din pădure Proba
 O lume minunată practică
*Cântecele propuse vor fi interpretate individual sau în dialog
muzical solist-cor. Turul galeriei
Se va desemna câștigătorul, prin feedback-ul primit de la colegi.

Încheierea - 1’ Se fac aprecieri verbale asupra participării elevilor la lecţie şi se conversația - frontal Aprecierea
activității evidenţiază elevii care cântat mai corect și expresiv pe parcursul verbală
orei, fiind răsplătiți cu calificative.

6
Anexa 1
DECALOGUL CÂNTĂRII VOCALE

REGULA NR. 1
 Să avem o poziție corectă.

REGULA NR. 2
 Să respirăm (inspirăm și expirăm) în momentele potrivite ale cântecului, fără să se audă.

REGULA NR. 3
 Să respectăm tonul dat de dirijor.

REGULA NR. 4
 Să începem toți la semnalul dirijorului.

REGULA NR . 5
 Să pronunțăm corect cuvintele.

REGULA NR. 6
 Să cântăm toți odată- nici mai rar, nici mai repede decât ceilalți-, respectând ritmul
melodiei.

REGULA NR. 7
 Să cântăm respectând linia melodică.

REGULA NR. 8
 Să ținem minte versurile.

REGULA NR. 9
 Să respectăm melodia.

REGULA NR. 10
 Să însoțim cântecele potrivite de mișcări adecvate.

7
Anexa 2

8
Anexa 3

TOT CE E PE LUME

1. Tot ce e pe lume are-un rost anume:


Mărul ne dă merele, părul ne dă perele,
Norii ne dau ploaia, lâna ne-o dă oaia.

Memorează versurile și creează un ritm propriu, apoi interpretează cântecul


în fața colegilor.

2. Tot ce e pe lume are-un rost anume:


Somnul ne dă visele, caisul- caisele,
Grâu ne dau ogoarele și lumina- soarele.

Memorează versurile și creează un ritm propriu, apoi interpretează cântecul


în fața colegilor.

3. Tot ce e pe lume are-un rost anume:


Flori ne dau grădinile, ouă dau găinile
Pânza ne-o dă inul, strugurii dau vinul.

Memorează versurile și creează un ritm propriu, apoi interpretează cântecul


în fața colegilor.

4. Tot ce e pe lume are-un rost anume:


Pește ne dau bălțile, minte ne dau cărțile,
Miere dau albinele, omul bun dă binele.

Memorează versurile și creează un ritm propriu, apoi interpretează cântecul


în fața colegilor.

S-ar putea să vă placă și