Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

CLASA a II-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA : Matematică și explorarea mediului
SUBIECTUL LECȚIEI : Figuri geometrice (triunghi, dreptunghi, pătrat, cerc, semicerc)
TIPUL ACTIVITĂŢII : formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
 Comunicare în limba română
 Arte vizuale și abilități practice
 Muzică și mișcare

COMPETENȚE SPECIFICE :
Matematică și explorarea mediului
2.2. Evidenţierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane şi corpurilor geometrice identificate în diferite contexte
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit,
împărţitor, <, >, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme.
Comunicare în limba română
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare diferite;
Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile.
Muzică și mișcare
3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Cognitive
 O1.să diferențieze caracteristicile adevărate de cele false ale figurilor geometrice învățate (pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc, semicerc), pe baza
desenelor.
 O2.Să calculeze corect suma, diferența, produsul și câtul numerelor aflate în interiorul sau exteriorul figurilor geometrice.
 O3.Să identifice toate figurile geometrice învățate într-un desen dat.
 Afectiv-atitudinale:
 O4.să manifeste interes pentru activitățile desfășurate în timpul orei;
 O5.să participe activ la rezolvarea sarcinilor primite;
 Psihomotorii:
 O6.să execute corect mișcări pe muzică, pe baza videoclipului.

1
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic, problematizarea, brainstorming, Flipped Learning (învățarea inversată),
Inquiry Based Learning (învățarea bazată pe investigație)
Materiale didactice: imagini, figuri și corpuri geometrice, fişe de lucru, fișe de evaluare, plastilină, bețișoare, cartoane colorate, jetoane cu figuri geometrice,
videoproiector, laptop, tablete/telefoane, CD cu muzică ”A fost odată un castel”
Instrumente și platforme digitale: Platforma Liveworksheets, LearningApps
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Bibliografie :

*** Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului,Clasa pregătitoare, Clasa I și Clasa a II-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013 , București
Ana, D.; Ana, M. L.; Logel, D.( 2005). Stroescu-Logel, E., Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Piteşti: Editura Carminis

2
ETAPE OB. DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
OP. Metode Mijloace Forme de
organizare
Moment  Se amenajează spaţiul, se pregătesc materialele. Conversaţia Instrumente de Frontal Observare
organizatoric geometrie sistematică

Verificarea temei O1 Flipped Figuri Observare


O3  Elevii au avut de vizionat acasă un film de 3 min despre figuri Learning geometrice Individual sistematică
geometrice. (învățarea
inversată)
https://www.youtube.com/watch?v=SI0BPHQ1vWI

Investigația
(Inquiry Pe grupe Observare
Based Figuri sistematică
Learning - geometrice
 1. Elevii vor fi împărțiți în două echipe. Fiecare elev din prima învățarea
echipă va primi câte o figură geometrică și va adresa o întrebare bazată pe
referitoare la însușirile figurii unui elev din a doua echipă. (Ex. investigație)
Câte laturi are pătratul? Cum sunt laturile pătratului? )

3
Captarea atenției 2. Joc: Găsește perechile: figura geometrică și denumirea ei. Conversația Laptop, Frontal Observarea
LearningApps: Exercițiul, videoproiector, Individual sistematică
https://learningapps.org/display?v=pqp3efizt20 Jocul didactic tablete/telefoane

Anunțarea temei  Se anunță titlul lecției „Figurile geometrice” și obiectivele: să Conversația Tabla, caiete, Frontal
și a obiectivelor recunoască figurile învăţate în desene, cât şi în mediul instrumente de
înconjurător, să precizeze caracteristicile acestora și să scris
deseneze figurile geometrice.
 Se notează data și titlul ,,Figuri geometrice”.
Dirijarea  Se solicită elevilor să rezolve fișa de lucru1 (se poate rezolva Conversația Laptop, Frontal Observarea
învățării O1 online sau pe fișă): Exercițiul videoproiector, Individual sistematică
O3 https://www.liveworksheets.com/2-mv1298569qd Observația tablete:
Fișa de lucru1 Platforma
Uniți fiecare obiect cu figura geometrică potrivită. Liveworkshets
(sau fișa de
Exercițiul lucru1 și planșă)
Explicația

Bețișoare, În perechi Observarea


O1  Fiecare elev are pe bancă bețișoare și va construi figurile plastilină sistematică
O3 geometrice: pătrat, dreptunghi, triunghi. Din plastilină va
modela cercul și semicercul. Brainstor- Frontal
 Se solicită elevilor să dea exemple de obiecte din sala de clasă ming
care se aseamănă cu figurile geometrice învățate(tabla, catedra, Exercițiul
ferestre, banca, ceasul etc.).
4
Videoproiector,
”Formele geometrice și indicatoarele rutiere” Observația, laptop, tablete:
 3. Se prezintă imagini cu indicatoare rutiere și se precizează Conversația Platforma Frontal, Observarea
rolul lor (reglementarea circulației pe drumurile publice). Se euristică, Liveworksheets sistematică
solicită elevilor să observe semnele de circulație și să precizeze Problematiza (sau fișa de
O3 ce formă au. Se va folosi platforma Liveworksheets pentru a re lucru2)
O4 completa fișa interactivă (sau se vor nota proprietățile figurilor
O5 geometrice pe fișele de lucru și la tablă ).
https://www.liveworksheets.com/2-qq1298837fo Exercițiul,
demonstrația Instrumente de
Fișa de lucru 2: geometrie
Completați însușirile figurilor geometrice:

Exercițiul,
Problemati- Fișa de lucru2 Independent
zarea

 4. Desenează figurile geometrice învățate. Instrumente de


O1 Tratare diferențiată: geometrie sau
O3 Recuperare: Desenează figurile geometrice pe contur șabloane Independent
O5 punctat. -individual

5
Exercițiul,
Dezvoltare: Desenează figuri geometrice care au vârfuri, Jocul
astfel încât să desenezi în total 15 laturi. Găsește cel puțin 2 soluții.

O2  5. Calculează: Frontal,
O4 a) suma numerelor din interiorul cercului. (154+20=)
b) Calculează diferența numerelor din interiorul pătratului.
(103- 94=)
c) Calculează produsul numerelor din interiorul dreptunghiului. Independent
(8 x 9=) Exercițiul
d) Calculează suma numerelor din interiorul triunghiului și
exteriorul pătratului. (292+98=) Culorile
292

10 154 8 9
3 20 9
9

Se scrie rezolvarea la tablă. Elevii notează pe caiete.

Joc în echipe
 6. Voi propune următorul joc : Să fim creativi” – instruire Joc didatic În grupe de
diferenţiată prin inteligenţe multiple. câte 4 elevi
O1 Se formează 5 grupe de câte 4 elevi, având sarcini diferite : Jetoane cu figuri
O3 geometrice
O4 I. Grupa scriitorilor:
O5 Precizați denumirile figurilor geometrice desenate și scrieți o
rimă pentru fiecare.

6
II.Grupa
Matematicienilor: Rezolvaţi următoarea problemă.
Câte laturi au 3 pătrate, 2 triunghiuri și 1 dreptunghi?

III. Grupa pictorilor:


Desenaţi un castel folosind doar figuri geometrice.
CD cu muzică
IV.Grupa cântăreţilor:
Cântaţi următoarele versuri, pe o melodie cunoscută (sau pe o
melodie compusă de voi).
Un pătrat am desenat,
Și pereți am ridicat,
O ușită eu am pus
Un dreptunghi, și-apoi am râs
Și sus un acoperiș,
Un triunghi lângă frunziș.

V.Grupa constructorilor:
Construiţi un castel din figuri geometrice.
Jetoane cu figuri
-Se vor oferi puncte de sprijin acolo unde va fi cazul. geometrice
-Se fac aprecieri verbale asupra modului de ăndeplinire a sarcinilor.

O6  Se cântă în cor cântecul ”A fost odată un castel” și se execută Frontal


mișcările potrivite pentru a sugera figurile geometrice din care
este alcătuit castelul (turnuri-triunghi, geam-dreptunghi, lentilele CD cu muzica
ochelarilor-cercuri). (sau youtube)
https://www.youtube.com/watch?v=ifYZvIQ9V8g

7
Fixarea O1 Rebus figuri geometrice Conversația Videoproiector , Observarea
cunoștințelor O3  7. Rezolvând rebusul, veți găsi pe verticala AB cuvântul care euristică laptop (sau fișa Independent sistematică
completează proverbul ” Cine are ....................., are parte”. de lucru3 și
planșă)
Fișa de lucru3-Rebus
1 . Este o linie curbă închisă și seamănă cu soarele.
2. Are patru laturi egale.
3. Are laturile opuse egale câte două.
4.Are 3 laturi.
5. Este jumătate dintr-un cerc.

O1  8. Joc1: Sudoku, folosind figuri geometrice: Explicația Platforma Independent Observarea


Obținerea O3 https://www.liveworksheets.com/2-xd1298880il Exercițiul digitală: sistematică
performanței O4 Demonstrația Liveworksheets
Fișa de lucru4-Sudoku (sau fișa de
lucru4, iar la
tablă se vor
folosi figuri
8
geometrice
magnetice)

O1 9. Joc2: Elevii vor fi grupați în echipe de câte 4 membri. Un elev


O3 va extrage dintr-o casetă o figură geometrică și va trebui să se așeze Figuri În grupe de
O4 cu brațele întinse, împreună cu ceilalți coechipieri, astfel încât să Explicația geometrice câte 4
O5 formeze figura geometrică extrasă, folosind corpurile lor și brațele. Demonstrația
Se fac aprecieri verbale.
8. O1 Explic sarcinile de lucru. Exercițiul Fișa de evaluare Independent Evaluare scrisă
Evaluare O2 Fișa de evaluare:
O3 1. Notează A dacă afirmaţia este adevărată sau F, dacă
este falsă:
 Pătratul are 3 laturi.
 Dreptunghiul are toate laturile egale.
 Cercul este o linie curbă închisă.
 Un pătrat şi un triunghi au în total 7 laturi.
2.a) Calculează produsul numerelor din interiorul
cercului.
b)Calculează diferența numerelor din interiorul
pătratului.
c) Calculează câtul numerelor din interiorul
dreptunghiului.
d) Calculează suma numerelor din interiorul triunghiului
și exteriorul pătratului.

9
3.Observă desenul și completează tabelul de mai jos cu numărul
figurilor geometrice:

Se vor face aprecieri verbale asupra modului de participare la


activitate.

Conversaţia Pătratul Frontal


Tema pentru Se formulează tema pentru acasă: Tangram
acasă Realizarea unui urs polar din figuri geometrice, folosind
tehnica Tangram.

Se notează elevii care au răspuns pe parcursul activității


desfășurate.

10
Fișa de lucru1

Uniți fiecare obiect cu forma geometrică potrivită.

11
Fișa de lucru 2:
Completați însușirile figurilor geometrice:

12
Fișa de lucru3

Completează rebusul de mai jos și vei descoperi pe verticala AB cuvântul care completează proverbul:
”Cine are ........................., are parte.”
A
1
1.
2.

3.
4.

5.
B

1 . Este o linie curbă închisă și seamănă cu soarele.


2. Are patru laturi egale.
3. Are laturile opuse egale două câte două.
4.Are 3 laturi.
5. Este jumătate dintr-un cerc.

”Cine are ......................., are parte.”

13
Fișa de lucru4-Sudoku

14
Fișa de evaluare
Figuri geometrice
UNITATEA TEMATICĂ :
Figuri și corpuri geometrice; forme și transfer de energie - electricitatea

1. Descriptori de performantă

Com Calificativul
pe- Itemul
tenta Foarte bine Bine Suficient
Identifică în mod corect proprietățile
1.6 3-4 enunțuri 2 enunțuri 1 enunțuri
figurilor geometrice.
Rezolvă exercițiile corect, recunoscând
3.1 3-4 operații 2 operații 1 operație
figurile geometrice
Omite mai
Numără toate
Omite 2-3 figuri mult de 4-5
5.2 Numără figurile geometrice figurile
geometrice figuri
geometrice
geometrice

2. Evaluare finală

ITEMI CALIFICATIVUL FINAL

Rezolvă integral si corect 3 itemi FOARTE BINE

Rezolvă integral si corect 2 itemi; BINE

Rezolvă integral si corect 1 item SUFICIENT

15
Fișa de evaluare
1. Notează A dacă afirmaţia este adevărată sau F, dacă este falsă:
 Pătratul are 3 laturi.
 Dreptunghiul are toate laturile egale.
 Cercul este o linie curbă închisă.
 Un pătrat şi un triunghi au în total 7 laturi.

2.a) Calculează produsul numerelor din interiorul cercului.


b)Calculează diferența numerelor din interiorul pătratului.
c) Calculează câtul numerelor din interiorul dreptunghiului.
d) Calculează suma numerelor din interiorul triunghiului și exteriorul pătratului.

20
100 5 82
9 9 9
87
0

3.Observă desenul și completează tabelul de mai jos cu numărul figurilor geometrice:

Figura geometrică Pătrat Triunghi Dreptunghi Cerc Semicerc

Numărul figurilor geometrice

16
17

S-ar putea să vă placă și