Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa :Mare

Gradinita :Gornet

Educatoare: Alexe Maria

Data: 12.11.2019

Tema anuala: Cand/cum si de ce se intampla?

Tema proiectului: ” Toamnă darnică”

Tema sapatamanii:”Hora legumelor”

Tema zilei: ”Toamna cea bogată”

Forma de realizare: Activitate practică (decupare, lipire, îmbinare).

Tipul activitatii: consolidare de priceperi și deprinderi

Forma de organizare: frontal ,individual,pe grupuri mici

Scopul
Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;

Obiective operationale:
-sa denumeasca materialele necesare realizării temei;

- să lipească vaza și florile, îmbinîndu-le armonios;

-sa lucreze independent respectand cerintele date;

- să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării;

-participe cu interes la activitate;

-să aibă o pozitie corectă a corpului la măsuțe;

Strategii didactice :

Metode şi procedee :Observaţia , explicaţia , conversaţia ,demonstrația, turul galeriei.

Mijloace : Ecusoane: fructe, legume, flori ; Hartie, lipici, material de decupat, forfecuțe, panou pentru
expozitie ;
Un saculet cu medalioane (recompensa).
DURATA 25-30 min.

Bibliografie

 “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, MEC, Bucuresti, 2010


 Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2018, Bucuresti
 Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar 2019
 Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves
 www.didactic.ro

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


crt DIDACTIC DIDACTICE
1 Moment Se asigura conditiile optime
organizatoric desfasurarii activitatii:-aerisirea
salii de grupa;
-pregatirea materialului didactic;
-plasarea organizata a prescolarilor
la măsuțe se va face pe versurile
Unu, doi, unu, doi,
Să nu facem tărăboi,
Trei, patru, cinci,
Am să mă așez aici
..........................
Conversatia
Se va face printr-o ghicitoare
2. Captarea atentiei
Au plecat spre ţări cu soare Explicatia
Păsările călătoare, Expunerea Interesul pentru
Căci la noi e frig şi plouă. continutul
Vântul bate cu putere activitatii
Frunzele-au căzut şi ele.
În cămară adunate
Stau la sfat fructele coapte
Nu este greu de ghicit
Ce anotimp a sosit ?
Anotimpul frunzelor uscate,
Lăzilor cu roade încărcate.
Anotimpu-n care noaptea creşte
Şi în care vremea se răceşte.
Raspuns: Toamna

3. Se va realiza printr-o scurtă discuție


-In ce anotimp ne aflam?
Reactualizarea -De unde stim ca este toamna?
cunoștințelor
-Ce se intampla cu frunzele
toamna?
-Cum este vremea afara toamna?
-Cum ne imbracam acum,copii?
-Ce fructe se coc toamna?
-Dar legume?
-De ce consumam fructe si legume?
-Ce trebue sa facem cu ele inainte
de a le consuma?
-Ce flori infloresc toamna?

4. Anunţarea temei şi Astăzi la activitatea practică vom


a obiectivelor lipi și vom îmbina ce ați primit voi
pe măsuțe, pentru a realiza Expunerea ,
împreună un tablou cu titlul VAZĂ Explicaţia
CU CRIZANTEME pentru Zâna
Toamnă. Pentru a avea un aspect
plăcut trebuie să fiți atenți și să
lucrați corect.
5. Prezentarea Se face intuirea materialului ,Explicaţia , Relationare prin
continutului si didactic. actiune si
dirijarea invatarii comunicare
-Ce ați primit în coșulețe? (carton
de diverse colori cu conturul vazei
și al crizantemelor).

Lângă coșulețe ce aveți? (lipici,


forfecuțe și coli albe)

Se prezintă modelul realizat.

Se demonstrează tehnica de lucru.

Priviți cu atenție cum trebuie să


lucrăm

Decupați mai întâi vaza, pe care o Problematiza-


lipiți prima, apoi florile pe care le rea
așezați cât mai frumos.

Se va face incălzirea mâinilor,


printr-o poezie

1. Bate vantul ne-ncetat,


Degetele le-am miscat.
Spre stanga sau dreapta mea,
Le miscam noi uite-asa!
Ploaia cade ne-ncetat,
Varful degetelor bat
Iar apoi le rasfiram
Si la un pian cantam.
Le urez copiilor ,,Spor la lucru!
Atenționez asupra modului în care
trebuie să lucreze cu lipiciul.
În timp ce lucrează, pun muzică la
PC.
Conversaţia ,
Copiii vor realiza lucrarea
supravegheati de educatoare. Voi
da indicatii si ajutor acolo unde va
fi necesar.

Daca Zanei Toamna ii vor placea Conversația


Asigurarea tablourile va mai veni si altadata cu
retenţiei şi alte surprize.
6. transferului

-« Oare ce s-ar intampla daca Zana Brainstorming


Toamna nu ar mai veni la noi in ul
tara ?”
Evaluarea
Se face evaluarea și autoevaluarea Conversația
7.
lucrărilor realizate de copii după Explicatia
Încheerea care se expun la panou. Turul galeriei
activității
8.
Activitatea se finalizează prin
fixarea temei activităţii şi a Analiza
conţinutului acesteia. Se va face Demonstratia produselor
aprecieri individuale si generale activității
asupra modului cum s-au comportat
copiii.Se vor solicita copiii sa Aprecierea
spuna ce le-a placut si ce nu le-a modului de
placut. Se vor imparti medalioanele lucru.
( surpriza Toamnei ).Se va
Recompense
interpreta cantecul “A venit pe
dealuri toamna”
Frunzele pe ramuri /Au ingalbenit /Ploua,ploua intruna / Cine a venit? Toamna

ANEXA 1
GHICITORI
Roşu, lung şi mustăcios Buni sunt copţi, fierţi şi prăjiţi

Mai subţire ori mai gros, Şi-s aproape nelipsiţi,

Dulce, vitaminizat Când dorim o garnitură

Rege-i peste zarzavat. Lângă oricare friptură.

Morcovul Cartofii

Boabele îi sunt mărgele, În bărcuţe stau culcaţi

Însă în ciorchini stau ele. Laolaltă patru fraţi.

Must şi vin din ele fac, Mie, cel mai mult îmi plac

Cui îi dai, zău că îi plac ! Când îi simt în cozonac.

Strugurele Nuca

Balon dezumflat, Rotunjoare colorate,

Galben colorat, În camara sunt pastrate

Are mustăcioară Si cu ele curatate

Şi se cheamă….. Faci placinte mununate

Para Mărul

Avem o copiliţă Acrişoare sunt şi bune

Cu multe rochiţe, Brumării li se mai spun.

Când o dezbrăcăm, Şi la fiert dacă se pun,

Din ochi lăcrimăm. Faci cel mai gustos magiun.

Ghici, ghicitoarea mea. Ghici, ghicitoarea mea.


Ceapa Prunele

ANEXA 2

GOGOSARUL CEL ISTEŢ MORCOVELUL CU CODITA

Gogosarul cel isteţ Morcovelul cu codita

A sărit din coşuleţ A crescut in gradinita

Şi ne spune tuturor: Si mamica l-a luat

Legume mâncaţi cu spor, In ciorbica l-a tocat

Că au multe vitamine Toc,toc,toc

Pentru el şi pentru tine, Ciorba e deja pe foc.

Asta ştie orişicine.

TOAMNA MARUL

Toamna tu ne-aduci, Marul este rotunjor

Multe fructe dulci, Rosu,verde,galbior;

Gutui,nuci si mere Parcai minge,dar nu sare

Struguri si galbene pere. Si codita mica are,

Aromat dar si gustos

CRIZANTEMA El ma face sanatos.

Crizantema draga floare,

Nu ti-e frica de ninsoare? TOAMNA

Nu ti-e frica ca din cer

Or sa cada flori de ger? Toamna darnica si buna

Ba de ger imi este frica Toti copiii te iubesc

Iar zapada rau ma strica Fiindca astazi in gradina

Daca inghet eu mor indata Crizantemele-nfloresc.

Ma ofilesc indurerata.

S-ar putea să vă placă și